Modelism - RHC Forum: Problema cu selectarea unei regiuni de prelucrat - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Problema cu selectarea unei regiuni de prelucrat in VisualMill 5, pentru prelucrare 3D.

#1 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 13 December 2014 - 02:12 AM

Lucrez de ceva vreme cu VisualMill 5.
Am tot stat pe net cu ochii pe tutoriale si n-am gasit mare lucru. Pana acum n-am avut de facut piese complexe, dar ma intereseaza sa prelucrez si suprafete oarecum conice. Daca la 2,5D nu am probleme si ma descurc, cand trec la 3D si am de selectat o suprafata ceva mai complicata, nu reusesc s-o fac. Ma poate ajuta cineva cu un sfat?
Detaliind problema, piesa o fac in SolidWorks, de regula o salvez STEP, o incarc in VisualMill si apoi fac ce e de facut. Nu ma descurc sa prelucrez suprafete neregulate deoarece nu reusesc sa le declar ca reguni si ulterior sa le selectez. N-am insistat pe problema deoarece in 3 ani am avut doar doua situatii de acest gen, am spus ca nu stiu si am pasat problema altcuiva, dar inca nu ma descurc sa selectez o suprafata pe care tot eu o fac si despre care cam stiu ce si cum. Adica daca eu stiu criteriile dupa care o pot face sau proiecta, nu inteleg de ce nu o pot selecta in VisualMill.
Ma poate ajuta cineva macar cu un sfat sau cu un link spre tutorial pe net?

Am pus o poza cu o cavitate de frezat. Imaginea e orientativa, vor exista niste raze de racordare acolo. Intrarea e un contur oarecare, complex, si iesirea e un cerc. De desenat le desenez, dar nu le pot declara ca regiuni si nu le pot selecta ulterior ca sa le prelcurez 3D.

Sau ca sa o iau mai simplu cum pot selecta o zona de prelucrat (o cavitate) care are la intrare un patrat si la iesire un cerc? Nu conteaza diametrul frezei, racordarile sunt distractia de dupa... Mai e mult pana acolo.
Probabil o fi simplu, dar nu m-a lovit serios de problema si vreau sa invat.
Spor la treaba tuturor si multumesc pentru orice fel de ajutor.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: suprafata 3D.JPG

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#2 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 14 December 2014 - 08:11 PM

uita de visualmill, treci pe sprutcam sau solidcam si o sa gasesti toate chestiile astea de care ai nevoie
imi pare rau ca nu am (stiu) o alta solutie dar care sa implice si folosirea visualmill
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#3 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 14 December 2014 - 09:01 PM

Culmea este ca de la SolidCAM am trecut spre VisualMill, ca primul imi parea neprietenos. Se pot selecta usor in ce spui tu? Problema este ca imi pare complicat sa definesc o suprafata tot declarand "colturile" unora mici. Asa cred ca s-ar face. Ce problema prevad ca ar fi daca trec pe altceva. Eu folosesc SW 2003 ca pentru ala am prins o licenta. Nu cred ca gasesc un solidcam care sa se integreze in ala vechi. O sa studiez problema. Totusi, VisualMill parca merge pana la 4-5 axe fara probleme si sigur face 3D bine. Doar ca nu stiu inca sa selectez suprafetele. Intuiesc ca le selectez bucata cu bucata, cu optiunile din soft. O sa vad zilele astea ce reusesc, dar tare nu-i informatie pe net.
Multam fain de raspuns, o sa revin cand este cazul.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 14 December 2014 - 09:41 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#4 Useril este offline   odin 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 425
  • Inregistrat: 19-June 08
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:aero, navo, auto

Postat 15 December 2014 - 11:44 PM

Mda...interesant.
Se pare ca suprafetele neregulate sunt mai greu de abordat.

Eu am incercat sa realizez o prelucrare intr-un soft de prin anul 2000(alphaCAM se numea, exista si actualizat), pe o suprafata generata dupa niste curbe citite cu un scanner 3D. Mi-a reusit pana la urma(pe ecran cel putin se generau toolpathurile, a picat proiectul de executie).

Am reusit abordand problema pe bucati.Aveam mai multe suprafete , dar erau inseriate-dispuse una in continuarea celeilalte. Le-am facut cate una, pe rand, toate o data nu am reusit. Poate te ajuta informatia asta. Cred ca softurile mai noi pot sa rezolve dileme dintr-astea, ca altfel baietii care fac matrite pt ind.auto ar cam avea batai de cap. Incearca cu o versiune mai noua de soft, poate ai vreo revelatie.Chiar daca il stergi dupa aia...

Poate te ajuta si chestia urmatoare: cineva mi-a spus sa incerc sa proiectez toolpathurile pe supratata de generat.

Succes!
0

#5 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 16 December 2014 - 12:06 AM

Vezi postareaodin, la 15 December 2014 - 11:44 PM, a spus:

Incearca cu o versiune mai noua de soft, poate ai vreo revelatie. Chiar daca il stergi dupa aia...

Normal ca incerc cu varianta demo si o dezinstalez dupa aia. Lasand gluma la o parte, pot obtine finantare pentru un soft bun de CAM dar momentan, singurul pe care ziceam ca il cunosc si in care sa ma incadrez cu banii, era VisualMill. Mai am cu licenta, programe cum ar fi Mach3, SheetCam, SolidWorks, care nu ma prea ajuta, fiind bune fiecare in patratica lor, dar foarte imprastiate ca ansamblu... Daca e sa o iau de la origini, prima dragoste a fost Catia, dar pe unde mergeam nu ma ajuta partea hard disponibila, ca ori nu o aveau, ori nu era licenta pe soft. Si asa am trecut treptat la soft mai putin "pretentios", la versiuni mai vechi si tot asa, pana cand acum constat ca nu mai pot da inainte.

Ca sa nu ramanem la discutii gen Narcisa Salbatica, are cineva rabrdare sa imi spuna cum se face in orice soft selectarea unei regiuni de prelucrat care are la baza (la nivelul inferior) un cerc si la suprafata de intrare un patrat, pentagon sau poligon neregulat?
Multumesc pentru un eventual raspuns. Mi-ar prinde bine sa vad logica operatiilor, ca daca fac o comparatie cu softurile de CAD, si la CAM ar trebui sa fie la fel.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#6 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 17 December 2014 - 04:41 PM

da, ti-ar trebui o versiune mai noua de solidcam
in versiunile noi poti desena intr-o schita exact conturul zonei pe care o doresti a fi prelucrata si cand ii dai "job zone' ca fiind acea schita el doar acolo se invarte
similar face si sprutcam-ul doar ca in sprutcam e mai dificil putin de desenat 2D

zona de lucru nici macar nu trebuie sa aiba de-a face cu suprafetele, muchiile, elementele modelului 3D, se defineste total paralel cu modelul, intr-un plan paralel cu XY
bineinteles ca se poate defini zona dupa suprafete sau dupa muchiile modelului
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#7 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 17 December 2014 - 10:58 PM

Cred ca inteleg ce spui, dar trebuie sa ma lamuresc bine.

Se face piesa in soft de grafica 3D, oricare ar fi ala. Pentru oarece portabilitate se merge pe salvare in tip de fisier recunoscut de majoritatea celorlalte de CAM (doar pentru simplitate spun STEP sau parasolid x_t, dar exista multe alte variante si cel pe care il folosesc eu accepta cam 16 tipuri de fisiere).
Urmeaza softul de CAM. Aici vad deja piesa 3D, cum a fost facuta initial.

Ai spus: "poti desena intr-o schita exact conturul zonei pe care o doresti a fi prelucrata "
Ce sa inteleg prin desenarea conturului de prelucrat? Ca eu trebuie sa desenez din nou un contur care coincide sau nu cu ceva din modelul 3D? Pai eu vreau sa prelucrez o suprafata deseori neregulata, care in plane paralele poate are alta forma. Daca nu ma pot folosi de elementele modelului 3D, pe care tocmai nu le pot selecta, nu pot redesena. Ar trebui sa pot selecta usor suprafete modelului importat si eventual softul sa stie sa le uneasca in ceva unitar.

Postez o imagine cu o cavitate pe care s-ar putea discuta la obiect, desi nu aia ma intereseaza s-o prelucrez.
E o cavitate care are la baza inferioara un cerc si la suprafata de intrare (superioara, daca e sa iau asezarea piesei pe masa masinii de frezat) un patrat. Cum se prelucreaza aceasta cavitate, si ma refer mai mult la selectarea suprafetei de prelucrat.
Multumesc din nou si scuze ca inteleg greu...

PS. Ignoram pentru discutie raza frezei si forma ei.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: proba.jpg

Aceasta postare a fost editata de bitex: 17 December 2014 - 11:13 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#8 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 17 December 2014 - 11:21 PM

Imi cer scuze pentru interventie, nu-s vreun expert insa mi se pare foarte clar ca modul in care ajungi de la un patrat la un cerc (in 3D) contine un numar infinit de variante deci nu-i nicicum suficient pentru definirea suprafetei "de trecere"
Avantajul pe care CRED ca-l are combinatia Solidworks/Solidcam este ca pastreaza/foloseste elementele prin care s-a definit/desenat anterior aceasta trecere si poate (?) genera suprafata de prelucrat.
Poate apuc sa caut si eu ceva ajutator....
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#9 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 17 December 2014 - 11:46 PM

Odata definita suprafata de prelucrat, toti parametrii regimului de prelucrat se pot stabili dupa aceea, foarte usor. Absolut toti. Asa este cum spui, sunt multe posibilitati sau variante de prelucrare.
Si tot cum spui, este si faptul ca sunt softuri care se pupa bine intre ele. SolidWorks cu SolidCam, Catia le are pe amandoua integrate si sunt multe altele. Dar principiile ar trebui sa fie aceleasi pentru selectarea regiunilor de prelucrat.
Proiectare in Catia am facut, dar n-am facut CAM deloc. SolidWorks am folosit foarte mult dar nu m-am inteles cu SolidCAM-ul ca e ciudat rau si foarte scump. N-am mai insistat din moment ce ani de zile am putut folosi un soft relativ ieftin si bun. Dar nici n-am avut de facut piese complicate. Adica mai tot timpul, o prelucrare cu 2,5D e suficienta. La forme ca cea pusa in poza anterioara. pot pacali softul sa faca forma finala dorita chiar daca il setez pe 2,5D, dar e un caz simplu, particular. De regula nu-i foarte simplu si nu-i asta calea normala.

Principiile prelucrarii sunt aceleasi. Desenezi modelul, alegi ce vrei sa prelucrezi, stabilesti cum faci prelucrarea, pozitionezi materialul, scula, faci toate setarile necesare si incepi frezarea. Ce as mai banui eu, este ca poate conteaza mult modul de exportare al fisierului intre cele doua programe, ca tip. Adica, ar putea sa nu existe toate facilitatile daca modelul este salvat intr-un anume tip sau altul.

Tutorialele de pe pagina programului nu sepecifica nimic despre selectare. Prezinta o prelucrare 3D dar lipseste chiar din program partea cu regiunile de prelucrat. Si daca urmez pas cu pas tutorialul, primesc mesaj ca n-am selectat regiunile.
O sa mai caut si eu sa vad cum se face. Multam fain pentru ajutor.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 17 December 2014 - 11:47 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#10 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 17 December 2014 - 11:55 PM

da, atat in solidcam cat si in sprutcam poti selecta muchii sau suprafete prin care sa definesti zona de lucru
eu am zis ca poti chiar desena tu un perimetru in care sa frezezi fara sa te legi de elementele ce definesc modelul doar ptr a evidentia faptul ca ai libertate de miscare

acum aproape un an chiar am avut nevoie de asa ceva, cand frezam modelele 3D ptr elicea de avion
am avut niste erori in soft, au mai fost anumite bucati din material (lemn) care au sarit la frezare si am avut astfel nevoie de corectie doar in anumite zone, cele cu erori
dupa ce am chituit modelul a trebuit sa refac partial frezarea, doar in zonele afectate

Dupa ce am determinat coordonatele zonelor afectate am facut un plan paralel cu planul XY in care am desenat niste dreptunghiuri/cercuri ce incadrau zonele cu probleme
Noua operatiune de frezare definita a fost doar un copy/paste de la operatiunea de frezare originala (care era facuta ptr tot modelul) dar careia i-am asignat ca "job zone" doar acele dreptunghiuri/cercuri ce-mi incadrau defectele

la tine e mai simplu, poti selecta direct zona (face sau edges) si declara ca "job zone" la sprutcam sau "boundary" la solidcam


in exemplul tau, in solidcam as defini zona de lucru prin selectarea muchiilor dreptunghiului de sus, oarecum similar in sprutcam
o sa incerc maine sa fac un exemplu in sprutcam
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#11 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 18 December 2014 - 12:03 AM

Multumesc mult pentru raspuns.
Te rog, cand ai timp, incearca aceasta cavitate. Teoretic este simpla, dar dupa cum o sa observi muchii poti selecta doar la patratul de sus, pe cerc nu mai exista puncte distincte pe care sa le selectezi sa creezi o suprafata intre muchia patratului si ceva de pe cerc. Daca vizualizezi obiectul doar cu muchiile vizivile, ele nu vor fi continue nici in soft de la patrat spre cerc. Adica nu pot selecta o suprafata oarecare definita prin 4 puncte, prin linii sau alte curbe. Ca una are puncte particulare usor de selectat, pe cand cealalta nu are si nici legatura intre ele nu exista.
Desi este usor sa refaci piesa cu orice dimensiuni, postez si fisierul 3D.

Trebuie stearsa extensia DOC. Sper ca n-am alterat continutul.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de bitex: 18 December 2014 - 12:08 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#12 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 18 December 2014 - 12:21 AM

bag acum un soft de captura ecran si fac un mic demo in sprutcam
sper sa iasa... :)
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#13 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 18 December 2014 - 12:36 AM

Gata, am rezolvat-o dupa ce am citit o singura postare potrivita pe forumul paginii cu softul:

"... you first of all you need to create closed curves/regions in order for you to select them. "Region" actually means "an area to be machined defined by a curve" - just to clear confusion."

Asta era problema, desi in 2,5 D nu faceam niciodata confuzia... Totdeauna declaram curbele pe care ulterior le alegeam chiar pe ele ca regiuni de prelucrat. Declararea se facea extrem de simplu si puteam la prelucrari sa selectez acele contururi. La suprafete, este identic, doar ca declar conturul de pe ambele fete si le selectez impreuna. Adica formez o regiune ca patrat, una ca cerc, ele asa raman declarate in soft si daca optez pentru prelucrare 3D le aleg impreuna si se defineste suprafata de prelucrat. Diferenta este ca aici se declara regiuni niste poligoane si softul alege suprafata definita de ele. Adica totul o singura data, mai simplu decat credeam eu. Eu credeam ca trebuie sa definesc regiunile ca fiind suprafete componente ale celei finale de prelucrat si softul le uneste ulterior. E ca un loft facut la proiectare dar nu m-a dus mintea la asta. Sorry, am si eu ceva limitari de soft.
Era la mintea cocosului.

Presupun ca si celelalte programe au optiunea de a selecta cate un contur de pe o suprafata doar selectand suprafata, asa ca este usor, indiferent de poligoanele de intrare si iesire. Normal, in limitele posibilitatilor tehnice de prelucrare.
Scuze ca v-am deranjat cu problema asta. La ce am intrebat, efectiv rezolvarea consta in alegerea a 5 puncte cu soarecul, doua pe colturile opuse ale patratului si 3 pe cerc sa fie definite amandoua frumos. Am si simulat prelucrarea, e OK.
Practic pot inchide subiectul, dar il mai las deschis pentru eventuale discutii.
Si multumesc mult pentru ajutor!

Aceasta postare a fost editata de bitex: 18 December 2014 - 12:51 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#14 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 18 December 2014 - 12:39 AM

ST... :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :angry: :angry:
tocmai ce am terminat de intregistrat
acu-mi proceseaza ceva pe acolo... caraie hardu... :D
cum e gata cum il urc pe youtube... poate va folosi altcuiva... sau poate te convertesc la sprutcam :D
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#15 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 18 December 2014 - 12:49 AM

Sincer, nu ma deranjeaza schimbarile, dar le cam fac in functie de posibilitati. Adica nu mi-ar fi greu sa lucrez numai in Catia daca as gasi oriunde merg PC-uri care sa si suporte Catia. Ce folosesc acum ruleaza bine si pe P1 cu 256 Mb RAM, toate programele incap lejer in 700 Mb.
Dar aleg softurile care sa poata fi suportate si de calculatoare mai slabute si eventual oamenii sa le si poata cumpara. VisualMill este putin peste 1000 euro.
Daca nu-i problema, zi-mi la cat ajunge Sprutcam. Multam fain. Conteaza!

Aceasta postare a fost editata de bitex: 18 December 2014 - 12:49 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#16 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 18 December 2014 - 12:56 AM

da' greu lucreaza EZVID asta, abia proceseaza... temash...

preturile de strigare de la sprutcam le gasesti aici: http://www.regel-tec...m-sprutcam.html

imi pare un soft care stie multe si-si merita banii
nu e la nivelul lui solidcam dar de multe ori face treaba mai rapid

solidcam nu-mi (mai) pare complicat insa m-a disperat cu erorile si nici postprocesoarele testate de mine parca nu sunt chiar 100% compatibile cu mach3-ul

revin curand cu filmuletul
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#17 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 18 December 2014 - 01:04 AM

Multumesc pentru informatii, o sa studiez problema. E de vazut de diferente si cum se impaca ele cu pretul si cu aplicatiile uzuale. Eu lucrez de ceva ani cu VisualMill si doar de 2 ori am avut de facut piese care necesitau prelucrari 3D curate. In rest, toate mergeau si cu 2,5D, fara mari pretentii (se vad uneori intrarile si iesirile din material, sau altele de genul asta). Initial am avut la scoala SolidCAM, integrat in SW, dar n-am avut tutorial bun la indemana si nici cu cine sa discut si m-am acrit repede. De nevoie am folosit in graba ce am gasit pe net si la ala am ramas. CA sa nu mai spun ca tot la scoala au cumparat ai nostri licenta pe Catia completa, dar nu ajungeam sa facem si CAM-ul.
Tinem legatura!
Weekend placut sau spor la treaba!

Aceasta postare a fost editata de bitex: 18 December 2014 - 01:07 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#18 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 18 December 2014 - 01:14 AM

Nu stiu de la ce fisier ai plecat, dar din ce observ, saracia aia de soft a ta selecteaza si suprafetele pe bucatele. In ce am lucrat eu nu reuseam. Nu stiu daca e de la tipul fisierului importat, sau de la faptul ca softul e mai bun.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 18 December 2014 - 01:29 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#19 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 18 December 2014 - 01:19 AM

am descarcat parasolidul tau si din solidworks l-am exportat in iges
sprutcam-ul se impaca bine cu iges-ul si d-aia am ramas "setat" pe formatul asta dar nu e obligatoriu
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#20 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 18 December 2014 - 01:27 AM

Este mult mai complex softul pe care-l folosesti tu. M-am tot uitat binisor la el si cred ca e cum spui, merita banii.
O sa vad ce pot face.
Multumesc din nou pentru ajutor.
O seara buna.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 18 December 2014 - 01:27 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#21 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 18 December 2014 - 01:27 AM



hai ca am gasit cum se face embeed
te rog, sterge tu sau editeaza posturile inutile
tnx
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#22 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 18 December 2014 - 02:30 AM

neavand ce face - in afara de golirea unei sticle singuratice de vin - am facut o prelucrare asemanatoare in solidcam :D
enjoy!




http://youtu.be/If67m_UaobY

Aceasta postare a fost editata de sebba: 18 December 2014 - 02:32 AM

---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro