Modelism - RHC Forum: Ce sa aleg? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Ce sa aleg? Am nevoie de ajutor in alegerea unui mini monster-truck.

#1 Useril este offline   Royal_sens 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 18-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 November 2014 - 12:18 PM

Salut tuturor. Desi nu sunt un pasionat al automodelismului, intotdeauna mi-am dorit un mini monster-truck puternic. As dori sa achizitionez un automodel la scara 1/18, categoric electric, dar fiind novice, mi-e greu sa fac o alegere avantajoasa. Suma alocata este de 500 Ron - prag psihologic; se poate trece din propria-mi vointa, dar cu scandal (cu siguranta ma va bodogani sotia, si bineinteles ca va trebui sa primeasca si ea de sarbatori un cadou pe masura). Am gasit cateva modele atractive, si iata ce stiu momentan:

###- Aspectul e dragut, dar e dubioasa combinatia ESC-ului cu servo-directia. Iar piesele mecanice sunt toate din material plastic (diferential, pinioane, etc) In schimb, pretul este imbatabil: 480 Ron, reducere la Altex zilele astea - 320 Ron! Cool!

## - Este tentanta, atat ca aspect cat si performante. Spre deosebire de celelalte modele care m-ar interesa, acesta are axele si arborii din otel. Suna bine, iar acumulatorul este Li-po. In schimb, curios, n-am gasit un singur review despre acest model! Fabricatie nemteasca, aprox. 400 Ron.

https://www.hpi-raci...ruck-24ghz.html - E cel mai controversat model din clasa lui. M-am indragostit de el, dar vazand atatea review-uri cu sensibilitatile pe care le are (vestitele roti subrede, suspensii sensibile, planetare rupte, motor ars cat si esc-ul, etc), m-a descurajat complet. Pret: 540 Ron.

### - Un model nou, foarte simpatic. Are ceva elemente metalice in configuratia mecanica (pinioane, rulmenti). Calitativ, pare superioar, dar nu-mi pot da seama daca merita intr-adevar diferenta de pret fata de celelalte mai ieftine. Pret 660 Ron.

Daca exista cineva pe acest forum caruia ii face placere sa ma ajute, ii multumesc anticipat. Sunt deschis si la alte variante (1/18, electric). De asemenea, trebuie sa va felicit pt acest forum. Aseara am aflat de existenta lui, si se pare ca este o adevarata comunitate!
0

#2 Useril este offline   Royal_sens 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 18-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 November 2014 - 12:28 PM

Link-ul cu probleme : ###

Aceasta postare a fost editata de Flo234: 19 November 2014 - 03:52 PM

0

#3 Useril este offline   vgeorge 

  • Membru Fondator MDT
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2700
  • Inregistrat: 31-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti/Pitesti

Postat 19 November 2014 - 02:14 PM

E simplu:
Gandestete la care ai suport de piese in Romania. pentru ca nu cred ca vrei sa astepti o luna dupa o piesa daca se rupe.
Racing
-Associated B7 - buggy 2wd electric
-Associated B74.2 - buggy 4wd electric
-Mugen MTC2 - stock/mod touring electric
-Associated SC6.2 - short course 2wd electric
-Losi SCTE 2.0 - short course 4wd electric
-Mugen MBX5T - truggy nitro
-Mugen MBX6 - buggy nitro
-Kyosho MR03 - 1/28 box stock
-GLR racing - 1/28 mod
-Garbage collection - Crawler performance scale



[center]Club
C.S.T.A. Bucuresti
0

#4 Useril este offline   Royal_sens 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 18-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 November 2014 - 03:26 PM

Ehh...devine tot mai complicat. Din acest punct de vedere, am gasit suport complet pentru HSP; si sunt foarte ieftine piesele, dar produse din acelasi plastic de slaba calitate. In schimb, se pare ca Hpi mini recon (desi oficial nu gasesti altceva decat aceleasi roti facute din vata de zahar ars) este precum Dacia 1300...se adapteaza foarte bine de la alte modele asemanatoare. A mai aparut o idee:
http://www.autorc.ro...nstertruck.html - Pare ferm, dur. Are 8 amortizoare, imi place. Habar n-am daca se gasesc piese de schimb. Pret 770 Ron.

Aceasta postare a fost editata de Royal_sens: 19 November 2014 - 03:27 PM

0

#5 Useril este offline   Zeus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2455
  • Inregistrat: 15-January 09
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 19 November 2014 - 05:17 PM

Mergi pe o firma consacrata, iei china, atat te tine, ca si sfat, decat o china noua, mergi pe ceva de renume sh, cauta, mini e-revo de la traxxas, un model foarte reusit la marimea lui si deloc fragil, sau XRAY M18MT.
Sa te gandesti ca dupa ce iei un auto, o sa ai nevoie de un incarcator bun, o baterie buna, toate astea costa.
Ca sa cumperi ceva bun de nou, suma e in jur de 1000 ron, daca vrei ceva sh, si eu asta iti recomand pt inceput, suma ar fi undeva la 600-700.
Si nu arunca repede cu bani pe ieftineli, sunt multe sanse sa ii pierzi foarte usor.

ps - de ce 1/18?
pt casa e prea mare si greu de manevrat, pt afara, e prea mic.
1/10 este scara cea mai buna

Aceasta postare a fost editata de Zeus: 19 November 2014 - 05:21 PM

Why Drink and Drive,When you can Smoke and Fly?
0

#6 Useril este offline   Royal_sens 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 18-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 November 2014 - 08:04 PM

Sh sub nici o forma nu voi lua, oricat de bine ar fi conservat modelul. Se apropie Craciunul, si m-a palit brusc dorul de o jucarie noua, sigilata si performanta. Nu m-am gandit ca ar putea fi asa costisitor un automodel satisfacator. Probabil ca cel mai bine ar fi sa stau linistit un timp, pun ceva banuti de-o parte, si cumpar un automodel de top. 1/18...pur si simplu ma atrage mai mult. Apreciez sfatul; mai e ceva timp pana la sarbatori sa ma gandesc, pentru a lua o hotarare clara.
0

#7 Useril este offline   Tzicul 

  • Free your mind
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 31-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 November 2014 - 10:36 PM

Daca se respecta raportul de calitate fata de celelalte marci, si nu vad de ce nu, as merge pe un Losi Mini-lst sau Desert Truck. N-ai piese sau suport in tara, dar sunt ieftine afara si-ti vin in zece zile din US, mai repede din Europa. Si daca observi ca ceva cedeaza mai des, iei doua deodata. La mine nu a fost cazul la full size LST-XXL :)
Doar o idee. Uita-te le site-ul Losi, au o gramada de modele, de la 1/36 pana la 1/16
Axial Yeti XL

Losi LST XXL

Kyosho Mad Force Xtra long and Xtra wide
Posted Image
0

#8 Useril este offline   Zeus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2455
  • Inregistrat: 15-January 09
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 20 November 2014 - 12:27 AM

Tzicul are dreptate, am avut doua modele de losi, o Baja mini si un monstru de mashina. Amandoua au fost facute cu cap, si acum imi pare rau ca am dat mini Baja, dar atunci nu stiam ca pot comanda piese din afara. Un model mic superb.
Daca vrei calitate, pune bani deoparte, daca vrei doar sa vezi care e treaba cu acest hobby, ... decat china, mai bine gaseste alt hobby. Ti-as enumera cateva firme consacrate, dar sunt sigur ca o sa imi sara mai multi in cap, asa ca te las singur sa te documentezi, acest forum e destul de dotat, timp de citire sa ai, si daca tot esti din Buc, fa o tura la o pista sa vezi unde se intalnesc baietii si ce modele au ca sa iti faci o idee.
Succes, deobicei dupa primul model achizitionat, ... e greu sa te devirusezi.

Aceasta postare a fost editata de Zeus: 20 November 2014 - 12:28 AM

Why Drink and Drive,When you can Smoke and Fly?
0

#9 Useril este offline   Royal_sens 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 18-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 November 2014 - 12:44 AM

Mda. Incep sa inteleg conceptul automodelismului. Voi tine cont de sfaturile voastre, si cu siguranta voi trece in urmatorul an gandindu-ma la un automodel serios. Va multumesc pentru implicare.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro