Modelism - RHC Forum: radeti dar..ziceti-mi ce e gresti - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

radeti dar..ziceti-mi ce e gresti dji p1. soare mare si .lentoare

#1 Useril este offline   foxbat 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 332
  • Inregistrat: 05-September 14
  • Gender:Male
  • Location:Un Bucuresti Prafuit
  • Interests:Moto

    Zburatoare

    Bulgaria

    IT-istice

Postat 02 October 2014 - 07:50 PM

Imi asum riscul de a fi luat la bascalie.

si chiar va multumesc pentru asta. ma rog, ma cam oftic,acum vreo 20 de ani primeam o diploma de ENG in aviatie dar..asta e..


se da una bucata dji p1. gps ok, baterii ( destule, ok )
citind recomadarile cu pastrare bateriilor am zis sa le descarc un pic ( 4 - 5 min de zbor usor )incat sa pice in 3.8 V ..de "hibernare"
zis si facut.
soare, ( seara). lac + camp

prima baterie (noua) zboara frumos, raspunde la comenzi, cam 4 minute ( pe cronometru cu care zbor), ok, next
a II a..hm..parca dji-ul se "puturosise",venea incet acasa, nu era prea " activ", poate subiectiva senzatia
tinand cont ca am vreo 5 baterii, am studiat problema.
vant ..nema.

temperatura..contanta ( 15 - 18 grade, la sol )


ce c...t are de din cand in cand ( aparent fara legatura cu bateria, niciodata n -a intrat pe Level 1 de avertizare ci mereu pe verde), desi pleaca si urca .( 100 - 200m ) la intoarcere sau la comenzi "apasate" raspunde ca si cum ar fi super vant acolo sus ?

ca si cum ar incepe o furtuna si ar munci sa vina inapoi ?

de ex ..am "aruncat o " dincolo de lac , la peste 200 m in nici 1 minut ..si ca sa vina inapoi ( cu joysticul la maxim ) a durat ..dublu cel putin ?

stiu ca pare copilarie ce spun insa ..e strange.

la sol era cald si bine ( langa bucale, pe la 18 ..19 ) liniste, pace fara vant.

iar acest comportament ( pote subiectiv desi ..cronomneturl zicea ca nu ) a fost aleator ( baterie noua / baterie folosita ~ 10 zboruri, fara diferenta)


va multumeesc anticipat pt bascalie si raspuns.
0

#2 Useril este offline   neataticu 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1428
  • Inregistrat: 25-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Berceni City - Ilfov
  • Interests:Aero - auto - moto - velo - sport
    Multi roto !

Postat 03 October 2014 - 07:15 AM

Si eu sunt incepator in ale dronelor si am cam aceiasi problema... primul zbor 7 minute.. se aprindea rosu in disperare. Incarc bateria.. din 4200 imi baga 1900 mAh... ce e in neregula bateria noua. Incarc din nou bateria, la fel. Dupa de intra pe rosu se puturosea. Daca o aduceam jos si vroiam iar sa decolez dadeam acceleratie blana, incepea, mesteca si dupa 7 8 secunde se ridica usor... m-am enervat si am tinut-o asa inca vre-o 7 minute pana cand a venit singura jos. Din pacate dupa nu am mai facut decat o incarcare si un zbor sa vad autonomia, dar in hover tot asa 14-15 minute, dintre care doar 9 minute maxim de fun.. in rest intra pe rosu si ma umplea de spume.
E vreo limitare in naza ? In momentul in care voltajul scade sub limita setata in soft "inmoaie" raspunsul motoarelor sa spuna ca nu mai are mult ?

Multumesc,
12CM Records

Freestyle - Armattan Rooster /T-motor f40 pro II - 2400kv motors / Kiss 32A ESC / Kiss V2 FC / Foxeer Pedator / FrSky Taranis x9d+ on TBS Crossfire / TBS Unify Pro V3
DJI Mavic Pro
0

#3 Useril este offline   foxbat 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 332
  • Inregistrat: 05-September 14
  • Gender:Male
  • Location:Un Bucuresti Prafuit
  • Interests:Moto

    Zburatoare

    Bulgaria

    IT-istice

Postat 03 October 2014 - 07:21 AM

Vezi postareaneataticu, la 03 October 2014 - 07:15 AM, a spus:

Si eu sunt incepator in ale dronelor si am cam aceiasi problema... primul zbor 7 minute.. se aprindea rosu in disperare. Incarc bateria.. din 4200 imi baga 1900 mAh... ce e in neregula bateria noua. Incarc din nou bateria, la fel. Dupa de intra pe rosu se puturosea. Daca o aduceam jos si vroiam iar sa decolez dadeam acceleratie blana, incepea, mesteca si dupa 7 8 secunde se ridica usor... m-am enervat si am tinut-o asa inca vre-o 7 minute pana cand a venit singura jos. Din pacate dupa nu am mai facut decat o incarcare si un zbor sa vad autonomia, dar in hover tot asa 14-15 minute, dintre care doar 9 minute maxim de fun.. in rest intra pe rosu si ma umplea de spume.
E vreo limitare in naza ? In momentul in care voltajul scade sub limita setata in soft "inmoaie" raspunsul motoarelor sa spuna ca nu mai are mult ?

Multumesc,



stai un pic, ce spui tu e diferit mult de ce am zis eu.

la mine nu era nici o problema de baterie.
Am iesti sa le zbor pentru ca erau " pline" si urma sa faca nani o vreme. Am zburat cu fiecare cam 1/3 dintr un zobor normal. deci nu era de la baterie.
in cazul tau imi permit sa imi dau cu parerea - ce nivele ai la baterie in softul de la naza ? Defaut e foartea conservativ, cam jumate se consuma..si ..gata.
poti sa te joci cum am citit pe net cu cele 2 nivele de avertizare, in limita bateriei ( ai si calibrare acolo etc)

personal am castigat cam 1 minut de zbor ,fara sa se incalzeasca si faca sa o storc.asa cum am vazut ca s-ar recomandat pe aci

atentie si la ceas :)
0

#4 Useril este offline   hash84 

  • DreamTeam member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2183
  • Inregistrat: 28-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 October 2014 - 08:13 AM

asta se intampla cu lipo cand scade temperatura afara. ii scade si lui tensiunea in sarcina chiar daca nu e descarcat.cu cat depinde de calitatea fiecarei baterii. modificati setarile de tensiune din soft si zburati dupa ceas.
    /------------------------\              |~~\_____/~~\__  |
    |        Hash84          |______________ \______====== )-+
    |                        |                      ~~~|/~~  |
    \------------------------/                         ()
0

#5 Useril este offline   OldMann 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1762
  • Inregistrat: 01-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucovina

Postat 04 October 2014 - 09:40 AM

...mai multe variante...

1. se seteaza pragurile de tensiune din soft naza ( cel minim la 3.2V pe celula), se decupleaza pragul de baterie de pe ESC-uri.

2. nu-i ajunge tensiunea de alimentare de la celulele existente, se mareste numarul de celule. In hovering la punct fix daca i-ai setat limita de inaltime, sa zicem la 50m, pentru al mentine acolo naza ia cam jumatete (chiar 40%) din valoarea maxima a trotel. Deci daca la 40% trotel nu are tensiune suficienta ca motoarele sa produca tractiune ajunge la inaltimea maxima si apoi pica.

3. masa pasaricii e prea mare comparativ cu tractiunea motoarelor(elici prea mici, pas, turatia motoarelor, etc)

NOTA: cititi cu atentie indrumarul NAZA, rand cu rand, nu in diagonala.

...personal pe o pasarica de 2Kg, 6motoare, cu 4cel 5000mA zbor hovering 10-14min, functie de conditii meteo (temp, vant...)



Aceasta postare a fost editata de OldMann: 04 October 2014 - 09:43 AM

If the boat doesnt fly, dont buy!!!

0

#6 Useril este offline   foxbat 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 332
  • Inregistrat: 05-September 14
  • Gender:Male
  • Location:Un Bucuresti Prafuit
  • Interests:Moto

    Zburatoare

    Bulgaria

    IT-istice

Postat 09 October 2014 - 10:25 PM

multumesc ultimilor 2 colegi

nu prea cred ca se aplica la mine in cazul descris nici una din variante

- spun aste pentru ca afara era cald( peste 15 grade ) si sa zicem ca ar fi fost 10 grade la 300 m inaltime ( nu am ajuns acolo..dar..sa luam acest caz)
lipo-ul se incalzeste si se automentine in aceste conditii (poate doar iarna dar.. nu era cazul )

A II a observatie - vorbim de un DJI p1, care este" rtf" , deci nu ar fi probleme de setari, greutate, alea alea. totul stoc, standard, in parametrii.

inca odata multumesc pentru idei, stiu ca e ciudat, de asta am si postat..
0

#7 Useril este offline   eellaa 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 10-November 11
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Elicoptere, Avioane & Planoare

Postat 10 October 2014 - 09:57 AM

Nu am asa ceva, deci nu ma prea pricep dar imi dau si eu cu parerea - sa faci un test simplu data viitoare cand mai intampini problema. Cand il duci 100 - 200m banuiesc ca il duci cu "fata". Cand il aduci si observi comportamentul ciudat ....incearca sa il rotesti cu 180 de grade ...si vezi daca exista o diferenta (ma gandesc ca poate din setari/senzori - a se citi initializare ...vede el ceva mai ciudat si in acel moment viteza de inaintare ramane mare doar intr-o anumita directie....)
0

#8 Useril este offline   foxbat 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 332
  • Inregistrat: 05-September 14
  • Gender:Male
  • Location:Un Bucuresti Prafuit
  • Interests:Moto

    Zburatoare

    Bulgaria

    IT-istice

Postat 10 October 2014 - 01:18 PM

Vezi postareaeellaa, la 10 October 2014 - 09:57 AM, a spus:

Nu am asa ceva, deci nu ma prea pricep dar imi dau si eu cu parerea - sa faci un test simplu data viitoare cand mai intampini problema. Cand il duci 100 - 200m banuiesc ca il duci cu "fata". Cand il aduci si observi comportamentul ciudat ....incearca sa il rotesti cu 180 de grade ...si vezi daca exista o diferenta (ma gandesc ca poate din setari/senzori - a se citi initializare ...vede el ceva mai ciudat si in acel moment viteza de inaintare ramane mare doar intr-o anumita directie....)



da
am incercat
din pacate..e cam departe ca sa l mai vad prea bine :)

o sa mai testez..

am deschis topicul pentru ca e destul de stresant sa te astepti sa vina inapoi in ..1 minut si sa realizezi ca e inca prea departe si ca estimarea e eronata( ex - mare, padure, lac, etc)

Multumesc
0

#9 Useril este offline   executivul 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 195
  • Inregistrat: 10-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Focsani
  • Interests:RC Cars & Planes

Postat 10 October 2014 - 05:12 PM

Fa un zbor si vezi la intoarcere temperatura motoarelor. Eu am patit ceva asemanator: se lenevea, daca la inceput facea hover in 50% dupa 1-2min de zbor trebuia sa urc tot mai sus acceleratia sa-l tin sa nu cada.
Mi-au trecut prin cap toate prostiile pana sa ma prind ca de fapt erau rulmentii la parjoalele mele de NTM-uri. I-am schimbat cu rulmenti de pe rcbearings uk si gata, merge uns :)
Traxxas Summit, HPI Savage XL K5.9, HK Mission-D DRB clone, HPI Mircro RS4 Drift

RCPowers home-made F35v2, RCPowers home-made F18V3, RCPowers home-made F35V3

HobbyKing SK450 Dead-Cat
0

#10 Useril este offline   foxbat 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 332
  • Inregistrat: 05-September 14
  • Gender:Male
  • Location:Un Bucuresti Prafuit
  • Interests:Moto

    Zburatoare

    Bulgaria

    IT-istice

Postat 10 October 2014 - 05:14 PM

motoare noi, zburate f putin. am facut si asta, sunt reci spre ..caldute ( adica undeva 23 - 30 grade)

iar hover-ul il cam face singur ( nu zbor in manual mode ). am inteeles ce idee ai reliefat, o sa fiu si mai atent

multumesc inca odata

Aceasta postare a fost editata de foxbat: 10 October 2014 - 05:15 PM

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro