Modelism - RHC Forum: Futaba FASST - game over din 2015 ? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Futaba FASST - game over din 2015 ?

#1 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2014 - 08:46 PM

Renato ne tot spune ca or sa apara noi reglementari in spectrul de 2.4 Ghz si ca multe protocoale folosite in prezent nu vor mai fi comercializate din 2015.

Unii producatori sunt deja aliniati (Hitec, Spektrum) altii o pot face din soft insa Futaba FASST pare sa fie fara viitor.

Cateva lucruri imi sunt neclare:

- aceste reglementari sunt valabile doar pentru EU ? Poata sa vanda Futaba in continuare statii FASST in restul lumii ?

- Futaba FASSTEST este o extensie a FASST sau doar o chestie de marketing ? Mai precis o statie FASSTEST (fara FASST) vanduta dupa 2015 poate comunica cu receptoarele FASST ? FASSTEST respecta noile reglementari ?

Oarecum separat, mai sunt si alti producatori ramasi cu ochii in soare, adica cu protocoale/chipseturi care nu pot fi upgradate la ultimele reglementari ?

Fara sa il avem pe renato pe forum care sa tot bata toba cu protocoale si reglementari tot era evident ca Futaba are o problema cu FASST si incearca sa il ingroape.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 09 November 2014 - 08:47 PM

0

#2 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 09 November 2014 - 10:32 PM

Nu era nevoie de topic nou, apocalipsa s-a mai discutat aici:
http://www.rhcforum....post__p__727135

Daca vrei sa muti acolo, personal nu ma deranjeaza, poate scapa fara infarct cativa posesori de Futaba care nu citesc forumul asta seara :)

Referitor la neclaritatile tale, noul normativ se cheama ETSI RTTE EN 300 328 v1.8.1, unde:

ETSI: European Telecommunications Standards Institute
R&TTE: Radio and Telecommunications Terminal Equipment
EN: European Norm

so... aparent americanii scapa, si... ce-i cu asta ? Chiar crezi ca vor mai scoate statii FASST only doar pentru US ?
Atunci de ce s-ar contrazice cu vandutul? nu stiu nici ei bine, ba ca de la 1 ian nu ar mai avea voie sa vanda stoc existent, alti ca nu, pana la lichidare... deci ceva valabil si in US...

FASSTEST e un FASST bidirectional, dar si cu alta modulatie, care sa fie conforma cu standardul.

Cum am scris si in topicul celelalt, schimbarea majora este ca nu mai ai voie sa emiti pe un canal daca nu e liber.
Deci vechea filozofie cu saritul din canal in canal la intamplare, "nu conteaza ca poate ala e ocupat, lasa sa fie coliziune, ca in 2 ms sar la canalul urmator si nu se simte", nu mai e valabila... trebuie intai ascultat, canal ocupat nu emit, stau pe bara 2ms si apoi sar la urmatorul, sperand sa fie liber, si tot asa... FASST nu ii permitea hardul sa faca suficient de rapid comutarea asta intre ascultat si transmis.
Numai ca oricum trebuia sa faca aceasta jonglerie pentru telemetrie, asa ca s-a brodit bine ca au fost fortati de noul standard sa schimbe, acum pot da vina pe el... :D

Nu mai sunt altii majori care sa aiba problema asta, Hitec, Futaba (S-FHSS), Graupner, Frsky, folosesc toti acelasi chipset care stie sa asculte, MPX foloseste ceva similar DSMX... Airtronics sincer nu stiu, mai traiesc? Am uitat vreunul mare ?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#3 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 09 November 2014 - 11:50 PM

..... ai uitat de JETI.
Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#4 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 November 2014 - 12:06 AM

Asadar toti sunt acoperiti, mai putin Futaba cu FASST.

Si totusi eu ma intreb cum or sa arate statiile vandute incepand cu 2015, mai precis:

- Futaba 14SG si 18MZ or sa mai comunice cu receptoarele FASST ?

- Statiile Spektrum cu DSMX (adica toate) se vor mai putea bindui cu receptoarele vechi (sau noi Orange) DSM2, din care eu unul am o valiza ? Poate ar fi cazul sa cumpar un DX9 cu DSM2 cat mai e inca pe piata.
0

#5 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 11 November 2014 - 09:54 AM

Eu cred asa .... faptul ca nu o sa se mai fabrice NIMIC pe FASST nu inseamna ca ce exista TREBUIE aruncat la gunoi sau nu o sa se mai zboare cu FASST, probabil ca nu o sa mai fii primit pe la competitiile internationale cu FASST dar pe camp nu cred ca va veni cineva sa te intrebe de FASST.

Asa cred eu .... poate gresesc.

Aceasta postare a fost editata de Teo-Costin: 11 November 2014 - 09:54 AM

Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#6 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 11 November 2014 - 09:59 AM

Parerea mea este ca nu se va intampla nimic... dupa exerienta cu DSM2, care legal e out din 2012, sau, ma rog, nu chiar out, ci ar trebui pentru EU sa emita doar cu 10mW, asa cum apare si la FAI, care iar teoretic ar trebui sa te descalifice daca participi la un concurs cu DSM2 100mW.
La toate interpelarile avute pe rcgroups catre gurul acela de la HH, imi scapa numele acum... raspunsul lui era cam obraznic, ca speck a obtinut o derogare... vax...
Cat despre Futaba, treaba ar trebui sa fie clara, nu o sa se mai fabrice statii noi cu FASST, a se vedea T10J. Receptoare insa da, se vor face, ca nu transmit, sunt pasive si nu au nici o vina.
La statiile citate de tine, ce se trimite in EU ar trebui sa aiba FASST invalidat in meniu, nimic dificil tehnic.

Teo are dreptate pentru ce exista deja... keep using ! Doar nu credeti ca toate iamginile facute vreodata cu aparate de 6M au devenit brusc proaste si au fost aruncate cand a aparut prima camera de 8Mpix...

Singura problema care o vad este cu ce se va inlocui 8FG-ul... ca aici politica Futaba e cea mai confuza, singura firma care "digital divide" propria piata intre saraci si bogati...

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 11 November 2014 - 10:04 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#7 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 11 November 2014 - 10:10 AM

FHSS nu este mai slab decat FASST? Scuze de cum s-ar zice offtopic. Eu cred ca va avea de pierdut daca FASST-ul se duce la gara. Atat cat ma pricep eu, asociez FHSS cu Turnigy si am vazut suficiente probleme de semnal/brownout dar poate FHSS-ul la Futaba e altfel, nu stiu, intreb.
0

#8 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 11 November 2014 - 10:38 AM

Atunci tot restul pietei este mai "slab" :) folosind toti acelasi chipset si modulare ca si seria J de la Futaba, mai putin MPX si Jeti.

Atentie la acronime, nu spun tot, si este importanta intelegerea a ceeace se ascunde in spatele lor.

FASST in sine nu este o metoda de transmisie radio, ci doar o eticheta, care, ca o paranteza, nici macar nu are Futaba copyright pe ea :) Vezi aici: http://www.trademark...t-78403063.html
Ca tehnici de transmisie primare exista FHSS si DSSS, iar cat de bun e fiecare este poveste ca multe altele gen Nikon-Canon, Audi-BMW, etc...
Oricum, bunaciunea se refera la interferente, nu la range, si nu cred ca avem noi adunari de sute de oameni, cu 20-30 modele in aer, sa ajungem la acest gen de probleme.
Rezistenta la interferenta la DSSS este mai buna cand interferenta este continua, dar nu afecteaza toata banda, in timp ce FHSS este mai buna la interferente de tip impulsuri (aleatoare).

Si acum revenim la etichetele puse pe diverse protocoale...
FASST si DSMX folosesc ambele tehnici, combinate, adica si DSSS si FHSS, doar ca FASST, fiind mai checi, nu a prevazut ce va urma si nu are si LBT (listen before talk). MPX la fel ca DSMX.
DSM este doar DSSS, care a fost limitat la 10mW in EU incepand cu Apr 2012.
restul lumii "bune" este FHSS in principal, mai putin Jeti de care nu stiu, se poate afla din documentele de certificare FCC, care sunt publice.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 11 November 2014 - 10:42 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#9 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 11 November 2014 - 10:46 AM

Vezi postarearenatoa, la 11 November 2014 - 10:38 AM, a spus:

Atunci tot restul pietei este mai "slab" :) folosind toti acelasi chipset si modulare ca si seria J de la Futaba, mai putin MPX si Jeti.

Atentie la acronime, nu spun tot, si este importanta intelegerea a ceeace se ascunde in spatele lor.

FASST in sine nu este o metoda de transmisie radio, ci doar o eticheta, care, ca o paranteza, nici macar nu are Futaba copyright pe ea :) Vezi aici: http://www.trademark...t-78403063.html
Ca tehnici de transmisie primare exista FHSS si DSSS, iar cat de bun e fiecare este poveste ca multe altele gen Nikon-Canon, Audi-BMW, etc...
Oricum, bunaciunea se refera la interferente, nu la range, si nu cred ca avem noi adunari de sute de oameni, cu 20-30 modele in aer, sa ajungem la acest gen de probleme.
Rezistenta la interferenta la DSSS este mai buna cand interferenta este continua, dar nu afecteaza toata banda, in timp ce FHSS este mai buna la interferente de tip impulsuri (aleatoare).

Si acum revenim la etichetele puse pe diverse protocoale...
FASST si DSMX folosesc ambele tehnici, combinate, adica si DSSS si FHSS, doar ca FASST, fiind mai checi, nu a prevazut ce va urma si nu are si LBT (listen before talk). MPX la fel ca DSMX.
DSM este doar DSSS, care a fost limitat la 10mW in EU incepand cu Apr 2012.
restul lumii "bune" este FHSS in principal, mai putin Jeti de care nu stiu, se poate afla din documentele de certificare FCC, care sunt publice.

Ok, priceput, mersi de explicatie. Eu sunt doar un utilizator simplu, vreau radiocomanda foarte buna care sa nu ma lase la greu si sa aiba ce trebuie cum s-ar zice :).
0

#10 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 November 2014 - 01:44 PM

Gresesti. O sa fi primit in competitiile intermationale cu FASST si 10 ani de acum incolo. Pentru ca este deja vandut legal (FASST, DSM2, DSM, etc) este legal, exact ca la masini, si azi poti merge cu Dacia 1300 fara norma EURO dar nu ai voie sa o mai produci/vinzi de noua.

In continuare se vor vinde receptoare FASST pentru ca nu emit. Intrebarea foarte serioasa e daca statiile noi, vandute dupa 2015 (T14SG, 18MZ) vor mai avea si FASST ca modulatie permisa. Ca statiile 6EX, 7C, 8FG (care au numai FASST) sunt out e clar si evident, Futaba nu le mai vrea.

Aceeasi intrebare e valabila si pentru Spektrum. DSMX e 100% legal in noile reglementari dar toate statiile Spektrum emit si in DSM2 care dupa ce zice renato e ilegal din 2012.

Daca Futaba face ca Spektrum vor pastra si emisia FASST la statiile de top. Ori nu sunt reglementarile exact asa cum crede renato ori cei de Spektrum/Futaba sunt mai smecheri decat autoritatile si au gasit o portita.


Vezi postareaTeo-Costin, la 11 November 2014 - 09:54 AM, a spus:

Eu cred asa .... faptul ca nu o sa se mai fabrice NIMIC pe FASST nu inseamna ca ce exista TREBUIE aruncat la gunoi sau nu o sa se mai zboare cu FASST, probabil ca nu o sa mai fii primit pe la competitiile internationale cu FASST dar pe camp nu cred ca va veni cineva sa te intrebe de FASST.

Asa cred eu .... poate gresesc.

0

#11 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 08 December 2014 - 08:47 AM

Si a inceput distractia !

"We have been informed by Futaba, Japan, that European users may find that non-Futaba equipment may not work with their Futaba 14SG once the new software update is in place. That is because the software has been made to conform to the new European regulations for RC transmitters. Unfortunately, that may cause some difficulties with non-Futaba equipment that does not conform to the new regulations.

Users in North America will not be affected because the European regulations will not apply to equipment sold there.


Bill Baxter, Manager
Futaba Service Center North America
3002 N. Apollo Dr. Suite 1
Champaign IL 61822
USA"

Noul update de firmware este V5 si a iesit in weekendul acesta.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 08 December 2014 - 08:47 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#12 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3364
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 13 December 2014 - 07:42 PM

Eu vreau sa imi cumpar Futaba Fx 22 si pot folosi si receptorul fasst care il am fara probleme ,dar voi trece pe S-Bus,si servo de 7,4 v 😉
0

#13 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 December 2014 - 08:00 PM

Am citit si eu putin pe forumuri, e mare ceata, dar suna cam asa: cine are statie Futaba 14SG si recetoare Futaba originale FASST pot sa le foloseasca si dupa ce Futaba (prin acest firmware si statiile ce se vor vinde de acum incolo) s-a aliniat la noile standarde.

Cine are receptoare FASST facute de altii va avea probleme. Pentru Futaba asta nu e problema caci nu e treaba lor cum merg receptoarele compatibile (ceea ce e putin naspa dar asa e viata)

Ce este insa remarcabil in toata povestea e ca Futaba a gasit un fel de a face protocolul FASST compatibil cu reglementarile actuale (pastrand in viata receptoarele deja vandute), contrar a ceea ce a dedus/banuit renato.

Dupa acest upgrade raspunsul la acest topic e simplu:

FASST nu e game over din 2015.
0

#14 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3364
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 13 December 2014 - 08:11 PM

Ce noroc ca am doua faasturi originale de 14 canale si le mai pot folosi 😊.
0

#15 Useril este offline   NAVOMARIUS 

  • MARIUS
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4699
  • Inregistrat: 04-October 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:AEROMODELE

Postat 13 December 2014 - 08:22 PM

Vezi postareastiganas, la 13 December 2014 - 08:00 PM, a spus:

Am citit si eu putin pe forumuri, e mare ceata, dar suna cam asa: cine are statie Futaba 14SG si recetoare Futaba originale FASST pot sa le foloseasca si dupa ce Futaba (prin acest firmware si statiile ce se vor vinde de acum incolo) s-a aliniat la noile standarde.

Cine are receptoare FASST facute de altii va avea probleme. Pentru Futaba asta nu e problema caci nu e treaba lor cum merg receptoarele compatibile (ceea ce e putin naspa dar asa e viata)

Ce este insa remarcabil in toata povestea e ca Futaba a gasit un fel de a face protocolul FASST compatibil cu reglementarile actuale (pastrand in viata receptoarele deja vandute), contrar a ceea ce a dedus/banuit renato.

Dupa acest upgrade raspunsul la acest topic e simplu:

FASST nu e game over din 2015.


Eu am 14SG si daca fac update nu mai pot folosi Receptoarele FASST?
Tel 0740850863








Grea 6--POZE CET VEST
0

#16 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 13 December 2014 - 08:37 PM

Alooo... nu a facut nici o minune Futaba, e valabil doar pentru 14SG, care avea hardul necesar, adica partea de ascultare necesara telemetriei, ca sa poata implementa Listen Before Talk, restul ramane cum am stabilit, adica nu va mai exista statie cu FASST in viitor !
Remarcabil era sa faca toate cele vechi sau macar 8FG-ul compatibil...

Receptoarele sunt tot alea evident, nu au nevoie de upgrade, schimbarea era doar pe tx.
Ramane totusi problema de ce receptoarele "compatibile" nu inteleg noul FASST, putina rabdare, o sa scoata firmware nou si ceilalti :)

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 13 December 2014 - 08:40 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#17 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 13 December 2014 - 08:38 PM

Vezi postareaNAVOMARIUS, la 13 December 2014 - 08:22 PM, a spus:

Eu am 14SG si daca fac update nu mai pot folosi Receptoarele FASST?


Numai originalele, cele orange nu, au picat, deocamdata...
Mai bine nu face upgrade, este pentru aliniere la noul standard de la 1 ianuarie, stii sa aduca ceva nou sau sa repare vreun bug ?

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 13 December 2014 - 08:39 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#18 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 December 2014 - 09:12 PM

Cine are 14FG luat din USA nu are nici o problema.
0

#19 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 14 December 2014 - 08:33 AM

daca nu ii face upgrade ! Care l-ar transforma intr-unul de EU... :D

Nu exista 14SG separat de US si EU, ei nu sunt spektrum :p Statia vanduta in US are si sigla CE pe ea, si chiar s-a emis un buletin de avertizare catre importatori sa nu vanda ce au in stoc dupa 1 Ian fara sa le reflashuisca, pentru ca violeaza certificarea.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#20 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 December 2014 - 09:13 AM

Din ce am citit eu Futaba vinde statiile codate pe regiuni (precum Nintendo consolele), vezi problema lui realdesign cu modulul FASST pentru Futaba 14MZ.


Vezi postarearenatoa, la 14 December 2014 - 08:33 AM, a spus:

daca nu ii face upgrade ! Care l-ar transforma intr-unul de EU... :D

Nu exista 14SG separat de US si EU, ei nu sunt spektrum :p Statia vanduta in US are si sigla CE pe ea, si chiar s-a emis un buletin de avertizare catre importatori sa nu vanda ce au in stoc dupa 1 Ian fara sa le reflashuisca, pentru ca violeaza certificarea.

0

#21 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 14 December 2014 - 03:58 PM

Mda !! .. Stefan vad ca nu a uitat .. Futaba mea 14MZ este setata pe America Region si nu merge decat cu modulul de emisie de pe spate setat la fel .. receptoarele nu
conteaza ... sunt unisex ! .
Ce o sa fie pentru mine ? ... nu stiu ..
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#22 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 January 2015 - 12:05 PM

Suntem in 2015, au aparut noile reglementari si la Lindinger inca se vinde Futaba 7C, ultimul radio FASST pur:

http://shop.lindinge...oducts_id=69214

la fel si la der-schweighofer
http://www.der-schwe...p_2.4_ghz_fasst

acum vine partea interesanta, la schweighofer apare pe stoc dar timpul de livrare e de 7-14 zile. Asta poate sa insemne ca trebuie sa treaca pe la Futaba service pentru ceva modificari/softari.
0

#23 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 07 January 2015 - 12:37 PM

Nu au ce sa ii faca doar software, oricat s-ar visa/spera lucrul asta, pur si simplu nu are cu ce sa asculte ca sa implementeze LBT.
Iar sa ii puna modul de emisie de 14sg nu stiu daca merita efortul... :unsure:

Pentru cei care vor sa aprofundeze de ce nu se poate asta, aveti un pic de citit aici:
http://www.rcgroups....4&postcount=142
... cu picioarele pe pamant ...
0

#24 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 January 2015 - 02:53 PM

Inseamna ca au voie sa vanda ce se afla pe stoc la magazine (adica Futaba 7c FASST), nu cred ca ar face nemtii ceva ilegal.
0

#25 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 15 September 2015 - 09:31 PM

Boooo... credeati ca s-a terminat ?
Iar vine una !
Din iunie 2016 cica update-urile de firmware nu vor mai fi accesibile utilizator, din motive ca schimba caracteristicile de emisie :D
Aparent de bun simt si fara potential distructiv, dar cum firmele de abia astea "regularile" astea noi ca sa isi mai reimprospateze linia ... ne putem astepta la orice.
Numai si faptul ca ne reintoarcem in epoca de trista amintire, cu trimis statia in Germania la update de firmware, si ar trebui sa ne piara cheful...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#26 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 18 September 2015 - 05:57 AM

Nu va mai speriati de toate reglementarile astea , Futaba 14SG cumparata in urma cu 2-3 luni de zile merge cu orice receptor Futaba , o sa incerc si cu un FrSkay dar sunt convins ca merge si cu acesta , e normal sa intruduca tot felul de conditii dar asta nu inseamna ca trebuiesc si respectate de toti http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/drinks.gif
0

#27 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 18 September 2015 - 08:27 AM

Ai uitat un amanunt... DOAR 14SG-ul ;) sau cele din grupa mare... care de fapt nu mai utilizeaza vechiul FASST.

Toate celelalte care zboara pe vechiul FASST o fac sub umbrela "mostenirii" si nu se mai vinde nici unul nou care sa stie vechiul FASST.
Cei cu 8FG ar fi cei mai afectati, si nu sunt putini.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#28 Useril este offline   MADA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 987
  • Inregistrat: 09-August 04

Postat 18 September 2015 - 10:28 AM

Merge perfect cu receptoare FrSky.
De altfel, foarte multi dealeri RC din Europa ofera in categoria "receptoare Futaba" si produse ale altor companii.
0

#29 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 September 2015 - 12:14 PM

Hai renato, las-o jos ca macane. Ne bagi la sanchi un document oficial de zeci de pagini pe care nu il citeste nici dracu din care cica s-ar desprinde ca updaturile nu se mai fac decat in service.

Asa ca necitindu-l trebuie sa te cred pe cuvant si zic (in cazul in care ar fi adevarat)

Ei si ? Care e problema ? E vorba de partea de emisie a statiei, nu vad de ce are nevoie de update. Cine are o Futaba FASST veche de 8 ani o sa-i mearga la fel in continuare. Cei mai multi producatori updateaza partea de control/programare a statiei nu si cea de emisie care de altfel e un modul separat cu soft separat.

Oricum asta cu updateurile online a deschis larg poarta softurilor pline de buguri si neterminate.
0

#30 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 18 September 2015 - 02:08 PM

E clar .. trebuie sa imi vand Futaba .. taman acum ca am luat-o si din service pentru verificarea periodica ..
Naspa ...

Turnigy e mai buna ?
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro