Modelism - RHC Forum: Biplan - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

Biplan ajutor de la experti pt. constructia unui biplan

#61 Useril este offline   mihaiconstandache 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 22-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 14 December 2014 - 10:58 PM

Revenind la subiect: ce parere aveti despre Yamamoto ? Cred ca pentru un incepator "cu ambitii ", este destul de bun!Statia cumparata este asta Turnigy TGY-i6 AFHDS Transmitter and 6CH Receiver, iar motorul este asta ASP S32A Two Stroke Glow Engine.
0

#62 Useril este offline   mihaiconstandache 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 22-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 14 December 2014 - 11:04 PM

Servo-urile sunt astea Corona DS329HV Digital Metal Gear Servo 4.5kg/ 32g/ 0.09 Sec . Daca am gresit ceva din tot ce am comandat ,voi putea "repara" la comanda urmatoare !!!Astept parerile voastre !
0

#63 Useril este offline   mihaiconstandache 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 22-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 14 December 2014 - 11:12 PM

Ma intereseaza ,primordial , parerile referitoare la statie si receptor,pentru ca statia as vrea sa o folosesc la mai multe modele si asta implica sa comand mai multe receptoare!
0

#64 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 15 December 2014 - 04:28 PM

Nu e rea, dar e redusa, ii vei descoperi rapid limitele.
Nu as lua mai mult de 2-3 receptoare extra, norocul este ca sunt compatibile cu sora ei mai mare 9X, semnificativ mai potenta...
Portarea OpenTx pe ea vad ca s-a cam impotmolit :(
... cu picioarele pe pamant ...
0

#65 Useril este offline   mihaiconstandache 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 22-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 15 December 2014 - 10:53 PM

Vezi postarearenatoa, la 15 December 2014 - 04:28 PM, a spus:

Nu e rea, dar e redusa, ii vei descoperi rapid limitele.
Nu as lua mai mult de 2-3 receptoare extra, norocul este ca sunt compatibile cu sora ei mai mare 9X, semnificativ mai potenta...
Portarea OpenTx pe ea vad ca s-a cam impotmolit :(

Te rog explica la ce fel de limite te referi! Nu uita ca sunt un incepator care nu cunoaste toate "fineturile"acestui sport! Pentru ca este , pana la urma , un sport! Sincer sa fiu , dupa tot ce am gasit pe forumuri ,pro si contra lui 9x, am zis ca sa fac o investitie mai mica in ceva care vad ca nu a criticat-o nimeni ! Am citit multe pareri , si pro si contra , referitor la 9x !Din acest motiv am ales ce am ales !Dar ; mereu este loc de mai bine! Asa ca ,vom vedea la urmatoarea achizitie !
0

#66 Useril este offline   mihaiconstandache 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 22-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 15 December 2014 - 10:55 PM

Referitor la motor si servo-uri ce poti sa-mi spui ?
0

#67 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 15 December 2014 - 11:30 PM

Vezi postareamihaiconstandache, la 15 December 2014 - 10:53 PM, a spus:

Te rog explica la ce fel de limite te referi! Nu uita ca sunt un incepator care nu cunoaste toate "fineturile"acestui sport! Pentru ca este , pana la urma , un sport! Sincer sa fiu , dupa tot ce am gasit pe forumuri ,pro si contra lui 9x, am zis ca sa fac o investitie mai mica in ceva care vad ca nu a criticat-o nimeni ! Am citit multe pareri , si pro si contra , referitor la 9x !Din acest motiv am ales ce am ales !Dar ; mereu este loc de mai bine! Asa ca ,vom vedea la urmatoarea achizitie !


Nu a criticat-o nimeni ca e de abia aparuta, daca te referi la asta de 6ch.
9X in schimb e deja un etalon, in toate sensurile si pozitiile, si bune si rele.

Ce fel de limite... actiunea unui servo este rezultatul ununi amestec (mixer) de interactiuni ale pilotului cu betzele de pe statie si eventual diverse elemente de logica. Sunt doua mari curente in domeniul asta:
- fie firma care face statia hotareste ce e bine pentru tine, si iti umple acolo in statie cu un set de mixere bune la avionul mediua si care practica a aratat ca nu iti mai ajung la unul care e cat de cat mai altfel...
- fie primesti o cutie "goala" dar care te lasa sa combini totul in orice mod posibil si e treaba ta sa gandesti mixerele pentru fiecare avion in parte.

Cam ca diferenta intre McDonalds si MasterChef ;)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#68 Useril este offline   mihaiconstandache 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 22-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 08 January 2015 - 09:52 PM

La multi ani tuturor celor de pe forum !Va doresc un an nou mai bun decat cel care s-a incheiat! 2015 sa va aduca numai fericire,bucurie si multa sanatate !La multi ani! :drinks:
0

#69 Useril este offline   mihaiconstandache 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 22-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 23 January 2015 - 07:18 PM

Va salut din nou pe toti zburatorii! Am revenit dupa o mica pauza ,timp in care am reusit sa stric si sa repar computerul! Acum este in stare foarte buna si sper sa nu repet cele facute!!! Intre timp am mai avansat cu lucrul la trainerul de care pomeneam in posturile anterioare, YAMAMOTO. Insa m-am blocat in niste lucruri marunte : motorul a venit fara bujie si coletul cu carburantul nu a mai ajuns ! Cu ajutorul unui prieten ,bun vorbitor de engleza, am trimis e-mail si ... mi s-au returnat banii! Deci ,sunt in impas acum ca nu am nici bujie si nici carburant. Daca cineva din zona Galati ma poate ajuta,( contra cost,clar!) si eventual cu reglajele modelului ( trimaje,motor),un semn la mihaiconstandache@yahoo.com. La urmatorul post voi pune si ceva poze cu zburatoarea. Trebuie sa le transform ca au marime mare si nu sunt acceptate .
0

#70 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 27 January 2015 - 10:56 PM

Îi găseşti pe băieţii din Galaţi la "Jurnal de zbor" - "Jurnal de zbor Brăila-Galaţi". Sunt destui băieţi pricepuţi care te pot ajuta. Dacă nu, poţi cere în continuare ajutor şi aici. :rolleyes:

P.S. Îţi trebuia ceva de începători stil trainer cu aripă parasol (aripa sus), sau un motoplanor. Să te arunci direct la un biplan şi motorizat termic ... hm, îţi urez succes, dar să nu disperi când dai cu el de pământ. Aşa e la început.
URA şi la zbor fofezelor !
0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro