Modelism - RHC Forum: Putin ajutor... - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Putin ajutor... Despre cositorit ...

#1 Useril este offline   pinti2d 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 499
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti.
  • Interests:0727620967

Postat 26 November 2011 - 04:10 PM

Am incercat sa caut cat mai multe detalii despre subiectul pe care vreau sa il dezbat, atat pe net cat si aici pe forum, tocmai pentru a nu il deschide degeaba si pentru a nu va ofensa pe dvs, dar nu am gasit nimic concret. Nu sunt un novice in aeromodelism, dar nici un expert. In schimb, in momentul de fata ma confrunt cu o preblema pe cat de simpla pe atat de enervanta pentru mine. :pardon: :cray: Stiu ca majoritatea dintre voi aveti o experienta de nepretuit de aceea apelez la voi pentru cateva raspunsuri si idei. In mare ma descurc foarte greu cu cositoritul, dar dezbatand acest subiect trebuie sa va spun ca am avut un pistol de lipit luat din piata pe nimic cu care nu ma intelegeam deloc. Nu incalzea decat daca era rugat frumos, nu tinea cositorul in varf, avea tendinta sa te mai si "bazaie" din cand in cand la mana si multe altele. Am incercat de curand sa imi comand un alt pistol de lipit, sper ca acesta sa fie mai bun. Daca considerati ca nu este tocmai ceea ce imi trebuie va rog sa imi recomandati dvs ceva potrivit, dar daca se poate tot de pe acelasi site. Am ajuns sa lipesc diferitele fire intre ele sec cu banda izolira deoarece stiu ca pistolul nu ma va ajuta la nimic si mai mult ma voi enerva. :pardon: Tot de pe net am auzit de o pasta ce se foloseste pentru a curata varful cand e cald dar si pentru a facilita aderenta cositorului pe varf. Bineinteles ca aici, in cazul meu se mai iveste o preblema, din cauza ca respectiva pasta are 1000 de denumiri: pasta decapanta, sacaz, unii ii spun si flux, colofoniu si multe altele. Acesta este un linck cu diferitele paste oferita la vanzare de pe site-ul mentionat mai sus, din nou va rog daca considerati ca nu este ceea ce imi trebuie sa imi recomandati dvs altceva. In cele din urma ajungem si la banalul cositor, ati ghicit si aici sunt praf. Cu sau fara Pb, pentru conexiuni "X" sau "Y", offffffff de ce o fi asa de complicat. Din nou va las un linck cu diferitele modele de fludor. Sper sa ma puteti ajuta, nu am nevoie de piese din varful de gama, vreau doar sa pot pune niste mufe amarate la un regulator fara sa stau 30 de minute pana se incalzeste pistolul, fara sa mai fiu nevoit sa pun cositor cu duiumul fiindca nu are aderenta pe varf si doar o mica parte din ce pun eu ajunge pe mufa. :cray: Si tot asa. Cateva sfaturi, niste pasi de urmat, ceva acolo sa ma descurc, deoarece stiu ca nu sunt singurul intr-o astfel de problema. Sper sa ma puteti ajuta, chiar si putin, tot e bine. Va multumesc anticipat, numai bine. :pardon:

Ca o paranteza, rog adminul sa ma anunte daca am comis ceva erori. :hi:

0

#2 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 26 November 2011 - 05:11 PM

Nu stau zilnic cu ciocanul de lipit in mana sa pot spune ca am experienta, dar am trecut si eu prin destule probleme.
Era bun si pistolul de lipit, daca era din acela adevarat, cu ansa, introdusa in secundarul unui transformator. Ca mai exista o varianta ieftina de ciocan de lipit sub forma de pistol. Daca ai amintit de un bazait specific, cred ca era vorbe de varianta buna, cu transformator. Poate era suficient sa schimbi ansa cu una diferita ca lungime sau diametru si vedeai efectul. E foarte bun si pistolul daca vrei treaba rapida, ca iepurasul.
Ca aliaj de lipit, cauta ceva normal, nu te arunca la fara plumb (sau ecologice cum le mai zic altii). Cu atat mai mult nu te apuca imediat de lucru cu aliaje ciudate, cu argint sau alte minuni. Pofta vina mancand zice etiopianul.
Fludor clasic, cu "pasta decapanta" in interior (vezi usor asta la diametrele mari daca faci o sectiune curata), cu temperatura medie sau joasa de topire. Ca diametru, pentru ce spui ca vrei sa faci ti-as recomanda intre 0,5 mm si 1, eventual cu o idee mai mare. Poti cu orice, dar nu te chinui cu fludor de 3-4 mm diametru ca pierzi toata caldura incalzind sarma. Si evita aliajele necunoscute ca aduc multa bataie de cap.
Poate cu asta trebuia sa incep, alegi ciocanul de lipit in functie de aplicatie. Dar inteleg din povestirea ta ca nu faci tinichigerie sa ai nevoie de ciocan de 1000W si nici la lipit SMD-uri nu iti sta mintea. E bun ala de 100W. Dezavantajul ciocanelor este ca se incalzesc si se racesc putin mai greu, dar faci treaba buna cu ele. Poate daca erai mai insistent gaseai o statie de lipit mai ieftina sau ceva termostatat, dar nu e cazul.

Merge orice chinezarie, niciodata nu o sa ai ciocanul potrivit pentru toate aplicatiile care apar. Ti-ar trebui vreo 3 bucati cu puteri diferite si cateva seturi de varfuri, cu diametre si forme diferite. Lasa-l pe ala de 100 W cu ce vine el, ca ajunge. Pana la urma important e ca varful sa fie de calitate. Gasesti varfuri de schimb daca nu alegi ciocan de unica folosinta, din ala "orice produs la 4 lei". Desi, cu putin noroc in alea intra multe varfuri profesionale. Si o mica smecherie, poti oarecum regla temperatura din varful ciocanului de lipit, scotand sau introducand mai mult varful in interiorul rezistentei. Asta o s-o stapanesti in timp.
Ca sa recapitulez, ciocan incalzit bine, varf fie cumparat de la magazin cu ceva acoperire rezistenta pe el fie din cupru (cu dezavantajul ca se va "coroda" mult mai rapid), un fludor uzual (o sa-l recunosti la vedere sau dupa pipait in timp) si o pregatire buna a materialelor de lipit. Suprafete curatate de oxizi si o incalzire corespunzatoare a lor. Aici ajuta mult o pasta decapanta. Unele sunt mai puternice dar pot lasa reziduuri care nu fac bine (sau chiar surplusul neindepartat are acelasi efect), altele sunt mai "cuminti".
Curatare corecta a suprafetelor, incalzire suficienta si aliaj bun. Cam atat trebuie. Ciocanul e distractia pe care o tii in "geanta", e ca orice scula. Important e sa nu il trantesti sau sa-l scapi pe jos.
E bine sa ai si sacaz (solid si diluat in ceva solvent) si o pasta decapanta mai puternica.
Pentru inceput cumpara fludor in tub de 1 mm ca e varianta pe care o banuiesc. Specificatiile sunt uneori neclare... Pentru lucruri finute nu strica sa ai si de 0,5 mm. Gasesti la magazinele de profil la metru, gata rulat pe palma vanzatorului :pardon:

Din link-ul tau am gasit asta: "Aliaj lipit fara Pb Sn60Pb38Cu2"
Adica e fara plumb dar are 38%. Sau o fi echivalentul aluia cu 38%? Eu nu pricep, denumirea ma deruteaza. Cauta pentru inceput 60 cu 40 si gata. Scuze de mesajul asta lung, ma plictiseam...
Bafta!

PS. Subiectul e destul de amplu, pe langa "cu ce?", ar trebui sa vina si intrebarea: "cum?". Ca de multe ori sculele sunt bune, dar nu sunt folosite corespunzator. Se rezolva in timp...

Aceasta postare a fost editata de bitex: 26 November 2011 - 05:20 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#3 Useril este offline   bizu 

  • ---
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 996
  • Inregistrat: 14-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodele

Postat 26 November 2011 - 05:29 PM

Vezi postareapinti2d, la 26 November 2011 - 04:10 PM, a spus:

fara sa mai fiu nevoit sa pun cositor cu duiumul fiindca nu are aderenta pe varf si doar o mica parte din ce pun eu ajunge pe mufa.


Ca o paranteza la ceea ce, bine a zis Bitex, cred ca problema ta pleaca de la faptul ca nu ai cositorit in prealabil ansa ori virful ori ce scula terminala folosesti tu acolo.
Astea NU vin precositorite de la magazin, cel putin nu cele uzuale. Incearca sa curesti bine de tot ansa (virful) in zona de lipire (dar nu punctiform; adauga si tu un centimetru) apoi, fierbinte fiind o bagi in saciz, aspirina sau ce ai tu pe post de decapant si apoi aplici cositor pina la "obtinerea rezultatului dorit". Cositorul poate fi dirijat cu un ghemotoc de hirtie de ziar, ca sa nu folosesti dejtele.
Numai dupa ce ai cositorit bine de tot scula, te poti apuca de lipituri.
Inca o vorba si ma retrag; grija mare la lipiturile "reci" : incalzeste bine si uniform piesele de lipit si apoi NU le misca pina ce temperatura lipiturii nu scade sub 100' (punctul critic e mai sus dar n-o sa stai cu termometru'). Saliva iti zice precis daca esti peste suta; sfirie.

Bafta
0

#4 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 26 November 2011 - 05:56 PM

Sincer, nu cred ca o sa ma bag la capitolul "cum se face" nu ca n-am curajul ci ca e atat de discutat, incat nu ajunge tot forumul pentru asta.
Vezi si cu incalzitul cum faci, sa nu urci prea mult temperatura, ca sigur ajungi sa oxidezi ceva si iar nu e bine. Sunt si cazuri din astea. Prea putin ca temperatura nu-i bine, prea mult nu-i bine. Ca timp e la fel, nici prea mult nu-i bine (topesti si alte fleacuri prin apropiere) si nici prea putin (ca nu poti lipi). Daca te misti nu e bine ca faci lipituri reci, daca nu te misti la timp iar nu e bine ca simti miros de piele arsa si nu stii de la ce vine, dar afli repede. Daca acoperi varful cu cositor poti face lipituri bune, in schimb cositorul "dizolva" cuprul si-ti consuma varful. Nu prea stii daca sa-l lasi cu cositor sau fara. E bine prin apropiere sa ai un burete din acela special, umezit, de care sa cureti periodic varful. Nu e scump si face toti banii. Mai trebuiesc cateva scule ajutatoare, pentru curatat, pentru fixat bucatile de lipit, ceva de curatat dupa lipire, poate ceva pentru izolat. N-ar strica niste ochelari cu lupa pentru lucrurile fine sau un tratament cu "ventuze" sa nu tremure mana...

Pana la urma asta cu lipitul ar fi o meserie intreaga. Cu toate astea, trebuie inceput cu ceva. O sa caut link-uri cu discutii similare pe internet, ca sa nu reinventam roata, pe timpul nostru.
Spor la treaba!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#5 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 26 November 2011 - 06:00 PM

Mai adaug si eu un aspect care te poate umple de nervi, caci mi s-a intamplat recent, mai exista si loturi de fludor mai ... altfel, rebuturi sau nu stiu de ce se comporta asa ciudat, parca nu iti mai iese nici o lipitura.
Mi s-a intamplat mie in vara asta si am crezut ca o iau razna...
Oricat de bine pregateam varful, cum descrie Bizu mai sus, cum il atingeam de fludorul respectiv se acoperea de o crusta neagra la care nu mai adera nimic si nici nu mai lasa sa treaca caldura sa topesc fludorul in continuare. Fenomenul se petrecea la orice temperatura intre 250 si 400 grade.
Trebuia sa banuiesc fludorul din prima, pentru ca mi s-a intamplat la ambele scule cu care deja eram obisnuit, un pistol si un ciocan termostatat de 40W, dar totusi m-am chinuit asa vreo cateva saptamani pana sa imi treaca ca prin cap ca ar fi fludorul. Cum l-am schimbat, cum am revenit la lipiturile impecabile de care eram asa mandru pe vremuri.
E vorba de un fludor chinezesc de 0.75mm, 60% Sn 40% Pb, luat de la o firma obscura de reparatii GSM, pentru ca eram acolo si mi se terminase fludorul.
In mod normal si inainte si dupa incident folosesc acest fludor: http://www.adelaida....roducts_id=2147

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 26 November 2011 - 06:02 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#6 Useril este offline   DanB 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1551
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:computere, electronica, rc

Postat 26 November 2011 - 06:24 PM

Ciocan de lipit cu termostat, virf in functie de lipituri (unul subtire si unul gros)
Fludor decent (de preferinta no clean, nu saciz)
Aliaj (cositor) cu plumb, Sn60Pb40, cu miez cu aliaj decapant, de 1mm e bun
Bucata de burete (se gaseste special, arata altfel decit cel de baie) ud (la nevoie merge orice cirpa uda)
Si un pic de exercitiu

Aceasta postare a fost editata de DanB: 26 November 2011 - 06:25 PM

USER BANNED BY ADMIN
0

#7 Useril este offline   flaviu p 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 452
  • Inregistrat: 21-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Lupeni- Hunedoara
  • Interests:tel. 0723940142

Postat 26 November 2011 - 09:19 PM

Parerea mea este ca ai nevoie de experienta. Acum 20 de ani nu aveam statii de lipit si fludor ecologic, tata ma punea sa bat banala bara triunghiulara de cositor apoi sa o tai cu foarfeca in fasii de 1- 1,5 mm apoi cu putin sacaz faceam lipitui ce nu puteau fi deosebite de cele facute de un robot. Sfatul meu : Ia un cablaj vechi cu piese ( de la un tv sau radio) dezlipeste si lipeste la loc piesele. Dupa cateva sute de lipituri nu mai ai nevoie de sfaturi. Ar fi pacat sa faci o lipitura "rea" pe un regulator, ubec sau pe un acumulator si sa te trezesti ca dai de pamant cu un model de cateva sute.
0

#8 Useril este offline   DanB 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1551
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:computere, electronica, rc

Postat 26 November 2011 - 09:32 PM

Pe de alta parte acu 20 de ani nu aveam mosfeti si smd-uri si trasee de zecimi de mm

Dar de acord, ia o placa veche si fa-ti mina pe ea
USER BANNED BY ADMIN
0

#9 Useril este offline   pinti2d 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 499
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti.
  • Interests:0727620967

Postat 27 November 2011 - 12:16 PM

Uau, nu imi vine sa cred cate raspunsuri am primit la problema mea. As vrea sa va multumesc tuturor pentru sfaturile voastre.

@ bitex: vechiul meu pistol nu era din acela cu ansa, era un amarat de letcon de habar nu am cati W si un varf de toata jena. Vorba ta, daca aveam umpic de rabdare poate gaseam o statie, pe site-ul de unde cumpar astfel de articole au si statii de
lipit si pistoale cu transformator si ansa. Dar ma gandesc ca la ceea ce fac eu pur si simplu nu se merita, nu acum, pe viitor chiar vreau sa imi i-au o astfel de statie sau un pistol mai bun cu care sa stiu ca ma pot acupa cam de tot ce se poate ivi, problema esta ca acum nu sunt nici expert si ma cam limiteaza buzunarul. :angry: Ca o mica paranteza, la ciocanul vechi am incercat sa ii schimb varful cu unul facut de mine din sarma de Cu de 4mm, intr-adevar tinea cositorul mai bine, dar bazaitul la maini si timpul de incalzire erau mult pre enervante. Raspunsul tau m-a lamurit cam 80%, dar mai am o rugaminte, tot nu stiu ce sa caut pe post de pasta. Sacaz, pasta decapanta? Sau cum ii zice?

Inca o data va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Pot spune ca aceste cateva randuri m-au lamurit in mare parte cu ce si cum trebuie sa fac. Numai bine. :drinks:

0

#10 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 27 November 2011 - 12:48 PM

Nu inteleg un aspect, si anume ala cu bazaitul. O rezistenta de ciocan de lipit, de orice tip ar fi, nu bazaie daca o alimentezi. Sau oricum ar fi, nu simti la mana. Unele transformatoare pot face asta.
Cumpara o cutiuta de sacaz solid, si o cutiuta de pasta decapanta. Dupa o curatare mecanica a oxidului de pe suprafetele cu cupru, putin sacaz ajuta mult. Impiedica oxidarea, uniformizeaza temperatura pieselor, iti asigura un control vizual suplimentar al temperaturii, etc...
Daca ai alte metale, poate ceva cu fier, e mai potrivita o pasta decapanta. Aia e mai puternica, e mai coroziva, dar isi face treaba. Doar ca e bine sa indepartezi ce ramane dupa lipire, ca e coroziv in continuare. Pe moment o bucatica de sacaz cred ca e suficienta. Rar gasesti cositor fara flux in interior (ala rusesc mai apare prin piete dar nu ai norocul). Teoretic poti face lipituri bune si fara decapant suplimentar. Ajunge ce este in firul de fludor. Cu putina indemanare, poti face lipituri bune si fara adaos de substranta decapanta.

Ciocanul are ceva inertie termica si se incalzeste in 2-3 minute. Poate la fel se si raceste. De aceea e bine sa-ti faci o socoteala pentru lipituri, daca e rentabil sa lasi ciocanul alimentat sau pierzi cateva minute de fiecare data. E bine sa pregatesti totul si sa grupezi operatiile. Poti face varf din cupru, dar il cureti bine si-l umezesti cu cositor, asa cum zicea un amic comun, putin mai devreme. O incalzire exagerata a varfului nu ajuta suplimentar. Apar oxizi sau resturi de flux care mai mult incurca. Necesita o curatare suplimentara, repetata. Ajungi la ideea de termostatare a temperaturii sau macar la o limitare a ei.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 27 November 2011 - 12:51 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#11 Useril este offline   pinti2d 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 499
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti.
  • Interests:0727620967

Postat 27 November 2011 - 02:57 PM

Recunosc ca este vina mea, exprimare precara. Cand ma refer la acel bazait, nu ma refer la sunetul scos de transformator in timpul sarcinii ci de faptul ca vechiul meu pistol daca nu il tineai cum trebuie te curenta. Nimic grav, dar foarte neplacut. Intr-una din tentativele mele mai vechi de al repara l-am desfacut si am constatat ca era construit foarte simplu. Firul de alimentare incalzea o nichelina banala de resou izolat cu cateva elemente de ceramica. Atat, sec, scurt si la subiect. Acum sa revenim la subirctul nostru. Acest tip de sacaz este potrivit pentru nevoile mele? Iar despre firul de cositor am ales acest model. Este ok? Pe langa astea 2 m-am gandit ca ar fi util si un burete din span metalic, nu? Mentionez ca inca nu am comandat nimic altceva inafara de pistolul de 100W de pe site-ul cu pricina, astept parerile voastre si abea cand am o idee clara si concreta despre elementele cositoritului o sa revin la ei cu o comanda.
0

#12 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 27 November 2011 - 06:13 PM

Cred ca ar fi bine sa detaliezi "nevoile", care mie nu-mi sunt clare complet.
Ce pot sa iti spun e ca pentru nevoi uzuale modelistice:
- 100W e prea mult, as fi mers pe pe un 40W, maxim 60W daca era termostatat.
- Sacaz-ul e bun.
- Fludorul e prea subtire si prea mult, eu folosesc 1mm chiar si la smd-uri, trebuie sa fie totusi destul de solid ca sa sa stea drept sa il poti baga in diverse locuri, mie si 0.75mm mi se indoaie singur sub greutatea lui. 0.5mm nici nu ii gasesc rostul poate daca repari toata ziua celulare... Plus ca cel subtire e mai scump.
- Cantitatea e imensa, nu consum nici 10 grame pe luna, nu as lua mai mult de 100 grame. Ca sa iti dai seama ce inseamna cantitatea asta, la un octocopter, lipirea 8 x 6 = 48 conectori bullet, plus 8 ESC cate 5 lipituri fiecare = 40, toate lipituri masive comparative cu cele de piese electronice, mi-au mancat 30 grame.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 27 November 2011 - 06:17 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#13 Useril este offline   pinti2d 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 499
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti.
  • Interests:0727620967

Postat 27 November 2011 - 07:32 PM

Aveti dreptate dl Renatoa. Asa numitele nevoi se rezuma exact la ceeace ati spus dvs in legatura cu acel octocopter. Lipit diferite mufe, reparat atunci cand este nevoie si cam atat. Recunosc ca in legatura cu letconul de 100W m-am cam grabit, dar am zis sa fie asa mai puternic, poate mai am nevoie de el si pe la alte cele pe langa casa. Iar in legatura cu fludorul promit ca o sa ma orientez spre altceva. In viata de zi cu zi 200g nu sunt mare lucru de aceea am optat pentru ceva mai mult si mai subtirel. Cu siguranta voi tine cont de sfaturile dvs. Numai bine. :good:
0

#14 Useril este offline   pinti2d 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 499
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti.
  • Interests:0727620967

Postat 02 December 2011 - 11:00 PM

In sfarsit, dupa lungi asteptari a venit si pistolul meu de lipit. Nu stiu ce parere aveti dvs despre cei de la Aelaida, corectati-ma daca gresesc dar mie mi-au lasat o impresie rea, in sensul ca nu raspund sub nici o forma la mailurile trimise pe adresa lor, de ce nu stiu iar site-ul in general este destul de rau aranjat. Din ce am vazut eu in poze credeam ca imi voi cumpara un pistol de lipit de dimensiuni decente, in schimb am primit o "chestie" imensa de vre-o 25-30 de cm. Partea buna este ca acum nu mai am absolut nici un fel de problema in a cositori ceva. Are un varf destul de mare ce poate incalzi cu usurinta un fir si cositorul aferent. Desi nu am comandat acest lucru am primit si o sticluta de 25ml cu o solutie asemanatoare sacazului. Solutia este lichida iar sticluta vine cu pensula, acesta este produsul desprecare vorbesc. Ce imi place cel mai mult la aceasta solutie este faptul ca, desi inca mai gresesc cu ceva deoarece cositorul tot nu se lipeste de varful pistolului, cu ajutorul pensulei aplic solutia acolo unde vreau sa fac o lipitura iar cositorul topit este pur si atras de solutie. Astfel orice lipitura este perfecta si uniforma, chiar il recoman. As mai avea la dvs inca o micarugaminte, ce pot face pentru a-mi intretine cat mai bine varful pistolului in asa fel incat el sa tina cositorul? Va multumesc inca o data pentrua jutor si numai bine. :)
0

#15 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 02 December 2011 - 11:14 PM

> Nu stiu ce parere aveti dvs despre cei de la Aelaida, corectati-ma daca gresesc dar mie mi-au lasat o impresie rea, in sensul ca nu raspund sub nici o forma la mailurile trimise pe adresa lor

Mda, daca nu pui mana pe telefon nu prea scoti ceva de la ei... dar ma intreb daca nu cumva trimiteai email la roboti care trimit mesaje automate si pe care nu ii citeste nimeni.

> Din ce am vazut eu in poze credeam ca imi voi cumpara un pistol de lipit de dimensiuni decente,
Fara o rigla langa produs nu stiu cum puteai vedea asta ?

> in schimb am primit o "chestie" imensa de vre-o 25-30 de cm.
Ce te asteptai de la 100W ?! Becul de 25W este la fel de mare ca cel de 100W ?

> Partea buna este ca acum nu mai am absolut nici un fel de problema in a cositori ceva.
Partea rea va fi cand vei ajunge la SMD-uri :)

> Desi nu am comandat acest lucru am primit si o sticluta de 25ml cu o solutie asemanatoare sacazului.
Vezi... si tu ii critici :db:

> Solutia este lichida iar sticluta vine cu pensula, <link eronat> acesta este produsul desprecare vorbesc.
Aceste este link-ul corect: http://www.adelaida....oducts_id=14011

> As mai avea la dvs inca o micarugaminte, ce pot face pentru a-mi intretine cat mai bine varful pistolului in asa fel incat el sa tina cositorul?
Parca aveai pe lista si un burete de curatit varful ? Il poti curata cu ceva de lemn, gen frigaruie sau spatula de la inghetata.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#16 Useril este offline   pinti2d 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 499
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti.
  • Interests:0727620967

Postat 02 December 2011 - 11:44 PM

Multumesc frumos de raspunsul prompt dl Renatoa. :) Intr-adevar buretele era pe lista dar bugetul a fost cam limitat, :db: dar va veni si el in curand. Asemeni multumesc si pentru corectarea linck-ului.
0

#17 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 December 2011 - 10:52 AM

Pt. curatat varful recomand burete din span de inox pt. spalat vase, foarte ieftin si eficient (3 la leu).
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#18 Useril este offline   DigitAll 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 23-January 09
  • Gender:Male
  • Location:ARAD

Postat 18 December 2011 - 08:59 PM

Cea mai buna pasta decapanta este RMA5 sau RMA7 sub forma de gel. Este lidera din toate punctele de vedere : nu este capacitiva, nu trebuie curatata de pe placa dupa procesul de lipire,temperatura joasa de topire,transparenta,fluiditate mare dupa incalzire,curata oxizii in totalitate si lipitura este perfect lucioasa. Lipiturile cu oxizi in urma imersiei lichide se refac perfect cu acest gel fara a fi nevoie de o curatare in prealabil.
Dezavantajul este pretul usor ridicat, dar tinand cont ca se foloseste f putin / lipitura il recomand fara nici o retinere.
In ceea ce priveste aparatul de lipit, statiile de lipit (de ex ERSA) sunt f bune, dar atentie mare la varfuri! Sunt varfuri care se curata cu apa iar daca sunt introduse in sacaz sau alte solutii se distrug instant...aici trebuie citit cu atentie specificatiile fiecarui varf achizitionat.
In cazul in care se lucreaza cu FET-uri nu este recomandat sa se foloseasca pistolul de lipit clasic dar asta nu inseamna ca trebuie exclus din trusa.
Tel : 0768080180
0

#19 Useril este offline   pinti2d 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 499
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti.
  • Interests:0727620967

Postat 18 December 2011 - 09:47 PM

Va multumesc foarte frumos pentru sfaturile oferite, dar daca se poate un linck ceva de unde achizitionati respectiva pasta ar fi ideal. In legatura cu aparatul de lipit, mi-am cumparat un letcon de 100 de W, este cam grosolan dar pot lipi si firele fine de egalizare ale unei bateri fara probleme mari. Ca pasta am folosit pana acum acest produs de la Weller, de care pot spune ca sunt mai mult decat multumit. As incerca si gelul recomandat de dvs, asta in cazul in care imi spuneti de unde il pot achizitiona. Din moment ce vad ca acest topic nu este inca "mort" as vrea sa va cer cateva sfaturi in legatura cu procedeul in sine de lipit. Din nu stiu ce motive varful meu tine din cand in cand cositorul. Dar inainte de fiecare lipitura, indiferent ce am de lipit procedez astfel: in primul rand dau ambele componente cu pasta amintita mai sus, apoi varful il periez usor cu o perie de sarma pentru a indeparta eventualele reziduuri, apoi efectuez lipitura si in 80% din cazuri chiar daca varful nu tine cositor, datorita pastei acesta adera impecabil la suprafata lipita. As vrea sa va intreb, este bine ceea ce fac? Sau mai e loc de imbunatatiri. Tin sa mentionez ca nu ma voi apuca curand le FET-uri, doar mici lipituri ce pot surveni la un model. Va multumesc tuturor si numai bine. :drinks:

Aceasta postare a fost editata de pinti2d: 18 December 2011 - 09:49 PM

0

#20 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 18 December 2011 - 10:29 PM

Acum ca ai "insatalatia de forta", cauta si o chinezarie de 30W la care schimbi cablul, varful si faci niste gauri in maner pentru racire suplimentara...
E prea mult sa periezi varful inainte de fiecare lipitura. Poate ar merge inainte de fiecare sedinta si pe parcurs daca se lungeste mult treaba si nu folosesti altceva pentru curatat. O temperatura potrivita (daca poti regla ceva) iti pot tine varful curat. Un varf bun tine lipit cositorul de el.
Trebuie sa aduci zonele de lipit la temperatura potrivita si asta inseamna sa le incalzezi repede si pe cat posibil "egal", uniform. DIn experienta o sa stii ce trebuie sa incalzesti prima oara, pe ce sa pui varful si cum sa atingi zonele de incalzit (ma refer la suprafetele de contact). Tot cu grija ai de adaugat si cositorul, conteaza si unde-l topesti. O s-o afli cel mai bine tot din practica. Sunt tutoriale pe net cat cuprinde, inclusiv video, nu as sta sa caut ceva anume.
Cauta direct in engleza, poate un "soldering tutorial" pe Google. Gasesti documentatie si in romana. Scuze de trimisul la Gogu, stiu ca nu-i frumos. Dar chiar gasesti filme...
Cauta si un ciocan bun, finut, pentru mana de meserias. Sau pune ochii de o statie de lipit, am auzit ca umbla Mosul prin zona in perioada asta. Cand o sa vezi ca se poate, o sa vrei mai mult.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#21 Useril este offline   Marius 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 10-September 08

Postat 18 December 2011 - 11:52 PM

Ma bag si eu in discutia voastra nu ca as fi mare expert dar mai demult am lipit de la circuite electronice pana la cazane de tuica si burlane
Odata am avut un pistol de lipit chinezesc cu maner rosu la care a trebuit sa-i desfac o spira complet de pe secundar si sa o scurtez ca sa incalzesca bine sarma de 2,5mm pe care o foloseam pe post de ansa
Ca si decapant am folosit de la tableta de aspirina( merge bine dar face un fum toxic) rasina de brad ca si inlocuitor de sacaz pana la apa tare facuta de mine din zinc de la baterii si acid clorhidric
Aspirina si rasina de brad mi s-au parut decapante mai puternice decat sacazul iar apa tare este cea mai puternica folosita la cositorit alama
Acuma gasesti o gramada de produse decapante eficienta dar in lipsa lor poti folosi cu succes variantele mele
Mai multe informatii despre cositorire gasesti aicea

Aceasta postare a fost editata de Marius: 18 December 2011 - 11:54 PM

0

#22 Useril este offline   DigitAll 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 23-January 09
  • Gender:Male
  • Location:ARAD

Postat 19 December 2011 - 09:35 AM

RMA5 sau RMA7 e f greu de procurat. Daca vrei neaparat, vorbim in privat si te ajut eu cu un tub. Varful de la letcon nu il mai curata cu abraziv....doar burete (special) inmuiat in apa. Varfurile au un strat protector... daca e distrus oxideaza puternic plumbul din aliajul de lipit si nu mai prinde bine pe varf(probabil nu e valabil in cazul chinezariilor).
Tel : 0768080180
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro