Modelism - RHC Forum: Multicopter - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Multicopter Hexa ori Octa Copter

#31 Useril este offline   Ash007 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 21-September 14
  • Gender:Male
  • Location:Chisinau, Moldova

Postat 25 September 2014 - 08:19 AM

eu am cerut ajutor cu un "build" sa cumpar si sa asamblez, daca pot sa cumpar un multicopter ce poate ridica fara probleme 2kg si sa aiba o autonomie de 15-20 minute, sa ajunga pentru o distanta de 4km, pana la 800-900$, dar nici un sfat la tema data
0

#32 Useril este offline   Mihai Oprescu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 666
  • Inregistrat: 03-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Campulung Muscel
  • Interests:Aero

Postat 25 September 2014 - 08:30 AM

Vezi postareaAsh007, la 25 September 2014 - 08:19 AM, a spus:

eu am cerut ajutor cu un "build" sa cumpar si sa asamblez, daca pot sa cumpar un multicopter ce poate ridica fara probleme 2kg si sa aiba o autonomie de 15-20 minute, sa ajunga pentru o distanta de 4km, pana la 800-900$, dar nici un sfat la tema data


Sunt de acord cu FoxBat, 2 kile cu 800-900$ cu tot ce iti trebuie e de-a dreptul imposibil, alegand cele mai ieftine componente. 2 kile inseamna o drona care sa ridice un DSLR ca lumea, topicul se apropie de mistocareala ieftina

PS. asteapta sa se apuce aia de la Amazon sa livreze marfa cu drona si apoi o sa vezi configuratia :-)

Aceasta postare a fost editata de Mihai Oprescu: 25 September 2014 - 08:30 AM

0

#33 Useril este offline   foxbat 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 332
  • Inregistrat: 05-September 14
  • Gender:Male
  • Location:Un Bucuresti Prafuit
  • Interests:Moto

    Zburatoare

    Bulgaria

    IT-istice

Postat 25 September 2014 - 08:43 AM

Vezi postareaAsh007, la 25 September 2014 - 08:19 AM, a spus:

eu am cerut ajutor cu un "build" sa cumpar si sa asamblez, daca pot sa cumpar un multicopter ce poate ridica fara probleme 2kg si sa aiba o autonomie de 15-20 minute, sa ajunga pentru o distanta de 4km, pana la 800-900$, dar nici un sfat la tema data

Ash,

Iti povestesc cum se vede de la noi, de aici. Tine cont ca am prieteni motociclisti pe acolo si ca tara ta e printre locurile mele de suflet. Si bun vin aveti :)


- esti un user nou
- esti dintr-o zona " sensibila" politic
- soliciti elemente care duc la concluzii poate, eronate dar care ne duc cu gandul la ..alte alea si nu la mancarea bunicutei
- ti se pare scumpa masina ( desi la voi combustibilii sunt ieftini ) dar vrei sa credem ca dai 900 $ de investit in ..bunicuta.
- ti s-au dat explicatii foarte pertinente buget/solutie/avantaje/dezavantaje - ori nu le citesti ori..ne iei de "glumeti".
- cu bugetul tau iti poti lua un ATV/moto de terent/scuter sau orice alta solutie "terestra" cu multiple avantaje
- ce vrei tu ( sau pretinzi ca vrei ) nu este inca pe piata la un nivel tehnic si de buget ..domestic. Asta daca nu ai inteles din posturile anterioare .


Cu acesta explicatie am incheiat postarile pe topicul tau si sa imi fie cu iertacine daca am suparat.
0

#34 Useril este offline   adioperator 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1356
  • Inregistrat: 12-November 09
  • Gender:Male
  • Location:Tulcea
  • Interests:aeromodelism

Postat 25 September 2014 - 01:24 PM

@Ash007, exista baieti ce se ocupa de aeromodelism si toate ramurile acestuia chiar in MD, un exemplu este aperhelis.com si chiar au scule capabile de heavy lift. Daca te intalnesti cu ei, in mod sigur vei intelege mult mai bine in ce costuri te duci pentru a obtine ceea ce-ti doresti.
Stima!
0

#35 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 25 September 2014 - 02:28 PM

Vezi postareaMihai Oprescu, la 25 September 2014 - 08:30 AM, a spus:

Sunt de acord cu FoxBat, 2 kile cu 800-900$ cu tot ce iti trebuie e de-a dreptul imposibil, alegand cele mai ieftine componente. 2 kile inseamna o drona care sa ridice un DSLR ca lumea, topicul se apropie de mistocareala ieftina

PS. asteapta sa se apuce aia de la Amazon sa livreze marfa cu drona si apoi o sa vezi configuratia :-)


Ba se poate 2kg 20 min in bugetul asta, dar as face-o doar pentru mine :D

Cu prime air nu te-ai lamurit ce gogoasa este ?
"...within 30 minutes of ordering...To qualify for 30 minute delivery, the order must be less than five pounds," adica 2.5kg si 30 minute si ala din video-ul demonstrativ arata a papusa barbie, nici nu se vad kilogramele de baterii care ar fi necesare pentru asemenea task...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#36 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 25 September 2014 - 03:47 PM

"baietii cu ochi albastri" e vigilenti. :D
0

#37 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 25 September 2014 - 03:55 PM

sa traiti dom'colonel, va place cum merge topicul asta ? :D
... cu picioarele pe pamant ...
0

#38 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 25 September 2014 - 04:26 PM

Vezi postarearenatoa, la 25 September 2014 - 03:55 PM, a spus:

sa traiti dom'colonel, va place cum merge topicul asta ? :D


locotenent-colonel sub acoperire 8) . topicul merge in directia dorita, asteptam sa se "sparga" primii constructori. :ph34r: dormiti linistiti, cineva va vegheaza :diablo:

Aceasta postare a fost editata de worms: 25 September 2014 - 04:27 PM

0

#39 Useril este offline   Ash007 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 21-September 14
  • Gender:Male
  • Location:Chisinau, Moldova

Postat 25 September 2014 - 09:23 PM

am un bmw 523i 2007, si ma cam bate la buzunar sa o repar, + e foarte joasa, recent am dat 2200 de euro in amortizoare, si acteva metale pe sub ea, si combustibilul de ce e ieftin, e 1 euro litru, eu am un salariu stabil de 600 euro lunar, 900$ pot sa investesc, sa parcurg distanta aia de 20 km cu un quadrociclu, ar fi super, dar eu pana acolo trebuie sa ajung cu mahsina, dupa sa urc pe quadrocilcu, sau ce nume are el in romana, am zis recent, am luat o Niva 4x4, dar a ieshit foarte rapid din uz, poate eu conduc agresiv, nu pastrez, posibil, cluburi de aeromodelism, am cerut ajutor, miau cerut 500$ sa ma invete, sau 10000$ sa o faca ei, drona data..

ms de ajutor
0

#40 Useril este offline   Ash007 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 21-September 14
  • Gender:Male
  • Location:Chisinau, Moldova

Postat 25 September 2014 - 09:32 PM

Vezi postareaAsh007, la 25 September 2014 - 09:23 PM, a spus:

am un bmw 523i 2007, si ma cam bate la buzunar sa o repar, + e foarte joasa, recent am dat 2200 de euro in amortizoare, si acteva metale pe sub ea, si combustibilul de ce e ieftin, e 1 euro litru, eu am un salariu stabil de 600 euro lunar, 900$ pot sa investesc, sa parcurg distanta aia de 20 km cu un quadrociclu, ar fi super, dar eu pana acolo trebuie sa ajung cu mahsina, dupa sa urc pe quadrocilcu, sau ce nume are el in romana, am zis recent, am luat o Niva 4x4, dar a ieshit foarte rapid din uz, poate eu conduc agresiv, nu pastrez, posibil, cluburi de aeromodelism, am cerut ajutor, miau cerut 500$ sa ma invete, sau 10000$ sa o faca ei, drona data..

ms de ajutor

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  reqw.PNG (16.53K)
    Number of downloads: 41

0

#41 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 26 September 2014 - 01:29 PM

Livrarea cu coptere, in cazuri unde chiar merita, nu prosteala gen Amazon, va deveni o realitate destul de curand, un comunicat Reuters/DHL de ieri ne arata ca nemtii sunt deja in teste, pentru ca legea le permite, nu ca la americani, care au devenit caraghiosi... si ne lasa sa banuim caracteristicile zburatoarei lor.

E vorba de un serviciu postal de urgenta (medicamente ;) ) catre o insula aflata la... 12km ! care s-ar face in 15-30min, de catre un catraliciu de 5kg, din care 1.2kg ar fi sarcina utila.

http://www.reuters.c...N0HJ1ED20140924

O simulare in eCalc arata ca asa ceva este perfect posibil, ca sa il linistim pe colegul nostru, sa vedem daca se apuca de treaba pe bune...

O clarificare: model weight 1550 trebuie inteles ca 1200 sarcina utila si 350 grame masa frame-ului gol.

Astept sa aud ca asa ceva nu e posibil :D

Fisiere atasate


... cu picioarele pe pamant ...
0

#42 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 26 September 2014 - 04:21 PM

asa ceva!!!! nu se poate :D
0

#43 Useril este offline   Para 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 462
  • Inregistrat: 20-December 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Ghencea

Postat 27 September 2014 - 07:29 PM

Ca vad ca ma "barfeste" lumea p-aici. :D

Am zburat si cu 200g, si cu 2 Kg, ba chiar si cu 4 Kg payload (doua sticle de cola). Cu tehnologia de azi, 15 min cu 2 Kg e usor de realizat, dar doar pe calm plat, si cu plafon jos de zbor. Daca ai de urcat la 150-200m, daca ai de zburat 1-2 Km si mai bate si vantul, deja 10 min e cam limita.

Am filmat o casa memoriala, balcon cu balcon, cornisa cu cornisa, si pe urcare si pe coborare si pe translatie, si pe unghiuri de 45 de grade de m-am plictisit... cred ca vreo 18 min. In schimb la o termocentrala, cu lumanare pe langa un cos de fum si filmari plonjate in condensatoare, la 11 minute coboram in alarma si am avut dificultati la franare :)
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro