Modelism - RHC Forum: Hott stuff II - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 7 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

Hott stuff II proiect de iarnă

#1 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 26 October 2014 - 08:22 PM

De ceva vreme îmi face cu ochiul un model. Este vorba despre Hott Stuff II. O să-l fac până la urmă. După o inventariere a materialelor, am comandat câte ceva, ce cred că o să folosesc. În proiectul ăsta o să aplic tot ce am învîțat până acuma.

Ce îmi propun:
- zbenguială pe cerul patriei. Adică un fel de zbor acrobatic, asa cum îl percep eu.
- modelul trebuie să arate bine (bine= să îmi placă mie).
- testarea conceptului "carbon fusion" o să folosesc mult carbon 0,5x5mm. Trebuie să fie cât mai rigid.

M-a inspirat mult melodia..din clipul ăsta:
https://www.youtube....h?v=Ug7NxavBxeE
0

#2 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 26 October 2014 - 08:27 PM

Planurile...le-am mai ridicat pe undeva. Nu sunt la prima tentativă de a construi modelul ăsta.
Mă uit prin casă, și în afară de Guppy, pe care nu l-am mai zburat de ceva vreme...nu mai am nimic construit de mine. Mi-e teamă că devin un ARF-ist, deși încet încet spațiul de mișcare prin apartament se micșorează din ce in ce mai mult....

Polanurile...să văd unde le tiparesc...
Fisier atasat  HotStuff II Fus Model (1).pdf (165.03K)
Number of downloads: 558

Fisier atasat  HotStuff II Wing Model (1).pdf (115.46K)
Number of downloads: 467
0

#3 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 26 October 2014 - 08:29 PM

Orice sugestie e binevenită.

Intenționez să înlocuiesc placajul cu balsa și carbon. Panoul parafoc va fi, totuși din placaj.
0

#4 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 27 October 2014 - 08:36 PM

Nervurile aripii sunt în plan 3/32. O să le fac din balsa, light 3mm. Am două coli, sper să-mi ajunga.
Baghetele fuselajului 3/8. Asta ar fi 10x10mm. Graose. O să fie de fapt 10,5x5 formate din 5x5mm balsa și 0,5x5 carbon între două baghete de balsa. O să fie mai subțiri, dar sigur mai rezistente. Văd eu când mă apuc de construit. Carbonul o să-l lipesc de balsa cu cianoacrilat. Așa l-am lipit și la celelalte modele, și a ținut foarte bine.

Eleroanele - mai mult ca sigur o să fie din balsa pline de 5mm cu gauri de ușurare. Mă șitu cum zbor, și aici trebuie ceva mai multa rezistență. Eventual le fac ca și in plan, și integrez ceva carbon.

Maine vine și restul de materiale, și o să mă decid cum boi proceda și cu aripa, dacă o fac din două pprți sau o fac dintr-o bucată.

Motorizarea - cel mai probabil o să fie electric, setup 4S, motor ceva de genul 3540 cu un kw pe la 900rot/min, să învârtă 12x6, sau 13x4. Dar cred că e devreme pentru estimări de greutăți și de tracțiuni...
0

#5 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 27 October 2014 - 11:50 PM

Vezi postareaMihai_supy, la 27 October 2014 - 08:36 PM, a spus:

Nervurile aripii sunt în plan 3/32. O să le fac din balsa, light 3mm. Am două coli, sper să-mi ajunga.
Baghetele fuselajului 3/8. Asta ar fi 10x10mm. Graose. O să fie de fapt 10,5x5 formate din 5x5mm balsa și 0,5x5 carbon între două baghete de balsa. O să fie mai subțiri, dar sigur mai rezistente. Văd eu când mă apuc de construit. Carbonul o să-l lipesc de balsa cu cianoacrilat. Așa l-am lipit și la celelalte modele, și a ținut foarte bine.

Eleroanele - mai mult ca sigur o să fie din balsa pline de 5mm cu gauri de ușurare. Mă șitu cum zbor, și aici trebuie ceva mai multa rezistență. Eventual le fac ca și in plan, și integrez ceva carbon.

Maine vine și restul de materiale, și o să mă decid cum boi proceda și cu aripa, dacă o fac din două pprți sau o fac dintr-o bucată.

Motorizarea - cel mai probabil o să fie electric, setup 4S, motor ceva de genul 3540 cu un kw pe la 900rot/min, să învârtă 12x6, sau 13x4. Dar cred că e devreme pentru estimări de greutăți și de tracțiuni...


Bună.
Mă bucură că nu sunt toţi ARF-işti.
Să înţeleg că modelul ar ieşi pe undeva între 2 şi 3 kg ?
Nu e nevoie de balsa de 3 pentru nervuri. Poţi folosi balsa de 2 cu densitate mai mare. Indiferent cum faci aripa (din două planuri, sau întreagă) obligatoriu nervurile de centru (zona prinderii de fuselaj) e bine să fie din placaj, sau sandwich balsa-carbon-balsa ori balsa-fibră de sticlă-balsa. Din punct de vedere constructiv e mai simplu să faci aripa întreagă. Dacă modelul este mai mare, pentru transport, e mai convenabil să faci aripa din 2 planuri. Ştiu că merge repede cu cianoacrilat. L-am folosit şi-l mai folosesc încă şi eu, dar ... cianocrilatul devine rigid şi casant plus că este "greu". La genul acesta de modele folosesc răşini. (Nu cele de 5 minute, ci cele pentru polimerizarea fibrei de sticlă sau carbon). Pentru lonjeroane poţi folosi ţeavă rectangulară de carbon. (Mai puţin de finisat, rapid de montat-- tot cu răşină). Cianoacrilatul îl folosesc pentru fixare rapidă a componentelor prin câteva puncte de lipire, după care aplic răşini, ago, .... . La bordul de atac poţi folosi ţeavă de carbon, sau poţi pune bandă de carbon de 0,5x3mm (Pentru cazurile în care loveşti ceva cu planul/aripa). Pe balsa rămân urme chiar şi de la flori de câmp.
Spor la treabă şi să te bucuri de evoluţia modelului.

URA şi la zbor fofezelor.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#6 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 28 October 2014 - 06:40 AM

Modelul are anvergura undeva pe la 120mm. L-am tipărit puțin mai mic tocmai pentru a-l motoriza electric, cu ce am, și pentru a fi mai ușor la transport.
Legat de greutate - nu cred ca pot estima, dar mi-ar place să fie sug 2 kile. Asta rămâne de văzut...
0

#7 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 28 October 2014 - 07:54 AM

Balsa iubeste cel mai mult adezivii nitrocelulozici - UHU Hart, AGO, Kanagom - sau alifaticu.

Am constatat recent cu uimire ca ucrainienii de la Vladimir Models folosesc nitro chiar si la lipirea carbon pe lemn la modele de xxx $.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#8 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 28 October 2014 - 11:24 AM

La anvergura de 120 mm nu ar mai trebuie să te complici cu structura clasică. Cel mai simplu e să tai aripa din polistiren şi s-o acoperi cu balsa subţire. Merge şi mai repede. Noi tăiem aripile cu fir de nichelină, sau le dăm la tăiat la nişte băieţi care fac litere 3D. De fapt şi aripile mai mari la fel le facem. Polistiren, fibră de sticlă subţire, balsa şi la pungă. Vidăm până se mulează frumos balsa.
Are dreptate renatoa cu adezivii. De obicei lipim cu ago făcut în "casă", dar când e vorba de polistiren nu merge că se topeşte polistirenul, iar pe fibră de carbon, sau de sticlă, formează peliculă şi nu lipeşte. Mai merge foarte bine cu aracet mai gros. Tot cu aracet facem şi tratamentul suprafeţei de balsa înainte de foliere. Folia nu face priză prea bună pe balsa, chiar dacă o şlefuieşti bine. Nu merge tratată nici cu emaite sau alte lacuri pe bază de eteri. În momentul în care pui folia, de la temperatură se formează gaze dedesubt. Nu se vede din prima, numai că după un timp vezi că apar zone unde se umflă folia şi se desprinde în final.
Cu siguranţă ieşi undeva la 2 kg - 2,5 kg cu modelul echipat de zbor.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#9 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 28 October 2014 - 11:26 AM

Ioi. Acum am cuplat în viteza normală. :rofl: Ai spus 120 mm ? Vrei să te joci prin casă ? Glumesc. Am citit 120 mm, dar am înţeles bine: 1200 mm.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#10 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 28 October 2014 - 04:40 PM

Vezi postareaViP_Eol, la 28 October 2014 - 11:24 AM, a spus:


Cu siguranţă ieşi undeva la 2 kg - 2,5 kg cu modelul echipat de zbor.



Io sper să fie mai ușor....da o să vedem
0

#11 Useril este offline   Travel Air 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1225
  • Inregistrat: 26-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Vaslui
  • Interests:Zbor

Postat 28 October 2014 - 05:38 PM

Deci lipeste sa nu nitrocelulozicu carbon?


Vezi postarearenatoa, la 28 October 2014 - 07:54 AM, a spus:

Balsa iubeste cel mai mult adezivii nitrocelulozici - UHU Hart, AGO, Kanagom - sau alifaticu.

Am constatat recent cu uimire ca ucrainienii de la Vladimir Models folosesc nitro chiar si la lipirea carbon pe lemn la modele de xxx $.




Vezi postareaViP_Eol, la 28 October 2014 - 11:24 AM, a spus:

Are dreptate renatoa cu adezivii. De obicei lipim cu ago făcut în "casă", dar când e vorba de polistiren nu merge că se topeşte polistirenul, iar pe fibră de carbon, sau de sticlă, formează peliculă şi nu lipeşte.

Bogdan Floria

bogdan.floria@aeromodelism.ro
bogdanfloria@gmail.com
0757110983

"Norocul astepta tacut stiind viitorul"
0

#12 Useril este offline   Travel Air 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1225
  • Inregistrat: 26-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Vaslui
  • Interests:Zbor

Postat 28 October 2014 - 05:45 PM

Acrobatul meu are la 1240mm putin peste 1 kg cu accu de 2200(10 min. zbor).Constructie clasica si aripa complet placata cu balsa.Si incape la fix in masina intreg.
Linkul meu




Vezi postareaMihai_supy, la 28 October 2014 - 04:40 PM, a spus:

Io sper să fie mai ușor....da o să vedem

Aceasta postare a fost editata de Travel Air: 28 October 2014 - 05:46 PM

Bogdan Floria

bogdan.floria@aeromodelism.ro
bogdanfloria@gmail.com
0757110983

"Norocul astepta tacut stiind viitorul"
0

#13 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 28 October 2014 - 05:48 PM

Vezi postareaTravel Air, la 28 October 2014 - 05:38 PM, a spus:

Deci lipeste sa nu nitrocelulozicu carbon?


Dupa mine, da... il folosesc de ani si nu mi s-a dezlipit pana acum, se rupe lemnul de langa lipitura.
Dar carbonul trebuie smirgheluit bine inainte.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#14 Useril este offline   Travel Air 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1225
  • Inregistrat: 26-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Vaslui
  • Interests:Zbor

Postat 28 October 2014 - 06:03 PM

Ok. Multumesc mult. :drinks:
Bogdan Floria

bogdan.floria@aeromodelism.ro
bogdanfloria@gmail.com
0757110983

"Norocul astepta tacut stiind viitorul"
0

#15 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 28 October 2014 - 07:27 PM

Vezi postareaTravel Air, la 28 October 2014 - 05:45 PM, a spus:

Acrobatul meu



Poate ni-l arăți și nouă!....

Aceasta postare a fost editata de Mihai_supy: 28 October 2014 - 07:29 PM

0

#16 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 28 October 2014 - 07:45 PM

Am uitat. Vârsta, na ! :rofl: Sigur îl scoţi mai uşor. E cam ca Explosion. Cu acumulatori de 5000 şi 5 s, are 1,8kg.
Poză proaspătă. De azi pe la 17.00

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Explosion în decolare.jpg

URA şi la zbor fofezelor !
0

#17 Useril este offline   Travel Air 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1225
  • Inregistrat: 26-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Vaslui
  • Interests:Zbor

Postat 28 October 2014 - 08:34 PM

Haide sef....
E linku mai jos :drinks:


Vezi postareaMihai_supy, la 28 October 2014 - 07:27 PM, a spus:

Poate ni-l arăți și nouă!....

Bogdan Floria

bogdan.floria@aeromodelism.ro
bogdanfloria@gmail.com
0757110983

"Norocul astepta tacut stiind viitorul"
0

#18 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 29 October 2014 - 09:34 PM

am reușit să-mi aduc aminte unde am pus placajul de 3mm. Era pe dulapul din dormitor. Cred că am suficiente materiale pentru model. Toate coastele fuselajului o să le fac din placaj de 3mm. După șlefuire, o să impregnez conturil cu cianoacrilat thin. Așa fac la toate modelele. Sper ca zilele astea să demarez. Parcă îmi vine greu să mă apuc de el. Așa pățesc de fiecare dată..Îmi este groaznic de greu să mă apuc de nervuri. De astea îmi e cel mai silă...

Între timp, am reușit să adun electronica. 4 servouri HS 5845 HB. Mai am Robbe FS1 două bucăți. Am găsit niște Futabe 3125MG, care ar mergerge pe semiprofundoare, pe accelerație dacă va fi motorizat termic. Pe direcție am un HS 645MG, dar e greu si mare.
Mai am un OS 55 AX, care e cam mare pentru proiectul ăsta...dar e utilizabil. Era pe acic, pe la vânzări un Turnigy 2836 parcă, care cu 4S ar trebui să fie suficient. Vedem ce mai apare...dacă nu - "The future is electric, but..i belong to the past!"
0

#19 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 29 October 2014 - 10:02 PM

Vezi postareaMihai_supy, la 29 October 2014 - 09:34 PM, a spus:

am reușit să-mi aduc aminte unde am pus placajul de 3mm. Era pe dulapul din dormitor. Cred că am suficiente materiale pentru model. Toate coastele fuselajului o să le fac din placaj de 3mm. După șlefuire, o să impregnez conturil cu cianoacrilat thin. Așa fac la toate modelele. Sper ca zilele astea să demarez. Parcă îmi vine greu să mă apuc de el. Așa pățesc de fiecare dată..Îmi este groaznic de greu să mă apuc de nervuri. De astea îmi e cel mai silă...

Între timp, am reușit să adun electronica. 4 servouri HS 5845 HB. Mai am Robbe FS1 două bucăți. Am găsit niște Futabe 3125MG, care ar mergerge pe semiprofundoare, pe accelerație dacă va fi motorizat termic. Pe direcție am un HS 645MG, dar e greu si mare.
Mai am un OS 55 AX, care e cam mare pentru proiectul ăsta...dar e utilizabil. Era pe acic, pe la vânzări un Turnigy 2836 parcă, care cu 4S ar trebui să fie suficient. Vedem ce mai apare...dacă nu - "The future is electric, but..i belong to the past!"


Să-ţi trimit şi eu câteva ? Până la coadă câte servo-uri pui pe el ? :rofl:
URA şi la zbor fofezelor !
0

#20 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 30 October 2014 - 06:48 AM

6 la termic, 5 la electric.
0

#21 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 30 October 2014 - 10:44 PM

Aha. Deci pui şi pe profundor două. La dimensiunea asta nu este necesar, dar ... fiecare cum preferă.
Spor la treabă.
Să-l vedem la zbor.

URA şi la zbor fofezelor. :rolleyes:
URA şi la zbor fofezelor !
0

#22 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 31 October 2014 - 06:50 AM

..pai am un brat de servouri Futaba MG micro de 2,2Kg. Mici, rapide si suficient de nervoase pentru semiprofundoare. Intentionez sa le flosesc. Deja le folosesc de ceva vreme pe acceleratii...si pe modele mai mici.
0

#23 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 31 October 2014 - 09:33 AM

Bune servo-urile alea. La ultimele construcţii am pus şi noi câte două (nu de 2,2 kg)pe profundor, dar la model F3A care bate spre 5 kg. Avem 2 Nemesis 90 pe metanol la care am pus doar un servo. Calculez efortul pe suprafaţa de comandă şi gata. Ampenajul nu e demontabil aşa că mai fac economie la buzunar, dar pun un servo şi bun. Digitale cu roţi metalice. La cele la care demontezi ampenajul mi se pare foarte practic să pui două.
Ce nu face omul pentru bucuria zborului ?

URA şi la zbor fofezelor !
URA şi la zbor fofezelor !
0

#24 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 31 October 2014 - 11:12 PM

m-am tot gandit...cum e mai bine. Un servo baban, si element rigid si greu intre semiprofundoare, sau doua servo mai mici, fara acel element de legatura?

La Sbach - am un singur servo, iar la Mx doua. S-bach-ul la snap.. mai are nevoie dee eleroane....sinu e chiar atat de precis profundorul. La viteze mari creeaza giratie. M-am invatat si corectez, dar nu e ok. La MX am doua servouri pe profundor..aici e alta poveste. Reactioneaza perfect, indiferent de viteza...si cred ca andamblul de comanda al profundorului e chiar mai usor. (Doua HS225MG fata de un un HS 645MG plus elemntul de legatura dintre semiprofundoare)

Ramane de vazut la modelul asta ce si cum....

Aceasta postare a fost editata de Mihai_supy: 31 October 2014 - 11:14 PM

0

#25 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 31 October 2014 - 11:29 PM

Aha. Corect. Fără element de legătură. Totdeauna partea de profundor acţionată prin tijă, sau orice altă soluţie, va suferi torsiuni, indiferent cât de rigid încerci să faci legătura. Optim este să acţionezi ambele părţi ale profundorului în acelaşi timp. Noi facem asta printr-o piesă specială (nu ştiu cum să-i spun). E acţionată prin pârghie de la un singur servo, iar în faţa ampenajului iese cu două braţe de comandă pe fiecare parte, acţionând fiecare semiprofundor. E o soluţie destul de dificilă pentru că trebuie să ai grijă ca pârghia din interiorul fuselajului să nu intre în rezonanţă cu vibraţiile motorului, altfel îţi bagă vibraţii amplificate pe servo şi e dezastru. Fabricăm tija din lemn de carpen cu tijă de carbon la interior. E rigidă şi nu vibrează.
Oricum, construcţia cu 2 servo e mai simplă totuşi, mai ales dacă ai loc să le îngropi în stabilizator. Nu sunt adeptul servo-urilor puse pe exterior.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#26 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 05 November 2014 - 09:08 PM

Cum o sa fac comanda profundorului...uf..e cale tare lunga pana acolo. Deocamdata am dat de un mic concediu, si m-am apucat de etajul casei. De doua zile bat cuie, planific, refac conectica instalatiilor electrice, si de maine ma iau de sanitare. Incep mpe multe fronturi, si, sper ca saptamana viitoare, sa fie gata ce e mai greu - adica de placat tavanele....(rigipsul rosu e greu tare). Pan ao sa termin, probabil nu o sa am mult timp de aeromodele...dar, nu e un proiect anulat, ci doar suspendat!....temporar...
0

#27 Useril este offline   incepatoru 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2856
  • Inregistrat: 30-May 09
  • Gender:Male
  • Interests:aero

Postat 06 November 2014 - 05:39 AM

Vezi postareaMihai_supy, la 05 November 2014 - 09:08 PM, a spus:

Cum o sa fac comanda profundorului...uf..e cale tare lunga pana acolo. Deocamdata am dat de un mic concediu, si m-am apucat de etajul casei. De doua zile bat cuie, planific, refac conectica instalatiilor electrice, si de maine ma iau de sanitare. Incep mpe multe fronturi, si, sper ca saptamana viitoare, sa fie gata ce e mai greu - adica de placat tavanele....(rigipsul rosu e greu tare). Pan ao sa termin, probabil nu o sa am mult timp de aeromodele...dar, nu e un proiect anulat, ci doar suspendat!....temporar...

..Ahaaaaaaa....radeai de alti..te-o ajuns si pe tne..
0

#28 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 06 November 2014 - 08:23 AM

da. De doua zile robotesc si nu se vede nimica.
0

#29 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 07 November 2014 - 12:02 PM

Vezi postareaMihai_supy, la 06 November 2014 - 08:23 AM, a spus:

da. De doua zile robotesc si nu se vede nimica.


Pune-i fofează. 8)
URA şi la zbor fofezelor !
0

#30 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 02 December 2014 - 07:57 PM

E deja Decembrie, și încă nu m-am apucat...dar, așa cum scriam acum mai bine de o lună, cel mai greu e să mă pornesc. Da mă pornesc eu ...de mâine..încolo.
Toate materialele sunt puse deoparte, inclusiv ceva folie mai am, acumulatori am 4S 3000mah, care nu îi folosesc la nimica, deocamdată. O să fac locașul acumulatorilor pe dimensiunile ăstora doi.
0

Arata acest topic


  • 7 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro