Modelism - RHC Forum: Lipire? Refacere ? PAD pe un cablaj ceramic - - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Lipire? Refacere ? PAD pe un cablaj ceramic - Cablaj Calculator Pompa Injectie Diesel Bosh

#1 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 22 October 2014 - 09:30 PM

Intrebare :

1 - Un cablaj de la un calculator de pompa injectie diesel Bosh de la un Astra G, de la o .. ceva .. s-a ars un mosfet si
cu aceasta ocazie un fir de .. cred .. argint care pleca de la unul din pinii mosfet-ului si era cositorit
pe cablaj s-a incalzit cred asa tare ca a facut ca mini pad-ul de pe cablaj sa se distruga .

Intreaga placa de circuit imprimat are peste ea o ceramica din cate am inteles.

2 - Pe ceramica unde a ramas amprenta pad-ului ( pad-ul era foarte, foarte mic ... un patratel cam juma de milimetru pe latura )
se vede cu lupa ( o sa incerc si la microscop ) un punct .. cred ca este o micro gaurica care duce prin placa de ceramica la circuit
- poate gresesc .

Daca pui putin cositor pare ca se prinde ...

3 - Ideea este daca se poate reface acel pad asa incat sa faca legaura prin micro gaura aia cu cablajul principal ..

S-a incercat lipirea unui fir de argint prin acea gaurica dupa inlocuirea mosfet-ului cu altul dar mai maricel ca marime
, a tinut cam 2-3 saptamani dar de la vibratii probabil s-a desprins si masina nu a mai functionat - ba a ramas si in mijlocul
intersectiei.

P.S.

Ma gandeam sa incerc marirea gaurii din ceramica , in speranta de a da de o pelicula cu suuprafata mai mare dar nu cred ca am sanse ..
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#2 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 22 October 2014 - 10:08 PM

Gaura aia are pe partea opusa trasee care duc la ... ceva... alte circuite care poate au suprafata mai mare de care poti prinde mai cu spor. As incerca sa le identific pe alea si sa ma leg direct le ele.
Sunt reparatori specializati de asa ceva, cum sunt cei de celulare. M-as mira sa nu gasesti in Bucuresti.
Daca nu, un ECU de Astra poate fi si 20 Euro, depinde de model, daca ai un cod...

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 22 October 2014 - 10:10 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#3 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 22 October 2014 - 11:04 PM

Vezi postarearenatoa, la 22 October 2014 - 10:08 PM, a spus:

Gaura aia are pe partea opusa trasee care duc la ... ceva... alte circuite care poate au suprafata mai mare de care poti prinde mai cu spor. As incerca sa le identific pe alea si sa ma leg direct le ele.
Sunt reparatori specializati de asa ceva, cum sunt cei de celulare. M-as mira sa nu gasesti in Bucuresti.
Daca nu, un ECU de Astra poate fi si 20 Euro, depinde de model, daca ai un cod...



Multumesc de raspuns .. la dezmembrari o pompa e cam 350-400 Euro iar daca vrei doar partea de computer nu o iei mai jos de 150 euro .
Oricum e loterie cu o pompa SH .. iar una noua ( de fapt reconditionate in fabrica ) e aproape cat masina ..

Am luat o placa ( calculatorul ) , am pus-o, dar nefiind acelasi cod nu o vede calculatorul masinii - ne asteptam la ASTA .
Maine vine CICA un dibaci, sa resofteze ceva - din ce am inteles trebuie sa resofteze tot calculatorul masinii, cheile , asa incat sa vada pompa .. eu credeam ca doar calculatorul pompei il resofteaza .. sa vedem ce o iesii.

Am intrebat de problema cu PAD-ul in dorinta de a incerca remedierea placii vechi in ideea ca poate nu rezolvam cu softul ...basca ca pentru a ajunge la pompa desfaci jumate din masina ...
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#4 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 23 October 2014 - 07:18 AM

Crede-ma ce iti spun cu pretul, doar ca vorbesc la prima mana, de la depozite care au un stoc mii de asemenea calculatoare din dezmembrari, fiind afacerea lor de baza.

Ce ti s-a spus matale este pentru ca in industria asta sunt adaosuri "adevarate", nu ce catalogam noi drept ne-"serioase" pe la magazinele noastre RC.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#5 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 23 October 2014 - 07:48 AM

Vezi postareaREAL DESIGN, la 22 October 2014 - 11:04 PM, a spus:

Multumesc de raspuns .. la dezmembrari o pompa e cam 350-400 Euro iar daca vrei doar partea de computer nu o iei mai jos de 150 euro .
Oricum e loterie cu o pompa SH .. iar una noua ( de fapt reconditionate in fabrica ) e aproape cat masina ..

Am luat o placa ( calculatorul ) , am pus-o, dar nefiind acelasi cod nu o vede calculatorul masinii - ne asteptam la ASTA .
Maine vine CICA un dibaci, sa resofteze ceva - din ce am inteles trebuie sa resofteze tot calculatorul masinii, cheile , asa incat sa vada pompa .. eu credeam ca doar calculatorul pompei il resofteaza .. sa vedem ce o iesii.

Am intrebat de problema cu PAD-ul in dorinta de a incerca remedierea placii vechi in ideea ca poate nu rezolvam cu softul ...basca ca pentru a ajunge la pompa desfaci jumate din masina ...


@renatoa >>> Pai da omului un link pe PM sau EMAIL sa vada de unde il poate cumpara la pretul ala ca poate nu stie ce sa caute si cum .....

Aceasta postare a fost editata de Teo-Costin: 23 October 2014 - 07:49 AM

Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#6 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 23 October 2014 - 07:52 AM

Nu e cu link, afacerea e in Craiova, daca imi da codul ansamblului si este in stoc, duminica o are, o aduc eu in Bucuresti cand revin de la Brasov.
"Depozitul" nu vinde direct, doar la reteaua de service-uri cu care are contract.
Dar mi-e greu sa cred ca in Bucuresti nu exista asa ceva... :unsure: si sunt cativa pe forumuri care lucreaza in industria auto, pe Olivian l-ati intrebat ?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#7 Useril este offline   Radu_ 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1784
  • Inregistrat: 13-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 23 October 2014 - 08:21 AM

Numar de telefon: 0744528283
E din Craiova si se ocupa NUMAI cu asa ceva.
Nu stiu cum il cheama.
Poate te ajuta.
Invata repede si aplica...tot repede!
0

#8 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 23 October 2014 - 10:02 PM

A functionat cu resoftarea .. ce a fost mai naspa a fost ca pompa data jos a ramas dezamorsata ..
Noroc cu meseriasul cu resoftarea care stia de problema si nu ne-a lasat sa terminam bateria dand
la automat .. am tras-o legata cu sufa cu minim 40 km / h si asa s-a amorsat ...

Am notat si toate sugestiile voastre caci nu se stie niciodata ..
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro