Modelism - RHC Forum: Sbach 342 ARF 3OCC 1850mm HobbyKing - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sbach 342 ARF 3OCC 1850mm HobbyKing Sbach 342 ARF 3OCC 1850mm HobbyKing

#1 Useril este offline   bogdan_bacau 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 778
  • Inregistrat: 23-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 05 November 2014 - 12:36 AM

Salutare !!!
Recent am achizitionat un Sbach 342 1850mm de pe HK. El a fost proiectat teoretic pentru Termic,dar eu il voi echipa electric.Hk..spunea ca greutatea lui este de aprox 4,2 kg la gata ..l-am cantarit si are aproximativ...3243g gol..probabil..le-au fost defect cantarul ;) in concluzie mai sunt cateva defecte: cateva suruburi lipsa ; piulite ingropate pline de adeziv..un sabot de la trenul de aterizare aproape zdrobit :) Asa ca m-am pus pe treba.. am reparat si inlocuit piesele defecte.Despre ampenaje ..in carte era ilustrata o fotografie in care arata ca serovo-urile intra in ampenaj pe nervuri...iar realitatea este alta.Nu se pot monta decat pe intrados,pe profil nervurile sunt prea mici ca sa incapa un servo standart.Pe fuselaj nu sunt facute gauri-le.In rest totul este ok.Asa ca voi posta fotografii de cand l-am primit si pana il v-oi termina....daca puteti sa-mi m-ai dati cateva sfaturi sunt bine primite ! :)

Fisiere atasate


0

#2 Useril este offline   SID 

  • datebest.net - visit website and win smartphone!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 26-December 09
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 05 November 2014 - 09:49 AM

 bogdan_bacau, la 05 November 2014 - 12:36 AM, a spus:

Salutare !!!
Recent am achizitionat un Sbach 342 1850mm de pe HK. El a fost proiectat teoretic pentru Termic,dar eu il voi echipa electric.Hk..spunea ca greutatea lui este de aprox 4,2 kg la gata ..l-am cantarit si are aproximativ...3243g gol..probabil..le-au fost defect cantarul ;) in concluzie mai sunt cateva defecte: cateva suruburi lipsa ; piulite ingropate pline de adeziv..un sabot de la trenul de aterizare aproape zdrobit :) Asa ca m-am pus pe treba.. am reparat si inlocuit piesele defecte.Despre ampenaje ..in carte era ilustrata o fotografie in care arata ca serovo-urile intra in ampenaj pe nervuri...iar realitatea este alta.Nu se pot monta decat pe intrados,pe profil nervurile sunt prea mici ca sa incapa un servo standart.Pe fuselaj nu sunt facute gauri-le.In rest totul este ok.Asa ca voi posta fotografii de cand l-am primit si pana il v-oi termina....daca puteti sa-mi m-ai dati cateva sfaturi sunt bine primite ! :)


felicitari pt.achizitie.
Sfaturi nu pot sa-ti dau (inca...) dar in legatura cu cantarul celor de la HK nu as spune ca e defect. Ai spus ca el a fost proiectat pt a fi motorizat termic. daca aduni greutatea motorului termic cu greutatea electronicii (servouri, acumulatori, receptor, etc) si mai pui si combustibilul cred ca vei ajunge la greutatea care au mentionat-o ei


Bafta si spor la constructie
Dan
0

#3 Useril este offline   bogdan_bacau 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 778
  • Inregistrat: 23-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 05 November 2014 - 09:51 AM

Inca un lucru important , e ca nu au dat folia de tran-scris literele.Deci va fi nevoie sa va luati 1m/2.M-am apucat sa decupez pe ampenaje si va fi nevoie de un suport de placaj de 2 mm pentru intarirea si sustinerea servo-ului.V-oi reveni cu poze.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de bogdan_bacau: 05 November 2014 - 09:54 AM

0

#4 Useril este offline   bogdan_bacau 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 778
  • Inregistrat: 23-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 05 November 2014 - 09:59 AM

Da...Probabil..a fost o eroare din partea mea :) la cantar am uitat sa adaug si trenul de aterizare cu roti si accesorile lui.Deci l-am cantarit din nou ;) 3496g. Asamblat..fara electronica.
0

#5 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2372
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 05 November 2014 - 10:06 AM

excelent Bogdan, abia astept cantarul final.Si poze muuulte!! :drinks: :drinks:
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#6 Useril este offline   dan 73 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1513
  • Inregistrat: 06-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bacau
  • Interests:Aeromodelism

Postat 05 November 2014 - 10:07 AM

Bine,Bogdane. :good:
La ritmul cu care lucrezi cred ca la sfarsit de saptamana iesi cu el la zbor.
Cand ajungi la setarea electronicii ma suni.
Trebuie sa-i dai o bere celui care ti l-a comandat. :drinks:

Aceasta postare a fost editata de dan 73: 05 November 2014 - 10:11 AM

0

#7 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 05 November 2014 - 01:18 PM

 bogdan_bacau, la 05 November 2014 - 09:59 AM, a spus:

Da...Probabil..a fost o eroare din partea mea :) la cantar am uitat sa adaug si trenul de aterizare cu roti si accesorile lui.Deci l-am cantarit din nou ;) 3496g. Asamblat..fara electronica.

Ma interesa si pe mine acest model pe viitor pentru 30CC dar sunt pic dezamagit cand vad cate bube are iar tipic HK, greutatea la ele cam lasa de dorit de multe ori. Adica la 3.5 KG cu un 30 CC care are unde la 1kg din start greutatea e cam mare, nu? Fara sa mai adaugi si restul. Astept cu interes produsul final, pacat ca nu il bagi termic dar de curiozitate sa zici cat cantareste electronica cu tot cu motor. De la Pheonix models acelasi model dar Planet Hobby zic intre 4.4 si 4.9 Kg iar la Sebart dar aici alta mancare de peste la 1.9 undeva la 4 kg fara baterie, deci probabil o fi in range-ul acceptat.
Felicitari pentru achizitie si sa ai parte de zboruri frumoase si aterizari line cu el.
0

#8 Useril este offline   bogdan_bacau 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 778
  • Inregistrat: 23-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 05 November 2014 - 03:04 PM

Da...Probabil.. nici cantarul pe care il folosesc eu nu arata bine...e un cantar de cantarit bebelusi :) La final v-oi descrie toata electronica pe care am folosito.Si eu sunt nerabdator :) acum ma gandesc daca o sa zbor cu 8 sau 10S.v-oi vedea la ce greutate il scot.Asa ca azi am mai lucrat putintel la partea ampenajelor.si tot azi..a venit si tevile de carbon.le v-oi inlocui cu cele de dura-luminium.
0

#9 Useril este offline   bogdan_bacau 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 778
  • Inregistrat: 23-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 05 November 2014 - 03:08 PM

Cateva fotografii la ce am lucrat astazi :) de seara voi termina ampenajele.

Fisiere atasate


0

#10 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 05 November 2014 - 09:26 PM

mi-a facut cu ochiul mult timp...Sa-l stapaniti mult si bine.
0

#11 Useril este offline   bogdan_bacau 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 778
  • Inregistrat: 23-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 06 November 2014 - 12:20 AM

Da ! ;) multumesc
0

#12 Useril este offline   bogdan_bacau 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 778
  • Inregistrat: 23-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 06 November 2014 - 12:30 AM

Numai si numai PROBLEME !!!!Dupa ce am terminat cu ampenajele..ma indrept catre motor.Aliniez capota sa calculez distanta de la panoul de foc catre elicie....si aflu cu stupoare ca i-mi trebuiesc niste prezoane lungi dar lungi :)) si zic ei asta e...i-mi iau un metru de teva..si o rezolv :) ca apoi sa observ ca nervura de pe capota care face prinderea cu fuselajul...dezlipita :( cred ca o sa-mi mai cumpar un flacon de epoxy. :) da asa ca o sa mai postez cand i-mi fac abonament la fabrica de epoxy :)) Glumesc....Si inca un lucru! Bechia de pe coada..e de KK.E dintr-un aliaj moale si se indoa-ie rau.Asa ca va trebuie inlocuita cu una de carbon..s-au cu plastic armat .
0

#13 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 06 November 2014 - 08:20 AM

acuma nu mai fa comparatie intre Dacia berlina si Vw Passat.
Metoda cu tije filetate am adoptat-o la S-Bachul de 1,4m, tot HK. Cand s-au desfacut suruburile, a vibrat motorul si a sarit elicea cu tot cu ax a cam rupt multe prin panoul parafoc. Ala era o dantela.
Legat de lucruri lipite de mantuiala - daca le poti dezlipi, fa-o si lipestele la loc cu aracet. Daca nu, cianoacrilat (picatura) rezolva problemele. Epoxy - iese urat, si nici nu patrunde prin locasuri. Merge pe interiorul panoului parafoc.
0

#14 Useril este offline   bogdan_bacau 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 778
  • Inregistrat: 23-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 06 November 2014 - 11:35 AM

Da..ma refer la nervura care e lipita pe capota chiar in buza.si vine prinsa in 2 suruburi sus si 2 jos.E din placaj..si nu intra deloc pe botul fuselajunlui..e ca o continuare.acolo vor fi vibratii si chiar si la aterizari..poate sa sara capota...oare cu ce sa lipesc nervura de capota?

Aceasta postare a fost editata de bogdan_bacau: 06 November 2014 - 11:36 AM

0

#15 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 06 November 2014 - 12:14 PM

 Mihai_supy, la 06 November 2014 - 08:20 AM, a spus:

acuma nu mai fa comparatie intre Dacia berlina si Vw Passat.
Metoda cu tije filetate am adoptat-o la S-Bachul de 1,4m, tot HK. Cand s-au desfacut suruburile, a vibrat motorul si a sarit elicea cu tot cu ax a cam rupt multe prin panoul parafoc. Ala era o dantela.
Legat de lucruri lipite de mantuiala - daca le poti dezlipi, fa-o si lipestele la loc cu aracet. Daca nu, cianoacrilat (picatura) rezolva problemele. Epoxy - iese urat, si nici nu patrunde prin locasuri. Merge pe interiorul panoului parafoc.

Scuze de offtopic dar diferenta de pret la acest model versus cel de la Planet Hobby care e clar peste e de 3 mil dar cu tot ce cumperi ca sa il termini ajungi probabil la acelasi pret cu modelul de la Phoenix de la Planet Hobby deci poate e din start de ales ceva mai bun decat sa iti bati capul.
0

#16 Useril este offline   bogdan_bacau 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 778
  • Inregistrat: 23-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 06 November 2014 - 12:26 PM

Acesta e nervura de pe capota..care in final am lipito tot cu epoxy si am folosit si CA. Pe deasupra nervuri si pe cant,zic eu am intarito suficent :)

Fisiere atasate


0

#17 Useril este offline   bogdan_bacau 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 778
  • Inregistrat: 23-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 06 November 2014 - 12:29 PM

Nu va ganditi ca modelul a costat 300$ fara drum...si nu e un pret mic...ori cum..poate l-am nimerit eu asa...mai cu defecte..:)
0

#18 Useril este offline   bogdan_bacau 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 778
  • Inregistrat: 23-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 06 November 2014 - 12:53 PM

Gata si cu ampenajele.

Fisiere atasate


0

#19 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 06 November 2014 - 06:02 PM

Am vazut Extra lui Robert. E la fel de prost facuta ..cupola nu se potriveste.... Extra de la Cluj e mult mai grea decat in specificatii. Tipic HK.
0

#20 Useril este offline   bogdan_bacau 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 778
  • Inregistrat: 23-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 07 November 2014 - 01:32 AM

Da...au inceput astia cu ochii in colturi sa nu mai faca calitate deloc...din ce in ce...mai prost lucrat.De aceea unele brand-uri renumite au pret! Nici la al meu nu se aliniaza perfect...cel putin canopia ...si e si grea rau' In final Danut mi-a dat o bechie noua nouta din plastic armat...si am inlocuit-o cu cea de Kk. :) Tot astazi am inlocuit tevile de aluminium cu cele de carbon.Astept intre timp sa fie gata si prelungirile pt motor si e aprope gata...In schimb nu prea sunt multumit de Sistemul de Directie !!! Am incercat sa pun sufele si in 'x' si drepte....si tot la fel...are un fel de vibratii..nu atinge ...nu sunt prea moi...s-au prea intinse..ma gandesc poate de la arculetele de la bechie...sunt aliniate perfect,pe centrul gaurii ' nu pot sa-mi dau seama...cred ca e de la arculetele de la bechie...poate sunt prea tensionate.Maine o sa mai postez si poze.Numai bine la toata lumea!😃
0

#21 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 07 November 2014 - 08:25 PM

atata timp cat nu are joc..cred ca e Ok. Daca servoul e de calitate, se poate jongla din programarile statiei....

PS - Dan, cu al lui Yak, nu s-a plans atata...si l-a facut!!!
0

#22 Useril este offline   dan 73 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1513
  • Inregistrat: 06-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bacau
  • Interests:Aeromodelism

Postat 07 November 2014 - 08:35 PM

 Mihai_supy, la 07 November 2014 - 08:25 PM, a spus:

atata timp cat nu are joc..cred ca e Ok. Daca servoul e de calitate, se poate jongla din programarile statiei....

PS - Dan, cu al lui Yak, nu s-a plans atata...si l-a facut!!!

Chiar asa,eu nu am avut nici cea mai mica problema cu Yak-ul 120 E de la HK.Totul a fost ok,as putea spune ca e chiar mai bine lucrat decat Sebart MythoS .


Ei si Bogdan exagereaza putin,de fapt e foarte ,foarte tipicar.
Eu am vazut un pic Sbach-ul lui si mi s-a parut ok.Chiar mi-a placut.
Dar el cand l-a luat acasa la puricat a gasit mici probleme care zic eu sunt usor de remediat.
0

#23 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2372
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 07 November 2014 - 08:37 PM

 bogdan_bacau, la 07 November 2014 - 01:32 AM, a spus:

Da...au inceput astia cu ochii in colturi sa nu mai faca calitate deloc...din ce in ce...mai prost lucrat.De aceea unele brand-uri renumite au pret! Nici la al meu nu se aliniaza perfect...cel putin canopia ...si e si grea rau' In final Danut mi-a dat o bechie noua nouta din plastic armat...si am inlocuit-o cu cea de Kk. :) Tot astazi am inlocuit tevile de aluminium cu cele de carbon.Astept intre timp sa fie gata si prelungirile pt motor si e aprope gata...In schimb nu prea sunt multumit de Sistemul de Directie !!! Am incercat sa pun sufele si in 'x' si drepte....si tot la fel...are un fel de vibratii..nu atinge ...nu sunt prea moi...s-au prea intinse..ma gandesc poate de la arculetele de la bechie...sunt aliniate perfect,pe centrul gaurii ' nu pot sa-mi dau seama...cred ca e de la arculetele de la bechie...poate sunt prea tensionate.Maine o sa mai postez si poze.Numai bine la toata lumea!😃

Cred ca e din cauza servo-ului.La avionul de la tine exact asa am patit si eu.Azi am schimbat servo-ul cu unul XQ de 20 kg si surpriza nu mai vibreaza deloc. Asa ca iti recomand si tie unul mai potent pentru directie. :drinks: :drinks:
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#24 Useril este offline   bogdan_bacau 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 778
  • Inregistrat: 23-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 08 November 2014 - 01:27 PM

Da...am rezolvat problema ..erau prea tensionate arcuri-le de la bechie si evident ca trage-a sa revina pe zero.Cat despre plans...nu ma plang :) ideea era pentru urmatorii clienti ce vor achizitiona acest model...sa aibe in vedere ...pentr-u al echipa mai sunt cateva lipsu-ri.Ex bechia trebuie schimbata obligat...si sa mai aiba prin cutia modelistului suruburi ,saibe, etc 😊 si daca se gandesc la echipare electrica..Prelungitoare de la 80mm/100mm In functie de motor.Cat despre modelul meu ' Sunt aproape de final.Am mai montat cate ceva pe el.Mai ramane de pus motorul si gata de zbor.Abia astept.😄😄😄
0

#25 Useril este offline   bogdan_bacau 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 778
  • Inregistrat: 23-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 08 November 2014 - 01:29 PM

Iata si cateva poze.

Fisiere atasate


0

#26 Useril este offline   bogdan_bacau 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 778
  • Inregistrat: 23-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 12 November 2014 - 01:19 PM

Da...ca prin urmare...modelul este gata ! Astazi l-am cantarit are 6115g.Complet echipat.Am folosit asa. MOTOR ROBE ROXXY SERIA 6362/09 : REGULATOR 80A-6/10S UBEC EXTERN 5A : ACUMULATOR 1000MA 2S PT SERVO : 2 ACULATORI 5000MA 5S. 5 SERVO ANGRENAJ METALIC 12KG/F 0'12V. 2 PRELUNGITOARE 80MM CABLU PT AMPENAJE.2 PT ARIPI 30MM.ELICIE 18/8 SAU 20/8 o sa incerc cu ambele.mai ramane sa vina si conu-l de 70mm cu gauri prin el special pt a raci motorul.

Fisiere atasate


0

#27 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 13 November 2014 - 09:54 PM

CÂT?....6kile?...uau...

sincer, chiar mă bucur că nu l-am mai luat și eu...a ieșit muuulllt prea greu.

Să ne zici cum zboară...poate îl și filmați!...

(și io ziceam că Maratonul meu la 4kile jumate e cărămidă).
0

#28 Useril este offline   bogdan_bacau 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 778
  • Inregistrat: 23-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 15 November 2014 - 03:58 PM

Da...intradevar...e greu..eu l-am cantarit pe un cantar de bebe...si asa oscila...6'6 si..lam pus in bot si lam sustiut..ori cum are 6 kg.Stiu si eu e fff greu..racheta..Ori cum Motorul are 670g.+ prelungitoare motor inca 5-60g.+ Con si elicie 100g poate mai mult..5 servo..170g. Regulator,Ubec si receptor si acu receptie 200g.plus 50g cablaraia..si plus 2 acu 5000ma care are vreo 700g bucata..deci sa calculam.deci vreo 2750g.numai ce am pus pe el.plus...greutatea lui...iese 6gk..pe usor..se simte simte si la mana cand il ridic...ca e greu...cred ca fi mai mult un mig 21 decat sbach 😊
0

#29 Useril este offline   bogdan_bacau 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 778
  • Inregistrat: 23-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 15 November 2014 - 04:04 PM

El in principiu a fost pt termic..ar fi fost mai usor..dar electric..a iesit greu...va zbura cu 200km/h la 6gk gteutate la anvergura de 1850mm .cel putin asa cred.si in plus...am pus elicie 20x8.la 10s.motorul are KV 750.voi vedea...la primul test...inca astept vreme ceva mai bunicica..si voi posta si imagini si video
0

#30 Useril este offline   mihaiagu 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1351
  • Inregistrat: 07-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Cessna 182<br />Batranul Farnkestein

Postat 15 November 2014 - 08:04 PM

 bogdan_bacau, la 15 November 2014 - 04:04 PM, a spus:

El in principiu a fost pt termic..ar fi fost mai usor..dar electric..a iesit greu...va zbura cu 200km/h la 6gk gteutate la anvergura de 1850mm .cel putin asa cred.si in plus...am pus elicie 20x8.la 10s.motorul are KV 750.voi vedea...la primul test...inca astept vreme ceva mai bunicica..si voi posta si imagini si video



Salut , Bogdan ,

sincer si mie mi se pare extrem de greu . Ca sa iti dau un exemplu de diferenta, la yak-ul meu de la Pilot RC tot de 1850cm, dar versiunea carbon(con,teava aripi,bechie,totul este carbon etc) , cu motor de 30cc benzina, echipat complet cu 3 acc(1 aprindere + 2 receptie) , mi-a iesit pe cantar de bucatarie 4,9 kg.

Sincer ar vrea sa il vad si eu cum zboara.

Bafta.
AERO

Yak 54 1.1m electric
Yak 54 1.4m/8cc benzina
SBACH 2.2m PilotRC/DLE55RA
Sbach 2.2m PilotRC,Kit
BREEZE PRO - indoor
Lazy BEE - 1.5cc
Aeromodel Ehawk-1500,Kit

RX / TX
HITEC AURORA 9
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro