Modelism - RHC Forum: Motorizari electrice de generatie mai veche - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Motorizari electrice de generatie mai veche Ieftin si inca bun sau pacaleala ?

#1 Useril este offline   despada 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 06-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Germania - Romania

Postat 17 November 2014 - 02:40 PM

Salutare ,

Am achizitionat de curand un Robbe Sea Gull 2200 .
Fuselajul terminat insa avea electrica in el , iar aripile erau in ordine si m-am gandit ca se merita .
Nu am experienta suficienta , vreau sa reincep cu damblalele din copilarie si nu consider ca are rost sa iau ceva scump care sa nu supravietuiasca primelor zboruri .

Incerc prin postul meu cu ajutorul vostru sa stabilim impreuna daca motorizarile de pe planoare de generatie mai veche mai sunt bune de ceva sau orice utilizator ar trebui sa calculeze costul de achizitie al unui planor mai vechi , excluzand complet utilitatea motorului de excemplu .

O sa atasez o poza cu ce am gasit eu in Robbe Sea Gull .
Regulatorul de turatie , nu pare a fi cel mai ieftin de pe piata insa are doar 2 iesiri spre motor . Majoritatea motoarelor de generatie noua au 3 cabluri , inca nu imi este clar daca pot fi montate impreuna .

Ideea in sine este ca de multe ori pretul atrage iar regretele ulterioare sunt de prisos , daca este cazul ..

Mai jos ce am gasit eu in Sea Gull 2200 :

Multumesc anticipat pentru orice sugestie , sper utila pentru cat mai multi .

Fisiere atasate


0

#2 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 17 November 2014 - 03:02 PM

Sunt utilizabile toate. Nu o sa ai tractiunea si durata de zbor ale unora la zi, dar nici de aruncat nu sunt.
Asta daca bteria nu e cumva secata...

De schimbat, se pot schimba in etape, prima oara bateria, 8.4V Nichel inseamna ca va trebui sa pui in loc echivalentul LiPo 2s, nu stiu daca motorul rezista la cei 12.6V ai unui pack 3s.
Ai putea sa dai jos colierul acela de tabla sa vedem ce scrie pe motor, poate aflam voltajul.
La alegerea bateriei lipo de inlocuire vei tine cont de forma celei vechi, daca spatiul este limitat, si de greutate, pentru ca de obicei bateria se foloseste la stabilirea centrului de greutate al unui model. Nu ar fi exclus ca sa ai probleme la refacere CG cu o baterie LiPo mult mai usoara...
In faza urmatoare ai putea sa schimbi motorul + regulatorul, sunt legate impreuna, nu pot fi schimbate pe tehnologia brushless decat impreuna.
Dar pana atunci, fa un prim zbor cu ce ai si vezi cum merge.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#3 Useril este offline   despada 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 06-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Germania - Romania

Postat 17 November 2014 - 07:37 PM

Buna seara si Multumesc ,

Am mai facut o poza si cateva "probe" .
Motorul l-am incercat cu un acumulator Carson de la o jucarie iute rau :) Din pacate cu cel putin o celula mai sarac decat cel de pe planor si obosot rau . A tras ceva ..
Acum am legat cu niste improvizatii incarcatorul de carson cu celulele Sanyo . Evident elicea nu am strans-o corespunzator .
Dupa ce am nimerit portul pe receptor , prima data pe cel de tren de aterizare fara sa stiu , am dat de toate butoanele si cand a primit curent mi-a zburat elicea afara de pe ax :) vre-un metru jumate .

Incerc sa incarc bateria cu care l-am luat si sa vad cat poate merge pe maxim (minute) si cred ca ramane in plan pentru planorul meu electro .

Ps: Pe motor nu sunt marcate date despre voltaj . Voi cauta in manualul planorului .

Cele bune ,
Ciprian

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de despada: 17 November 2014 - 07:38 PM

0

#4 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 17 November 2014 - 07:52 PM

La un planor nu se merge la maxim pana descarci bateria, maxim 30 secunde la o urcare.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#5 Useril este offline   despada 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 06-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Germania - Romania

Postat 17 November 2014 - 08:14 PM

Vezi postarearenatoa, la 17 November 2014 - 07:52 PM, a spus:

La un planor nu se merge la maxim pana descarci bateria, maxim 30 secunde la o urcare.



Bun , e o informatie utila insa intai incerc sa vad cat timp dureaza pana se descarca bateria pe care o am .
Momentan nu stiu daca tine 1 minut sau 5 minute pe maxim .
Pur experimental .
0

#6 Useril este offline   despada 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 06-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Germania - Romania

Postat 17 November 2014 - 10:58 PM

Bun , cine face ca mine , ca mine sa pateasca ...

Incarcatorul de la Carson si-a dat duhul incarcand ce nu era pentru el . Era oricum vechi rau mai vechi de 2003 .
0

#7 Useril este offline   despada 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 06-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Germania - Romania

Postat 28 November 2014 - 01:09 PM

Am pus motorul de mai sus(7,2V) la 14V acumulator Black%Decker .
Scanteieste pe peste tot dar si invarte elicea .

ma gandesc daca nu e in ordine sa merg direct pe 14 V .
Voi vedea .
0

#8 Useril este offline   hash84 

  • DreamTeam member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2183
  • Inregistrat: 28-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 November 2014 - 01:25 PM

Vezi postareadespada, la 28 November 2014 - 01:09 PM, a spus:

Am pus motorul de mai sus(7,2V) la 14V acumulator Black%Decker .
Scanteieste pe peste tot dar si invarte elicea .

ma gandesc daca nu e in ordine sa merg direct pe 14 V .
Voi vedea .

o sa zbori 3 minute dupa care se arde motorul. o sa iti placa ca are viteza etc etc, dar o sa se arda. been there, done that ;) motorul de 7.2v si i-am dat 12.
    /------------------------\              |~~\_____/~~\__  |
    |        Hash84          |______________ \______====== )-+
    |                        |                      ~~~|/~~  |
    \------------------------/                         ()
0

#9 Useril este offline   despada 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 06-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Germania - Romania

Postat 28 November 2014 - 05:53 PM

Un lucru care imi place la discutiile de pe acest forum este acela ca iti mai deschide ochii :good:
Mai bine sa stiu ca am fost "funny" 1 minut si sa "salvez" hardware-ul decat sa nu :)

Multumesc .
La cat scaparea la perii puteam sa zbor noaptea fara leduri ...
0

#10 Useril este offline   alex g 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 619
  • Inregistrat: 16-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Campulung Moldovenesc
  • Interests:Aeromodelismul, e un hobby pe care de mult l-am admirat.

Postat 30 November 2014 - 08:05 AM

Vezi postareadespada, la 17 November 2014 - 07:37 PM, a spus:

Buna seara si Multumesc ,

Am mai facut o poza si cateva "probe" .
Motorul l-am incercat cu un acumulator Carson de la o jucarie iute rau :) Din pacate cu cel putin o celula mai sarac decat cel de pe planor si obosot rau . A tras ceva ..
Acum am legat cu niste improvizatii incarcatorul de carson cu celulele Sanyo . Evident elicea nu am strans-o corespunzator .
Dupa ce am nimerit portul pe receptor , prima data pe cel de tren de aterizare fara sa stiu , am dat de toate butoanele si cand a primit curent mi-a zburat elicea afara de pe ax :) vre-un metru jumate .

Incerc sa incarc bateria cu care l-am luat si sa vad cat poate merge pe maxim (minute) si cred ca ramane in plan pentru planorul meu electro .

Ps: Pe motor nu sunt marcate date despre voltaj . Voi cauta in manualul planorului .

Cele bune ,
Ciprian

Salut, felicitari pentru achizitie.
Daca vrei se nu ramai fara degete, nu mai proba motoarele cu elicea pe ax, am 4 copci in palma :D
Am cumparat un pico cub de la multiplex la 25% din pretul initial. Am inlocuit motorul periat cu unul fara perii si implicit regulatorul si bateria si am castigat 150 g la masa modelului si peste 200g la tractiune
Motorul initial era din seria 380, cu elice de5,5x5 inch, (7,2V) si abia reuseam sa-l tin in zbor pe vant usor. Motorul nou fara perii ,(2830\21) cu elice 8X4 si baterie 3s 1300mAh, (12,6V) urca modelul vertical fara probleme :D
La un planor, catave grame conteaza mult si daca poti schimba motorul, regulatorul si bateria....
Alex G:
SCOUT MX2
CESSNA 182, 1,87m
PIPER SUPER CUB, PICO CUB
WING-TIGER
TURNIGY 9X ER9X, E-FLY 6CIID, FUTABA T2R
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro