Modelism - RHC Forum: Problema receptie semnal FPV + sfaturi baterie - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Problema receptie semnal FPV + sfaturi baterie

#1 Useril este offline   alexpavel 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 23-April 14

Postat 03 November 2014 - 04:15 PM

Buna ziua,

Am un sistem de FPV Boscam: http://www.hobbyking..._Tx_Rx_Set.html - aici scrie SkyZOne, dar e identinc

Problema e ca am interferente si pierde imaginea chiar si la distante de 4 metri - in casa, asta cu telecomanda inchisa ( un Turnigy 9x).

Se poate sa schimb canalul ca sa mearga mai bine? mentionez ca TX il alimentez de la o baterie de 9v si RX e alimentat cu un lipo impreuna cu un monitor de FPV (http://www.ebay.com/...=item1e946e5283 )

Intrebarea 2, asta doar din experienta voastra, ajunge unn lipo de 3s 1200 pt monitor si RX de la FPV pentru 20 min? a incercat cineva si imi trebuie neaparat sa am un BEC sau merg alimentate direct din baterie, eu cel putin pentru monitor asa am vazut pe unele site-uri ca se punea direct bateria.


Va multumesc mult pentru ajutor.
0

#2 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 03 November 2014 - 04:37 PM

Problema cu receptia, as banui ca ai canalele puse gresit...
Cel mai bine pune toate switch-urile pe una din pozitii, si daca nu ai imagine buna, schimb dar la rx sau tx, care e mai comod, toate pe pozitia inversa. Doar la unul, nu la ambele !
Ar trebui sa nimeresti sigur doua canale care sa se potriveasca.
E problema veche cu marcarea aiurea a switch-urilor alea...

Ajunge 1200 pentru monitor si Rx, doar ca de la 3s Rx-ul vara faci oua pe el... as intercala un BEC de 7.5V pentru Rx, lasand doar monitorul la 3s.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 03 November 2014 - 04:38 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#3 Useril este offline   alexpavel 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 23-April 14

Postat 03 November 2014 - 04:46 PM

Vezi postarearenatoa, la 03 November 2014 - 04:37 PM, a spus:

Problema cu receptia, as banui ca ai canalele puse gresit...
Cel mai bine pune toate switch-urile pe una din pozitii, si daca nu ai imagine buna, schimb dar la rx sau tx, care e mai comod, toate pe pozitia inversa. Doar la unul, nu la ambele !
Ar trebui sa nimeresti sigur doua canale care sa se potriveasca.
E problema veche cu marcarea aiurea a switch-urilor alea...

Ajunge 1200 pentru monitor si Rx, doar ca de la 3s Rx-ul vara faci oua pe el... as intercala un BEC de 7.5V pentru Rx, lasand doar monitorul la 3s.



Multumesc mult de raspuns, am sa incerc asa si sper sa mearga.

O zi buna!
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro