Modelism - RHC Forum: CNC debitare plasma - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

CNC debitare plasma

#31 Useril este offline   Bogdan Rotaru 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 110
  • Inregistrat: 21-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 27 January 2015 - 10:04 PM

Pai noi de dam dupa THC? Sau THC-ul dupa noi?
De altfel ce rost ar mai avea?
Eu zic sa-l scoti de tot!

Aceasta postare a fost editata de Bogdan Rotaru: 27 January 2015 - 10:05 PM

0

#32 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 27 January 2015 - 10:37 PM

Pai asta am si facut. Il folosesc numai la tabla incovoiata, la cate un contur foarte lung. Vreau sau nu, este enervant sa vad cum tot incearca sa compenseze pe inaltime cand nu este cazul. Probabil ca mai am de setat tocmai pe la THC Rate, dar n-am timp de asta.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#33 Useril este offline   Bogdan Rotaru 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 110
  • Inregistrat: 21-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 27 January 2015 - 11:43 PM

THC nu... Ghidajele.... nici ele nu-s prea apreciate.... Surubul axei Z..... merge indiferent de alegere.
Vorbeste cu seful sa-ti dea o bucata de creta sa faci contur si baga la mana. Poti fi si THC si axa Z si ghidaje de precizie!!! :lol:

Acum sper ca poti intelege ca glumesc! :drinks:
0

#34 Useril este offline   Bogdan Rotaru 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 110
  • Inregistrat: 21-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 28 January 2015 - 12:07 AM

Cred ca nu intelegi importanta acestui dispozitiv pentru ca nu tai mult si nu te-ai lovit de calitatea de taiere.
Intr-adevar! nu iti dai seama de calitate atunci cand tai tabla subtire.
Insa sa nu folosesti THC la tabla groasa o sa ai unghi mare la taiere.
Un alt dezavantaj este ca marind distanta dintre electrod si tabla cu numai 0,5 mm fata de distanta corecta de taiere iti duce la cresterea tensiunii din arc cu aproximativ 10-12V si implicit scaderea duratei de viata a electrodului prin consum prematur al pastilei de hafniu.
Pe de alta parte o apropiere cu 0,5 mm de tabla duce la scaderea tensiunii din arc -> imposibilitatea de a taia tabla complet -> uzura imediata a duzei -> taieri cu unghi de inclinatie mare.

Insasi faptul ca ai un mic joc in ghidaj (vizivil ca un tremurat in linia de taiere) inseamna o variatie de tensiune in arc si implicit uzura prematura a electrodului.

Daca folosesti plasme luate de pe drumuri cu siguranta nu te doare la buzunar, insa la un Hypertherm te cam ustura daca nu acorzi atentie la asemenea detalii.

Si mai este si persoana care cheltuie banii pe consumabile.
Daca nu dai de la tine si se pune problema ca "Sefu' S-a terminat electrodu'!" cu siguranta n-ai sa gasesti timp sa acorzi atentia necesara unei asemenea situatii. Insa daca se goleste buzunarul tau vei face tot posibilul sa o rezolvi.

Nu te judec pe tine! Nu te cunosc! N-am motive intemeiate! Dar m-am lovit de asemenea situatii si de acolo am invatat. E o mentalitate tipic romaneasca.

Si sa dea Domnu' ca fiecare angajat sa ajunga macar odata "patron" si cred ca s-ar mai diminua putin superficialitatea in gandire si in munca.
0

#35 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 28 January 2015 - 12:47 AM

Pai nu e gluma deloc, sudorul nostru taie un triunghi din tabla mai repede decat il tai eu la cnc. Si mult mai eficient daca tragem linie si socotim pentru acel triunghi. Dar am si eu momentele mele de glorie, din cand in cand :yahoo:
CNC-ul pe care mai pun mana uneori, nu l-am facut eu dar cam tot componentele alea le alegeam. Pentru mine, fiecare lucru are importanta lui si in cazul asta important este rezultatul. Ideea ar fi ca nu are rost sa exageram cu criteriile privind alegerea componentelor deoarece noi si peste 2 ani vom discuta tot despre ele si altii vor construi cu rulmenti pe cornier si vor lucra. Treaba ar trebui vazuta in ansamblu si apoi intrat pe detalii cat de adanc e cazul. Trebuiesc corelate prea multe lucruri ca sa piarda vremea cu astfel de detalii acum. Stiu pe cineva care a dat enorm de multi bani pe o scula profesionala (nu doar zeci de mii de euro) si nu face nimic cu ea, taie mai rau ca orice muncitor care taie manual si ca orice cnc facut pe genunchi. Ca nu doar masina conteaza, ba as spune ca nu-i nici macar in prima jumatate a listei.

Nu stiu unde am spus ca surubul axei Z merge indiferent de alegere. La noi e pe surub cu bile si e OK asa. Pana nu folosesti mai multe THC-uri nu stii nici care-i mai bun si nici daca ala mai scump merita pretul. Asa ca orice THC cumparat e bun, sau e mai bun decat deloc. Dar plasma functioneaza la fel de bine si fara THC, daca stii sa o reglezi si tai doar tabla dreapta. Si eu tabla de 20 mm grosime ondulata sau curbata nu cumpar niciodata. De fapt nici n-am vazut asa ceva prin depozite.

Legat de ghidaje, chiar ca nu le apreciez pe cele scumpe pentru o astfel de aplicatie. Aici chiar as fi greu de convins ca merita diferenta de pret. La restul, poate mai negociem...

Probabil ca nu cunosc importanta multor lucruri.
E drept. nu tai mult si nici nu m-am lovit de problema calitatii la taiere. Cam toate tablele taiate au fost ulterior sudate nu duse la expozitii.
Tocmai la tabla subtire vad lipsa de calitate ca nu pot merge cu viteza mare si am de curatat zgura de pe tabla, cand nu era cazul.

O tabla groasa si dreapta pusa pe o masa paralela cu ghidajele ramane tot dreapta. De la un capat la altul al ei nu ai diferenta de inaltime (asta daca e construita si reglata corect masa). Torta odata pozitionata la X mm de tabla acolo moare. Nu urca si nici nu coboara fata de tabla. E cum mi-ar recomanda cineva sa pun un palpator mecanic la o freza, un fel de THC, ca sa urmaresc suprafata pe care o frezez, dupa ce am luat cateva straturi din material si stiu ca suprafata e dreapta. Nu e cazul. La plasma uneori nu este cazul si cand nu-i cazul, evit sa folosesc. Poate ca sa fac economie de energie electrica...

Unghi mare la tabla groasa se formeaza in general daca se fac setari gresite in soft. Orice THC oricat de performant, nu se regleaza singur. Referinta i-o da operatorul din buton si daca ala nu stie ce trebuie atunci nu conteaza THC-ul ca e bun sau rau.

Din fericire, cunosc persoana care da banii pe consumabile. Si tot pentru Hypertherm le cumpara, deci stiu ce inseamna. Si cred ca sunt cel mai interesat sa nu aruncam banii aiurea.

Doar ca nu prea pricep ce situatii se analizeaza cand vorbim de uzura prematura a consumabilelor cand se apropie sau se departeaza capul cu 0,5 mm de tabla.
Din pacate, nu pot avea altfel de mentalitate. Intre a taia la mana cu acelasi aparat si a taia CNC chiar cu acea uzura prematura, inseamna o mare economie (normal ca in favoarea utilizarii cnc-ului). Sau economie inseamna chiar sa tai repede si prost reglat, cu pretul unei duze, in loc sa taie altcineva si mai slab pregatit, cu pretul a trei duze si un electrod, sau sa merg la un alt atelier cu tabla, o masina, doi muncitori, sa pierd o jumate de zi si tot ce mai e pe langa ea, pe motiv ca celalalt consuma mai eficient un electrod.

Cum ziceam si mai sus, sunt atatea detalii pana sa ajunga la consumatul eficient al unui electrod, incat prevad ca ajungem sa-i dam sfaturi constructorului sa mearga la scoala sa invete si sa lase pe altii sa faca si CNC-ul si treaba. Zic si eu, ca tot e liber la vorba.

Spor la treaba tuturor!

PS. Ca nu uitam si de alte boli ale electrodului sau duzei care le pot scurta viata prematur, as zice sa discutam si de umiditatea aerului folosit. Doar ca nu stiu cu cati volti influenteaza asta, ca sa pot estima...

Aceasta postare a fost editata de bitex: 28 January 2015 - 01:32 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#36 Useril este offline   Bogdan Rotaru 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 110
  • Inregistrat: 21-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 28 January 2015 - 07:49 AM

Asa e! Hai sa lasam omul sa-si faca CNC.
Sunt multe puncte de vedere din postari anterioare care as putea sa le contest justificat si cu explicatii. Dar prea discutam doar noi si decat in scris mai bine fata in fata vreodata.
Dpmdv cine-si face cnc cu cornier si motoare de imprimanta sau mai stie ce intr-un final tot in aceasta zona va ajunge. Una e sa faci un instrument comandat numeric si alta e sa aiba si precizie. De altfel foloseam tot sablonul.
Insa oamenii trebuie invatati sa aleaga calea mai usoara, mai sigura si cu compromisuri cat mai putine. Nu neaparat mai putin costisitoare. Partea cu banii ramane la alegerea lor.
Si nu inteleg de ce militezi pentru ”Las-o bre ca merge-asa!”
Sunt convins ca detii multe cunostinte in domeniu insa ori trebuie revizuite ori completate.
Cel care isi va face cnc cu cornier o va face doar sa demonstreze ca poate nu neaparat sa si lucreze eficient cu el.
Nu pot adopta o mentalitate de sofer de Dacie 1300 care are in trusa de scule doar un cleste si ceva sarma, in cazul in care folosesc un cnc.
Insusi termenul de CNC descrie o masina precisa si fiabila, capabila sa execute automat o succesiune de comenzi introduse de operator. Odata inceput procesul de prelucrare operatorul trebuie sa intervina cat mai putin sau deloc.

In timp te vei lovi de problemele discutate aici. Apa si uleiul din aer e un factor cu o rezolvare simpla si imediata. De asta nu prezinta interes.

Aceasta postare a fost editata de Bogdan Rotaru: 28 January 2015 - 07:52 AM

0

#37 Useril este offline   fanefane 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 20-January 09
  • Gender:Male

Postat 28 January 2015 - 10:17 AM

Despre sine profilate si rulmenti liniari pe bara rotunda pe suport sant multe de discutat ,
iar fiecare in functie de cat vrea sa investeasca in masina si ce precizie vrea sa obtina asa va face alegerile .
Bara rotunda este cea mai ieftina alegere la lungime mare a axelor se fabrica pana la 6m , daca mai pui si o protectie e super .

Pentru axa lunga se poate folosi cu succes si mult mai ieftin si sine realizate dupa proiectul Mechmate .
Realizate corect si aliniate vor obtine o precizie de 0,1mm , sant multe cnc-uri realizate asa au o rezistenta mare la praf.

Pentru masinile construite de noi care la suprafata mare de lucru posibil sa nu fie bine aliniate uneori e mai buna bara rotunda.

Aici aveti un documentar despre sine profilate si rulmenti liniari pe bara rototunda pe suport

Round Rail vs. Square Rail Technology

Asa arata plasma mea pot sa o echipez si cu freza , bara rotunda cu suport pe axa lunga si aparatoare .

Plasma,CNC
0

#38 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 28 January 2015 - 10:40 AM

Sincer, daca ar fi sa spun ce gandesc as incepe cu faptul ca mentalitatea mea de roman sau de fost sofer de Dacia nu-mi permite sa fac nici un fel de aprecieri legate de o persoana, fie ca o cunosc sau nu. Asa am fost invatat de doi zidari, sa nu ma leg de ce intelege sau nu cineva, de ce isi da seama sau nu...
Nu ma intereseaza sa justificati nimic din ce afirmati, am trecut prin problemele astea si le-am depasit cu mult timp (la astea cu justificarile ma refer).
La cum puneti problema, ar fi mai eficient de folosit sablonul, s-ar obtine o economie de consumabile mult mai mare. Pana si greselile se fac calculat. N-as avea curajul sa ma gandesc la a economisi o duza de taiere in conditiile in care as avea la activ doua torte rupte de Hypertherm si parca n-as comenta si nu m-as gandi la preturi daca ajung sa folosesc un sistem de protectie cu magneti cumparati din China (nu ca magnetii lor sunt rai, dar erau la acelasi pret si in Romania). N-ar fi mai eficient de prevazut si rezolvat toate problemele inainte ca ele sa existe? Se pare ca uneori nu e usor.

Calea cea mai usoara pentru un om este cea pe care si-o gaseste singur si pe care o poate urma.
N-am militat niciodata pentru "Las-o bre ca merge-asa". Militez pentru stabilirea unor obiective clare de la inceput si pentru alegerea metodelor cele mai eficiente ca obiectivele sa fie atinse.
Nu detin multe cunostinte in domeniul taierii cu plasma, dar ceva idee despre sistemele de deplasare liniara cred ca am.
Da, am multe lucruri de invatat (sau completat cum spuneti) dar este putin probabil sa am de revizuit multe dintre lucrurile deja invatate.
Cel care isi face un cnc pe "cornier" si foloseste role cu protectie va face o masina mult mai buna ca a mea sau a dumneavoastra si va taia mult mai eficient ca noi. Asta pentru ca acela stie ce vrea. Probabil ca scopul lui ar fi sa taie si sa-si faca treaba, nu sa obtina precizii cu costuri nejustificate sau sa nu poata dormi noaptea ca nu foloseste eficient un consumabil de 3 euro pe care il consuma cu 5 minute mai devreme, o data pe luna.
Pentru mine un cnc reprezinta mai mult decat precizie si fiabilitate doar ca niciodata n-o sa merg la taiat lemne in padure cu bisturiul si nici n-o sa fac modelism cu toporul.

Dupa cum ziceam, n-am gasit o rezolvare simpla pentru apa din aer si m-am gandit ca e bun un compresor cu de toate, care si la mana a doua costa vreo 4000 euro. Cu toate astea, spun oricui care incearca si nu poate da bani pe compresor scump, sa foloseasca ce are si nu din cauza ca "Las-o bre ca merge-asa" ci ca intre a avea ceva si nu avea, e mare diferenta. Prefer sa conving omul sa incerce chiar daca n-o sa faca mare lucru, in loc sa-i explic folosind cuvintele unui mare clasic in viata, despre ""moleculele de nisip, care incet incet, f.. sfericitatea bilelor de otel". Macar are ocazia sa invete din greselile proprii.

Si uite asa, am pierdut timp cat doua duze cu mesajul asta. De aia nu-mi fac griji de un 0,5 mm pe inaltime, ca nu acolo pierd eu timpul si banii.
Spor la treaba tuturor!

PS. O sa deschid un nou topic si o sa separ mesajele care n-au legatura directa cu ce e inceput aici. O sa putem discuta in liniste, fara sa incurcam subiectul legat de constructia colegului de forum.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 28 January 2015 - 01:13 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#39 Useril este offline   c3h2o79 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 01-December 14

Postat 28 January 2015 - 03:42 PM

Azi inca se lucreaza :rolleyes:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 20150128_153118.jpg

Aceasta postare a fost editata de c3h2o79: 28 January 2015 - 03:43 PM

0

#40 Useril este offline   Bogdan Rotaru 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 110
  • Inregistrat: 21-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 28 January 2015 - 06:34 PM

Vezi postareabitex, la 28 January 2015 - 10:40 AM, a spus:

Sincer, daca ar fi sa spun ce gandesc as incepe cu faptul ca mentalitatea mea de roman sau de fost sofer de Dacia nu-mi permite sa fac nici un fel de aprecieri legate de o persoana, fie ca o cunosc sau nu. Asa am fost invatat de doi zidari, sa nu ma leg de ce intelege sau nu cineva, de ce isi da seama sau nu...
Nu ma intereseaza sa justificati nimic din ce afirmati, am trecut prin problemele astea si le-am depasit cu mult timp (la astea cu justificarile ma refer).
La cum puneti problema, ar fi mai eficient de folosit sablonul, s-ar obtine o economie de consumabile mult mai mare. Pana si greselile se fac calculat. N-as avea curajul sa ma gandesc la a economisi o duza de taiere in conditiile in care as avea la activ doua torte rupte de Hypertherm si parca n-as comenta si nu m-as gandi la preturi daca ajung sa folosesc un sistem de protectie cu magneti cumparati din China (nu ca magnetii lor sunt rai, dar erau la acelasi pret si in Romania). N-ar fi mai eficient de prevazut si rezolvat toate problemele inainte ca ele sa existe? Se pare ca uneori nu e usor.

Calea cea mai usoara pentru un om este cea pe care si-o gaseste singur si pe care o poate urma.
N-am militat niciodata pentru "Las-o bre ca merge-asa". Militez pentru stabilirea unor obiective clare de la inceput si pentru alegerea metodelor cele mai eficiente ca obiectivele sa fie atinse.
Nu detin multe cunostinte in domeniul taierii cu plasma, dar ceva idee despre sistemele de deplasare liniara cred ca am.
Da, am multe lucruri de invatat (sau completat cum spuneti) dar este putin probabil sa am de revizuit multe dintre lucrurile deja invatate.
Cel care isi face un cnc pe "cornier" si foloseste role cu protectie va face o masina mult mai buna ca a mea sau a dumneavoastra si va taia mult mai eficient ca noi. Asta pentru ca acela stie ce vrea. Probabil ca scopul lui ar fi sa taie si sa-si faca treaba, nu sa obtina precizii cu costuri nejustificate sau sa nu poata dormi noaptea ca nu foloseste eficient un consumabil de 3 euro pe care il consuma cu 5 minute mai devreme, o data pe luna.
Pentru mine un cnc reprezinta mai mult decat precizie si fiabilitate doar ca niciodata n-o sa merg la taiat lemne in padure cu bisturiul si nici n-o sa fac modelism cu toporul.

Dupa cum ziceam, n-am gasit o rezolvare simpla pentru apa din aer si m-am gandit ca e bun un compresor cu de toate, care si la mana a doua costa vreo 4000 euro. Cu toate astea, spun oricui care incearca si nu poate da bani pe compresor scump, sa foloseasca ce are si nu din cauza ca "Las-o bre ca merge-asa" ci ca intre a avea ceva si nu avea, e mare diferenta. Prefer sa conving omul sa incerce chiar daca n-o sa faca mare lucru, in loc sa-i explic folosind cuvintele unui mare clasic in viata, despre ""moleculele de nisip, care incet incet, f.. sfericitatea bilelor de otel". Macar are ocazia sa invete din greselile proprii.

Si uite asa, am pierdut timp cat doua duze cu mesajul asta. De aia nu-mi fac griji de un 0,5 mm pe inaltime, ca nu acolo pierd eu timpul si banii.
Spor la treaba tuturor!

PS. O sa deschid un nou topic si o sa separ mesajele care n-au legatura directa cu ce e inceput aici. O sa putem discuta in liniste, fara sa incurcam subiectul legat de constructia colegului de forum.


Din pacate nu ai inteles mare lucru. Nu te critic distructiv.
Si eu sunt roman (si sunt mandru de asta) si fost sofer de dacia (de unde am tras niste invataturi)
Aprecierile nu a fost facute la adresa ta. Citeste te rog din nou postarea!
Nu ma dau destept. Si daca nu am fost prezent pe acest forum este pentru ca am fost prezent pe alte forumuri de profil, unde oamenii impartasesc informatia corecta si de calitate si de unde am invatat ceva. Informatie buna, impartasita tie in special, pentru ca tu ai fost cel mai activ din topic. O parte din informatia buna. Nu ma asteptam sa apreciezi in nici un fel. Din pacate, fata de acum multi ani cand m-am inregistrat, nu s-a schimbat mare lucru.

Ca o persoana care a trecut prin astfel de probleme solutiile gasite trebuiau sa fie definitive. Si atat timp cat faci referire la sistemul meu de magneti te invit sa cauti pe forumul extern sau pe google breakaway torch. Nu este inventia mea. Insa altii mai destepti au gandit ca ar fi o solutie foare buna. Atat timp cat tu nici nu ai auzit de aceasta simpla metoda de protectie te rog sa nu comentezi la cei 0,5 mm intrucat eu am venit intotdeauna cu explicatii pentru cei interesati. Se pare ca tu nu esti unul dintre ei.
Am rupt doua torte si am explicat cauze care au dus la ruperea lor. Tu ai privit-o ca pe un greseala a mea. Eu am oferit o informatie utila ce ar ajuta colegii constructori sa evite acest lucru.
5 minute mai putin pentru un consumabil este timp care cum l-ai determinat? Dar daca patronul iti opreste din salariu cei 3 euro pentru ca ai gresit tu, operatorul masinii.

Intre a avea si a nu avea este intr-adevar o mare diferenta. Dar nu mi-as mai lua Dacia 1300 doar de dragul de a avea masina. Sunt prea sarac sa arunc banii pe lucruri care imi vor spori cheltuielile in conditiile in care profitul va ramane in constant

Problema cu un utilaj prost conceput sau ajustat semnificativ pe parcurs este ca iti limiteaza semnificativ perspectivele afacerii. Unele comenzi ”se prind” doar pentru ca poti sa le finalizezi si te bazezi pe ce ai nu pe ce ai putea avea

Cea cea mai usoara pentru un om este sa fie ajutat de cei din jur. Nu singur. Nu primind totul de-a gata! Nu v-a intelege cum functioneaza anumite lucruri si nu v-a aprecia ce a primit!

Te rog incearca sa iti revizuiesti un pic atitudinea. Inteleg ca esti moderator si cred ca nu degeaba esti.
0

#41 Useril este offline   Bogdan Rotaru 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 110
  • Inregistrat: 21-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 28 January 2015 - 06:36 PM

Vezi postareac3h2o79, la 28 January 2015 - 03:42 PM, a spus:

Azi inca se lucreaza :rolleyes:


Este minunat ce ai facut aici.
Sa pui ceva bare longitudinale sa te ajute la sustinerea tavii de apa. Cam ce adancime te-ai gandit s-o faci? si ce vei folosi pe post de gratar?
0

#42 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 28 January 2015 - 08:41 PM

Buna seara din nou.
Eram sigur ca nu urmariti ce scriu. Acum vreo 5 zile am scris destul de clar:

Vezi postareabitex, la 23 January 2015 - 12:33 PM, a spus:

Am vazut si variante in care torta de desprinde complet, dar parca nu-mi place.
La varianta cu magneti m-am referit aici si raman la parerea ca nu este cea mai buna metoda. As fi ajuns sa spun si de ce nu-i buna varianta, dar va las placerea sa rupeti si a treia torta. Cel mai bine se invata din greselile proprii, nu ale altora. La fleacuri, noi o folosim in modelism de cand eram copii, la aeromodele...
Pe undeva comentati ca e o catastrofa cand un floating head atinge tabla la fiecare stabilire a referintei (setabila din soft dupa dorinta) ca strica shield-ul, dar nu va deranjeaza deloc sa trantiti intregul head in apa sau pe placa metalica. Daca asta este cea mai buna metoda, ma inclin in fata tehnologiei.
Completand ce spuneam mai devreme, e complicat de facut aprecieri asupra unei persoane. Ma indoiesc ca stiti ce am auzit sau ce nu am auzit eu de-a lungul timpului.

Legat de asta: "Dar daca patronul iti opreste din salariu cei 3 euro pentru ca ai gresit tu, operatorul masinii." Da, aveti dreptate cu opritul din salariu, era sa o patesc. Era sa-mi opreasca din salariu ca incercam sa modific un consumabil uzat, sa-l pot folosi in continuare. Timpul folosit la modificare ar fi fost mai scump decat consumabilul cumparat de nou. Am primit observatii si cand le sortam, sa vad care ar mai avea sanse sa fie folosite la ceva nepretentios. Pentru ca uneori mai separ materialul de reciclat de cel care merita sa ramana pe masa masinii si acolo chiar nu conteaza ca iese conic sau inclinat. Din fericire patronul meu stie ce este aceea munca eficienta si stie ce inseamna un consumabil, spre deosebire de multi altii. Presupun ca nu stiti specificul firmei noastre si de aceea orice comentariu legat despre ce fac, este scuzabil. Noi nu riscam o intarziere de livrare de produs sau si mai rau de pierdere a urmatorului contract din cauza acelei intarzieri, pentru o componenta de cativa euro. Pe care repet, doar in mod teoretic s-ar banui ca o distrug prematur. Dau ceva din bucatarie, dar la noi, cea mai ieftina manopera este 30 euro/ora+TVA. Eu daca stau si frec menta de grija hartiei igienice 6 minute pe zi, deja am facut o paguba teoretica de o duza. Si ultima comanda de duze cred ca a fost acum cateva luni, (nu va faceti iluzii ca stric una pe zi si nici nu comand tone) si estimez ca urmatoarea va fi la vara.

Partea asta n-am inteles-o deloc, si-mi cer scuze: "Ca o persoana care a trecut prin astfel de probleme solutiile gasite trebuiau sa fie definitive." Era vorba de mine? Ca eu n-am proiectat nimic legat de acea plasma, am gasit-o gata construita. Doar ca nu exista operator si eu fiind angajat ca proiectant, a ramas sa si tai piesele pe care le proiectez, ca tot faceam jumatate din treaba... Aveti dreptate, cand imi stabilesc niste solutii, raman definitive. Nu prea inteleg despre ce era vorba in paragraful ala, se mai intampla.
Raman la ideea ca daca scopul debitarii cu plasma este debitarea, protejarea consumabilelor ramane pe plan secundar. Cea mai buna metoda este de a le pastra in sertar, nescoase din ambalaj si vor rezista vesnic. Probabil ca eu nu inteleg anumite probleme, dar un lucru am inteles bine: timpul nu reprezinta acelasi lucru pentru toata lumea. Cu atat mai mult cand este evaluat in ceva material.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 28 January 2015 - 09:11 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#43 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 28 January 2015 - 09:38 PM

Ca sa raspund separat la constructie si sa pot imparti usor subiectul mai tarziu, revin la o discutie mai veche. Nu construi gratarul cu ochiuri sau spatii mai mici decat iti incape mana prin ele. Intuiesti care-i motivul. Il poti face cu inaltime mai mare decat deschiderea ochiurilor si astfel piesa are mari sanse sa cada integral sub nivelul de taiere. Ca sfat, decat ochiuri mici si inghesuite, mai bine ceva mai mari care sa permita piesei sa cada complet. O sa ai de facut de la capace de teava de 30x40 pana la fasii inguste dar lungi. E drept ca o sa cam mergi la pescuit, dar sigur nu dai cu torta peste colturi ridicate. Si sa nu uit, cauta dimensiunile potrivite sa-ti intre mana printre table, in conditiile in care crezi ca acele table au resturi de zgura pe ele sau zone care pot provoca zgarieturi. Ca sa traduc, spatii ceva mai generoase, si inalte. Eu as recomanda ca benzile de deasupra sa fie mai dese si mai inguste decat cele de jos, dar fiecare face dupa gustul propriu.
Si alt sfat: oricat ai insista in stadiul asta pe o structura bine construita, daca folosesti tava cu apa gandeste-te ca tabla de taiat va avea intre ea si masa, acea tava, cu gratarul in interior. Incearca sa obtii calitativ tot ce poti la fiecare etapa, ca se aduna multe pana vezi tabla orizontala. Adica nu lasa garda jos pana nu faci masa buna. O sa te incurce putin ghidajele laterale lasate la vedere, dar o sa mai treci peste ele. Oricat ar fi de ras, fa-ti in lateralul mesei, o scara cu cateva trepte, solida. O sa ajungi si pe masa masinii, la cat o vad eu de lata.
Si ca tot e lata, fa gratarul din doua bucati, sa-l poti scoate usor de acolo cand faci curatenie in tava. Unde nu ajunge torta nu-i musai sa pui si gratar.
Frumos este ca ghidajele sa fie paralele cu axul tevii rectangulare folsita ca suport, dar suficient este ca ghidajele sa fie paralele intre ele. Incearca sa le pozitionezi paralele si cu tevile deoarece o sa constati ca poti folosi o piesa (sau doua) ca distantier, din teava suportului pana la tabla de taiat, sa o asezi mereu paralela cu ghidajul, foarte rapid. Un fel de limitatoare mecanice. Dar ceva mobil, usor de pus sau de dat jos de pe masa, sa zicem ca doua bucati de tabla identice. Nu ai loc de un cap rotativ dar nu exclude posibilitatea. S-ar putea sa-ti placa ce faci si sa nu te mai opresti. O sa-l inghesuiesti pe sub gantry... Si un ultim sfat pentru astazi, gandeste-te cam ce dispozitive o sa folosesti cand vei taia forme in tevi patrate sau rectangulare, sa le poti aseza si roti usor pe masa. Alea cu un pinter laser, cu camera video, le lasam pe alta data.
Ar fi poate de studiat cateva variante bune prezentate pe net si-ti recomand de la noi pe cea a lui Fanefane.

PS. Insista putin pe problemele legate de lipsa unui pod rulant sau a unui sistem eficient de alimentare cu tabla... Cel putin asa intuiesc eu vazand poza, ca si in alta parte daca montezi plasma, tot nu ai pod rulant pana deasupra ei. Sper sa gresesc.
Spor la treaba!

Aceasta postare a fost editata de bitex: 28 January 2015 - 10:05 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro