Modelism - RHC Forum: Putin mai mult ajutor incepator - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Putin mai mult ajutor incepator Jucarie MJX T25

#1 Useril este offline   Iceflame 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 25-December 14

Postat 26 December 2014 - 02:49 PM

Salut. De curand am intrat in posesia unei jucarii MJX T25. Am o mica problema. Cand se ridica se duce cu totul spre dreapta, nu se roteste, se duce ca si cand ar fi actionata maneta. As fi recunoscator daca mi-ati da cateva pareri, daca pot sa-i fac ceva sau daca are ceva stricat prin el. Sunt super incepator dar sunt dispus sa invat si treptat sa trec de la jucarii la chestii mai serioase. Multumesc!
0

#2 Useril este offline   Mishu-Ptm 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 07-April 12
  • Gender:Male
  • Location:Dublin
  • Interests:Heli

Postat 26 December 2014 - 03:02 PM

Salut. Daca observi, telecomanda are niste butoane sub stick-urile cu care controlezi elicopterul, cat si in parti. Acele butoane sunt pentru trim (adica sa faca elicopterul sa stea pe loc atunci cand nu actionezi stick-urile).
Daca modelul se duce in dreapta, tu trebuie sa apesi pe butonul de sub maneta care il controleaza stanga-dreapta si sa il dai in directia opusa in care are el tendinta sa zboare. In cazul tau misca butonul de sub maneta dreaprta in stanga.
Trex 600 Pro EFL | Trex 500 ESP FBL - Spektrum Dx6
Sprint 2 Sport | Tamco Raider | Speed Passion RS-2 | Turnigy SCT 1/16
My feedback
0

#3 Useril este offline   Iceflame 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 25-December 14

Postat 26 December 2014 - 06:19 PM

Am incercat sa-l reglez din acele butoane. Am 2 pentru reglaje. Unul dintre ele regleaza fata spate iar celalalt stanga dreapta, insa regleaza rotatia spre stanga si spre dreapta. Elicopterul se duce cu totul spre dreapta, nu se roteste spre dreapta. Asta e jucaria http://yifantoys.en....o_T625_T25.html
0

#4 Useril este offline   furios 

  • RAPTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 30-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bragadiru
  • Interests:Heli

Postat 26 December 2014 - 06:40 PM

Vezi ca ai (cum te uiti din spate la jucarie)pe partea dreapta o tija de comanda care vine de la un servo si se duce la platou,tija respectiva are la capete niste plastice rotunde.Scoti cu atentie tija aia prin tragere(fara sa ii rupi capetele)si desfiletezi un capat dinala de plastic(plasticele alea sunt pe filet) o tura completa,pui tija la loc prin presare si faci un test de zbor,daca mai trebuie mai repeti odata operatiunea(tot o tura completa)daca o ia in partea cealalta inseamna ca trebuie sa mai strangi jumatate de tura.Asta cu jumatatea de tura inapio o faci DOAR o singura data si numai daca vezi ca heli o ia invers pentru ca nu e bine in mod normal sa pui piesa invers ca isi face uzura mai repede.Bafta.
T-REX 500 PRO
T-REX 600N/OS55HZ-R
T-REX 700X
T-REX 800 TOURBINE
RAPTOR 90 SE gasser
HENSELEIT 3DNT
Save the flybar !!

---------Alexe Gabriel----------
0

#5 Useril este offline   Iceflame 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 25-December 14

Postat 26 December 2014 - 08:18 PM

Multumesc mult. Am sa incerc maine dar mai intai am sa postez niste poze. Mi se pare ca acea parte cu servo are o pozitie ciudata.
0

#6 Useril este offline   Iceflame 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 25-December 14

Postat 28 December 2014 - 05:33 PM

Am revenit cu poze. Dupa cum se vede, are cateva bube-n cap. Servo sper sa o fi rezolvat. Era motorasul iesit din locasul lui. O rotita zimtata are un dinte sarit si inca vreo 2 uzati. Un rulment e praf, unul cam uzat. Intrebare: am vreo sansa sa gasesc ceva compatibil?As vrea sa-l repar, cu conditia sa nu bag bani prea multi in el.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 20141228_162600.jpg
  • Imagine atasata: 20141228_162515.jpg
  • Imagine atasata: 20141228_162423.jpg
  • Imagine atasata: 20141228_162408.jpg

0

#7 Useril este offline   Iceflame 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 25-December 14

Postat 29 December 2014 - 07:14 PM

Cred ca rulmenti am gasit, mai am sa rezolv cu pinionul. Daca are cineva vreo idee e binevenita.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro