Modelism - RHC Forum: Evolution W - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Evolution W DLG constructie clasica

#121 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 10 March 2015 - 02:54 AM

Imi aduc aminte. Acum ma gindesc la carnet de conducere.
0

#122 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 10 March 2015 - 03:59 PM

Am zburat ieri un pic. Am reusit sa-l trimuisc un pic mai bine.
L-am lansat si l-am bagat cu botul jos sa verific CGul. Mi se pare ca inca este prea in spate pentru gustul meu. Atit timp cind sint atent totul merge bine dar cum am facut o greseala platesc pentru ea imediat.
O sa incerc sa fac loc in bot unde am bucata de lemn si voi muta greutatea existenta mai in fata.
Am avut o surpriza la o lansare mai puternica. Nu stiu cu siguranta de unde a venit pentru ca dupa aterizare am inspectat totul si nu am gasit nimica stricat rupt sau dezlipit. Suspectez ca una dintre suprafete de la coada s-a torsionat in timpul lansarii dupa care a revenit la pozitia normala. Cind am ajuns acasa am inspectat in detaliu dar nu am gasit nimica defect rupt sau dezlipit exceptind ca folia era cam slaba. Am facut niste gauri cu un ac in fiecare panou sa las sa iasa aeru afara si am pus fieru pe folie ea cu temperatura un pic mai mare sa-l intind inapoi. O sa testez astazi in pauza daca nu ploua.

Am uitat ia de aici carnetu de note. Sper ca nu pui nota la limba Romina ca atunci nu-l dau.

Aceasta postare a fost editata de F2B: 10 March 2015 - 03:59 PM

0

#123 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 11 March 2015 - 05:49 PM

O baieti
Schimb constructia la coazi pentru ca nu prea am incredere ca stau cum trebuie la lansare.
Am sa pun doua file aici sa vedeti de une plec si in ce directie ma duc.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de F2B: 11 March 2015 - 05:49 PM

0

#124 Useril este offline   edisultan 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2066
  • Inregistrat: 16-March 08
  • Gender:Male
  • Location:Tulcea
  • Interests:Aeromodelism, navomodelism

Postat 11 March 2015 - 07:20 PM

Foarte frumos :clapping:
Mă mănâncă degetele să mă apuc de construit.

Aceasta postare a fost editata de edisultan: 11 March 2015 - 07:22 PM

Sultan Eduard
0

#125 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 17 March 2015 - 01:54 AM

Prin bunavointa domnului Traian (F2B) avem posibilitatea sa facem kituri taiate la laser in Romania.
Daca am calculat bine costul un short kit (piesele de placaj de 0.4 mm, balsa de 1.5 mm si de 4 sau 5 mm) iese in jur de 280 de lei (din care aproximativ 150 de lei materialele si 130 de lei taierea laser).
Ca fuselaj se pot folosi :
http://phoenixmodels...dlg-p-4848.html
http://phoenixmodels...700-p-4847.html
Vreau ca spre sfarsitul saptaminii sa merg sa imi tai un kit pentru uz personal si pina atunci trebuie sa fac comanda de materiale (in principiu placajul de 0.4 mm, cu restul ma descurc .. si am cateva fuselaje de la CLM-Pro pe care pot sa le folosesc la un DLG).
Daca mai sunt doritori va rog sa imi trimiteti un PM cu datele de contact si ce doriti (short kits sau short kit + fuselaj compozit din linkurile de mai sus).



0

#126 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 17 March 2015 - 12:35 PM

Eu am facut anul trecut un pod pt un prieten, ca in poze, cel pozat a fost primul si nu a fost prea reusit.

Ciao Sorin

Fisiere atasate


0

#127 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 17 March 2015 - 12:37 PM

Canopia nu e pozata.

Fisiere atasate


0

#128 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 31 March 2015 - 03:11 PM

Am facut video la bord.
Am facut video la coada si la aripi. Nu mi se pare nimic aexcesiv sau afara din comun.
Am citeva conluzii din video.
Coada are un pic de miscare excesiva,(numai la patea de rotatie de la lansare) dar noua configuratie o sa fie mult mai rigida.
Cozile noi vor ramine pentru ca sint mult mai bune comparat cu ce am avut in prototipul numaru unu.
Zgomotul vine de la filmul folosit la impinzire. Este prea slab pentru vitezele la care zboara.
Film de laminare folosit pentru laminarea hirtiei este cel mai bun pentru impinzire. Este mult mai rigid mai usor dar mai greu de aplicat. Am folosit 1.5mil laminating film la cozi si au iesit 12.6g perechea. http://www.uline.com....5-Mil-12-x-500
Voi pune 3mil http://www.uline.com...-3-Mil-12-x-250 laminating film pe aripi si pe flaps care are rigiditate dubla comparat cu cea originala de la Ultracote.

Cu toate ca caram camera in spate ma duceam in termica in sus ca un fulg.
Dupa ce am dat camera jos m-am bagat la zbor de placere. Eram in termica cu alt model (Blaster). EL era cam 10M deasupra mea. Ma-m hotarit sa-l prind din urma. Mi-a luat 5 minute sa-l prind dar la sfirsit cred ca l-am prins. Amindoi eram un punct pe cer. Putam sa stau acolo cit vroiam. Am adus modelul jos dupa vre-o 10min de zbor (m-am plictisit) si cind am ajuns jos am vazut doi vulturi care faceau cercuri in apropiere asa ca am abandonat aterizarea si m-am dus sa zbor cu ei. Mama ce frumos mai bine de atita nu se poate. Un minut mai tirziu eram din nou un punct pe cer. Era o placre sa stai in termica cu expertii.

Poate in curind vad niste Evo W in tara deasemenea. O sa minince Mantele si Versusurile de vii.

Am avut un accident in aer cu un Predator DLG, este al treilea accident in aer care il am cu Evo W. Scorul este Evo W 3 celelalte DLGuri 0. Predatorul avea o taietura in bordul de atac de vre-o 20-25mm in carbon. O sa pun insignii de Evo W pe bot una pentru fiecare DLG care il scot din comisie. Se pare ca va fi foarte solid si durabil. Ceilalti baieti la cimp fug de mine acuma ca stiu ca nu cistiga la bataie. Baietii faceau misto ziceau sa inventam combat DLG. Deasemenea multi zic ca are performanta buna. Trebuie sa fac un demonstrator si sa-l fac pentru ei. EU zbor complect opus cu tipicii drepataci Mode 2 la radio si lama de lansare pe aripa din stinga. Eu zbor Mode 3 si lama pe aripa din dreapta pentru singaci.
0

#129 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 31 March 2015 - 08:42 PM

Cred ca am gasit ce trebuie http://phoenixmodels...4mm-p-2049.html
0

#130 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 31 March 2015 - 09:54 PM

Traian,

la iti trebuie ?

Ciao Sorin
0

#131 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 01 April 2015 - 10:16 PM

Am schimbat planurile un pic.
Ieri am facut un experiment cu filmul de laminare.
Oracover (Ultracote) 3.5g o fisie de 30x30cm
Laminating film 1.5mil este 3.5g fisie aceiasi dimensiune
Laminating film 3mil este 7.5g la aceiasi dimensiune.

Cind am vazut ca filmu de 3 mil este mai mult decit dublu greutatea la filmu de 1.5 am decis sa incerc cel de 1.5 mai intii sa vad daca am vre-un avantaj comparat cu Ultracote. Vreau sa spun ca diferenta in rigiditate si torsiune este de la cer la pamint.
Deasemenea diferenta de la 1.5mil la 3mil este foarte mare in rigiditate. Ce m-am gindit este sa pun 3mil pe ampenaju vertical (partea fixa numai), pentru ca este cel mai stresat component al modelului plus la aterizare este stresat in continu, si in rest sa folosesc film de 1.5. Filmu de 3mil o sa fie bun la facut balamale deasemenea si probabil o sa fie folosit partial in flaps sa rigidizes structura ca sa pun toate servourile in bot.

Miine incepe munca la fuselajul cu macela compozita. Am sa incep cu placa de servouri exact cum am facut la Evo 3 dar voi folosi numai servourile din fata pina una alta. O sa folosesc deasemenea cozile noi pe care le-am facut. O sa scot folia de 1.5 din partea din fata de la vertical si voi substitui cu folie de 3mil.

O sa scot Ultracote de pe aripa si voi face flapsuri noi care vor fi folosite la urmatoarea etapa din proiect.
0

#132 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 01 April 2015 - 10:20 PM

Aproape am uitat o sa pun un steag de pirat in coada ca modelul asta taie ca sabia alte modele de pe cer. Le este frica sa zboare pe linga mine ca ii tai in bucati. :ph34r:
0

#133 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 01 April 2015 - 10:54 PM

Traian,

Tot nu am inteles la ce iti trebuie http://phoenixmodels...4mm-p-2049.html

Ciao Sorin
0

#134 Useril este offline   ibike 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 69
  • Inregistrat: 14-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Cristuru-Secuiesc
  • Interests:Modelism, Aikido, Grafica...

Postat 02 April 2015 - 08:27 AM

Pentru laminare trebuie durofol, nu se lipeste cu epoxy.
Eu folosesc de 0,2mm, e de ajuns, si mai bine inchide la bordul de atac:
http://phoenixmodels...2mm-p-2162.html
Graupner Mx-12 hot
GP.28 aero, Thunder Tiger, 4,53c.c.
WCH2/Snuber3D/Minicaprise mix
0

#135 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 02 April 2015 - 08:26 PM

Vezi postareaSORIN CAIUS, la 01 April 2015 - 10:54 PM, a spus:

Traian,

Tot nu am inteles la ce iti trebuie http://phoenixmodels...4mm-p-2049.html

Ciao Sorin



Ai dreptate am ales ceva prost.
Ce folosesc eu este film subtire care este folosit la laminarea hirtiei. Filmu se pune pe hirtie cu niste masini speciale. Ignora ce am pus aici ca nu se aplica. Am crezut ca era altceva.

Cred ca am gasit ce trebuie aici
http://folie-laminar...oni-p165537282/
0

#136 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 17 September 2015 - 06:48 PM

50 de kituri sint vindute cu clienti in USA Canada Germania Australia. Evo W zboara in jurul lumii.
Am multe videouri aici cu constructia unui kit. Daca sinteti interesati va uitati aici si imitati ce fac acolo.
http://www.rcgroups....d.php?t=2419320

Am bescoperit o problema mica si cauza de ce aveam probleme cu flutter. Tija de otel avea dimensiune mai mica decit trebuia si avea joc la servo.

Am facut flapsuri noi mai rigide cu ajutor de la o fisie de carbon care imbraca bordul de atac. O sa le folosesc sa vad daca pot pune 4 in servouri in bot.

Cam atita nou aici.

Aceasta postare a fost editata de F2B: 17 September 2015 - 06:49 PM

0

#137 Useril este offline   motzu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 775
  • Inregistrat: 23-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 July 2018 - 11:18 PM

Vezi postareaF2B, la 17 September 2015 - 06:48 PM, a spus:

50 de kituri sint vindute cu clienti in USA Canada Germania Australia. Evo W zboara in jurul lumii.
Am multe videouri aici cu constructia unui kit. Daca sinteti interesati va uitati aici si imitati ce fac acolo.
http://www.rcgroups....d.php?t=2419320

Am bescoperit o problema mica si cauza de ce aveam probleme cu flutter. Tija de otel avea dimensiune mai mica decit trebuia si avea joc la servo.

Am facut flapsuri noi mai rigide cu ajutor de la o fisie de carbon care imbraca bordul de atac. O sa le folosesc sa vad daca pot pune 4 in servouri in bot.

Cam atita nou aici.

Salut Traian

Pana la urma de unde se paote cumpara kit-ul, te rog ?

Multumesc
0

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro