Modelism - RHC Forum: baterii alkaline scurse - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

baterii alkaline scurse Spektrum dx6i

#1 Useril este offline   vt100 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 18-June 11
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 01 October 2014 - 10:42 PM

Salut

Acum vreo 2 ani si jumatate mi-am cumparat un Spektrum dx6i. Din varii motive nu l-am mai folosit in ultimii 2 ani, dar nu m-am gandit sa scot bateriile fiindca in fiecare zi ziceam ca poate maine il folosesc. Intre timp am schimbat cateva chirii si i-am pierdut urma in dulap. Azi mi-a fost dor sa dau o tura cu elicopterul, si cand l-am scos din cutie nu mica mi-a fost mirarea cand am realizat ca bateriile se scursesera destul de nasol. As dori sa va pun cateva intrebari:
1) Din cauza ca nu mai am rabdare pana maine, cand voi lua alte baterii, credeti ca mai e vreo sansa sa functioneze?
2) Daca da, care sunt pasii care ar trebuii sa ii urmez? In mare am curatat grosul din cavitatea care gazduieste bateriile, dar sunt curios daca ar mai fi de facut ceva pasi inainte de a pune niste baterii noi... Oare ar trebuii sa desfac statia sa curat si pe dinauntru? Sau sa pilesc contactele?
3) Daca a luat ceva damage, oare e reparabil? Oare cat ar putea sa ma coste?

De asemenea as vrea sa previn pe altii in situatia mea, sa nu uite dispozitive electronice cu baterii inauntru daca nu le folosesc des!

Va multumesc...
Imagine postata
0

#2 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 02 October 2014 - 05:48 AM

acidul care curge e destul de coroziv...

Atit pus atatea intrebari...da ma gandesc ca ati pus mana pe o surubelnita, dupa ce ati scos vechile baterii, ati desfacut statia, ati curatit-o cu apa si sapun, ati uscat-o, ia-ti pus alte baterii si ati verificat-o...Mai mult, ma tot gandesc ca merge.
0

#3 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 02 October 2014 - 07:01 AM

Cand aud ca nu am rabdare pana maine... ma intreb ce o fi cu tinerii astia :p

In rest, si eu ca Mihai, in loc sa postez puneam maina si o desfaceam pana acum... daca a curs acid pe circuite, de abia atunci incepeam sa intreb de electronist
... cu picioarele pe pamant ...
0

#4 Useril este offline   ZIPPO 9 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 439
  • Inregistrat: 17-January 14
  • Gender:Male
  • Location:Paltinis,Caras-Severin
  • Interests:RC & BIKE

Postat 02 October 2014 - 08:07 PM

In primul rand contactele sunt afectate.Trebuie curate cu alcool si intepartata cocleala.Daca a ajuns si pe placa dai si acolo cu alcool cu o pensula.
In rest multa bafta :drinks:
HSP NITRO 1/10 buggy
TAMIYA SONIC FIGHTER 1/10 brushed
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro