Modelism - RHC Forum: Hai sa facem impreuna un planor de top ! - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Hai sa facem impreuna un planor de top !

#61 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 28 October 2014 - 04:08 PM

Vezi postareaFRobert, la 28 October 2014 - 01:57 PM, a spus:

Eu prsonal nu vad productie in serie, nu cred ca careva va face atelier.......


Inca putina rabdare ..... :ph34r: ...
0

#62 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 28 October 2014 - 10:41 PM

Fuselaje din compozite fibra carbon kevlar ,va fac eu daca vreti, dar sa fac aripi din compozite nu am timp si nervi.


Ciao Sorin
0

#63 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 29 October 2014 - 05:04 PM

Eu pot sa fac pe CAD nervuri etc si pot pregati filele pentru Laser. Spuneti ce vreti sa faceti si ce constructie si dupa aia pot sa va ajut. De fapt cineva a facur un bot pentru un DLG din compozit si cu tronson de undita aveti deja un fuselaj care poate fi folosit la un planor de 2M usor. Ati putea sa va duceti in directia asta ca este mai usor.

Aceasta postare a fost editata de F2B: 29 October 2014 - 05:06 PM

0

#64 Useril este offline   FRobert 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 98
  • Inregistrat: 25-April 12
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 29 October 2014 - 08:38 PM

Modelul woodie postat de F2B este frumos, profil bun, vad ca este folosit si de producatori renumiti. Profundorul este profilat deasemeni. Aripa are diedru deja de la baza. Ce ar fi, daca s-ar putea scala la un 2.5M? - important la vizibilitate. Vad in ea un Orion de la nan (cel de la lindinger)
Un alt aspect ar fi posibilitatea de a-i modifica greutatea in functie de vreme (cred prin folosirea unui alt lonjeron. ex: calm plat- carbon, vant- aluminiu si vant puternic - alama) in afara de balastul din bot.
Asteptam propuneri, argumente pro si contra. Cine ar mai fi amator?
0

#65 Useril este offline   FRobert 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 98
  • Inregistrat: 25-April 12
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 01 November 2014 - 09:16 AM

Vezi postareaF2B, la 29 October 2014 - 05:04 PM, a spus:

Eu pot sa fac pe CAD nervuri etc si pot pregati filele pentru Laser. Spuneti ce vreti sa faceti si ce constructie si dupa aia pot sa va ajut. De fapt cineva a facur un bot pentru un DLG din compozit si cu tronson de undita aveti deja un fuselaj care poate fi folosit la un planor de 2M usor. Ati putea sa va duceti in directia asta ca este mai usor.


Multumim pentru ajutorul oferit la desenul CAD si pentru Dl. Sorin la fuselaj. Vad ca nimeni nu mai este interesat de acest proiect deducand din "sumedenia de propuneri".
Eu in continuare sunt interesat, si m-am gandit ca este alt feeling cand zbori ceva construit de tine, si zboara si bine. In caz contrar, daca nu facem proiectul ma orientez catre un arf F5J si asta este.
Cum am mai amintit si in postarile anterioare modelul woodie ar fi ok, daca s-ar scala la 2.5M ar fii si mai bine. Profilele AG, Zone V2 am observat ca sunt folosite la DLG-uri. Ce se intampla daca din astfel de profil construiest un planor de 2.5M?
In continuare astept propuneri, solutii, s-au daca nu inchiderea topicului.
Cu respect
Robert
0

#66 Useril este offline   edisultan 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2068
  • Inregistrat: 16-March 08
  • Gender:Male
  • Location:Tulcea
  • Interests:Aeromodelism, navomodelism

Postat 01 November 2014 - 12:20 PM

Dacă ai timp, uită-te pe un plan de Buble Dancer sau de Supra si vei avea o surpriză interesantă. Zboruri line.
Sultan Eduard
0

#67 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 01 November 2014 - 01:30 PM

Vezi postareaFRobert, la 01 November 2014 - 09:16 AM, a spus:


In continuare astept propuneri, solutii, s-au daca nu inchiderea topicului......



Robert

Un model de concept si realizare 100% indigen cere mai mult decat postarea de idei.... e nevoie in afara de concept de o gramada de timp alocat proiectarii in sine ,simularii comportamentului aerodinamic , constructiei " prototipului " teste de zbor samd ... nemaivorbind de faptul ca ar trebui produs sub forma de kit sau arf ...asta presupune multa multa munca / timp si cheltuieli carora nu e usor sa le faci fata !

Cu titlu pur informativ lucrez acum la un planor cu anvergura de 2300mm de condtructie clasica nervuri balsa+dbox compozit pentru care la ora asta am matrite de fuselaj , tailboom si dbox si pe care "nasul" Renato l-a botezat foarte inspirat " EZ Dancer " dat fiind ca la baza poiectului sta bunicul BD . Aripa este construita din 3 piese , plan central dreptungiular cu diedru de 2 grade si coarda de 180mm , profilul folosit este un AG 40 modificat varianta d , capate dublu trapezoidale de 500 respectiv 200 mm cu diedru de 5 respectiv 3 grade . Ampenaje in cruce cu orizontala plasata inaintea verticalei , pendulara , fixata pe V-mount . Schita mai tarziu - nu pot exporta din aplicatia de proiectare ( un neajuns al ProfiliPro ) dar il redesenez in AutoCad si il voi exporta pdf . Suprafete de comanda directie/profundor/eleroane/flaps , greutate estimata infoliat fara tije de comenzi si electronica 600 g.
Detalii mai incolo....

Deci se munceste ...sezonul de zbor abia s-a inchis iar cel de constructii abia a demarat ... un pic de rabdare.... :good:

Aceasta postare a fost editata de OcsiRC: 01 November 2014 - 01:33 PM

0

#68 Useril este offline   AlexC 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 204
  • Inregistrat: 12-June 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 November 2014 - 02:22 PM

" Hai sa facem impreuna un planor de top !" Hai sa clonam un planor de top :D
0

#69 Useril este offline   AlexC 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 204
  • Inregistrat: 12-June 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 November 2014 - 02:30 PM

Poate initiatorul topicului, isi ia rolul de Master Chef si formeaza echipa, sunt oameni specializati, cunoscatori care si-au anuntat disponibilitatea sa participe la punerea in practica a acestei idei.
Eu mai mult decat sa "ajut" cu trancaneala :D , nu am cu ce sa ajut pentru ca sunt paralel cu partea constructiva. Daca se deschide o lista contribui cu placere, fara nicio pretentie cu ceva leutzi.

Aceasta postare a fost editata de AlexC: 01 November 2014 - 02:34 PM

0

#70 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 02 November 2014 - 03:43 PM

Vezi postareaAlexC, la 01 November 2014 - 02:22 PM, a spus:

" Hai sa facem impreuna un planor de top !" Hai sa clonam un planor de top :D



LOL !!! O gluma foarte reusita …. care cu siguranta l-ar face fericit pe creatorul Bubble Dancer , dr. Mark Drela despre care o sa scriu aici cateva cuvinte pentru cei care nu au auzit de cel mai de succes proiectant si creator al gamei de aeromodele care si-au pus amprenta puternic asupra tuturor planoare de performanta produse la ora asta .

Mark Drela este profesor de aeronautica la MIT , cu doctorat in aerodinamica profilelor de joasa viteza, inginer proiectant in aeronautica si creatorul renumitelor profile din seria AG si HT . Este de asemenea proiectantul si realizatorul ultra celebrelor planoare Bubble Dancer , Allegro ,Aegea ,SuperGee si Supra care fiecare in parte a inspirat si inspira in continuare foarte multi producatori de top din lumea aeromodelismului .

Supra , de exemplu , este produs de Vladimir’s Model fara nici o modificare fata de proiectul original , diferenta consta doar in tehnologia full composite in care este fabricat si este in continuare foarte iubit si vandut cu succes in toata lumea .

Toate proiectele d-lui Drela sunt publice ,inclusiv tutoriale de executie , fiind gandite pentru a incuraja construirea lor in conditii de home / hobby , deci special pentru a fii de folos celor pasionati de aeromodelism . Data fiind pregatirea si experienta incontestabila in domeniu , este foarte greu sa incerci sa proiectezi ceva asemanator fara sa ajungi tot la originile modelelor enumerate , indiferent de aplicatiile de simulare utilizate care de fapt au fost gandite si realizate de acelasi dr. Mark Drela ( vezi Xfoil , aplicatie care sta la baza des utilizatului XFLR5 - cel din urma fiind gratuit ) .
Acestea fiind spuse … e de inteles ca proiectul lui " EZ Dancer " are trasaturi comune cu BD dar difera mult in ce priveste designul si tehnologia de constructie care are la baza scoala ruseasca de constructie ultrausoara , folosita cu mult succes la ora asta de Vladimir’s la gama AVA si de Sergei Seledkin la gama Pulsar ( utilizez la ora asta al 3-lea model produs de el … e de inteles ca imi place nespus de mult si ma inspira )

Atasat comportamentul “ teoretic “ a lui " EZ Dancer "….. asa cum am amintit mai sus schita de executie urmeaza in scurt timp ( apropo , greutatea estimata fara echipare este de max. 400 g - estimez in jur de 600g echipat ;) ) ….

Fisiere atasate


0

#71 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 02 November 2014 - 08:31 PM

OcsiRC,

mai taie putin, ca la 2300 anvergura la 600 grame complet echipat nu ai cum sa-l scoti.

Ca nu e A2, nu te gandi ca toti cei care citesc sunt incepatori.

Ciao Sorin

P.S. Despre Drela poate citi oricine, nu e nevoie sa-i aduci osanale pe forum.

Aceasta postare a fost editata de SORIN CAIUS: 02 November 2014 - 08:32 PM

0

#72 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 02 November 2014 - 09:54 PM

He, he... nu stii tu ce stiu altii... ai putina rabdare doar :)
De carbon de 4g/mp ai auzit pana acum ? ;)

Despre Drela... dupa cum ai vazut din cateva postari in acest topic, nu e cunoscut atata cat ar trebui... de fapt chemarea mea la intrecere din titlu a fost inteleasa putin gresit, in loc de hai sa punem mana sa mai si facem ceva, mama lor de arf-uri, care au ajuns sa coste chiar si la HK 500$, s-a crezut ca va veni cineva sa imparta kit-uri, eventual si moca... altfel, "mai bine inchideti", ca nu e nimic de dat pe'aici...

Sunt curios cati au avut curiozitatea si rabdarea sa parcurga cap coada temeinic un build log de exceptie, cum este cel de aici Dupa mine, ar fi un mare castig ca macar 2-3 colegi sa ajunga la finalul acestei "lecturi" la o dorinta apriga de a se apuca sa faca asa ceva...
Daca nu va fi nici unul, atunci bine zice acolo "I have repeatedly seen on the forums comments by people who decide not to even try building a Bubble Dancer because of the time and difficulty involved. That is a shame."

Pentru ca nimic nu poate sa iasa mai ieftin decat facut de mana proprie... cine viseza la ARF de calitate facut in tara la preturi chinezesti, vise placute, la un astfel de model se lucreaza semnificativ mai mult de 10 ore, iar "manopera", o iau pe cea afisata la un service auto, ca e cea mai recenta de care m-am lovit... 18 Euro pe ora. Deci cine viseaza la sub 180 euro pentru asa ceva...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#73 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 02 November 2014 - 09:55 PM

Imbucurator ca se citestesc postarile pe acest topic...

Sa incep cu "osanalele" .. se pare totusi ca sunt cititori pentru care aceste informatii sunt de folos ..cat si pentru a citi despre ... si apoi Drela ar merita cate un post saptamanal daca punem in balanta contributia inegalata la aceasta ora in domeniu... foarte probabil o sa-l mai amintesc...

In legatura cu greutatea ramane de vazut ...o sa postez cateva greutati de componente , sunt convins ca o sa faca bine mai ales celor care nu sunt incepatori !!!

1.- fuselajul laminat de test , doar un strat de tes de sticla de 240g/m2 , ca urmatoarea ca densitate era prea usoara ( 80g/m2) cantareste 48 g fara canopie , estimez ca cele finale laminate din 2 straturi de tesatura de carbon/kevlar de 48g/m2 vor avea max tot atat....hai sa zicem max 55 g cu canopie cu tot
2. boom final din 3 starturi de carbon unidirectional 34 g
3. lonjeronul pt planul central cu piese de diedru si imbinare pt capete 42 g
4. nervurile decupate pt intreaga aripa 26 g
5. V mount 5 g
Deci mai ramane greutatea d-box-urilor pe care mi-e greu sa le estimez corect ,tubul de balast , lonjeronul cu balamale pt eleroane /flaps si cel de bf (idem pt capete care sunt mult mai usoare ) + folie + bowden pt comenzi.. foarte probabil ma voi incadra in plaja de 238 g ramase....pana la 400 ;)

Oricum promit sa va tin la curent cu evolutia in greutate.... si cu titlu de informatie -pulsarul electric de 2500mm ,complet fara electronica ..cantarea 390 g ..deci daca altora le iese ..nu prea inteleg de ce nu mi-ar iesi si mie .. sunt un optimist !
Imi asum de asemenea riscul de a gresi sa zicem max 10% din cele enumerate... ca doar oameni suntem si facem aeromodele ... nu chirurgie pe creier.. deci o mica toleranta este admisa in opinia mea....
0

#74 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3373
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 02 November 2014 - 10:00 PM

Asteptam si poze 😊cu planorul ,cu evolutia :drinks:
0

#75 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 02 November 2014 - 10:23 PM

Hmm...

Am cantarit repede cele 6 servo-uri , receptorul ,powerpack-ul NH de 1500mA /4,8V si intrerupatorul ...ma incadez....202g .... aproape de estimarea de 200 g fata de greutatea planorului neechipat. Asta ca sa merg linistit la somn ...
Urmeaza si poze , la ora asta in afara de boom , care e finalizat ...restul componentelor nu le gasesc indeajuns de fotogenice ... mai am nevoie de un pic de timp , dealtfel fac poze pe etape pe care o sa le folosesc in topicul destinat constructiei...
0

#76 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 02 November 2014 - 11:29 PM

Ocsi Rc,

lasa tu cantarirea pieselor ca nu ma convingi, cand e gata de zbor vorbim ca de la cantarirea individuala pana la gata de zbor e cale lunga .
Si sa stii ca D box din carbon kevlar nu ma impresioneaza si nici alte materiale compozite ca lucrez cu ele de vreo 40 de ani.
Sa mai spun ceva, un planor de 2300 mm anvergura la 400 de grame e ZERO ca rezistenta e ca un planor de hartie si nu va putea zbura pe vant oricat de mica ar fi viteza vantului ne mai vorbind de remorcare la mosor

Incearca sa fii mai realist nu ne aburi ca nu suntem copii.

Ciao Sorin
0

#77 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 03 November 2014 - 09:28 AM

Sigur, si Ivan zicea ca este in radio de 40 ani, doar ca statiile sovietice nu aratau deloc ca alea japoneze... o sesizam pana si eu copil de 14 ani la radioclub, la vremea cand inca nu se stia de "dizain"
... cu picioarele pe pamant ...
0

#78 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 03 November 2014 - 09:40 AM

...Eu il cred pe dar hai sa nu tin partea nimanui.

Sunt fericitul posesor al unui planoras...de 1,8m si pana in 470 de grame, si asta cu lipo 2S 1000mah. Nu e chiar deloc firav. Zboara foarte bine pe orice vreme. Penetreaza excelent.

Uite porcul:
Fisier atasat  planoras.jpg (247.16K)
Number of downloads: 40
Si e cantar:
Fisier atasat  STB 4.png (92.33K)
Number of downloads: 44

Si asta nu e un planor de competitie. Sunt sigur ca s-a coborat inspre pragul de 12g/dmp. Asta e undeva peste 13,5.
Cand a fost de competitie, la HLG, era fara motor, fara eleroane si cantarea 195 GRAME!!!..deci se poate.
0

#79 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 03 November 2014 - 09:41 AM

adica, daca ucrainienii pot...noi de ce sa nu putem?

(pentru studiu, despre cum pot altii, aici
0

#80 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 03 November 2014 - 10:20 AM

Stimate domnule Sorin Caius

Constat cu tristete ca posturile d-voastra indreapta discutiile de pe acest topic intr-o directie …sa-i spun …. absolut neconstructiva
Inainte de toate eu nu contest experienta vasta pe care o aveti in domeniul in care va desfasurati activitatea , dar asta nu inseamna ca sunt de acord cu parerile pe care le aveti si le enuntati cu o usoara superioritate sa nu o numesc agresivitate ….

Ca sa lamurim aspectul o sa va dau cateva informati lamuritoare :

- descrierea materialelor folosite este pentru informare …nu pentru a impresiona pe cineva
- dorinta de a construi un planor aparent mai usor decat uzual nu se bazeaza pe niste vise ci pe fapte concrete , ma repet aici .. daca uni producatori pot sa o faca nu cred ca eu nu voi fi in stare sa o fac
- am rugat pe actualii proprietari ale fostelor mele planoare sa confirme cele ce voi arata mai jos :

Simple The Best - planor electric 1800 mm anvergura ( F5J 400 ), comenzi pe directie /profundor /eleroane zboara in continuare foarte bine - cantareste gata de zbor 470g - vorbim aici de dotari pe care “ EZ Dancer “ nu le are adica motor + elice plianta + coif + esc

Pulsar 2000 - planor electric 2000 mm anvergura (F5J ) , comenzi pe directie/profundor/eleroane/flaps - zboara superb pe orice vreme - cantareste gata de zbor 520 g - 5 servo ca are unul singur pe flaps ( are planul central plan ) + motor + elice plianta + coif + esc

Pulsar Pro 2500 - planor electric 2500 mm anvergura (F5J ) - comenzi pe directie/profundor/eleroane /flaps - cantareste gata de zbor 730 g -motor + reductor 115g trage greu la cantar + 6 servo+elice plianta + coif + esc - zboara in regim de competitie

Rezulta foarte clar ca nu e doar posibil ci si functional , urmare a acestora am decis sa nu mai postez nimic legat de acest proiect pana in momentul in care “prototipul” nu este CANTARIT / testat /zburat…asta ca sa nu alimentez discutii de acest gen .

Mai ramane sa constatam cu SURPRINDERE ca este un proiect viabil !

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 03 November 2014 - 04:10 PM

0

#81 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 03 November 2014 - 10:21 AM

Vezi postareaMihai_supy, la 03 November 2014 - 09:41 AM, a spus:

adica, daca ucrainienii pot...noi de ce sa nu putem?

(pentru studiu, despre cum pot altii, aici

Multumesc pentru raspunsul promt ...si eu sunt 100% convins ca se POATE !
0

#82 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 03 November 2014 - 10:54 AM

asta mi s-a parut cel mai dragut...cu ghilimelele de rigoare...

Deci se poate.

Aceasta postare a fost editata de Mihai_supy: 03 November 2014 - 10:58 AM

0

#83 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 03 November 2014 - 11:00 AM

si pentru ca amicul meu Alex, a intrebat cun e cu comanda eleroanelor si a flapsurilor la Explorer (si a primit un raspuns...uf..sau nu am fost eu atent)...uite o poza, sa se prinda toata lumea...

Fisier atasat  comenzi flaps.jpg (41.61K)
Number of downloads: 50

Aceasta postare a fost editata de Mihai_supy: 03 November 2014 - 11:00 AM

0

#84 Useril este offline   airdream 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 30-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Interests:Aeromodele

Postat 03 November 2014 - 11:03 AM

La orice vârstă putem să citim, să comentăm şi să învăţăm de la ceilalţi. SORIN CAIUS continuă să ne trateze cu aceeaşi aroganţă. Cui nu-i place ce se discută aici, poate să-şi găsească alte activităţi.
OcsiRC, continuă, te rog, să postezi, pentru că mie unul mi se pare foarte interesant. Abia aştept să văd poze.
0

#85 Useril este offline   AlexC 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 204
  • Inregistrat: 12-June 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 November 2014 - 04:10 PM

Vezi postareaOcsiRC, la 02 November 2014 - 03:43 PM, a spus:

creatorul Bubble Dancer , dr. Mark Drela despre care o sa scriu aici cateva cuvinte pentru cei care nu au auzit de cel mai de succes proiectant si creator al gamei de aeromodele care si-au pus amprenta puternic asupra tuturor planoare de performanta produse la ora asta .

Mark Drela este profesor de aeronautica la MIT , cu doctorat in aerodinamica profilelor de joasa viteza, inginer proiectant in aeronautica si creatorul renumitelor profile din seria AG si HT . Este de asemenea proiectantul si realizatorul ultra celebrelor planoare Bubble Dancer , Allegro ,Aegea ,SuperGee si Supra care fiecare in parte a inspirat si inspira in continuare foarte multi producatori de top din lumea aeromodelismului .

Supra , de exemplu , este produs de Vladimir’s Model fara nici o modificare fata de proiectul original , diferenta consta doar in tehnologia full composite in care este fabricat si este in continuare foarte iubit si vandut cu succes in toata lumea .

Toate proiectele d-lui Drela sunt publice ,inclusiv tutoriale de executie , fiind gandite pentru a incuraja construirea lor in conditii de home / hobby , deci special pentru a fii de folos celor pasionati de aeromodelism . Data fiind pregatirea si experienta incontestabila in domeniu , este foarte greu sa incerci sa proiectezi ceva asemanator fara sa ajungi tot la originile modelelor enumerate , indiferent de aplicatiile de simulare utilizate care de fapt au fost gandite si realizate de acelasi dr. Mark Drela ( vezi Xfoil , aplicatie care sta la baza des utilizatului XFLR5 - cel din urma fiind gratuit ) .
Acestea fiind spuse … e de inteles ca proiectul lui " EZ Dancer " are trasaturi comune cu BD dar difera mult in ce priveste designul si tehnologia de constructie care are la baza scoala ruseasca de constructie ultrausoara , folosita cu mult succes la ora asta de Vladimir’s la gama AVA si de Sergei Seledkin la gama Pulsar ( utilizez la ora asta al 3-lea model produs de el … e de inteles ca imi place nespus de mult si ma inspira )

Am citit cu placere. Multumesc pentru aceasta prezentare a lui Mark Drela.
0

#86 Useril este offline   AlexC 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 204
  • Inregistrat: 12-June 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 November 2014 - 04:12 PM

Vezi postareaairdream, la 03 November 2014 - 11:03 AM, a spus:

La orice vârstă putem să citim, să comentăm şi să învăţăm de la ceilalţi.

Adevarat.
0

#87 Useril este offline   AlexC 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 204
  • Inregistrat: 12-June 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 November 2014 - 04:13 PM

Vezi postareaMihai_supy, la 03 November 2014 - 09:41 AM, a spus:

adica, daca ucrainienii pot...noi de ce sa nu putem?

Putem si noi daca vrem.
0

#88 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 03 November 2014 - 10:31 PM

Ocsi Rc,

pai daca esti asa bun cum te lauzi fa-l la 400 de grame gol da vezi sa nu se imprastie la prima pala de vant
Dupa ce l-ai facut arata-l , ca pana acum nu am vazut nimic numai vorbe.

Ciao Sorin

P.S. s-a pornit o discutie de un planor, sa zicem performant, majoritatea sunt incepatori si acuma sarim constructia unuia la 400 gr planor gol . Ridicol.

Aceasta postare a fost editata de SORIN CAIUS: 03 November 2014 - 10:36 PM

0

#89 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 03 November 2014 - 10:33 PM

airdream ,

pe tine nu te-am intrebat nimic, nici nu as avea ce, ca esti descalificat total din alt topic,stii din care, asa ca nu ma mai deranja cu comentariile tale .

Ciao Sorin
0

#90 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 November 2014 - 10:45 PM

Domnilor, se stie ca planoarele sunt cele mai nobile (alaturi de elicoptere) si planoristii sunt cei mai cool. Sorin Caius este mai transant in postari, asa a fost intotdeauna. Eu zic sa il acceptam ca atare caci mie imi pare ca avem ce invata de la el.

http://www.millan.net/minimations/smileys/grouphugg.gif


PS Nu va asteptati sa fac pe moderatorul aici ca sunt moderator doar la heli.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 03 November 2014 - 10:52 PM

0

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro