Modelism - RHC Forum: putin ajutor - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

putin ajutor

#31 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 September 2014 - 10:38 PM

Eu zic asa:

- pune motorul la 100% in idleup;
- scoate telemetria

zboara si zi-ne si noua cum a fost.
0

#32 Useril este offline   AXUL 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 262
  • Inregistrat: 07-January 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 September 2014 - 08:42 PM

Salutare!

As mai adauga si eu:
1. Asigura-te ca e dezactivat governorul.
2. Pe pasul colectiv zici ca ai 12 grade. Ce unghi ai pe ciclic? Tine cont ca atunci cand faci manevre 3D, cele 2 unghiuri se combina in functie de cum si cat tragi de manete si se pot atinge valori destul de mari pentru unghiul final (pana aproape de suma lor). Consecinta fiind ca, daca lantul de putere (format din motor, regulator si curentul maxim de descarcare suportat de baterie) nu face fata sarcinii, turatia scade din 3 motive posibile:
i ) motorul nu poate sa sustina turatia fiindca e subdimensioat,
ii ) tensiunea bateriei scade brusc destul de mult (ducand la declansarea alarmei pe telemetrie si la scaderea turatiei motorului),
iii) ESCul intra in protectie.

Scaderea brusca de turatie se combina cu momentul mare de torsiune generat de rotorul principal, astfel incat se pierde autoritatea pe coada.


Am inteles ca bateriile sunt verificate. Ce motor si ce esc ai?

3. Alta idee: verifica concectivitatea pe partea de putere. Refa toate lipiturile pe conectori. O lipitura rece sau cu o sectiune prea mica pot limita valoarea maxima a curentului din circuit.

Tine-ne la curent! :)

Aceasta postare a fost editata de AXUL: 25 September 2014 - 08:43 PM

0

#33 Useril este offline   adi elicopter gl 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1170
  • Inregistrat: 07-March 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 26 September 2014 - 10:27 AM

Vezi postareaAXUL, la 25 September 2014 - 08:42 PM, a spus:

Salutare!

As mai adauga si eu:
1. Asigura-te ca e dezactivat governorul.
2. Pe pasul colectiv zici ca ai 12 grade. Ce unghi ai pe ciclic? Tine cont ca atunci cand faci manevre 3D, cele 2 unghiuri se combina in functie de cum si cat tragi de manete si se pot atinge valori destul de mari pentru unghiul final (pana aproape de suma lor). Consecinta fiind ca, daca lantul de putere (format din motor, regulator si curentul maxim de descarcare suportat de baterie) nu face fata sarcinii, turatia scade din 3 motive posibile:
i ) motorul nu poate sa sustina turatia fiindca e subdimensioat,
ii ) tensiunea bateriei scade brusc destul de mult (ducand la declansarea alarmei pe telemetrie si la scaderea turatiei motorului),
iii) ESCul intra in protectie.

Scaderea brusca de turatie se combina cu momentul mare de torsiune generat de rotorul principal, astfel incat se pierde autoritatea pe coada.


Am inteles ca bateriile sunt verificate. Ce motor si ce esc ai?

3. Alta idee: verifica concectivitatea pe partea de putere. Refa toate lipiturile pe conectori. O lipitura rece sau cu o sectiune prea mica pot limita valoarea maxima a curentului din circuit.

Tine-ne la curent! :)


ok
ma apuc acum din nou de setat apoi la zbor
tinem legatura
www.fotofilmaerian.ro
0

#34 Useril este offline   adi elicopter gl 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1170
  • Inregistrat: 07-March 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 01 November 2014 - 10:23 PM

a zburat excelent nu au mai fost probleme , am zburat 7 baterii cind am ajuns la a opta duca circa 2 minute am obs o vibratie si in loc sa il aterizez am mai zburat citeva sec dupa care s a auzit un trosnet , eram in idleup cu motorul la 90% si s a infipt direct in pamint . vesnica pomenire!!!!! am recuperat electronica servo si cam atit in rest totul praf si pulbere!!!
mi am cumparat altul si sper sa nu mai am parte de evenimente nefericite

Aceasta postare a fost editata de adi elicopter gl: 01 November 2014 - 10:25 PM

www.fotofilmaerian.ro
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro