Modelism - RHC Forum: Montaj servo in aripa din compozit - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Montaj servo in aripa din compozit

#1 Useril este offline   MADA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 987
  • Inregistrat: 09-August 04

Postat 16 October 2014 - 01:35 PM

Fisier atasat  Joe Wurtz about wing servo instalation.pdf (30.56K)
Number of downloads: 26Salutare,

Am gasit o descriere (pdf atasat) facuta de Joe Wurts cu privire la solutiile de fixare ale servo-urilor in aripile din material compozit si nu prea inteleg exact in ce consta.
Din explicatiile lui si din poze (care nu sunt grozave) pare ca, suplimentar fata de lipirea de partea interioara a extradosului, foloseste niste bucati de carbon sau balsa pe care le fixeaza de servo-uri si de suprafata intradosului.
A folosit cineva aceasta solutie, poate sa detalieze mai mult?

Multumesc!

Aceasta postare a fost editata de MADA: 16 October 2014 - 01:36 PM

0

#2 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 16 October 2014 - 02:04 PM

Este acelasi lucru cu montarea servo-ului pe capace dedicate in acest scop, cum ar fi acestea:

http://phoenixmodels...mini-p-757.html

Diferenta este ca acesta capac de plastic la Wurtz este un mulaj de carbon, sincer, cam tichie si nu cred ca influenteaza chiar nimic zborul...
Oricum, daca nu ai acele capace de carbon le poti face usor folosind ca mulaj unul de plastic ca mai sus, am facut de fibra de sticla si a iesit foarte bine.

Problema este ca pentru a monta un astfel de capac, trebuie sa existe in aripa o degajare, o mica adancitura in interior, care la aripa clasica de balsa este simplu de facut, ca aici, dar la compozit... o ai sau nu o ai, in imaginile lui Wurtz eu o vad destul de clar adancitura in mulajul de fibra albastru. Altfel, grosimea capacului va strica profilul in zona aia...
Banuiesc ca daca ai respectiva adancitura, ea este intarita suplimentar pe margine (pe interior), sau daca nu este i-as lipi pe interior niste baghete de pin, in care sa prinda ca lume holzsuruburile cu care vei prinde capacul. Asta daca vrei ca servo-ul sa fie prins ca lumea, presupun ca nu vrei sa prinzi capacul pe care sta servo cu scotch de aripa... :unsure:

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 16 October 2014 - 02:07 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#3 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 16 October 2014 - 02:14 PM

Acum, daca ma intrebi pe mine... l-as monta cu placaj pe extrados, asa cum avem la Graphite, iar capacul, doar capac, nu m-as simti confortabil sa las sa tina un servo la o aripa de 3m... :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#4 Useril este offline   MADA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 987
  • Inregistrat: 09-August 04

Postat 16 October 2014 - 02:24 PM

Nu sunt montate pe capace. Sunt fixate de extrados in interior si cred ca le lipeste si de intrados, prin intermediul acelor piese (precured carbon piece glued to servo and inside of wing lower skin) pentru a elimina sarcinile care actioneaza asupra extradosului. Practic incarcarea servoului se distribuie atat pe extrados cat si pe intrados.
Banuiesc ca pentru servo-urile de flaps foloseste balsa pentru ca acolo grosimea profilului aripii este mai mare si este necesar un material mai gros.

Aceasta postare a fost editata de MADA: 16 October 2014 - 02:26 PM

0

#5 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 16 October 2014 - 02:50 PM

OK nu arata bine in poza dar sint citeva puncte facute acolo
1. Vrei avantaj mecanic. Adica cel mai mic horn pe servo si cel mai mare pe suprafata de control.
2. Elimina joc
3. Foloseste cel mai bun servo care se potriveste. In zilele de azi poti gasi cam orice vrei.
4. Fa sistemul cit mai rigid.

Acum modelul este Supra in poza si probabil era spuma cu kevlar deasupra. Vorbim tehnologie din 2004 10 ani in urma. El a pus un strat de carbon sa intareasca stratul exterior. Deasemenea in poza nu se vede bine servoul care probabil este un servo de aripa montat orizontal. Se pare ce el a lipit pe placa suplimentara de carbon o rama de placaj pe care a insurubat servoul.
Sper sa ajute.

In general acuma folosim ce ervouri vrem si avem doua variante cele de aripa care sint facute sa intre orizontal in aripa si suruburi sint accesibile in pozitia asta si celalte servouri. In servouri de aripa de obicei pui o rama de placaj si insurubezi servoul direct.
Cu celelalte servouri practica este sa pui (shrink wrap) manson de plastic care se stringe cu aer cald dupa care le lipesti direct in pozitie cu epoxy. Vezi cum am facut la Slegers 120.

Uitete si aici
http://www.rcgroups....d.php?t=1571533
http://www.rcgroups....72&postcount=18
0

#6 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 16 October 2014 - 02:55 PM

Posibil si asta, desi un capac prins cu scotch mare rezistenta nu mai adauga... iar sa umblii la servo in viitor va deveni ceva cumplit.
Eu am facut asigurarea servo-ului altcumva, cu o platbanda de carbon 3x0.5 lipita cu CA, vezi imaginea atasata.

Fisiere atasate


... cu picioarele pe pamant ...
0

#7 Useril este offline   MADA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 987
  • Inregistrat: 09-August 04

Postat 16 October 2014 - 04:13 PM

Vezi postareaF2B, la 16 October 2014 - 02:50 PM, a spus:

OK nu arata bine in poza dar sint citeva puncte facute acolo
1. Vrei avantaj mecanic. Adica cel mai mic horn pe servo si cel mai mare pe suprafata de control.
2. Elimina joc
3. Foloseste cel mai bun servo care se potriveste. In zilele de azi poti gasi cam orice vrei.
4. Fa sistemul cit mai rigid.

Acum modelul este Supra in poza si probabil era spuma cu kevlar deasupra. Vorbim tehnologie din 2004 10 ani in urma. El a pus un strat de carbon sa intareasca stratul exterior. Deasemenea in poza nu se vede bine servoul care probabil este un servo de aripa montat orizontal. Se pare ce el a lipit pe placa suplimentara de carbon o rama de placaj pe care a insurubat servoul.
Sper sa ajute.

In general acuma folosim ce ervouri vrem si avem doua variante cele de aripa care sint facute sa intre orizontal in aripa si suruburi sint accesibile in pozitia asta si celalte servouri. In servouri de aripa de obicei pui o rama de placaj si insurubezi servoul direct.
Cu celelalte servouri practica este sa pui (shrink wrap) manson de plastic care se stringe cu aer cald dupa care le lipesti direct in pozitie cu epoxy. Vezi cum am facut la Slegers 120.

Uitete si aici
http://www.rcgroups....d.php?t=1571533
http://www.rcgroups....72&postcount=18



Textul l-am inteles, nu imi era clar cu ce ajuta solutia respectiva dar probabil ca disipeaza efortul servoului pe ambele suprafete, astfel incat sa nu mai torsioneze portiunea de fixare pe extrados si, de asemenea, sa evite aparitia flatter-ului.
Folosesc si eu shrink si apoi fixare in rama de placaj sau plastic + banda dublu adeziv sau chiar lipire cu epoxy bubble.
0

#8 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 16 October 2014 - 06:06 PM

Nu chiar servourile nu se monteaza pe ambele suprafete. Ori le pui pe extrados ori pe intrados. Depinzind unde vrei sa le pui trebuie sa intaresti zona respectiva sau sa te legi de ceva daca poti. Poti sa te legi de nervuri poti sa faci o sectiune de nervura sa intaresti zona respectiva dar in general pui servoul sau rama unde insurubezi servoul ori pe intrados ori pe extrados. La Skyhawk 120 eu am adaugat fibra de carbon pe extrados dupa care am lipit servoul direct pe intaritura. Nu mi-a trebuit nervura pentru ca era polistiren in centru deja. Daca vroiam sa fa ceva tip nervura puteam sa ba carbon inautru in forma de litera U si cu asta faceam abele lucruri simultan intaream foaia de obechi si aveam o nervura in acelasi timp.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro