Modelism - RHC Forum: Evolution W - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Evolution W DLG constructie clasica

#1 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 07 October 2014 - 07:11 PM

V-am amenintat si v-am spus ca vine si in sfirsit incep lucru. In primul rind nu stiu daca imi va reusi. Pe hirtie separe ca va reusi dar in realitale nu stiu daca va reusi. Asta nu ma va opri sa incerc.

Ce vreau sa fac este un DLG stil Manta dar cu performanta mai buna decit Top Sky Supergee.

In trecut aripile la DLG tip mata au fost compromise din cauza problemelor structurale si deasemenea era compromis pentru ca sa fie mai usor de construit. Profilul a fost ingrosat sa compenseze pentru servouri care sint groase si pentru a mari rezistenta torsionala dupa care aripa a fost construita pe o masa plata care a negat posibilitatea de a pune Washout la virful aripii. Rezultatul a fos un DLG cu performanta decenta dar nu neaparat competitiv decit in conditii relativ usoare de zburat.

Evolution W (woodie)

Voi incerca sa am o platforme care nu compromite de loc in toate aspectele in ceea ce priveste forma profilului si washout. In acelasi timp vreau sa fie usor de facut. Unicul loc unde va fi putin compromis, va fi la greutate, pentru ca nu pot sa fac o aripa usoara cu structura clasica. Platforma va fi aripa tip ZONE V2.
Ideia de constructie o sa fie relativ usor de facut. voi pune o foaie de placaj aviatic de 1/64in grosime (.4mm) dedesubt nervuri deasupra dupa care chesoane servo citeva piese inautru si in sfirsit voi pune alta placa de placaj deasupra.

Am sa atasez niste PDFuri cu filele pentru foi de placaj etc.

Fisiere atasate


0

#2 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 07 October 2014 - 07:19 PM

Nervurile sint taiate din balsa de 1/16in (1.5mm) Balsa este C grain. Fisier atasat  1-16 Balsa.pdf (47.46K)
Number of downloads: 45Fiecare nervura are o platforma corespunzatoare ar va fi lipita direct pe planseta si va forma o rama pe care aripa se va construi mai departe.
Primul lucru care o sa-l fac este sa pun rama pe o suprafata plana. Dupa care voi pune o folie de plastic subtire desupra ramei (hirtie cerata va merge deasemenea). Deasupra la rama voi spreia 3M77 foarte usor si voi pune placa de placaj deasupra.
0

#3 Useril este offline   edisultan 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2067
  • Inregistrat: 16-March 08
  • Gender:Male
  • Location:Tulcea
  • Interests:Aeromodelism, navomodelism

Postat 07 October 2014 - 08:09 PM

Super. Spor la treabă.
Sultan Eduard
0

#4 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 08 October 2014 - 05:50 PM

Inca o fila atasata pentru balsa de 3/16 Aproximativ 4,5-5mm.
Am angajat pe cineva aici sa-mi taie un panou de arips sa investighez cit cintareste o aripa cit de rigida este si in primul rind daca se poate construi. Alt lucru pe care vreau sa-l aflu este ce greseli am facut si ce trebuie ajustat. Stiti socoteala din tirg nu se prea potriveste cu cea de acasa.

Fisiere atasate


0

#5 Useril este offline   Travel Air 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1225
  • Inregistrat: 26-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Vaslui
  • Interests:Zbor

Postat 08 October 2014 - 06:11 PM

Super. Multa bafta!!
Bogdan Floria

bogdan.floria@aeromodelism.ro
bogdanfloria@gmail.com
0757110983

"Norocul astepta tacut stiind viitorul"
0

#6 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 08 October 2014 - 06:12 PM

Si cam in ce directie voi merge.

Fisiere atasate


0

#7 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 13 October 2014 - 07:52 AM

Un model clasic care va fi o broderie din lemn, mi-ar fi mila sa-l arunc de aripa ... doar la panta :) Spor la treaba!
0

#8 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 14 October 2014 - 03:08 PM

De fapt cred ca va fi usor de facut. Si cred ca va fi mai rigid comparat cu Manta.
Dantela de lemn? Da ai drepatate de aia vreau sa fac asta ca mi-e dor de constructia clasica. Totusi constructia clasica se aplica mai mult la cozi pe cind aripa nu este construita in mod tare clasic. Aripa are construita in stil nou sau cel putin in stil care nu l-am vazut abordat la DLG pina in momentul de fata.

Azi o sa fie trimise in posta materialele taite cu Laser pentru primul prototip de(jumatate de aripa)aripa si cozi. Cu intra pe usa ma apuc de treaba la asamblat primele cozi si prima jumatate de aripa.

Multe lucruri trebuiesc verificate. Mai intii trebuie sa vad cum se potrivesc piesele, daca se construieste usor cum mi-am imaginat, in ochii mintii totul merge usor dar in realitate foarte posibil sa fie complect diferit. Dupa ce acopar prima aripa urmatorul pas este sa verific rezistenta torsionala greutate finala.

Pisele au fost relativ ieftine m-a costat 53$ pentru tot si daca adaug inca o aripa cred ca totalul va fi cam pe la 75$ pe kit pentru materiale taiate la Laser.

Daja am niste idei noi si cred ca voi schimba citeva lucruri in profundoare dar sa facem primele cozi mai intii si dupa aia tragem concluzii.

Astept posta sa-mi aduca cadouri.
0

#9 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 14 October 2014 - 03:47 PM

si de ce v-ati propus sa eliminati complet orice carbunoasa ?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#10 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 15 October 2014 - 06:13 PM

Renatoa la ce te referi cind zici carbunoasa? Nu inteleg.
Voi continua sa fac Evo3 si deasemenea voi incepe si Evo1 in curind. Proiectul asta este mai pentru sufletul meu si pentru ca intotdeauna mi-au placut modelele cu "dantela de lemn". FUselajul la Evo W va fi din carbon si kevlar compozit.
Miine vin piesele de la Laser.
0

#11 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 15 October 2014 - 06:20 PM

pe lemnul asta ziceam ca poate un firicel de carbon ici, colo, sa il faca mai voinic :)
bordul de fuga o platbanda, genul asta minimalist, nu integral.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 15 October 2014 - 06:20 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#12 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 15 October 2014 - 07:37 PM

Renatoa,

nu e nevoie de carbon, cu lemnul se pot face structuri foarte rezistente indestulator pt. un DLG.

Ciao Sorin
0

#13 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 15 October 2014 - 07:48 PM

Aha am inteles la ce te-ai referit.
In primul rind acest model este orientat mai mult catre incepatori. Deci nu este neaparat facut cu performanta maxima in constructie. Totusi vreau sa fie competitiv cu modelele de la HK sau Top Sky 1. Tinta de greutate este 300g sau mai putin. Inca nu stiu daca vreau servouri in aripa sau toate 4 in bot. Foarte posibil sa ma duc cu 4 in bot.

Despre "carburoasa"

Initial m-am gindit sa bag baghete de carbon sa tina post de lonjeron dar m-am gindit ca placajul care reprezinta tot bordul de atac atit pe extrados cit si pe intrados plus chesoane in partea principala va fi suficient. In orice caz asta va fi unul dintre lucrurile care vreau sa le verific dupa ca am terminat primul prototip de aripa.
Dupa aia daca trebuie voi face modificari voi construi un model complect si daca rezista la lansarile mele, un incepator nu cred ca va avea tare multe probleme.
Este posoibl sa adaug un pic de Textreme la virful aripii unde voi pune lama de lansare.
Cozile vor avea bord de atac si bord de fuga facut cu carbon .8mm.
0

#14 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 22 October 2014 - 04:23 PM

Am facut prima aripa.
Prima etapa a constructiei este sa gaseti ceva plat pe ce sa construiesti. Dupa aia am folsit partea de jos de placaj a aripii sa desenez bordul de fuga si pozitia nervurilor direct pe masa plata. Usor nu?

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  485.JPG (82K)
    Number of downloads: 52

Aceasta postare a fost editata de F2B: 22 October 2014 - 04:24 PM

0

#15 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 22 October 2014 - 04:28 PM

Dca te uiti cu atentie pe partea de placaj de jos am pus Engrave cu laser pozitia unde se pun nervurile si servoul. Plus citeva linii ajutatoare. A fost usor sa trasez direct de acici ce trebuia pe masa plata.

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  482.JPG (82.17K)
    Number of downloads: 38

0

#16 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 22 October 2014 - 04:28 PM

Sunt un pic confuzat... "partea de jos de placaj a aripii" :unsure:

Aripa va fi din placaj? nu e prea greu ?

partea de jos... va fi plata, gen clark Y ?

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 22 October 2014 - 04:29 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#17 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 22 October 2014 - 04:30 PM

Trasat tot ce trebuie este bord de fuga si pozitia nervurilor.

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  484.JPG (85.42K)
    Number of downloads: 34

0

#18 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 22 October 2014 - 04:31 PM

Urmatorul pas este suport la bord de fuga. Citeva picaturi de CA lipit direct pe masa.

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  487.JPG (78.23K)
    Number of downloads: 36

0

#19 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 22 October 2014 - 04:41 PM

Renatoa nu nu este greu prima aripa a venit la 60g plus impinzire cred ca o sa fie la 70g si este destul de rigida.
Aici in poza vei vedea ca aripa sta in aer. Am taiat si suport sub nervuri care copiaza forma la intrados plus wahsout.

Aripa este pura Zone V2 Eliptica.

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  497.JPG (75.93K)
    Number of downloads: 62

0

#20 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 22 October 2014 - 04:47 PM

Asa mai departe.
Dupa ce am facut rama de sub aripa am pus un pic de Spray 3M77 si am pus partea de jos de placaj direct pe rama dupa care am adaugat nervurile. Acolo este o line gravata la bordul de atac la Flaps ca a fost folosita sa pozitionez nevurile in fata si in spate linia gravata in a avut grija de cealalta directie.

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  496.JPG (220.46K)
    Number of downloads: 71

Aceasta postare a fost editata de F2B: 22 October 2014 - 04:48 PM

0

#21 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 22 October 2014 - 04:49 PM

Primul prototip de aripa terminat. 60g asa cum o vezi. Dar este rigida plus va fi mai rigida dupa ce adaugi impinzire.

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  503.JPG (125.45K)
    Number of downloads: 56

Aceasta postare a fost editata de F2B: 22 October 2014 - 04:52 PM

0

#22 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 22 October 2014 - 04:50 PM

Dantela

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  506.JPG (78.35K)
    Number of downloads: 55
  • Fisier atasat  505.JPG (83.05K)
    Number of downloads: 58

Aceasta postare a fost editata de F2B: 22 October 2014 - 04:51 PM

0

#23 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 22 October 2014 - 04:56 PM

Pai daca am inteles bine astea sunt elementele de noutate:
- rigidizarea o face cu placaj aviatic cat mai subtire (0.4 mm ..pe site-urile din Romania se gaseste de 0.6 ca ma batea gandul sa ma apuc si eu de asa ceva)
- placajul asta e ca un fel de 'semi-impanzire" ca sa zic asa .. e mai mult decat balsa pe LE si asigura si o legatura mai stransa intre toate elementele
- vezi si modul in care se face decuparea, cu forme rotunjite
- forma neplana a intradosului o face cu ajutorul unor suporti in dreptul fiecarei nervuri, placajul il lipeste temporar cu spray cu prenadez 3M (eu am varianta Tesa)
- coastele din balsa de 1.5, si cred ca un fel de lonjeroane de forma mai speciala din balsa de 4.5
- dupa ce potioneaza toate elementele (coaste, piese speciale, servo si alte maruntaie) "capaceste" totul cu alt placaj
Sunt curios cum se face legatura intre cele doua placaje la LE si TE.. epoxy?CA? alt tip de adeziv (alifatic)?
si bineinteles ar merita dupa ceva probe de rezistenta ..
Fain de tot ... ce as fi facut altfel: as fi stat 5-10 minute sa dau cu sand-paper (pentru F2B.. pentru noi ceilalti cu smirghel) fin pe nervuri, in partea superioara , inferioara si la contactul cu lonjeroanele.
Nu stiu ce adezivi folosesti, dar CA nu cred ca se impaca pra bine cu scrumul de la laser.

Aceasta postare a fost editata de ender67: 22 October 2014 - 05:00 PM

0

#24 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 22 October 2014 - 05:01 PM

Vezi postareaF2B, la 22 October 2014 - 04:50 PM, a spus:

Dantela


Ce poate scala asta la 2.5m ? :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#25 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 22 October 2014 - 05:09 PM

Si inca ceva ce as schimba: trebuie "inginerita" putin treaba un zona servo-ului. Eventual un capac decupat de tot, iar celalalt renunta la gravare daca e prea adanca (nu vad prea bine placajul ala de 0.4 gravat cand este actionat servo). Vezi daca poti sa pui servo sanvis intre 2 bucati de balsa 1 sau 1.5 pentru rigidizare in zona.
Si doi, tot legat de servo: e frumoasa decuparea in forma de triunghi la elementul de comanda, dar cred ca e necesara numai in zona servoului, nu si alaturi. si nu cred ca e nesara sub forma de trunghi, poti sa mentii decuparea in dreptunghi dar mai ingust si iar as baga un elementde balsa sau placaj acolo ca nu vad bine pargia aia pe placaj de 0.4.
Just mai 2 cents... spe ca nu te superi ca eu ca incepator imi dau si eu cu parerea.
Dar pe total: 6.0 la impresia artistica, 5.95 la meritul tehnic. Eu nu dau niciodata 6 pe linie :)
Si cum ai facut lipirea intre extrados si intrados?
0

#26 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 22 October 2014 - 05:12 PM

Totul a fost cu CA subtire (thin)
Extradosul cu aracet diluat. Am folosit un burete sa pun aracet pe nervuri etc.
Vor fi citeva imbunatatiri la urmatoarea etapa. Voi nuta Gravarile sa fie mai usor de vazut unde pun nervurile. Citeva elemente vor fi adaugate pentru inmibnare aripi gravari pe nervuri si alte detalii mici. Placa de placaj dejos si de sus va fi extinsa la bordul de atac cam 5-6mm si voi avea balsa la bordul de atac intre cele doua placi de placaj.

Placaj de .6mm este probabil cam gros. Cind tai rindul urmator de piese daca vrei trimite un mesaj si o sa comand si pentru tine. Costa cam pe la 60$ plus trebuie sa-l trimit acolo. Asta include materiale+Laser pentru aripi si ampenaje.
0

#27 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 22 October 2014 - 05:12 PM

Vezi postarearenatoa, la 22 October 2014 - 05:01 PM, a spus:

Ce poate scala asta la 2.5m ? :)

cred ca da...seara am gasit la noi la "pasarica" placaj de 0.4 si 0.6 dar costuri destul de mari.. de exmplu placa de 0.6 cu dimensiuni 30x100 e 100 de lei. Si ai nevoie de 4. Dar cu metoda astapoti sa faci de exmplu o aripa ne-poliedrala si sa faci washout :).
0

#28 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 22 October 2014 - 05:21 PM

Vezi postareaF2B, la 22 October 2014 - 05:12 PM, a spus:

Placaj de .6mm este probabil cam gros. Cind tai rindul urmator de piese daca vrei trimite un mesaj si o sa comand si pentru tine. Costa cam pe la 60$ plus trebuie sa-l trimit acolo. Asta include materiale+Laser pentru aripi si ampenaje.

Placajul de 0.6 e interesant pentru noi pentru o aripa de 1 m (anvergura totala de 2 m) pentru HLG. Poate in extremis am putea renunta la decupaje, sau "ferestrele" mari sa le modificam prin doua ferestre mai mici. Ochiometric decuparile au mai mult de 50% din suprafata, si trebuie vazut daca merita sa micsorezi suprafata decupata in detrimentul greutatii dar cu marirea rezistentei. Desi nu cred, pentru DLG trebuie sa ai echilibrul perfect intre greutate si rezistenta, si mie treaba mi se pare cam LJR ('looks just right").

Aceasta postare a fost editata de ender67: 22 October 2014 - 05:21 PM

0

#29 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 22 October 2014 - 05:22 PM

Planuiesc sa folosesc KST 245S servouri in aripa. Decuparea este pentru locas la tijade control de la servou. Gravarea este pentru pozitionare a servoului. Servoul este lipit direct pe placaj. Ma gindesc sa-l rotesc 180 de grade sa pun tija de comanda aprope de D Box sa reduc fortele. In general nu ma ingrijorez tare nult de servo pe placaj subtire pentru ca nu sint forte excesive in un DLG. Dar ami inti sa fac primul prototip si dupa aia vedem ce mai trebuie. Atunci cind lipesti servoul direct pe placaj devine parte din structura.
0

#30 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 22 October 2014 - 05:30 PM

Cateva idei suplimentare de modificari:
- vezice poti modifica la imbinarea intre cele doua aripi. Vrei sa le faci demontabile sau sa le lipesti definitiv. Trebuie sa te gandesti la solutii in ambele cazuri.
In primul caz trebuie prelungite lonjeroanele ca sa patrunda in cealalta aripa si sa asiguri si unghiul diedru, in cazul al doilea as modifica putin decuparea intre coastele 1 si 2 si m-as gandi la un bloc de hard-wood cu forma in V (sau dou blocuri, in zona suruburilor) si care sa asigure diedrul si sa fie lipite definitiv cu epoxy.
Plus canal de tras fire servo, bineinteles.
Stiu ca e un prototip proof-of-concept, dar deja ma maninca palmele sa incerc si eu asa ceva.
0

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro