Modelism - RHC Forum: Trecere de la phantom la hexa - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Trecere de la phantom la hexa

#1 Useril este offline   crashmx 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 85
  • Inregistrat: 06-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:1. Motociclism<br />2. Snowboard<br />3. RC Cars

Postat 18 June 2014 - 02:53 PM

Salutare tuturor si bun gasit,

eu sunt nou pe acest forum si de curand am primit din SUA un pachet cu un phantom complet upgradat. iata ce contine:



DJI Phantom
DJI Zenmuse H3-2D Gimbal
DJI Self-Tightening 9" Props (set of 4)
DSLRPros 9" Carbon Fiber Props (set of 4)
DSLRPros 8" Carbon Fiber Props (set of 4)
DSLRPros 9" Prop Guards
On-Screen-Display (OSD)
4 High Performance Anti-Gravity Motors
Futaba T8FGS Radio Transmitter
6 DSLRPros Long Life 2400 mAH LiPo Batteries
2 Li-po Chargers
1 Li-Po Tester
DSLRPros Tough Case with DSLRPros pre-cut foam
Integrated 5.8 GHz Long Range Diversity FPV System (7" HD Field Monitor,
Long Range Diversity Rx/Tx, CL/Panel Antenna)
DSLRPros Fire Safe LiPo Guard Bag
3DRadio telemetry

problema e ca mi-am dat seama destul de repede ca nu se pot face filmari aeriene ca lumea (atat cat poate gopro hero 3) cu phantom si m-am decis sa trec la un hexa.

voiam sa va intreb ce parere aveti de dji f550? e ok cu motoarele, escurile si elicele cu care vine kitul ARF? e destul de stabil cu naza v2 gps?

mentionez ca as vrea sa il dotez cu un stabilizator h3-3d pt un gopro hero 3+

ma gandesc sa raman pe naza v2 pt ca nu am buget pt wookong dar nici timp si cunostinle necesare configurarii altor tipuri de IMU. ca fapt divers mi-am prins urechile cu telemetria de la 3DR si ardupilot si nu am reusit sa o fac sa functioneze.



in ceea ce priveste telecomanda ce receiver imi puteti recomanda pt F550? as dori sa il pastrez pe cel actual pe phantom.



va multumesc anticipat de sfaturi si idei.
0

#2 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 18 June 2014 - 03:09 PM

Cum ti-ai dat seama de asta si de ce crezi ca un hexa te-ar face mai... fericit ?

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 18 June 2014 - 03:10 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#3 Useril este offline   crashmx 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 85
  • Inregistrat: 06-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:1. Motociclism<br />2. Snowboard<br />3. RC Cars

Postat 18 June 2014 - 03:21 PM

Vezi postarearenatoa, la 18 June 2014 - 03:09 PM, a spus:

Cum ti-ai dat seama de asta si de ce crezi ca un hexa te-ar face mai... fericit ?


pai defapt vreau sa aflu daca m-ar face mai fericit. din ce am mai citit inteleg ca e mai stabil un hexa si mai safe decat un quadro.
problema phantomului e ca in conditii de vant (peste 10-15 km/h) sau la rafale ma cam chinuie si imi da batai de cap. o alta chestie e ca oricat de mult m-am jucat cu gain-urile nu am reusit sa il fac sa stea pe loc dupa ce face o rotatie fie de 90, 180, 360 de grade, etc. dupa o astfel de manevra de deplaseaza 4-5 metri si apoi revine de unde a plecat singur. un alt lucru nasol e ca la throttle maxim sau aproape maxim vibreaza rau de tot, nici h3-2d-ul nu face fata, nu se mai intelege nimic din imaginea aia. si nu in ultimul rand isi gaseste satelitii fff greu si ii pierde repede desi de fiecare data i-am facut calibrare. mi s-a intamplat inclusiv in camp deschis acest lucru.
0

#4 Useril este offline   EBA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 09-April 09
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI,Balta Alba,
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 18 June 2014 - 03:27 PM

Salut.Nu ai nevoie de hexa pentru un go-pro.

Pune toata electronica pe care o ai pe alt frame mai mare,45cm,50cm tot quad.

Exemple de frame-uri sunt la greu.iote unu.

Iei doar trenu de aterizare de pe phantom sa ai loc de ghimbal,si gata.

Aceasta postare a fost editata de EBA: 18 June 2014 - 03:29 PM

SUNTEM FUDULI
0

#5 Useril este offline   EBA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 09-April 09
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI,Balta Alba,
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 18 June 2014 - 03:34 PM

:pardon: http://www.goodluckb...ulticopter.html


Iar la reglajele controlerului te pot ajuta eu vad ca esti din Bucuresti.

Numai bine

Aceasta postare a fost editata de EBA: 18 June 2014 - 03:39 PM

SUNTEM FUDULI
0

#6 Useril este offline   crashmx 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 85
  • Inregistrat: 06-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:1. Motociclism<br />2. Snowboard<br />3. RC Cars

Postat 18 June 2014 - 03:44 PM

Vezi postareaEBA, la 18 June 2014 - 03:34 PM, a spus:

:pardon: http://www.goodluckb...ulticopter.html


Iar la reglajele controlerului te pot ajuta eu vad ca esti din Bucuresti.

Numai bine


multumesc mult insa faceti-ma va rog sa inteleg care sunt dezavantajele unui hexa in special pt gopro. vad ca multi recomanda un quadro mai mare insa nimeni nu zice de ce e mai ok. asta din ce am citit eu pe forumuri.
inteleg ca are un consum mai mare dar mai multe nu stiu :)
apropo. cu phantomul meu am reusit sa scot filmari de 15-17 minute (zbor nu hover) in conditiile in care bateria camerei era consumata si fpv-ul si osd-ul functionau. asta cu 2 acumulatori lipo 3s 2400 30c.
ca fapt divers, sunt sanse sa se obtina un timp mai bun cu un hexa cu 2 acumulatori mai mari gen 4500 - 5000?
0

#7 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 18 June 2014 - 03:46 PM

Daca ai trecut de 70% throttle deja este supraincarcat, sa ajungi la maxim in regim de filmare este de neconceput, asta o faci doar daca faci acrobatii. Solutia este motor/elice mai mare, nu mai multe motoare.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#8 Useril este offline   EBA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 09-April 09
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI,Balta Alba,
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 18 June 2014 - 03:54 PM

Care este greutatea totala la configuratia pe care o ai acum RTF?
SUNTEM FUDULI
0

#9 Useril este offline   crashmx 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 85
  • Inregistrat: 06-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:1. Motociclism<br />2. Snowboard<br />3. RC Cars

Postat 18 June 2014 - 04:18 PM

Vezi postareaEBA, la 18 June 2014 - 03:54 PM, a spus:

Care este greutatea totala la configuratia pe care o ai acum RTF?


nu sunt foarte sigur pt ca nu l-am cantarit niciodata insa ma ocup cat de curand. dar cred ca undeva la 1.2 - 1.3 kg
0

#10 Useril este offline   EBA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 09-April 09
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI,Balta Alba,
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 18 June 2014 - 04:31 PM

Iti spun eu.Ai cam 1,5-1,6 kile.Cu un alt frame de dimensiuni mai mari,ajungi tot cam pe acolo ba chiar mai putin cu 100-200grame complet echipat cu pack de 5000Ma.
SUNTEM FUDULI
0

#11 Useril este offline   crashmx 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 85
  • Inregistrat: 06-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:1. Motociclism<br />2. Snowboard<br />3. RC Cars

Postat 18 June 2014 - 05:10 PM

Vezi postareaEBA, la 18 June 2014 - 04:31 PM, a spus:

Iti spun eu.Ai cam 1,5-1,6 kile.Cu un alt frame de dimensiuni mai mari,ajungi tot cam pe acolo ba chiar mai putin cu 100-200grame complet echipat cu pack de 5000Ma.


asta s-ar traduce printr-un timp de zbor asemanator?
ar merge si cu 2 packuri de 5000ma? ma gandesc si la redundanta bateriilor in zbor. la una din bateriile de la phantom am avut deja o problema. un contact imperfect pe una din celulele unui acumulator. a trebuit sa refac packul.
0

#12 Useril este offline   Andrei.N 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1125
  • Inregistrat: 31-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Piatra-Neamt | Iasi
  • Interests:arhitectura, aero

Postat 18 June 2014 - 06:34 PM

De fapt ti-ai dat seama ca nu sti sa-l pilotezi ca sa scoti filmarile la care tu te asteptai.
Singurul lucru care ti-e in dezavantaj este montura in 2 axe si faptul ca jucaria fugareste mult pe axa de paning dar asta se invata in timp si zbor in ATTI sau Manual. Eu am hexa, 650 diametru, e mare, greu, in spatii stramte il zbori cu morcov daca nu ai experienta risti sa-l faci flenduri, l-am facut cu perspectiva de a duce si un mirrorless in viitor, nu neaparat un gopro. Ai mai zis tu acolo de vant, clar nu zbori pe vant.

Ai mai zis de Gopro ca nu te multumeste, bla bla, trage in Protune, 2.7 K, dupa care aplici filtrele de corectie speciale pentru codecul lui si abia atunci ajungi sa vezi cat de bine trage jucaria. Multe filme, chiar si pe rhc, sunt prost editate, montate aiurea si dau impresia ca Goproul e de rahat pe partea de filmare aeriana dar daca te uiti la clipul lui Philip Bloom, http://vimeo.com/97455734 sigur te mai gandesti daca sa vinzi fantoma sau nu. Singura chestie e ca el are zenmuse-ul in 3 axe si stie si ce face.
0

#13 Useril este offline   crashmx 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 85
  • Inregistrat: 06-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:1. Motociclism<br />2. Snowboard<br />3. RC Cars

Postat 18 June 2014 - 07:52 PM

Vezi postareaAndyned, la 18 June 2014 - 06:34 PM, a spus:

De fapt ti-ai dat seama ca nu sti sa-l pilotezi ca sa scoti filmarile la care tu te asteptai.
Singurul lucru care ti-e in dezavantaj este montura in 2 axe si faptul ca jucaria fugareste mult pe axa de paning dar asta se invata in timp si zbor in ATTI sau Manual. Eu am hexa, 650 diametru, e mare, greu, in spatii stramte il zbori cu morcov daca nu ai experienta risti sa-l faci flenduri, l-am facut cu perspectiva de a duce si un mirrorless in viitor, nu neaparat un gopro. Ai mai zis tu acolo de vant, clar nu zbori pe vant.

Ai mai zis de Gopro ca nu te multumeste, bla bla, trage in Protune, 2.7 K, dupa care aplici filtrele de corectie speciale pentru codecul lui si abia atunci ajungi sa vezi cat de bine trage jucaria. Multe filme, chiar si pe rhc, sunt prost editate, montate aiurea si dau impresia ca Goproul e de rahat pe partea de filmare aeriana dar daca te uiti la clipul lui Philip Bloom, http://vimeo.com/97455734 sigur te mai gandesti daca sa vinzi fantoma sau nu. Singura chestie e ca el are zenmuse-ul in 3 axe si stie si ce face.

0

#14 Useril este offline   crashmx 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 85
  • Inregistrat: 06-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:1. Motociclism<br />2. Snowboard<br />3. RC Cars

Postat 18 June 2014 - 08:02 PM

Vezi postareaAndyned, la 18 June 2014 - 06:34 PM, a spus:

De fapt ti-ai dat seama ca nu sti sa-l pilotezi ca sa scoti filmarile la care tu te asteptai.
Singurul lucru care ti-e in dezavantaj este montura in 2 axe si faptul ca jucaria fugareste mult pe axa de paning dar asta se invata in timp si zbor in ATTI sau Manual. Eu am hexa, 650 diametru, e mare, greu, in spatii stramte il zbori cu morcov daca nu ai experienta risti sa-l faci flenduri, l-am facut cu perspectiva de a duce si un mirrorless in viitor, nu neaparat un gopro. Ai mai zis tu acolo de vant, clar nu zbori pe vant.

Ai mai zis de Gopro ca nu te multumeste, bla bla, trage in Protune, 2.7 K, dupa care aplici filtrele de corectie speciale pentru codecul lui si abia atunci ajungi sa vezi cat de bine trage jucaria. Multe filme, chiar si pe rhc, sunt prost editate, montate aiurea si dau impresia ca Goproul e de rahat pe partea de filmare aeriana dar daca te uiti la clipul lui Philip Bloom, http://vimeo.com/97455734 sigur te mai gandesti daca sa vinzi fantoma sau nu. Singura chestie e ca el are zenmuse-ul in 3 axe si stie si ce face.


De fapt mi-am dat seama ca nu ti-ai dat seama ca nu stiu sa il folosesc. :))
Filmarile sunt exact ce ma asteptam sa fie. Doar ca, da, joaca mult pe yaw si voiam sa stiu daca f550 mai face la fel. Gimbalul oricum va fi inlocuit cu unul pe 3 axe.
In spatii mici am zburat si eu cu fantoma si mi-a stat inima.
Pe vant prefer sa nu zbor insa sunt situatii in care apar din senin rafale care iti deplaseaza 3 metri phantomul. Si e nasol ca e aproape de un copac sau zid sau etc. nu mai zic ca am avut nevoie sa zboare la pct fix si a prea stat pe loc.

Nu am zis ca nu imi place goproul. Scuze daca asta s-a inteles. Si eu trag protune in 2,7 si corectie de culoare si warp. La fel a facut si Bloom in clipul ala fff frumos de altfel.
Voiam sa stiu daca mai pot ocoli procesarea cat de cat.
Uite un exemplu de al meu http://vimeo.com/97203664

Dar pana la urma vreau sa stiu care sunt dezavantajele unui hexa. Multumesc
0

#15 Useril este offline   Andrei.N 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1125
  • Inregistrat: 31-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Piatra-Neamt | Iasi
  • Interests:arhitectura, aero

Postat 18 June 2014 - 08:15 PM

Ai dat o caruta de bani pe "ultimate cinema crap" de la dslr pros cand poti sa-ti faci pe bucati o platforma de sta gimbalul in coada, marketing pur.

In fine, ca dezavantaj e marimea lui, cum ziceam in spatii inguste esti limitat la miscari, cel putin al meu, si e greu de carat, pe dealuri si zone unde nu ai acces cu masina, in rest, timpii de zbor s-au regularizat la 12 minute zbor combinat, dar e destul pentru ce am nevoie avand in vedere ca nu-l ridic daca nu am trasat exact miscarile pe care vreau sa le obtin inainte. Daca incropesc un quad cu aceeasi dotare tehnica sigur ajung la 20 de minute lejer cu Goproul si tot echipamentul fpv.

Avantaje, NAZA V2 stie redundancy pe hexa si il mai salvezi daca iti pica un motor, sta mai bine pe vant, "rezolutia" pe yaw este mai buna.
0

#16 Useril este offline   crashmx 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 85
  • Inregistrat: 06-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:1. Motociclism<br />2. Snowboard<br />3. RC Cars

Postat 18 June 2014 - 08:22 PM

Asa e. A costat mult insa eu am suportat doar o mica parte din costuri. Restul a fost cadou ;)))
Ulterior m-am convins si eu de marketing. Asta e acum. Vreau doar sa fiu sigur ca urmatorul pas il fac in directia corecta.
0

#17 Useril este offline   Ciprian Dughir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 564
  • Inregistrat: 30-January 12
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Multicoptere

Postat 18 June 2014 - 08:40 PM

Intai invata sa il stapanesti pe asta pe care il ai. Am prieteni care filmeaza foarte bine cu Phantom. Unul din ei a folosit si intr-un videoclip cadre trase cu GoPro din Phantom 1 si arata impecabil. Degeaba treci la hexa, octo, dodeca etc, cat timp nu stii cum sa zbori si cum sa-l setezi corect pentru filmare.
0

#18 Useril este offline   crashmx 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 85
  • Inregistrat: 06-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:1. Motociclism<br />2. Snowboard<br />3. RC Cars

Postat 19 June 2014 - 10:29 AM

Vezi postareaCiprian Dughir, la 18 June 2014 - 08:40 PM, a spus:

Intai invata sa il stapanesti pe asta pe care il ai. Am prieteni care filmeaza foarte bine cu Phantom. Unul din ei a folosit si intr-un videoclip cadre trase cu GoPro din Phantom 1 si arata impecabil. Degeaba treci la hexa, octo, dodeca etc, cat timp nu stii cum sa zbori si cum sa-l setezi corect pentru filmare.


si cam cum ar trebui setat corect pt filmare?
ai zis ca ai prieteni cu phantom da? dar tu ai folosit asa ceva?
eu am folosit toate filmarile mele in multe clipuri nu doar in unul. am o singura filmare ratata cu phantomul cu gopro.
multumesc de sfat dar nu ma ajuta.

nu cred ca s-a inteles esenta problemei... eu as vrea sa inteleg daca merita sau nu sa trec la hexa. dar nimeni nu argumenteaza aici de ce nu e ok hexa ...
si daca vreau in scurt timp sa pun un mirrorless in loc de gopro se schimba situatia cu ceva?

ma gandeam ca o sa reusesc sa aflu pe acest forum destul de repede o paralela intre quadro si hexa in special intre phantom si f500 (sau alt hexa) in ceea ce priveste avantajele si dezavantajele fiecaruia.
0

#19 Useril este offline   EBA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 09-April 09
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI,Balta Alba,
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 19 June 2014 - 12:40 PM

Daca ne raportam la GO-PRO,nu ai nici un castig la ce te intereseaza pe tine adica stabilitate si timpi de zbor.Eu personal m-as axa mai mult la timpul de zbor.Asta nu o faci punand motoare mai multe.Din start adaugi greutate.Phantomul are multa plasticaraie inutila pe el.Sunt frame-uri bine gandite super usoare pe care poti pune electronica aia asa fel in cat sa te duci usor pana in 1100grame,1200grame cu tot cu pack de 5000 asigurandu-ti pana-n 20minute de zbor.
SUNTEM FUDULI
0

#20 Useril este offline   Andrei.N 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1125
  • Inregistrat: 31-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Piatra-Neamt | Iasi
  • Interests:arhitectura, aero

Postat 19 June 2014 - 12:45 PM

Ca fapt divers, goproul are compresie mai buna ca sony nex, daca.i pui si un nd variabil ai imagine si mai buna si fara orice vibratie. Nu mai citi printre randuri, s.au zis cateva chestii despre dezavantajele unui hexa nu numai aici, depinde la final ce vrei tu sa faci.
0

#21 Useril este offline   crashmx 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 85
  • Inregistrat: 06-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:1. Motociclism<br />2. Snowboard<br />3. RC Cars

Postat 19 June 2014 - 12:55 PM

Vezi postareaAndyned, la 19 June 2014 - 12:45 PM, a spus:

Ca fapt divers, goproul are compresie mai buna ca sony nex, daca.i pui si un nd variabil ai imagine si mai buna si fara orice vibratie. Nu mai citi printre randuri, s.au zis cateva chestii despre dezavantajele unui hexa nu numai aici, depinde la final ce vrei tu sa faci.


pe unde as putea sa gasesc un ND pt gopro pe la noi? ca eu nu am gasit ceva ca lumea decat in sua.
in alta ordine de idei upgradeul la camera ma gandeam sa il fac la BlackMagic Pocket. de aceea insist asupra hexaului. acum probabil ca imi veti spune ca pt un BMPC si gimbal aferent o sa fie nevoie de un hexa gen S800 si ca F550 nu e suficient? :)))))))))

inca un lucru pt care insist asupra hexaului. nu cred ca voi putea sustine dpdv financiar upgradeul la hexa + gimbal si camera deodata. prefer sa le upgradez pe bucati cand am posibilitate.
si ma gandeam sa incep cu platforma + motoare, escuri, etc. dar in acelsi timp sa nu o tin degeaba in debara pana am bani si de restul si intre timp sa folosesc ce am acum.
stiu.. ar mai fi o idee sa pastrezi banii si sa iau totul odata insa e fff greu asa ceva la mine :)
0

#22 Useril este offline   Andrei.N 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1125
  • Inregistrat: 31-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Piatra-Neamt | Iasi
  • Interests:arhitectura, aero

Postat 19 June 2014 - 02:00 PM

Philip Bloom face din rahat bici cu un phantom, mai multe nu sunt de zis aici. Filtru nd? Orice filtru de calitate pe filet 43mm si inel step up de la 25mm. Dar ambele sa fie slim.
0

#23 Useril este offline   Ciprian Dughir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 564
  • Inregistrat: 30-January 12
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Multicoptere

Postat 19 June 2014 - 02:21 PM

Sa-ti raspund pe rand:

Da, am zburat phantom si muuulte alte platforme, facute de mine, de altii sau "de firma". Nu exista platforma buna sau rea, unele se potrivesc mai bine scopului, altele sunt contra-indicate. Discutii quad vs hexa vs octo au tot fost pe forum. Fiecare alege ce vrea si ce crede ca i se potriveste. Ca sa ridici un gopro cu hexa e cam aiurea, 3 kg de drona care ridica 250g cu tot cu gimbal.... Si quad-urile zboara ok, si pot ridica chiar si 3-4 kg, pot zbura chiar peste 30 minute... dar totul trebuie calculat si alese componentele cu grija. Oamenii pe forum au obosit sa tot explice pe forum diferentele dintre diversele platforme. Ai butonul search, poti cauta si singur informatiile de care ai nevoie. Parerile noastre pot fi foarte subiective.

La treaba cu filtrul m-ai facut sa rad. Era sa pic de pe scaun, fara gluma... exista cel putin 3 magazine mari in .ro care vand filtre de calitate si la preturi foarte bune. Sunt toate in Bucuresti. Cauta f64 punct ro si ai sa gasesti. Din faptul ca nu stii unde gasesti filtre ND in Romania, ma gandesc ca esti incepator in ale filmatului. Posibil sa ma insel. Astia care mai stim cu ce se mananca foto-video cunoastem cam 80% din site-urile de profil. ;)

Vrei BlackMagic pentru ce? Ce vrei sa faci? Traiesti din filmari? Sau vrei sa intri in bransa asta a filmarilor aeriene? Nu e asa simplu pe cum crezi: intru pe un forum, ascult de x sau y, imi iau ce zice z ca suna mai profi si gata filmarea. Dupa mine e nevoie sa ai si cunostinte avansate de aerodinamica, modelism si chiar electronica. Desi asa pare din avion, un multirotor nu zboara intotdeauna singur. Se mai si piloteaza. :)

Un exemplu simplu: cumperi DJI S800, controler de zbor Wookong M cu toate waypoint-urile deblocate, gimbal Zenmuse, baterie maxamps cea mai scumpa pe care o gasesti. Esti dispus sa dai de 6 ori mai mult decat ce ai acum si sa obtii o imbunatatire cu doar 5-10% a calitatii imaginii?

Cum zicea odata renatoa pe un topic mai demult, daca esti pilot bun tragi filmari de exceptie si cu KK2. :)
0

#24 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 19 June 2014 - 02:44 PM

Mda, asta e a treia postare care o sterg dupa ce am scris un sfert de ora, nu are rost, a zis Ciprian destul...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#25 Useril este offline   crashmx 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 85
  • Inregistrat: 06-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:1. Motociclism<br />2. Snowboard<br />3. RC Cars

Postat 19 June 2014 - 03:25 PM

Vezi postareaCiprian Dughir, la 19 June 2014 - 02:21 PM, a spus:

Sa-ti raspund pe rand:

Da, am zburat phantom si muuulte alte platforme, facute de mine, de altii sau "de firma". Nu exista platforma buna sau rea, unele se potrivesc mai bine scopului, altele sunt contra-indicate. Discutii quad vs hexa vs octo au tot fost pe forum. Fiecare alege ce vrea si ce crede ca i se potriveste. Ca sa ridici un gopro cu hexa e cam aiurea, 3 kg de drona care ridica 250g cu tot cu gimbal.... Si quad-urile zboara ok, si pot ridica chiar si 3-4 kg, pot zbura chiar peste 30 minute... dar totul trebuie calculat si alese componentele cu grija. Oamenii pe forum au obosit sa tot explice pe forum diferentele dintre diversele platforme. Ai butonul search, poti cauta si singur informatiile de care ai nevoie. Parerile noastre pot fi foarte subiective.

La treaba cu filtrul m-ai facut sa rad. Era sa pic de pe scaun, fara gluma... exista cel putin 3 magazine mari in .ro care vand filtre de calitate si la preturi foarte bune. Sunt toate in Bucuresti. Cauta f64 punct ro si ai sa gasesti. Din faptul ca nu stii unde gasesti filtre ND in Romania, ma gandesc ca esti incepator in ale filmatului. Posibil sa ma insel. Astia care mai stim cu ce se mananca foto-video cunoastem cam 80% din site-urile de profil. ;)

Vrei BlackMagic pentru ce? Ce vrei sa faci? Traiesti din filmari? Sau vrei sa intri in bransa asta a filmarilor aeriene? Nu e asa simplu pe cum crezi: intru pe un forum, ascult de x sau y, imi iau ce zice z ca suna mai profi si gata filmarea. Dupa mine e nevoie sa ai si cunostinte avansate de aerodinamica, modelism si chiar electronica. Desi asa pare din avion, un multirotor nu zboara intotdeauna singur. Se mai si piloteaza. :)

Un exemplu simplu: cumperi DJI S800, controler de zbor Wookong M cu toate waypoint-urile deblocate, gimbal Zenmuse, baterie maxamps cea mai scumpa pe care o gasesti. Esti dispus sa dai de 6 ori mai mult decat ce ai acum si sa obtii o imbunatatire cu doar 5-10% a calitatii imaginii?

Cum zicea odata renatoa pe un topic mai demult, daca esti pilot bun tragi filmari de exceptie si cu KK2. :)


de la f64 spre exemplu am cumparat nenumarate echipamente. evident ii cunosc si stiu ce e ala un filtru ND; altfel nu as fi intrebat unde pot gasi. ce nu ai inteles tu e ca, eu am crezut ca exista ceva la noi in genul polar pro filters dedicate gopro.
de ce vreau blackmagic? pt ca momentan nu imi permit inca un dslr numai pt aerian. ce poti face cu BMPC? scrie inclusiv la ei pe site la ce e bun si ce stie sa faca.
cunostinte de electronia am insa recunosc de modelism mai putin.
la exemplul dat de tine nu cred ca, cu un s800 pe care pui un 5d mk2-3 imbunatatesti cu doar 10% calitatea imaginii fata de un gopro. dar asta e doar parerea mea de om care nu stie de unde sa cumpere un filtru nd.

nu inteleg de ce esti atat de acid in raspunsurile tale. totusi nu ti-am bagat mana in buzunar pt acest phantom, f550 sau orice altceva.
am pus o serie de intrebari aici la care asteptam raspunsuri pertinente doar. nu avreu sa intru in polemici cu nimeni.
ca fapt divers am vazut filmari din elicopter nu multicopter care arata demential. dar asta e. nu toti ne nastem invatati. unii sunt mai talentati in ale pilotajului, altii se folosesc de tehnologie si muncesc mai mult.
0

#26 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 19 June 2014 - 03:58 PM

Putem vedea cateva din realizarile dv. foto/video non-aero ?

Intreb pentru ca deja discutia a deviat catre una tipica de pe un forum foto, de care am fugit de cativa ani, unde cineva se da de ceasul mortii ce ar fi facut el daca ar fi avut dslr-ul X, si lens-ul Y, si evident ca stie caracteristicile la toata aparatura minim necesara ca sa fii un pro ca la carte... dupa care isi reia activitatea de fotografiat cu mobilul.

De fapt, discutia ca oricare alta care abordeaza aspecte pro, deja este off-forum de mult, care are in denumirea lui cuvantul hobby, nu inteleg de ce cei care aspira la profesionism nu isi fac forum separat... :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#27 Useril este offline   Ciprian Dughir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 564
  • Inregistrat: 30-January 12
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Multicoptere

Postat 19 June 2014 - 04:00 PM

Sunt acid pentru ca sunt satul de persoane ca tine care nu au cunostinte de modelism dar vor ca a doua zi, cu sprijinul unei intregi comunitati de modelisti sa ajunga savanti. Asa ceva nu se poate. Iti dau voie sa te superi pe mine pentru asta. :)

Stai linistit ca nu esti primul care vrea asta, au mai fost si altii, intre timp s-au mai calmat si acum suntem prieteni.

Ai zis filtru ND, nu filtre dedicate. Si din alea sunt in .ro. google dupa ele.

A-propos de 5D mkxx: compara calitatea la full hd cu a unui GoPro. Pe montor full hd de minim 80cm diagonala. O sa te intrebi de ce ai aruncat cu banii pe 5D... .crede-ma pe cuvant. Una e o camera video, cat de blamata o fi ea, alta e un aparat foto care filmeaza. BlackMagic e o alegere buna in locul DSLR-ului, dar se justifica investitia doar daca ai contracte de la 1000$/Euro in sus. Te-ai gandit ca toti banii se pot duce pe apa sambetei daca dai cu jucaria de pamant? Chestii de genul: mie nu are cum sa mi se intample am mai auzit, si s-au intamplat din motive la care nici nu te gandesti. Una e sa dai cu curul de pamant un phantom si alta un S800 sau MK.

Dupa cum spuneam si in celelalte postari: pune mana si zboara Phantomul. Dupa ce il stapanesti bine, o sa stii ce vrei... Pana atunci vorbim discutii.

Aceasta postare a fost editata de Ciprian Dughir: 19 June 2014 - 04:01 PM

0

#28 Useril este offline   Andrei.N 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1125
  • Inregistrat: 31-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Piatra-Neamt | Iasi
  • Interests:arhitectura, aero

Postat 19 June 2014 - 04:16 PM

Faci cu filtrele ca si cu pachetul complet de la DSLRpros, dai bani in state ca e marketingul beton. Am stat o noapte sa ma lamuresc care solutie e mai buna si am dat peste topicul asta http://www.rcgroups....3&postcount=421 unde iti da o idee foarte buna si mult mai ieftina. Inel step-up de la 25mm la 43 si cauti filtre slim pe filetul asta, Hoya, Kenko, bla bla. E mai usor sa dai banii cu taraita decat sa cauti o solutie mai ieftina acolo unde se poate.

LE: Inel de la 25 la 43 sa nu ai vignetare prea mare in wide, eventual mai alezezi filetul de 25 ca n-ai nevoie sa-l infiletezi pe nimic.

Aceasta postare a fost editata de Andyned: 19 June 2014 - 04:17 PM

0

#29 Useril este offline   crashmx 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 85
  • Inregistrat: 06-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:1. Motociclism<br />2. Snowboard<br />3. RC Cars

Postat 19 June 2014 - 04:33 PM

@renatoa ai dreptate a cam devenit off-topic si poate ar fi bine sa fie inchis de moderatori sau admini. gasesti mai sus un link pus de mine cu un clip de pe vimeo cu filmari combinate. a nu se confunda userul care le-a postat cu mine.

@Ciprian Dughir nu am niciun interes sa ma supar cu/pe cineva. si nici sa ajung expert dupa cateva raspunsuri citite pe pe un forum.
am comparat 5d cu gopro. mie personal mie se pare a fi o diferenta mare. poate nu am dreptate nu stiu dar chiar am vazut diferenta.
blackmagic-ul face o treaba excelenta si de aceea l-am luat si eu in calcul in schimbul unui dslr. ca sa nu mai zic si de costuri.
m-am gandit ca toata investitia se poate duce pe apa sambetei intr-o fractiune de secunda chiar de curand ca phantomul era la 60 de metri in aer si a inceput ploaia. nu sunt ala care sa gandeasca ca lui nu are ce sa i se intample.
nu am zis si nici nu vreau maine sa pun un BMPC sau dslr in aer. era doar un plan pt viitor. daca lucrurile vor merge in directia buna probabil va apare si BMPC peste 1-2 ani.
pana atunci evident ca voi zbura cu phantom si gopro.
cand am postat aici nu am zis ca vreau maine sa schimb phantomul. dar ma gandesc sa fac asta in viitor.

pana atunci exista si alte optiuni de quadro mai bune decat phantom V1 sau e cea mai ok pt un gopro cu h3-3d?
multumesc
0

#30 Useril este offline   crashmx 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 85
  • Inregistrat: 06-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:1. Motociclism<br />2. Snowboard<br />3. RC Cars

Postat 19 June 2014 - 04:44 PM

Vezi postareaAndyned, la 19 June 2014 - 04:16 PM, a spus:

Faci cu filtrele ca si cu pachetul complet de la DSLRpros, dai bani in state ca e marketingul beton. Am stat o noapte sa ma lamuresc care solutie e mai buna si am dat peste topicul asta http://www.rcgroups....3&postcount=421 unde iti da o idee foarte buna si mult mai ieftina. Inel step-up de la 25mm la 43 si cauti filtre slim pe filetul asta, Hoya, Kenko, bla bla. E mai usor sa dai banii cu taraita decat sa cauti o solutie mai ieftina acolo unde se poate.

LE: Inel de la 25 la 43 sa nu ai vignetare prea mare in wide, eventual mai alezezi filetul de 25 ca n-ai nevoie sa-l infiletezi pe nimic.


ai perfecta dreptate cu marketingul din state. acum mi-am luat-o asta e... apropo telemetria de la 3DR e posibil sa nu mearga pt ca e in 900 MHz si nu in 433?
cat despre adaptor si ND pare a fi o solutie chiar mai buna decat filtrele de la polar pro. voi vedea cu vinietarea. de cele mai multe ori trag in mediu nu wide dar daca e cazul mai alezez inelul.

multumesc fff mult de sfaturi
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro