Modelism - RHC Forum: Masa de produs 360grade - photo - ajutor - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Masa de produs 360grade - photo - ajutor

#1 Useril este offline   LooSeR 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1108
  • Inregistrat: 14-May 04
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 25 February 2013 - 10:28 AM

Servus, cativa dintre voi stiu cativa nu stiu, eu sunt fotograf ca si dayjob. Am in cap sa fac o masa de produs rotativa 360 grade. pt pozele de produs 360grade. M-ar interesa niste ajutor cu informatii tehnice mai ales.


M-ar interesa sa fac ceva de genul acesta


http://www.youtube.c...ature=endscreen



Vad ca in aceste filmulete nu arata tot. Teoretic masa se va invarti cate 10grade dupa aceea v-a face o pauza pt a face poza, continuand rotatia. Din software ei pot selecta de cate cadre au nevoie pt un produs, ex : am un produs si vreau sa ii fac 4 poze - atunci voi invarti masa 90grade.

As construi masa fara conectare in calculator, deoarece sincer mie mi se pare destul de complicat, daca se poate, o voi face ulterior. Ca si parte mecanica, sunt sigur ca trebuie folosit un motor pas cu pas, transmisia pe curea sau roti zimtate, numai ca eu nu ma pricep la partea de electronica, controller. Nu stiu cum sa controlez motorul sa imi roteasca doar cat am nevoie. Ce as avea nevoie ?
A pilota e un vis frumos..... dar devine greu o realitate
Galeria mea
0

#2 Useril este offline   Sere4uall 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 580
  • Inregistrat: 11-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti & Constanta

Postat 25 February 2013 - 10:41 AM

Se poate face cu un microcontroler (arduino - e mai comun) + driver motor + motor. Cateva butoane pentru rotire intr-un sens sau altu. Poti chiar sa legi toate astea la un aparat si sa sa iti fac declansarea la cat vrei tu. Sa roteasca produsul cu 10 grade dupa poza si tot asa.
Off-road: HPI Baja 5sc SS 1:5
Losi 8ight-T 2.0 - 4WD Truggy
Traxxas Summit

On-road: HPI Mirco RS4 -4WD 1:18
Mini-Z
Tamya MR-03 Alfa Romeo Giulieta -2WD 1:10

Spektrum DX-3E
Spektrum DX-3S
0

#3 Useril este offline   entech 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 07-June 08

Postat 26 February 2013 - 07:13 AM

salut.nu-l face cu steppere (am realizat o masa si la testele cu o camera phantom miscarea nu era cursiva),cu motor de 14Kg cm arduino display si driver nu ar trebui sa coste mai mult de 800 de ron.sper sa revin cu buildul curent care din lipsa de timp/lene stagneaza de ceva timp.
cele bune.
0

#4 Useril este offline   Dot 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 244
  • Inregistrat: 14-January 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 February 2013 - 07:42 AM

O idee poate fi:

Geneva-Mechanism

Daca te incanta, le gasesti gata facute la un pret rezonabil - utilizate des in modelismul feroviar.

Cauta turnanta O sau HO produsa de Atlas.
0

#5 Useril este offline   fanefane 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 20-January 09
  • Gender:Male

Postat 26 February 2013 - 01:19 PM

Da e interesant Geneva-Mechanism si simplu , poate vrei sal faci .Imagine atasata: geneva part.JPG
0

#6 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 26 February 2013 - 09:39 PM

Vezi postareaLooSeR, la 25 February 2013 - 10:28 AM, a spus:



As construi masa fara conectare in calculator, deoarece sincer mie mi se pare destul de complicat, daca se poate, o voi face ulterior. Ca si parte mecanica, sunt sigur ca trebuie folosit un motor pas cu pas, transmisia pe curea sau roti zimtate, numai ca eu nu ma pricep la partea de electronica, controller. Nu stiu cum sa controlez motorul sa imi roteasca doar cat am nevoie. Ce as avea nevoie ?



Este foarte simplu pentru electronica. Iti faci un divizor rotativ, si poti sa-l programezi cat vrei sa se invarta. Imparte 360gr in cate parti vrei, merge si continuu. Poti sa pui motor pas cu pas ca tu nu fotografiezi cand se roteste. Practic face o diviziune, stop, poza, alta diviziune. Scrie pe okazii, divizor masa rotativa, si poti sa-l cumperi cu 350ron. Practic iti mai trebuie un driver pas-cu-pas, un motor si mecanica.
0

#7 Useril este offline   LooSeR 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1108
  • Inregistrat: 14-May 04
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 27 February 2013 - 08:42 AM

este interesant Geneva-Mechanism , doar ca asta ma limiteaza doar la anumite grade, nu pot fluctua intre 10poze la produs si 100 de poze la produs. ( unghiuri diferite )

o sa strang tot ce tine de partea mecanica si sa incep munca acolo. Ma gandeam la ce a zis sere4all cu microcontroller arduino dar sa vedem :)

Intrebarea 2 de incepator ....


controller-ul de CNC pt 3axe - daca folosesc doar o axa nu ar trebuii sa mearga ?
A pilota e un vis frumos..... dar devine greu o realitate
Galeria mea
0

#8 Useril este offline   blackwind 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 283
  • Inregistrat: 06-October 08
  • Gender:Male
  • Location:ploiesti
  • Interests:cnc ,modelism

Postat 27 February 2013 - 09:13 AM

Vezi postareaLooSeR, la 27 February 2013 - 08:42 AM, a spus:

este interesant Geneva-Mechanism , doar ca asta ma limiteaza doar la anumite grade, nu pot fluctua intre 10poze la produs si 100 de poze la produs. ( unghiuri diferite )

o sa strang tot ce tine de partea mecanica si sa incep munca acolo. Ma gandeam la ce a zis sere4all cu microcontroller arduino dar sa vedem :)

Intrebarea 2 de incepator ....


controller-ul de CNC pt 3axe - daca folosesc doar o axa nu ar trebuii sa mearga ?

Se poate folosi si acela fara probleme , dar ca sa iesi mai ieftin poti folosi driver pentru o singura axa.Este suficient pentru masa rotativa si se gasesc in multe locuri(am vazut si pe forum anunt cu driver mpp).

Aceasta postare a fost editata de blackwind: 27 February 2013 - 09:14 AM

0

#9 Useril este offline   blackwind 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 283
  • Inregistrat: 06-October 08
  • Gender:Male
  • Location:ploiesti
  • Interests:cnc ,modelism

Postat 27 February 2013 - 09:24 AM

Nu am mai apucat sa editez...
Poti controla driverul si implicit motorul cu un soft de ex. Mach3 , conexiunea intre driver si PC se face prin portul LPT (portul de imprimanta tip vechi)iar daca nu vrei sa legi la PC poti folosi asa ceva http://www.okazii.ro...r-cnc-a59331140 + 1 buc driver mpp

Aceasta postare a fost editata de blackwind: 27 February 2013 - 09:26 AM

0

#10 Useril este offline   fanefane 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 20-January 09
  • Gender:Male

Postat 27 February 2013 - 12:43 PM

Cu acest montaj se poate actiona un motor pas cu pas apasand butoanele de pe placa de baza . Buton : start inainte , start inapoi si stop. Functie setare viteza de rotire . Buton : crestere viteza , descrestere viteza , memorare viteza. Functioneaza cu motoare pana in 2 A
Imagine atasata: motor pas.jpg

180,00Ron
0

#11 Useril este offline   Lagrich 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 07-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 April 2013 - 12:47 PM

Buna,

Abia acum am ajuns sa citesc postul asta si mi-am dat seama ca am ceva asemanator. Pentru proiectul de licenta am facut un sistem de creat panorame in mod automat folosind un microcontroller. Sistemul consta in doua discuri suprapuse ce formeaza baza pe care stau componentele si sistemul de tilt pentru aparatul foto. Discul superior este rotit de un stepper de putere mica si greutatea este sustinuta de patru ball caster-e. Diferenta dintre proiectul meu si ce vrei tu este eliminarea sistemului de tilp si aparatul cu restul componentelor vor fi amplasate in exterior, produsul fiind amplasat pe discul ce se roteste.


Daca inca mai esti interesat da-mi un semn si revin cu mai multe detalii/poze/sfaturi.

O zi buna,

David
0

#12 Useril este offline   LooSeR 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1108
  • Inregistrat: 14-May 04
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 10 September 2014 - 07:48 AM

uite ca am readus in prin plan masa de produs. Ma intereseaza controllerul doar... sa pot automatiza in felul acesta.

1. La apasare de buton sa se invarta un anume numar de pasi ( 10 grade) - putand face mai multe tipuri de set-upri cu mai multi pasi sau mai putini pasi. Gen ... apasa Start / sau orice ... imi face rotatia ceruta. Stop automat pana apas dinou comanda

2. La fel ca ideea de sus doar ca stop-ul sa il aibe cateva secunde dupa care sa inceapa automat start. pe scurt sa aibe pauze intre rotatii.
A pilota e un vis frumos..... dar devine greu o realitate
Galeria mea
0

#13 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 10 September 2014 - 08:03 AM

Ceea ce doresti tu este destul de simplu de realizat d.p.d.v. al sistemului de comanda.
Ai nevoie de un microcontroler (Arduino orice model, recomandat de un coleg anterior, este mai mult decat suficient), un driver pt. motor, motorul pas cu pas si o sursa de alimentare. Daca rotesti platanul intr-o singura directie, pinul de directie de la driver se conecteaza fix. Tot ce mai trebuie sa faci este sa trimiti numarul corect de impulsuri pe intrarea corespunzatoare a driverului.
Software-ul necesar pt. detectia apasarii butoanelor, eventual un afisaj etc. este destul de banal si poate fi realizat de oricine a mai programat vreodata un microcontroler (cu software propriu, adica... :) ).
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#14 Useril este offline   LooSeR 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1108
  • Inregistrat: 14-May 04
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 10 September 2014 - 04:46 PM

Vezi postareainformer, la 10 September 2014 - 08:03 AM, a spus:

Ceea ce doresti tu este destul de simplu de realizat d.p.d.v. al sistemului de comanda.
Ai nevoie de un microcontroler (Arduino orice model, recomandat de un coleg anterior, este mai mult decat suficient), un driver pt. motor, motorul pas cu pas si o sursa de alimentare. Daca rotesti platanul intr-o singura directie, pinul de directie de la driver se conecteaza fix. Tot ce mai trebuie sa faci este sa trimiti numarul corect de impulsuri pe intrarea corespunzatoare a driverului.
Software-ul necesar pt. detectia apasarii butoanelor, eventual un afisaj etc. este destul de banal si poate fi realizat de oricine a mai programat vreodata un microcontroler (cu software propriu, adica... :) ).


eu ma pricep la mecanica :D dar la robotica partea de programare sunt varza :D de aceea am cerut si ajutorul.

Teoretic daca m-ati putea ajuta cu piesele de control ce ar trebui cumparate ar fi ideal :D . Iar dupa cumparare sa vorbim mai multe

http://seabass360.co...aphy-turntable/

Aceasta postare a fost editata de LooSeR: 10 September 2014 - 04:46 PM

A pilota e un vis frumos..... dar devine greu o realitate
Galeria mea
0

#15 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 10 September 2014 - 05:08 PM

In afara de placa cu microcontroler (Arduino de exemplu) restul depind de cuplul mecanic de care ai nevoie pt. a invarti platforma.
In functie de acest cuplu, alegi motorul
In functie de motor, alegi driverul si sursa de alimentare.
Cred ca asa o combinatie de motor + driver ar fi suficient, plus o sursa de 24V/3-4A dar... asta-i pe ghicite. :)
http://www.aliexpres..._564303591.html
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#16 Useril este offline   LooSeR 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1108
  • Inregistrat: 14-May 04
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 10 September 2014 - 08:26 PM

am inteles !

https://www.youtube....h?v=q-0c7K6VDXI un filmulet cum ar trebuii sa lucreze masa. ca exemplu.


Acum vb cu cineva sa vedem daca putem face din aluminiu tot ce inseamna mecanica( dural ) cum e cea din linkul anterior, sa reziste la greutate mare. Am gasit pe ebay rulmenti lazy susan 350mm diametru. perfecti pt asa ceva :D
A pilota e un vis frumos..... dar devine greu o realitate
Galeria mea
0

#17 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 10 September 2014 - 09:15 PM

Daca vrei sa faci mai multe bucati, un fel de "mica serie", putem colabora. ;)
Tu faci mecanica, eu electronica :)... eventual facuta scula putin mai "desteapta"/configurabila, sa poti alege unghiul cu care se roteste platforma la fiecare "pas", durata pauzei, afisarea valorilor alese etc.
Din pacate pentru o singura bucata nu-mi este convenabil.
:drinks:
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#18 Useril este offline   madwoolf 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 05-December 06
  • Gender:Male

Postat 14 November 2014 - 07:54 AM

Salut,

O varianta mai simpla cred ca ar fi sa folosesti un motor clasic cu reductor pentru evitarea socurilor si a deplasarilor prea bruste si greu de controlat si un releu reglabil ca in link-ul de mai jos. Durata de miscare(unghiul) il poti regla din timpul de actiune al releului. Varianta cu arduino ar fi mai ok pentru ca permite sa si declanseze automat aparatul in anumite momente dar mult mai ieftin sunt convins ca iesi cu releul.

http://www.germanele...ucts&pid=190065
0

#19 Useril este offline   DigitAll 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 23-January 09
  • Gender:Male
  • Location:ARAD

Postat 14 November 2014 - 01:00 PM

LooSer, citind discutiile anterioare cred ca iti va fi greu sa realizezi de unul singur partea electronica. Daca crezi ca te pot ajuta ,iti fac tot softul si partea de comanda pt ce iti trebuie fara nici o pretentie materiala pt manopera , sau iti dau toata documentatia necesara realizarii comenzii si poate ai un amic/cunostinta care ar putea sa te ajute cu constructia ei.
Din punctul meu de vedere ai nevoie de ceva f simplu, flexibil dpdv al setarilor si nu in ultimul rand sa iti fie util.
Daca te hotarasti,timp de 2 saptamani sunt putin mai relaxat cu timpul liber si te ajut cu cea mai mare placere.
Tel : 0768080180
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro