Modelism - RHC Forum: ANGRENAJE - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

ANGRENAJE

#1 Useril este offline   EXA 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 04-September 14

Postat 05 September 2014 - 03:51 PM

Salut,
Poate stie cineva care este diametrul de divizare al unei roti dintate avand numarul de dinti ( 104T ) si modulul ( 48Dp ). In principiu d=z*m unde d = diametru de divizare, z = numarul de dinti si m = modulul. Nu stiu insa unitatea de masura pentru modul. Ce inseamna Dp ?
0

#2 Useril este offline   cristake 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 672
  • Inregistrat: 01-December 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 September 2014 - 05:27 PM

Dp inseamna pitch
Proud member of MRT Club
0

#3 Useril este offline   OldMann 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1762
  • Inregistrat: 01-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucovina

Postat 09 September 2014 - 08:52 AM

Vezi postareaEXA, la 05 September 2014 - 03:51 PM, a spus:

Salut,
Poate stie cineva care este diametrul de divizare al unei roti dintate avand numarul de dinti ( 104T ) si modulul ( 48Dp ). In principiu d=z*m unde d = diametru de divizare, z = numarul de dinti si m = modulul. Nu stiu insa unitatea de masura pentru modul. Ce inseamna Dp ?


...la rotile dintate nu exista diametru de divizare, poate exista diametru de cap, diametru de fund...masurat pe capul dintelui sau pe fundul dintelui.

Putem vorbi de un raport de divizare (reductoare sau multiplicatoare de turatie) sau de un cap divizor (pentru freze).

Dp= este o marime atipica, se refera la diametrul rotii danturate masurat pe capul dintelui, paradaxal e ca unitatea de masura e mm, daca ar fi cum spune interlocutorul de mai sus (pitch) s-ar referii la distanta masurata pe varful filetului ( pentru suruburi cu filet triunghiular), adica la pasul filetului si mai putin in cazul rotilor dintate. Sistemul de notatie a fost imprumutat din cel american si creaza confuzii cand este comparat cu cel STAS.



If the boat doesnt fly, dont buy!!!

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro