Modelism - RHC Forum: Eloxarea aluminiului - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Eloxarea aluminiului

#1 Useril este offline   bogdanut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 02

Postat 25 April 2003 - 09:32 AM

Salut

Stie cineva cum se eloxeza aluminiu?

Am niste piese pentru automodelul meu din aluminiu si vreau sa le fac aceasi culoare cu cele originale.Stie cineva cum?

Poate o sa ziceti sa le vopsesc pur si simplu,dar am inteles ca eloxarea e mult mai buna.

Please Help.

Bog
0

#2 Useril este offline   S62i 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 280
  • Inregistrat: 24-May 02
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI

  Postat 25 April 2003 - 02:43 PM

Eloxarea este un proces electrochimic prin care se realizeaza o suprafata foarte poroasa la "suprafata" aluminiului ,porii avand dimensiuni de ordinul 0.01 mm .Procedeul se preteaza a se folosi mai ales la aluminiul pur unde calitatea suprafetei eloxate este de cea mai buna calitate. Pentru aliajele tip dural samd dupa eloxare nu se prea obtin pori si deci in consecinta nu se prea poate face colorare .Colorarea nu se face cu vopsea ci cu solutii speciale ( coloranti ptr eloxare).Dupa colorare ( curent posibile culori ca orange , albastru , negru, rosu) si uscare se trateaza suprafata cu lac sau cu un ulei.
Procedeul propriu-zis este daca vrei o electroliza cu anod de plumb si catod de Al intr-o solutie cianurica ce erodeaza suprafata aluminiului.Densitatea de curent prin piese si timpul de electroliza dau calitatea si grosimea stratului eloxat .Calitatea prelucrarii suprafetei piesei ( spre exemplu lipsa zgarieturilor ptr o foaie de tabla) se reflecta dupa eloxare si colorare in uniformitatea culorii obtinute. Se recomanda a se face eloxare intr-un atelier de specialitate datorita toxicitatii si corozivitatii mari a substantelor folosite
Se mai poate face o pseudo eloxare prin scufundarea pieselor in soda caustica !!!!

Aceasta postare a fost editata de S62: 25 April 2003 - 02:45 PM

Iulian
0

#3 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 25 April 2003 - 02:46 PM

pentru colorare in urma eloxarii se pot folosi orice fel de vopsele organice! Spre exemplu, vopselele pentru textile de tip Galus (nu stiu daca se mai numesc asa) sunt bune. Dupa colorare piesele se fierb in apa sau ulei pentru fixarea pigmentilor.
Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#4 Useril este offline   S62i 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 280
  • Inregistrat: 24-May 02
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI

Postat 25 April 2003 - 08:57 PM

Oricum eloxarea nu este decat o metoda de "vopsire" a aluminiului ptr ca la agentii externi precum umezeala se autoprotejeaza singur prin oxidare naturala la suprafata .Stratul acesta de oxid este foarte rezistent in timp la coroziune ( cisternele de acid sulfuric se fac din Al din acest motiv) si nu necesita vopsire.
Iulian
0

#5 Useril este offline   leo 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 312
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 26 April 2003 - 07:10 AM

Cred ca Bogdanut doreste o colorare a pieselor si nu o eloxare in sensul tehnic.
Dupa parerea mea, incearca introducerea pieselor intr-o solutie de soda caustica (cum spune si S62), se produce o corodare superficiala a suprafetelor, acestea devenind functie de concentratia de hidroxid de sodiu si de timp, poroase. Dupa scoaterea din solutie si spalare abundenta piesele capata si o culoare gri mai inchisa.
De schimbat culoarea nu am incercat, dar cum spune Radu, incerca cu ceva Galus, ca tot suntem in Pasti.
Nu lasa pe maine ce poti strica astazi!
0

#6 Useril este offline   bogdanut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 02

Postat 26 April 2003 - 08:06 AM

Multam pentru raspunsuri.O sa incerc toate metodele voastre.
Intrebare: E cumva periculos acest proces chimic pentru organismul uman, ca sa stiu daca fac singur experimentul.
Oricum daca mai aveti cunostinte sau ideei despre eloxare va rog sa mai scrieti despre ele!

Ca sa stiti,piesele pe care eu vreau sa le eloxez sunt din dural foarte bine strunjit si nu au impuritati la suprafata(adica foarte fin)

Bog


Inca o data MULTAM pentru raspunsuri.
0

#7 Useril este offline   S62i 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 280
  • Inregistrat: 24-May 02
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI

Postat 28 April 2003 - 08:23 PM

Soda custica este foarte toxica si coroziva . Atentie cum obtii " diluarea " fulgilor de soda , caci la magazinele de chimicale se gaseste sub forma de fulgi solizi .Sar puternic stropi la contactul cu apa care pot arde puternic pielea chiar prin haine daca concentratia e mare !!! Atentie si la vapori sunt toxici !!!Foloseste obligatoriu manusi de cauciuc ( fara gauri !!!) si ochelari de protectie !!!! Cianurile ce sa mai vorbim sunt si mai toxice , cantitati mici produc intoxicatii grave si chiar fatale .Apeleaza mai bine la un prieten care lucreaza curent cu soda sau cum ziceam mai bine apeleaza la un atelier specializat in eloxare.
Iulian
0

#8 Useril este offline   S62i 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 280
  • Inregistrat: 24-May 02
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI

Postat 28 April 2003 - 08:26 PM

Pe dural s-ar putea sa ai surpriza sa nu ai o colorare foarte intensa ( sa apara culoarea dar mai pala) , procesul depinzand foarte mult de compozitia aliajului!
Iulian
0

#9 Useril este offline   KRI 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 197
  • Inregistrat: 04-February 03
  • Gender:Male

Postat 28 April 2003 - 11:52 PM

Baieti
Eu intentionez sa incerc o eloxare la aluminiu, inca sunt in faza in care imi proiectez si construiesc partea electrica/electronica, am luat ca exemplu http://www.focuser.c...ze/anodize.html si alte citeva site-uri de genul asta, eu intentionam sa fac doar o protejare a aluminiului cu oxid (dar fortata), acum ca am aflat ce pigmenti se pot folosii, am sa incerc si colorat. Cind am sa am rezultate am sa va anunt, pina atunci daca v-a ginditi sa incercati si voi ceva asa emipiric as fi bucuros sa imi spuneti si mie ce a-ti reusit.
Pe curind
0

#10 Useril este offline   bogdanut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 02

Postat 29 April 2003 - 12:29 PM

Mersi KRI pentru site. Cam aici voriam sa ajung.

Acum nu ne mai ramine decit sa experimentam.

Multumesc si celorlalti care au mai dat ideei foarte bune si mai astept sa continuati pentru ca e foarte interesant.

Bog

(S62)Cu soda cred ca o sa incerc impreuna cu cineva ca sa nu fac vreo prostie.
0

#11 Useril este offline   bogdanut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 02

Postat 29 April 2003 - 12:34 PM

(S62) Unde sa apelez la un atelier de eloxare?(daca zici ca e asa periculos)

Kri daca esti asa pus pe treaba poate ne intilnim si mai discutam.
Trimite un M.I. cu un numar de tel si un nume ca sa nu zic Kri,Kri,Kri.

(S62) Trimite-mi si tu un M.i.

Bog
0

#12 Useril este offline   tiby 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 05-June 03

Postat 05 June 2003 - 03:09 PM

salut, sunt un graphic designer din cluj, am si eu de eloxat 5 table de aluminiu de 2mm grasime, marime 120x65 cm, cu suprafata finisata, am nevoie de o eloxare impecabila, uniforma, daca stiti un loc unde e ocupa de asa ceva si marimea asta, daca e nevoie ma duc la bucuresti, mii de multumiri tiby
0

#13 Useril este offline   vld 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 244
  • Inregistrat: 20-January 08
  • Gender:Not Telling

Postat 09 September 2008 - 07:45 PM

De curand mi-am luat o plita cu gaz Whirlpool. Corpul ochiurilor de la plita sunt de aluminiu. Ce credeti ca s-a intamplat cand am inceput sa o folosim? A cazut ulei sau mancare pe ele, s-a ars si au luat un aspect patat foarte urat. Am incercat sa le las cufundate in detergent ca sa se inmoaie murdaria, dar fara nici un rezultat. Am cumparat soda caustica, am diluat-o si am bagat un ochi de la aragaz in ea. S-a curatit , dar nu a luat culoarea alba la care ma asteptam ci o culoare gri. Cum se obtine culoarea aceea a aparatelor electronice mai vechi? (ex. Rostov, Tehnoton, etc)
Chiar daca nu are legatura cu modelismul, am considerat ca are legatura cu eloxarea si am postat aici. Multumesc.
0

#14 Useril este offline   celuster 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 124
  • Inregistrat: 04-January 07

Postat 09 September 2008 - 09:53 PM

Vezi postareatiby, la Jun 5 2003, 04:09 PM, a spus:

salut, sunt un graphic designer din cluj, am si eu de eloxat 5 table de aluminiu de 2mm grasime, marime 120x65 cm, cu suprafata finisata, am nevoie de o eloxare impecabila, uniforma, daca stiti un loc unde e ocupa de asa ceva si marimea asta, daca e nevoie ma duc la bucuresti, mii de multumiri tiby


Scuze ca e cam tarziu dar pot sa-ti spun ce folosm noi pentru "eloxarea" suprafetelor. Se ia una bucata masina de lustruit de la Festool folosim noi, aplicam un anumit disc abraziv ( iti dau si caracteristicile lui daca mai vrei) si se luctruieste si ghici....arata ca eloxat!!! Pun poze daca nu ma credeti.

numa' bine celu
0

#15 Useril este offline   celuster 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 124
  • Inregistrat: 04-January 07

Postat 09 September 2008 - 10:00 PM

Vezi postareaceluster, la Sep 9 2008, 10:53 PM, a spus:

Scuze ca e cam tarziu dar pot sa-ti spun ce folosm noi pentru "eloxarea" suprafetelor. Se ia una bucata masina de lustruit de la Festool folosim noi, aplicam un anumit disc abraziv ( iti dau si caracteristicile lui daca mai vrei) si se luctruieste si ghici....arata ca eloxat!!! Pun poze daca nu ma credeti.

numa' bine celu


...era sa uit...ce se mai poate folosii e pasla ca aia de la buretii de bucatarie, iar daca freci frumos in aceeasi directie se obtine o suprafata destul de faina...nasol e daca ai zgarieturi mai adnci in aluminiu. ..
numa' bine celu
0

#16 Useril este offline   vld 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 244
  • Inregistrat: 20-January 08
  • Gender:Not Telling

Postat 09 September 2008 - 10:01 PM

Te cred, s-ar putea ca original ochiurile sa nu fie decat lustruite. Aceasta lustruire a aluminiului nu este rezistenta in timp. Eu caut sa le acopar cu un strat de oxid nu numai cu rol estetic, ci mai ales sper eu murdaria care cade si se arde pe suprafata aluminiului sa se curete mai usor.
0

#17 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 19 July 2011 - 09:23 AM

(S62) Unde sa apelez la un atelier de eloxare?(daca zici ca e asa periculos)

Salut m-ar interesa si pe mine un atelier unde se eloxeaza ? poate cineva sa-mi dea o adresa?Multumesc.

Ciao Sorin
0

#18 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 19 July 2011 - 01:17 PM

Soda caustica si aluminiul nu sunt prieteni. A fost o idee nienspirata. O solutie profi ar fi sa cauti acele capace din inox...zic si eu.
0

#19 Useril este offline   stefanc 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 162
  • Inregistrat: 12-April 04

Postat 16 December 2011 - 05:47 PM

Vezi postareadan_mitea, la 19 July 2011 - 01:17 PM, a spus:

Soda caustica si aluminiul nu sunt prieteni. A fost o idee nienspirata. O solutie profi ar fi sa cauti acele capace din inox...zic si eu.


te contrazic :clapping:

http://astro.neutral.org/anodise.shtml
Sal'tare
Nu sunt complet inutil cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
0

#20 Useril este offline   Marius 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 10-September 08

Postat 18 December 2011 - 11:09 AM

Nu stiu daca te ajuta dar stiu pe cineva care a "eloxat" un ibric de cafea din aluminiu pe care a incercat sa-l curete punand detartant in el si apoi la pus la fiert
Cand sa uitat la el a obtinut o culoare negru deschis de toata frumusetea care nu ii mai iese
Daca vrei incearca si varianta asta care-i destul de accesibila zic eu

Aceasta postare a fost editata de Marius: 18 December 2011 - 11:10 AM

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro