Modelism - RHC Forum: Constructie strung cnc - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Constructie strung cnc

#1 Useril este offline   Mr.Pink 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 85
  • Inregistrat: 21-January 07
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 16 November 2014 - 03:35 PM

Salutare,
am inceput constructia unui strung cnc ce va avea ca destinatie principala reconditionarea jantelor. Am o mica afacere in acest domeniu, iar multe din noile modele de jante au fata spitelor strunjita. Daca dati o cautare pe youtube "cnc rim" o sa aflati cam unde vrau sa ajung.
Deocamdata am reusit sa adun partea mecanica, ce consta intr-un ax principal recuperat de la un strung tot cnc, cu tot cu rulmenti si carcasa, iar ca sanii pentru cutit voi folosi o masa in cruce luata de la Bernardo, cea mai mare care o aveau ei. Partea proasta la aceasa masa este ca e de fapt o chinezarie, cu suprafetele ghidajelor obtinute doar prin frezare. Asa ca am dus masa la rectificat la Umaro Roman, iar pentru 1000 lei baietii de acolo au facut o treaba minunata.
Deocamdata am facut batiul, din tabla de 15 mm sudata, pe care il voi umple cu beton, normal sau epoxidic, inca nu m-am hotarat.
Am mai cumparat un universal de 315, la care o sa-i fac o extensie la bacuri, motor de 3,7 kw si 3000 ture, convertizor de 3,7 kw (multumesc lui fanefane), curea poly-v pentru antrenarea arborelui. In plus am gasit la un magazin de pc second un "centru de internet", practic un calculator obisnuit bagat intr-o carcasa metalica.
Vreau sa faco fuliepentru motor, ca sa invart axul, dar deocamdata trebuie sa gasesc o solutie pentru ungerea rulmetilor axului de universal, practic imi trebui o pompa care sa bage continuu ulei in rulmenti, cu recuperare din baie.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_20141101_162537.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20141101_162607.jpg

smart-custom.ro
0

#2 Useril este offline   Mr.Pink 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 85
  • Inregistrat: 21-January 07
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 16 November 2014 - 03:37 PM

poze

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_20141116_095856.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20141116_095904.jpg

smart-custom.ro
0

#3 Useril este offline   Mr.Pink 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 85
  • Inregistrat: 21-January 07
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 16 November 2014 - 03:38 PM

poza..

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_20141116_100005.jpg

smart-custom.ro
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro