Modelism - RHC Forum: Setari Arduplane pentru aripa zburatoare - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Setari Arduplane pentru aripa zburatoare

#1 Useril este offline   Liviu_net 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 24-October 13
  • Gender:Male

Postat 27 December 2014 - 08:10 PM

Buna seara si La Muti Ani !

Am achizitionat cu ceva timp in urma un ArduPilot 2.6 cu GPS, senzor curent si telemetrie. Nu de la 3D Robotics ci variant chinezeasca(mai ieftina). L-am pus pe o aripa Flytrap de 1m ( http://www.rcgroups....2164254&page=23 ) deocamdata pentru teste. Dupa ce imi dau seama cu ce se maninca APM -ul am intentia sa-l pun pe asa ceva http://a2-modellbau....p?products_id=2 .

Dupa citeva teste am ceva nelamuriri la care poate ma ajuta cineva care a mai folosit APM pe aripa(din cite am citit pe forum sunt citiva):

la un zbor ( pe AUTO) cu un vinticel slabutz din fata este cam zbuciumat pe pitch - cu vint din spate nu este zbuciumat
in modul STABILIZAT pare ca ia greu comenzile de la RC (intirzie comanda) si ai tendinta sa tragi comenzile mai tare si iese rau - mai bine trec pe manual.

Am folosit parametrii pentru X8 din Mission Planner.

Cu stima,
Liviu
0

#2 Useril este offline   Liviu_net 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 24-October 13
  • Gender:Male

Postat 06 February 2015 - 09:33 PM

Salutare !!

Vad ca "s-au inghesuit" cu recomandari toti cunoscatorii ! Sa inteleg ca nu stie nimeni ce am intrebat? Sau cunoscatorii tin pentru ei? Oricum, am rezolvat problema. Pentru cei care au aceiasi problema le pot impartasi din experienta mea.

Si cum nu prea am vazut pe forum topicuri legate de setarea APM-ului poate dezvoltam subiectul, ca nu cred ca toti posesorii stiu totul despre APM
0

#3 Useril este offline   Liviu_net 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 24-October 13
  • Gender:Male

Postat 06 February 2015 - 10:05 PM

Inca o rugaminte pentru cunoscatori:

sa spunem ca setez un WP la 10 Km si inaltime de 1500 de metri iar la intoarcere sa vina planat (fara motor) pina la 200 metri(inaltime).
Cum ar trebui sa arate configurarea in Flight Plan?

Multumesc !!

Stima,
Liviu
0

#4 Useril este offline   icsss 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2085
  • Inregistrat: 16-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Aeromodelism

Postat 08 April 2015 - 02:07 PM

ArduPlane-ul e destul de complex si din experienta iti zic ca destul de rar te suprapui cu intrebarile peste cunostintele altora. N-as zice ca e rea vointa din partea cunoscatorilor :p

Ai putea totusi sa impartaseti din experientele tale aici, chiar recomand asta.
Am deschis si eu un topic pe subiectul asta: http://www.rhcforum....mplane-planeng/

Eu merg pe varianta planeNG cu gps/minimOSD/current-voltage senzor/airspeed senzor/BT + o aripa Knurrrus Maximus. Modul Auto cu WP-uri nu prea l-am folosit.
0

#5 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 April 2015 - 10:00 PM

Seteaza corect PID urile pe pich si roll ai sa ai un raspuns ferm la comenzi, fara tendinte de oscilatie. Tutorialele te pot ajuta, dar mult mai important e sa intelegi cum functioneaza in realitate. Citeste ce gasesti despre PID si incearca sa intelegi. Daca nu vei reusi probabil ca va fi imposibil sa setezi APM-ul.
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro