Modelism - RHC Forum: Zona IT - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

Zona IT I like IT

#1 Useril este offline   ZIPPO 9 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 439
  • Inregistrat: 17-January 14
  • Gender:Male
  • Location:Paltinis,Caras-Severin
  • Interests:RC & BIKE

Postat 28 October 2014 - 10:10 PM

Ciao,
Am inceput acest topic pentru a discuta cele mai frecvente aparitii in domeniul IT,dezbateri,pareri,etc.
Eu am prima intrebare:Care din urmatoarele telefoane este mai bun pt jocuri si solicitare grafica mare:Sony Xperia E3,Lg l70,Vodafone 4Turbo sau Vodafone 4 Power?
HSP NITRO 1/10 buggy
TAMIYA SONIC FIGHTER 1/10 brushed
0

#2 Useril este offline   foxbat 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 332
  • Inregistrat: 05-September 14
  • Gender:Male
  • Location:Un Bucuresti Prafuit
  • Interests:Moto

    Zburatoare

    Bulgaria

    IT-istice

Postat 28 October 2014 - 10:32 PM

Vezi postareaZIPPO 9, la 28 October 2014 - 10:10 PM, a spus:

Ciao,
Am inceput acest topic pentru a discuta cele mai frecvente aparitii in domeniul IT,dezbateri,pareri,etc.
Eu am prima intrebare:Care din urmatoarele telefoane este mai bun pt jocuri si solicitare grafica mare:Sony Xperia E3,Lg l70,Vodafone 4Turbo sau Vodafone 4 Power?



nu stiu ce sa zic..toate sunt pocnitori daca pot sa zic asa.

rezolutii mici, , procesoare vechiute..

eu m-as orienta spre seriile cu cel putin hd rezolutie ( S4, S5, si mai sus, vorbest de samsung ), htc one ( m7 , m8 )

acum daca e vorba de jocuri as merge pe niscai tablete - ar fi si mai ieftinache si mai performante . dar daca vrei si telefon..accepti compromisuri.

dar ce ai postat tu sunt ..low entry.
0

#3 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 28 October 2014 - 10:52 PM

Nu te astepta la performanta de la alea,sub Snapdragon 600/quadcore 2ghz/2gb ram nu o sa joci mare lucru(adica GTA san andreas,asphalt 8/real racing 3).Uita-te la astea in functie de marca:
-samsung s3/s4/s5/note 4(daca te tin buzunarele)
-htc one m7/m8
-lg nexus 5
-apple iphone 5s/6.
Pentru jocuri mai normale(gen temple run/subway surfers,in general 2d) merg si cele propuse de tine.Cauta sa nu fie cu procesor A7,minim A9.GPU nimic sub Adreno 305 sau Broadcom IV.Conteaza sa fie cu android cat mai recent,nu as cumpara ceva cu android jellybean(4.1-4.3),macar 4.4.1 daca nu 4.4.4(kitkat ambele).Evident,exista si nexus 6/5 daca vrei android 5.0

Pe partea cu iOS,joci si pe ip5 destule,dar sa fie cu iOS 7.1.2 si nu 8(scade performanta teribil).

Daca vrei perfomanta de la un model din gama mijlocie nu lua nimic cu numele "vodafone"/"orange".Astea au 0 suport de custom-romuri gen Cyanogenmod sau AOSP(android open source project).In esenta un custom rom aduce performanta suplimentara peste un stock rom.Modelele super-populare gen S3/S4/S5/nexus5/m8 au rom-uri garla.Cele mai putin cunoscute nu prea au.

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 28 October 2014 - 10:52 PM

0

#4 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 29 October 2014 - 12:22 AM

Vezi postareaCiprian97, la 28 October 2014 - 10:52 PM, a spus:

Nu te astepta la performanta de la alea,sub Snapdragon 600/quadcore 2ghz/2gb ram nu o sa joci mare lucru(adica GTA san andreas,asphalt 8/real racing 3).Uita-te la astea in functie de marca:
-samsung s3/s4/s5/note 4(daca te tin buzunarele)
-htc one m7/m8
-lg nexus 5
-apple iphone 5s/6.
Pentru jocuri mai normale(gen temple run/subway surfers,in general 2d) merg si cele propuse de tine.Cauta sa nu fie cu procesor A7,minim A9.GPU nimic sub Adreno 305 sau Broadcom IV.Conteaza sa fie cu android cat mai recent,nu as cumpara ceva cu android jellybean(4.1-4.3),macar 4.4.1 daca nu 4.4.4(kitkat ambele).Evident,exista si nexus 6/5 daca vrei android 5.0

Pe partea cu iOS,joci si pe ip5 destule,dar sa fie cu iOS 7.1.2 si nu 8(scade performanta teribil).

Daca vrei perfomanta de la un model din gama mijlocie nu lua nimic cu numele "vodafone"/"orange".Astea au 0 suport de custom-romuri gen Cyanogenmod sau AOSP(android open source project).In esenta un custom rom aduce performanta suplimentara peste un stock rom.Modelele super-populare gen S3/S4/S5/nexus5/m8 au rom-uri garla.Cele mai putin cunoscute nu prea au.


Am S4 black edition, adica cu procesorul quad de 1.9 si cu rom-ul stock, ne-root-at merge de zbarnaie, aplicatiile de gen task manager il afecteaza vizibil, dar fara merge brici. nu as risca garantia pentru root-are, nu aduce nimic substantial care sa merite.
Fly it, like you stole it!
0

#5 Useril este offline   foxbat 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 332
  • Inregistrat: 05-September 14
  • Gender:Male
  • Location:Un Bucuresti Prafuit
  • Interests:Moto

    Zburatoare

    Bulgaria

    IT-istice

Postat 29 October 2014 - 06:27 AM

Vezi postareaRedDevil, la 29 October 2014 - 12:22 AM, a spus:

Am S4 black edition, adica cu procesorul quad de 1.9 si cu rom-ul stock, ne-root-at merge de zbarnaie, aplicatiile de gen task manager il afecteaza vizibil, dar fara merge brici. nu as risca garantia pentru root-are, nu aduce nimic substantial care sa merite.

din pacate treaba e cam asa

1, rootarea are numai beneficii
2, totul e reversibil si nu se pierde nici o garantie
3, daca pe stock zici ca zbarnaie, ia de vezi cum e pe custom.
4. puterea androidului sta in customizare. e pacat sa n o utilizezi.

intamplator tot pe s4 snt si eu deci impresiile sunt proapete

on topic -cip zice bine, cu o mica mentiune - uita de IPHONE. mizerii mai mai mari, mai rar.
0

#6 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 29 October 2014 - 07:20 AM

S4 are chiar ce ziceam eu,snapdragon 600 sau macar quad la 2ghz cu 2gb ram.
Rootarea e must-have pentru deviceuri mai slabe ca hardware,e complet reversibila si poti inlatura orice semn ca s-a facut treaba asta daca e nevoie sa-l duci in service.
Referitor la apple,nici eu nu agreez globul ala de sticla in care ii tine dar mi-as dori sa vad si un device android cu ecran de 4" cu performantele unui 5s.Urasc cu ardoare ecranele de 5" sau alti monstrii,de aia am ales momentan un s4 mini.Nu joc intensiv,odata la saptamana si mi-am facut treaba si cu un galaxy trend plus(1,2ghz dualcore cu 768 ram,scor antutu 21k)
0

#7 Useril este offline   ZIPPO 9 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 439
  • Inregistrat: 17-January 14
  • Gender:Male
  • Location:Paltinis,Caras-Severin
  • Interests:RC & BIKE

Postat 29 October 2014 - 07:24 AM

Da dar cam se depaseste bugetul meu de 700 lei
Sony are CPU 1,2ghz quad core cortex A7 Snapdragon 800 si Gpu Andreno 305
Ce CPU e mai bun'cel de sus sau unul 1,7ghz dual core Krait?
HSP NITRO 1/10 buggy
TAMIYA SONIC FIGHTER 1/10 brushed
0

#8 Useril este offline   foxbat 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 332
  • Inregistrat: 05-September 14
  • Gender:Male
  • Location:Un Bucuresti Prafuit
  • Interests:Moto

    Zburatoare

    Bulgaria

    IT-istice

Postat 29 October 2014 - 07:51 AM

Vezi postareaZIPPO 9, la 29 October 2014 - 07:24 AM, a spus:

Da dar cam se depaseste bugetul meu de 700 lei
Sony are CPU 1,2ghz quad core cortex A7 Snapdragon 800 si Gpu Andreno 305
Ce CPU e mai bun'cel de sus sau unul 1,7ghz dual core Krait?

hai ca nu mai raspund ca cip e mai organizat si mai concis :)

tine cont de RAM , deja 1 Gb e minim si cam depasit. recomand 1.5 Gb sau cel mai bine, 2. PEntru jocuri o sa vezi o mare diferenta.

inca o sugestie - decat sa iei o pocnitoarea noua, cauta un SH cu ganrantie ( de ex la 700 am gasit S4 second, t-mobile edition, LTE ).nu l-am luat pentru ca am intrat la un "2 ani " si am preferat asa..


teasteaza bine..sa te joci nfs sau altele pe un ecran micut fata de o tableta..e difefenta mare. eu am un samsung tablta de 10'1 si pentru nagivatie si jocuri nu se compara cu nimic.

sub 5' nu cred ca i treba sa te joci

insa cel mai bine e sa testezi si sa vezi cum ti se potriveste.
0

#9 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 29 October 2014 - 08:00 AM

Si asta ce discutati vioi aici se cheama IT ? :D
... cu picioarele pe pamant ...
0

#10 Useril este offline   foxbat 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 332
  • Inregistrat: 05-September 14
  • Gender:Male
  • Location:Un Bucuresti Prafuit
  • Interests:Moto

    Zburatoare

    Bulgaria

    IT-istice

Postat 29 October 2014 - 08:28 AM

Vezi postarearenatoa, la 29 October 2014 - 08:00 AM, a spus:

Si asta ce discutati vioi aici se cheama IT ? :D

scuze, Sefu' ce ziceai de 350 pro ? :) devo-m ? etc

hai ca e un pic de IT, ca doar vorbim din experienta ( eu cel putin am butona ceva device-uri la viata mea )
0

#11 Useril este offline   ZIPPO 9 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 439
  • Inregistrat: 17-January 14
  • Gender:Male
  • Location:Paltinis,Caras-Severin
  • Interests:RC & BIKE

Postat 29 October 2014 - 09:51 AM

Samsung Xpress 2 cum se prezinata?
HSP NITRO 1/10 buggy
TAMIYA SONIC FIGHTER 1/10 brushed
0

#12 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 29 October 2014 - 11:10 AM

Vezi postareafoxbat, la 29 October 2014 - 06:27 AM, a spus:

din pacate treaba e cam asa

1, rootarea are numai beneficii
2, totul e reversibil si nu se pierde nici o garantie
3, daca pe stock zici ca zbarnaie, ia de vezi cum e pe custom.
4. puterea androidului sta in customizare. e pacat sa n o utilizezi.

intamplator tot pe s4 snt si eu deci impresiile sunt proapete

on topic -cip zice bine, cu o mica mentiune - uita de IPHONE. mizerii mai mai mari, mai rar.


am experienta cu rootare si pe mine nu m-a satisfacut nici un pic si nu vorbesc de un device, vorbesc de cateva, htc desire (prima serie), desire hd, desire x, sony xperia E, samsung S1 si S2 si htc one x, nici unu nu mi-a adus nici un beneficiu in plus fata de rom-ul stock, defapt htc desire prima serie merge varza pe rom stock, pe rom custom merge mai varza. Asta pe android ca pe WM6.1, htc diamond, htc touch hd, hd2, customizarea era mult mai reusita.. In plus pentru htc desire prima serie am cateva rom-uri coape de mine, usurate la maxim de orice aplicatie care e irelevanta si tot nu mergea cum trebuie.
Fly it, like you stole it!
0

#13 Useril este offline   foxbat 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 332
  • Inregistrat: 05-September 14
  • Gender:Male
  • Location:Un Bucuresti Prafuit
  • Interests:Moto

    Zburatoare

    Bulgaria

    IT-istice

Postat 29 October 2014 - 11:19 AM

Vezi postareaRedDevil, la 29 October 2014 - 11:10 AM, a spus:

am experienta cu rootare si pe mine nu m-a satisfacut nici un pic si nu vorbesc de un device, vorbesc de cateva, htc desire (prima serie), desire hd, desire x, sony xperia E, samsung S1 si S2 si htc one x, nici unu nu mi-a adus nici un beneficiu in plus fata de rom-ul stock, defapt htc desire prima serie merge varza pe rom stock, pe rom custom merge mai varza. Asta pe android ca pe WM6.1, htc diamond, htc touch hd, hd2, customizarea era mult mai reusita.. In plus pentru htc desire prima serie am cateva rom-uri coape de mine, usurate la maxim de orice aplicatie care e irelevanta si tot nu mergea cum trebuie.


ok, eu am exact parerea opusa. si tot asa, pe diverse devicer-uri, si ..destule:)

gata, bafta la alegere.
0

#14 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 29 October 2014 - 11:41 AM

Vezi postareafoxbat, la 29 October 2014 - 11:19 AM, a spus:

ok, eu am exact parerea opusa. si tot asa, pe diverse devicer-uri, si ..destule:)

gata, bafta la alegere.


Oricum fiecare traieste cu credintele lui si cum crede ca e bine, si nu vreau sa conving pe nimeni de nimic. Americanii au o vorba, care eu o si iau drept moto: "Daca ceva merge bine, nu incerca sa il repari!" de fiecare data cand am incercat sa repar ceva ce mergea bine m-am ars rau. bafta si minuni
Fly it, like you stole it!
0

#15 Useril este offline   mihalyn90 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 617
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Oradea
  • Interests:RC Car, Robotics, Reading, Music

Postat 29 October 2014 - 03:21 PM

Krait e low energy -> longer battery
Android -> manca in prostie baterie
iPhone... mda... mai bine ma abtin de el...
Windows phone -> stabil, are unele minusuri dar se comporta cel mai bine din ce am testat pana acum...

la 700 uita de gaming pe telefon.

Daca vrei android, nu discuti sub 1600 sa fie ceva medium entry spre high.
iphone cade la 700 ron :)) iti iei un ecran eventual de iphone...

WP merge pe orice device, la fel, ca e 1ghz ca e 2ghz... nimica diferenta nu vei observa fie vorba de Lumia 520 fie vorba de 1520.

Dar concluzia e simpla. Pentru gaming i-ati o consola (PS4, X1 e in pierdere, deci PS4).

Lasa tu ideea de gaming pe telefon ca e cea mai proasta combinatie...

Iti sugerez Z4 de la sony pe android, + controller Dual Shock 4 si da da-i gaming pe telefon :)
https://www.youtube....h?v=3BP5yM_mVRs

controller DS4 260 ron
xperia z3 - 2800 ron
z4 inca nu stiu :)

deci... la 700 in afara de ceva low end... cu care vei da de pereti ca stai 5 secunde sa ti se aprinda ecranul cand te suna cineva... nu vad ce ai putea lua...

dar nu inteleg ce va trageti pe fund... fa-ti un card avantaj si cumperi toate rahaturile scumpe in rate... eu asa fac cu biletele de avion, vacante si alea... inclusiv nestea am luat in 2 rate...
Imagine postata
0

#16 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 29 October 2014 - 04:27 PM

WP fugiti de el cat de departe puteti.Aplicatii 0,customizare mai buna ai pe iOS(care si asa e minimalista adica un wallpaper si cam atat),sa nu mai zic ca arati ca un prost intre 2 tipi cu android/ios gen a 5-a roata la caruta.Am avut si nu ma intorc nici sa ma platiti.
Degeaba merge la fel pe toate dispozitivele ca tot prost e (cam ca si comunismu`,toti sunt egali(de saraci))

Androidul are cea mai buna autonomie pentru ca poti elimina ORICE nu folosesti.Nu stiu Iphone sau apple device care sa tina peste 2 zile.Cu un custom rom poti duce lejer 3 zile.Z1 Compact ar fi si puternic si cu bateria mare.

La 700lei iti poti lua un ip 4S tipla sau un ip 5 cu gevey sau cu folosit bine de tot.
Cel mai bun compromis mi se pare sony xperia z1 compact.Ai Snapdragon 800 cu 2gb ram,adreno 330 si e vreo 1000-1200lei.Pacat ca nu suport acel UI de la sony,asa ca raman pe samsung.


Asta cu cardurile e cea mai mare tampenie.De ce naiba sa dau si MAI MULT pe ceva DEJA FOARTE SCUMP?E pana la urma un imprumut cu rate si dobanda.Oricum o dai iesi mai scump.

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 29 October 2014 - 04:29 PM

0

#17 Useril este offline   foxbat 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 332
  • Inregistrat: 05-September 14
  • Gender:Male
  • Location:Un Bucuresti Prafuit
  • Interests:Moto

    Zburatoare

    Bulgaria

    IT-istice

Postat 29 October 2014 - 05:35 PM

Vezi postareaCiprian97, la 29 October 2014 - 04:27 PM, a spus:

WP fugiti de el cat de departe puteti.Aplicatii 0,customizare mai buna ai pe iOS(care si asa e minimalista adica un wallpaper si cam atat),sa nu mai zic ca arati ca un prost intre 2 tipi cu android/ios gen a 5-a roata la caruta.Am avut si nu ma intorc nici sa ma platiti.
Degeaba merge la fel pe toate dispozitivele ca tot prost e (cam ca si comunismu`,toti sunt egali(de saraci))

Androidul are cea mai buna autonomie pentru ca poti elimina ORICE nu folosesti.Nu stiu Iphone sau apple device care sa tina peste 2 zile.Cu un custom rom poti duce lejer 3 zile.Z1 Compact ar fi si puternic si cu bateria mare.

La 700lei iti poti lua un ip 4S tipla sau un ip 5 cu gevey sau cu folosit bine de tot.
Cel mai bun compromis mi se pare sony xperia z1 compact.Ai Snapdragon 800 cu 2gb ram,adreno 330 si e vreo 1000-1200lei.Pacat ca nu suport acel UI de la sony,asa ca raman pe samsung.


Asta cu cardurile e cea mai mare tampenie.De ce naiba sa dau si MAI MULT pe ceva DEJA FOARTE SCUMP?E pana la urma un imprumut cu rate si dobanda.Oricum o dai iesi mai scump.


like, !000% AGREE !!
0

#18 Useril este offline   ZIPPO 9 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 439
  • Inregistrat: 17-January 14
  • Gender:Male
  • Location:Paltinis,Caras-Severin
  • Interests:RC & BIKE

Postat 29 October 2014 - 05:43 PM

Vezi postareamihalyn90, la 29 October 2014 - 03:21 PM, a spus:

Krait e low energy -> longer battery
Android -> manca in prostie baterie
iPhone... mda... mai bine ma abtin de el...
Windows phone -> stabil, are unele minusuri dar se comporta cel mai bine din ce am testat pana acum...

la 700 uita de gaming pe telefon.

Daca vrei android, nu discuti sub 1600 sa fie ceva medium entry spre high.
iphone cade la 700 ron :)) iti iei un ecran eventual de iphone...

WP merge pe orice device, la fel, ca e 1ghz ca e 2ghz... nimica diferenta nu vei observa fie vorba de Lumia 520 fie vorba de 1520.

Dar concluzia e simpla. Pentru gaming i-ati o consola (PS4, X1 e in pierdere, deci PS4).

Lasa tu ideea de gaming pe telefon ca e cea mai proasta combinatie...

Iti sugerez Z4 de la sony pe android, + controller Dual Shock 4 si da da-i gaming pe telefon :)
https://www.youtube....h?v=3BP5yM_mVRs

controller DS4 260 ron
xperia z3 - 2800 ron
z4 inca nu stiu :)

deci... la 700 in afara de ceva low end... cu care vei da de pereti ca stai 5 secunde sa ti se aprinda ecranul cand te suna cineva... nu vad ce ai putea lua...

dar nu inteleg ce va trageti pe fund... fa-ti un card avantaj si cumperi toate rahaturile scumpe in rate... eu asa fac cu biletele de avion, vacante si alea... inclusiv nestea am luat in 2 rate...

Nu suport WP si nici iOS.Sony mi se pare OK .O sa pun specificatiile
HSP NITRO 1/10 buggy
TAMIYA SONIC FIGHTER 1/10 brushed
0

#19 Useril este offline   ZIPPO 9 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 439
  • Inregistrat: 17-January 14
  • Gender:Male
  • Location:Paltinis,Caras-Severin
  • Interests:RC & BIKE

Postat 29 October 2014 - 05:50 PM

G Network GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 -D2203, D2206, D2243, D2202

3G Network HSDPA 850 / 900 / 2100 - D2203

HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 -D2206, D2243

HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 -D2202

4G Network LTE 800 / 850 / 900 / 1800 / 2100 /2600 (Bands 1, 3, 5, 7, 8, 20) - D2203

LTE 700 / 1700 / 1900 / 2100 / 2600 (Bands 2, 4, 7, 17) - D2206

LTE 700 / 1700 / 2100 / 2600 (Bands 4, 7, 17) - D2243

SIM Micro-SIM

Announced 2014, September

Status Available. Released 2014, September

BODY

Dimensions 137.1 x 69.4 x 8.5 mm (5.40 x 2.73 x 0.33 in)

Weight 143.8 g (5.08 oz)

DISPLAY

Type IPS capacitive touchscreen, 16M colors

Size 480 x 854 pixels, 4.5 inches (~218 ppi pixel density)

Multitouch Yes, up to 2 fingers

Protection Shatter proof glass

SOUND

Alert types Vibration; MP3 ringtones

Loudspeaker Yes

3.5mm jack Yes

MEMORY

Card slot microSD, up to 32 GB

Internal 4 GB, 1 GB RAM

DATA

GPRS Up to 85.6 kbps

EDGE Up to 237 kbps

Speed HSDPA, 42.2 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps; LTE, Cat4, 50 Mbps UL, 150 Mbps DL

WLAN Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot

Bluetooth v4.0, A2DP

NFC Yes

USB microUSB v2.0, USB On-the-go, USB Host

CAMERA

Primary 5 MP, 2592 Ñ… 1944 pixels, autofocus, LED flash, check quality

Features Geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama

Video 1080p@30fps, check quality

Secondary VGA

FEATURES

OS Android OS, v4.4.2 (KitKat)

Chipset Qualcomm MSM8926-2 Snapdragon 400

CPU Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7

GPU Adreno 305

Sensors Accelerometer, proximity, compass

Messaging SMS (threaded view), MMS, Email, IM, Push Email

Browser HTML5

Radio FM radio with RDS

GPS Yes, with A-GPS, GLONASS

Java Yes, via Java MIDP emulator

Colors Black, White, Yellow, Copper

- ANT+ support - Active noise cancellation with dedicated mic - MP4/H.263/H.264 player - MP3/eAAC+/WAV player - Document viewer - Photo viewer/editor - Voice memo/dial - Predictive text input

BATTERY

Non-removable Li-Ion 2330 mAh battery

Stand-by Up to 706 h (2G) / Up to 661 h (3G)

Talk time Up to 12 h 20 min (2G) / Up to 8 h 41 min (3G)

Music play Up to 49 h

MISC

SAR US 0.79 W/kg (head) 1.32 W/kg (body)

SAR EU 0.41 W/kg (head) 1.10 W/kg (bo
HSP NITRO 1/10 buggy
TAMIYA SONIC FIGHTER 1/10 brushed
0

#20 Useril este offline   foxbat 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 332
  • Inregistrat: 05-September 14
  • Gender:Male
  • Location:Un Bucuresti Prafuit
  • Interests:Moto

    Zburatoare

    Bulgaria

    IT-istice

Postat 29 October 2014 - 06:00 PM

pai. nu e de jocuri. rezolutie mica mica, procesor ...vechi
ce ai acolo e un samsung S1 sau prin zona

e un smartphonulet low entry cu specs-uri de acum 2 - 3 ani

Aceasta postare a fost editata de foxbat: 29 October 2014 - 06:01 PM

0

#21 Useril este offline   mihalyn90 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 617
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Oradea
  • Interests:RC Car, Robotics, Reading, Music

Postat 29 October 2014 - 06:58 PM

oh my god... ce wp ati folosit? 6.5? :)))

8.1 e rege.... nu m-as intoarce la android pentru nimic in lume...

dar go on... custom rom... nu e problema ca dpdv safety e varza... da... platesc prin NFC, da am card bancar atasat la telefon!
poti omori tot ce nu iti trebuie excepti bloatshit-urile ce vin cu rom-uile precum sense, touchwiz si alte rahaturi...

da aplicatii... ca doar tre sa umplem un telefon cu toate rahaturile...

am avut android... am avut WP... eu am ramas la WP... simplu motiv... fluid, stabil, rapid, cu baterie buna iar de nokia camera ce sa vorbim, ISO, expo, shutter speed... dar asta degeaba incep sa explic ca in mare parte androidul e folosit doar de cei care isi trag selfie-uri cu flash in oglinda sa isi arate muschii/fundul :)

ti s-a spus... sub 1600 de roni las-o naibii de gaming pe telefon...
Imagine postata
0

#22 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 29 October 2014 - 07:43 PM

Sa zic si eu ceva de Blackberry... ? :unsure: nu zic :D
... cu picioarele pe pamant ...
0

#23 Useril este offline   foxbat 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 332
  • Inregistrat: 05-September 14
  • Gender:Male
  • Location:Un Bucuresti Prafuit
  • Interests:Moto

    Zburatoare

    Bulgaria

    IT-istice

Postat 29 October 2014 - 07:48 PM

Vezi postareamihalyn90, la 29 October 2014 - 06:58 PM, a spus:

oh my god... ce wp ati folosit? 6.5? :)))

8.1 e rege.... nu m-as intoarce la android pentru nimic in lume...

dar go on... custom rom... nu e problema ca dpdv safety e varza... da... platesc prin NFC, da am card bancar atasat la telefon!
poti omori tot ce nu iti trebuie excepti bloatshit-urile ce vin cu rom-uile precum sense, touchwiz si alte rahaturi...

da aplicatii... ca doar tre sa umplem un telefon cu toate rahaturile...

am avut android... am avut WP... eu am ramas la WP... simplu motiv... fluid, stabil, rapid, cu baterie buna iar de nokia camera ce sa vorbim, ISO, expo, shutter speed... dar asta degeaba incep sa explic ca in mare parte androidul e folosit doar de cei care isi trag selfie-uri cu flash in oglinda sa isi arate muschii/fundul :)

ti s-a spus... sub 1600 de roni las-o naibii de gaming pe telefon...



am o rugaminte - ca si motocislit, am folosit pe android cam tot. acum am si un WP 8.1. ori cnu stiu eu sa il folosesc ori e altceva
nu pot instala nimic, nu pot intra in sistemul de fisiere, nu am acces la un file manager, camera arata la fel ca pe android. n am nu garmina, nu am igo primo, here-ul embedded nu e prea misto. import /export din contacte cam oha. cam inchis sistemul , ca si ios-ul. ca sa imi fac cont am butonat cu familia sufletului pana am ametit.

pare un sistem asemanator ios-ului, care te leaga de el. daca nu ma pricep, te rog zi mi tu cum sa fac. multumesc
0

#24 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 29 October 2014 - 07:57 PM

Prin root poti elimina cam orice bloatware,ba chiar ai deodexed stock rom care face fix asta.
La specificatiile puse de tine nu cred ca poti juca un asphalt 8 fara probleme.O fi procesorul cu 4 nuclee si 1,2ghz apropiat de ce exista in s3 insa gpu nu o sa duca.Sa nu mai zic de ppi jalnic(eu am 233 si vad pixelii cu ochiul liber)...

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 29 October 2014 - 07:59 PM

0

#25 Useril este offline   ZIPPO 9 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 439
  • Inregistrat: 17-January 14
  • Gender:Male
  • Location:Paltinis,Caras-Severin
  • Interests:RC & BIKE

Postat 29 October 2014 - 09:48 PM

Pe Lg p500 am root si custom rom.Sincer parca stock rom se misca mai bine pe net,dar in jocuri nu.
HSP NITRO 1/10 buggy
TAMIYA SONIC FIGHTER 1/10 brushed
0

#26 Useril este offline   ZIPPO 9 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 439
  • Inregistrat: 17-January 14
  • Gender:Male
  • Location:Paltinis,Caras-Severin
  • Interests:RC & BIKE

Postat 29 October 2014 - 09:52 PM

Las ca vad de black Friday
Apropo cand e?
HSP NITRO 1/10 buggy
TAMIYA SONIC FIGHTER 1/10 brushed
0

#27 Useril este offline   mihalyn90 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 617
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Oradea
  • Interests:RC Car, Robotics, Reading, Music

Postat 30 October 2014 - 07:28 AM

Vezi postareafoxbat, la 29 October 2014 - 07:48 PM, a spus:

am o rugaminte - ca si motocislit, am folosit pe android cam tot. acum am si un WP 8.1. ori cnu stiu eu sa il folosesc ori e altceva
nu pot instala nimic, nu pot intra in sistemul de fisiere, nu am acces la un file manager, camera arata la fel ca pe android. n am nu garmina, nu am igo primo, here-ul embedded nu e prea misto. import /export din contacte cam oha. cam inchis sistemul , ca si ios-ul. ca sa imi fac cont am butonat cu familia sufletului pana am ametit.

pare un sistem asemanator ios-ului, care te leaga de el. daca nu ma pricep, te rog zi mi tu cum sa fac. multumesc


ZIPO:
la sfarsit de noiembire este blakc friday

foxbat:
- nu ai acces la sistemul de fisiere pentru un simplu motiv: safety.
poti pune ce fisiere vrei, il folosesti pe post de stick, dar nu, nu vei putea instala nimic crack-uit pana nu il treci in developer mode. si nici atunci nu e sigur ca va functiona.
MS incearca sa elimine pirateria, vezi la android, data trecuta a fost problema din cauza unui joc, ala cu porcii, gen angry birds. un pusti l-a creat si cand il instalezi iti scria frumos la droid ca are nevoie de acces la contacte, mesaje, sa scrie, sa sune, cere acces la wallet etc. multi nu stiau, l-au instalat si uite ca au ramas fara bani ;)

La WP nu se pune aceasta problema, toate aplicatiile, free sau platite de pe store, sunt verificate inainte de a fi postate catre useri.

In legatura cu contul, cand iti faci cont microsoft, eu am ales sa folosesc un mail existent, cel de google mail de pe fostul android. Ca urmare cele doua conturi au devenit linkuite, iar la email+accounts vei avea microsoft account pe google mail, si mai adaugi inca o data, google mail cu acelasi mail. toate contactele iti vor veni la loc la fel ca pe android.

Aici in schimb poti linkui facebook usor cu user-ul, te ajuta telefonul mult aici, nu mai ai nevoie de haxsync cum era nevoie pe android.
Camera difera daca instalezi nokia camera, e strict pentru nokia din pacate, dar contopirea MS cu Nokia posibil sa faca diferenta. nu stiu inca nimic. Garmin si Igo sunt pe store cred, singurul dezavantaj, PLATESTI pentru el. Inteleg ca toti vrem bloat-uri crack-uite ca asa e tot romanul, vrea sa fure tot ce e posibil :(
here maps-ul te poti obisnui cu el, doar singurul lucru, vrei gps peste granita, platesti 72 de lei :) cred ca e o suma totusi modesta destul incat sa fie ok si accesibil pentru toata lumea. Sa fim seriosi, avem telefoane de mii de lei si nu ne permitem 72 de lei pentru un gps?

Inchis, da este, pentru ca nu te lasa sa il modifici pana devine asa instabil ca iti expodeaza in mana... da au fost cazuri la android ca nu echilibra bine bateria :))

astea sunt minusuri mari, trebuie sa iti dai seama cum functioneaza sistemul si vei vedea ca nu iti va parea rau de el. Aplicatii zero, pentru multi, dar nu sunt genul care sa instaleze toate rahaturile. Ce ai nevoie gasesti precum: facebook, linked in, adobe reader, cinemagia, shazam, sport tracker, endomondo, whatsapp, viber. aplicatii utilizate destul de des. La fel este si instagram dar eu nu situ la ce as putea sa il folosesc.

NU ai miliarde de reclame, nu ai softuri care sa iti instaleze alte search engine-uri si alte aplicatii tampite precum la android.

Da sistemul e inchis, asta pentru noi, si se cheama intr-un singur fel: "security".

E putin mai deschis decat ios ca totusi mai poti schimba tile-urile etc.


Nu stiu voi cum sunteti, dar da aveti dreptate, android-ul are puterea in customisation option. Poti face chiar tot ce vrei cu el. Dar sa fim realisti. Poate sa arate si sa sune fenomenal de bine. Poti sa te dai mare in fata altora cu el. Dar daca tie iti ingheata cand suna cineva si stai sa ii scoti bateria ca nu iti mai raspunde touch-ul... e nasol.
WP e mult mai putin customizabil, in schimb e fluid oricand, si nu iti va da freeze. Nu e eye candy, ca nu ai efecte superbe, nu ai miliarde de desktopuri, e pur si simplu minimalist.

Daca esti creativ, te descurci si cu WP:
http://conversations...me-screen-rock/

Bafta :)

crede-ma daca te obisnuiesti cu el :) nu mai vrei sa auzi de jafroid :)
Imagine postata
0

#28 Useril este offline   foxbat 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 332
  • Inregistrat: 05-September 14
  • Gender:Male
  • Location:Un Bucuresti Prafuit
  • Interests:Moto

    Zburatoare

    Bulgaria

    IT-istice

Postat 30 October 2014 - 08:08 AM

multumesc frumos petnru rasunul elaborat si la obiect.

sincer, speram ca ma insel si nu fac eu ce trebuie, neavand mare experienta cu wp-ul ( 1 an fata de ios si android de peste 5 ani ).

dar m-ai lamurit pe deplin.

se pare ca eu sunt "old fashion " si tin ca ce folosesc sa fie al meu si sa pot sa fac ce vreau cu el . nu "imprumunta".

Pentur partea cu pirateria, cu regret dar exista aplicatii FREE care sunt mai bune de departe ca cele " oficiale" - dau 2 ex - garmin si oruxmap . Eu le folosesc mult .

sper ca nu suna ca si cum te contrazic, pesemne ca la unele aparate mai " no name " sunt probleme cu softul dar asta tine de producator si nu de android.

Eu cred ca acesta imagine" negativa" este data de concurenta ( iti dai seama ca banii invartiti in lumea wp si ios sunt multi fata de libertatea din android) prin marketing si nu are nici o baza reala . Oare faptul ca este pe primul loc la sisteme de operare / device nu zice nimic ?

gata, ma retrag din discutie pentru ca tot ce se putea spune aici s-a spus si sper ca nu am derapat .

cu respect,
0

#29 Useril este offline   ZIPPO 9 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 439
  • Inregistrat: 17-January 14
  • Gender:Male
  • Location:Paltinis,Caras-Severin
  • Interests:RC & BIKE

Postat 30 October 2014 - 03:38 PM

Vezi postareafoxbat, la 30 October 2014 - 08:08 AM, a spus:

multumesc frumos petnru rasunul elaborat si la obiect.

sincer, speram ca ma insel si nu fac eu ce trebuie, neavand mare experienta cu wp-ul ( 1 an fata de ios si android de peste 5 ani ).

dar m-ai lamurit pe deplin.

se pare ca eu sunt "old fashion " si tin ca ce folosesc sa fie al meu si sa pot sa fac ce vreau cu el . nu "imprumunta".

Pentur partea cu pirateria, cu regret dar exista aplicatii FREE care sunt mai bune de departe ca cele " oficiale" - dau 2 ex - garmin si oruxmap . Eu le folosesc mult .

sper ca nu suna ca si cum te contrazic, pesemne ca la unele aparate mai " no name " sunt probleme cu softul dar asta tine de producator si nu de android.

Eu cred ca acesta imagine" negativa" este data de concurenta ( iti dai seama ca banii invartiti in lumea wp si ios sunt multi fata de libertatea din android) prin marketing si nu are nici o baza reala . Oare faptul ca este pe primul loc la sisteme de operare / device nu zice nimic ?

gata, ma retrag din discutie pentru ca tot ce se putea spune aici s-a spus si sper ca nu am derapat .

cu respect,

IOSe facut special pt IPhone si este o legatura fara buguri,dar la Android merge la mii de dispozitive cu mici modificari.EU optez pt Android CA are o gramada de aplicati.
HSP NITRO 1/10 buggy
TAMIYA SONIC FIGHTER 1/10 brushed
0

#30 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 30 October 2014 - 06:37 PM

Doar cele mai proaste si ieftine telefoane cu android ingheata cand te suna cineva sau le ingheata touch`ul si scoti bateria.Orice telefon am avut eu cu android nu s-a intepat pur si simplu.Ori avea mii de aplicatii in fundal ori fusese scapat pe jos si mergea touchul cand vroia el.Asta nu e problema de soft,ci de limitari hardware.
Nu vezi niciun S4/S5/M8/Z3/Z4 cu lag sau crash/freeze.

Android poti sa il faci minimalist.Poti sa il faci sa arate ca iOS 99%.Poti sa il faci sa arate ca wp( de ce doamne ai vrea asta nu stiu,e groaznic UI-ul prin patrate chioare).Poti sa ii pui zorzoane clopotei si fulgi de nea ca live wallpaper,nu conteaza.Daca il tine hardwareul o sa faca toate astea.Daca ai un jaf cu 1ghz si 512 ram nu e vina androidului ca ti-a luat tu un cartof de telefon.

O fi WP fluid de la cel mai ieftin la cel mai scump,dar degeaba ca tot putine iti ofera.Mai degraba sa ai de unde sa pui si sa scoti pana iti merge acceptabil decat sa n-ai ce sa pui si sa poti duce...Daca-mi iau telefon de 2500lei cu wp si vad ca merge la fel ca ala de 500lei de ce sa mai dau 2000lei?Ce functii noi am?Ce castig?

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 30 October 2014 - 06:39 PM

0

Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro