Modelism - RHC Forum: Discutii despre inscrierea membrilor - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Discutii despre inscrierea membrilor Intrebari si interventii

#31 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 24 September 2014 - 07:56 AM

Vezi postareastiganas, la 24 September 2014 - 06:41 AM, a spus:

...
- formularul trebuie completat si semnat de mana. Practic asta inseamna ca trebuie tiparit, completat, scanat si retrimis. Tata ar avea dificultati majore si ar renunta. Eu m-am tarat 2 zile pana l-am facut.
...
- trebuie o poza tip buletin
...
- iti trebuie cont la banca si internet banking.


Daca ai vazut formularul pe forum, ai calculator si cine are calculator o are si imprimanta de obicei. Pixul pentru semnatura numai poate fi o problema banuiesc
Nu trebuie tip buletin, trebuie se fie fata persoanei vizibila si atit (apropo si eu am zis ca nu trebuie poza, ei au hotarit altfel. La mai multe asociatii unde sunt membru in D, nu sint cartela de membru cu poze)
ING are si filiale cu casier, se poate depune bani numerar.

Si in ultima instanta rog pe Andras sa si publifica adresa postala (daca nu cumva si scrie deja undeva) ca omeni se trimite formularul cu poza si 50 lei numerar prin posta... nu ar fi greu...

La formular online se lucreaza.

Aceasta postare a fost editata de wabo1: 24 September 2014 - 07:57 AM

Walter Born
rhc@born.ro
0

#32 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 24 September 2014 - 08:06 AM

Vezi postareafurios, la 24 September 2014 - 07:53 AM, a spus:

...
Cum e posibil o banca ca ING sa aibe doar 1 maxim 3 casierii in tot Bucurestiul desi sedii sunt multe.
...


Acelea nu sunt SEDII !
"Gheretele" cu ATM numite ING Office sunt o franciza, apartin fiecare unei persoane juridice francizant, la fel ca un restaurant McDonalds.
Legaturile cu ING sunt firma, logistica de ATM si conturile in care se tin banii, la ING banca mama, una in fiecare localitate, singura care are ghiseu unde opereaza cu numerar.
Cladirea unde este un ING Office, precum si investitia, sunt ale francizantului.

Ca servicii bancare sunt in top 5, printre singurele 3 care nu percep comision la retragere cash si care iti da peste 2% dobanda la banii care ii tii la ei.

Paypal de ce nu se poate ?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#33 Useril este offline   furios 

  • RAPTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1168
  • Inregistrat: 30-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bragadiru
  • Interests:Heli

Postat 24 September 2014 - 08:08 AM

Vezi postareawabo1, la 24 September 2014 - 07:56 AM, a spus:

Daca ai vazut formularul pe forum, ai calculator si cine are calculator o are si imprimanta de obicei. Pixul pentru semnatura numai poate fi o problema banuiesc
Nu trebuie tip buletin, trebuie se fie fata persoanei vizibila si atit (apropo si eu am zis ca nu trebuie poza, ei au hotarit altfel. La mai multe asociatii unde sunt membru in D, nu sint cartela de membru cu poze)
ING are si filiale cu casier, se poate depune bani numerar.

Si in ultima instanta rog pe Andras sa si publifica adresa postala (daca nu cumva si scrie deja undeva) ca omeni se trimite formularul cu poza si 50 lei numerar prin posta... nu ar fi greu...

La formular online se lucreaza.



Tin sa te contrazic,ia numarul de pe siteul banci si suna sa vezi cate sedii incaseaza bani cash in Bucuresti,pe mine m-au trimis la "opera"(sediul central) spunandumi ca doar acolo se pot incasa bani daca nu ai un cont ING.

Ps.Am avut un soc cand am sunat la numarul de pe site si mi-a raspuns un robot iar prima vorba a vost...."rostiti CNP-ul".Adica eu ca sa intru in discutie cu un consultant trebuia sa imi dau CNP-ul...mi se pare putin prea mult,dar asta e alta poveste.
T-REX 500 PRO
T-REX 600N/OS55HZ-R
T-REX 700X
T-REX 800 TOURBINE
RAPTOR 90 SE gasser
HENSELEIT 3DNT
Save the flybar !!

---------Alexe Gabriel----------
0

#34 Useril este offline   furios 

  • RAPTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1168
  • Inregistrat: 30-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bragadiru
  • Interests:Heli

Postat 24 September 2014 - 08:13 AM

Vezi postarearenatoa, la 24 September 2014 - 08:06 AM, a spus:

Acelea nu sunt SEDII !
"Gheretele" cu ATM numite ING Office sunt o franciza, apartin fiecare unei persoane juridice francizant, la fel ca un restaurant McDonalds.
Legaturile cu ING sunt firma, logistica de ATM si conturile in care se tin banii, la ING banca mama, una in fiecare localitate, singura care are ghiseu unde opereaza cu numerar.
Cladirea unde este un ING Office, precum si investitia, sunt ale francizantului.

Ca servicii bancare sunt in top 5, printre singurele 3 care nu percep comision la retragere cash si care iti da peste 2% dobanda la banii care ii tii la ei.

Paypal de ce nu se poate ?



Hai ca ai inceput sa fi enervant,crezi ca intereseaza pe cineva franciza ta,am impresia ca matale nu ai altceva mai bun de facut decat sa corectezi si sa contrazici lumea.
T-REX 500 PRO
T-REX 600N/OS55HZ-R
T-REX 700X
T-REX 800 TOURBINE
RAPTOR 90 SE gasser
HENSELEIT 3DNT
Save the flybar !!

---------Alexe Gabriel----------
0

#35 Useril este offline   Travel Air 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1225
  • Inregistrat: 26-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Vaslui
  • Interests:Zbor

Postat 24 September 2014 - 08:14 AM

Las' ca la Vaslui nu e nici un sediu, casierie sau franciza ING. M-am dus la BRD si am completat un OP de mana pe care ei l-au scanat si trimis la Iasi pe mail :angry2: . Sper sa fi scris contul corect sa ajunga banii :rofl:

Va dati seama ca mi-au luat 10 lei comision....



Vezi postareafurios, la 24 September 2014 - 08:08 AM, a spus:

Tin sa te contrazic,ia numarul de pe siteul banci si suna sa vezi cate sedii incaseaza bani cash in Bucuresti,pe mine m-au trimis la "opera"(sediul central) spunandumi ca doar acolo se pot incasa bani daca nu ai un cont ING.

Ps.Am avut un soc cand am sunat la numarul de pe site si mi-a raspuns un robot iar prima vorba a vost...."rostiti CNP-ul".Adica eu ca sa intru in discutie cu un consultant trebuia sa imi dau CNP-ul...mi se pare putin prea mult,dar asta e alta poveste.

Aceasta postare a fost editata de Travel Air: 24 September 2014 - 08:14 AM

Bogdan Floria

bogdan.floria@aeromodelism.ro
bogdanfloria@gmail.com
0757110983

"Norocul astepta tacut stiind viitorul"
0

#36 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 24 September 2014 - 08:21 AM

Andras? Ai citit problema? Nu era ce iti am zis se faci contul la o banca mai bine representata?
Ramane varianta cu posta.
Daca cineva are probleme de depunere la ING, o depun eu in locul lui la ING, avem filiala functionala aici in BN. pana se face alt cont eventual sau Paypal...cartela credit sau debit...

Aceasta postare a fost editata de wabo1: 24 September 2014 - 08:22 AM

Walter Born
rhc@born.ro
0

#37 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 24 September 2014 - 08:40 AM

Vezi postareafurios, la 24 September 2014 - 08:13 AM, a spus:

Hai ca ai inceput sa fi enervant,crezi ca intereseaza pe cineva franciza ta,am impresia ca matale nu ai altceva mai bun de facut decat sa corectezi si sa contrazici lumea.


Bun nume de forum ti-ai ales :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#38 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 24 September 2014 - 11:00 AM

Stimati Aeromodelisti,

In urma sesizarilor facute in legatura cu procedura de inscriere la ARA, am decis ca cererea de aderare si taxa aferenta sa se poata trimite prin curierat rapid. Mai mult de atat nu se mai poate face pana in prezent.

Cei care doresc sa se inscrie trebuie sa se foloseasca de noul formular http://www.rhcforum....post__p__756131

O zi buna,

Andras
Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#39 Useril este offline   Misu199774 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 358
  • Inregistrat: 02-January 13
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 24 September 2014 - 11:59 AM

Valabil si pentru cei ce au trimis deja cereri spre aprobare?

FrSky X9D Taranis Plus
Durafly HyperBipe
HobbyKing GoDiscover
F-22 Depron
0

#40 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 24 September 2014 - 12:07 PM

Vezi postareaMisu199774, la 24 September 2014 - 11:59 AM, a spus:

Valabil si pentru cei ce au trimis deja cereri spre aprobare?

Toate cererile care au fost deja semnate de catre ARA si transmise catre menbru (adica pana la cererea cu numarul 43 adica pana la data de 23.09.2014)trebuie sa foloseasca procedura veche. Azi inca nu am primit nici o cerere de aderare.
Astfel se incurca lucrurile rau de tot.

O zi buna,

Andras

Aceasta postare a fost editata de Andrix_y: 24 September 2014 - 12:11 PM

Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#41 Useril este offline   SID 

  • datebest.net - visit website and win smartphone!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 26-December 09
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 24 September 2014 - 12:22 PM

Vezi postareaAndrix_y, la 24 September 2014 - 11:00 AM, a spus:

Stimati Aeromodelisti,

In urma sesizarilor facute in legatura cu procedura de inscriere la ARA, am decis ca cererea de aderare si taxa aferenta sa se poata trimite prin curierat rapid. Mai mult de atat nu se mai poate face pana in prezent.

Cei care doresc sa se inscrie trebuie sa se foloseasca de noul formular http://www.rhcforum....post__p__756131

O zi buna,

Andras


Care-i diferenta fata de primul formular..., pct nr.8 ?

Bafta
Dan
0

#42 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 24 September 2014 - 12:25 PM

Vezi postareadanysoft32, la 24 September 2014 - 12:22 PM, a spus:

Care-i diferenta fata de primul formular..., pct nr.8 ?

Bafta
Dan

Da
Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#43 Useril este offline   comnean 

  • Jetinson
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 886
  • Inregistrat: 31-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Craiova
  • Interests:WHAT KIND OF MAN WOULD LIVE WHERE THERE IS NO DARING? I DON'T BELIVE IN TAKING FOOLISH CHANCES, BUT NOTHING CAN BE ACCOMPLISHED WITHOUT ANY CHANCE AT ALL.

Postat 24 September 2014 - 10:44 PM

M-as decide sa devin membru ARA cu mare drag daca cineva imi poate explica cum se va asigura protectia datelor cu caracter personal.ID, poza, semnatura adresa, etc. Cred ca trebuie clarificat acest aspect.
As ramane recunoscator oricui care m-ar putea lamuri. O seara buna.
MC 24 Graupner ACT 2.4, mpx 3300 PROFI
SERIOUS THINKS THAT CAN FLY + A DREAM UNDERCONSTRUCTION
0

#44 Useril este offline   Khyushu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 09-April 02

Postat 24 September 2014 - 11:59 PM

Vezi postareacomnean, la 24 September 2014 - 10:44 PM, a spus:

M-as decide sa devin membru ARA cu mare drag daca cineva imi poate explica cum se va asigura protectia datelor cu caracter personal.ID, poza, semnatura adresa, etc. Cred ca trebuie clarificat acest aspect.
As ramane recunoscator oricui care m-ar putea lamuri. O seara buna.


Buna intrebare....Si eu ma gandesc de una saptamana la lucrul asta si...sincer nu stiu ce sa fac. Daca as da doar adresa si numele ar fi irelevant pt. alte persoane (nu au ce sa faca cu ele) dar ca sa dau CNP si semnatura....nu prea imi convine mai ales ca sunt patit.
0

#45 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 25 September 2014 - 07:01 AM

Sincer si eu m-am gindit intii ca este exagerat cu datele personale. Iar daca tineti bine minte si inclusif cind iti vine un colet sau o scrisoare, dai cnp la courierat sau la posta. Chiar daca platesti o factura la unele banic nu merge fara astea. Si da, sistemul aceasta se iti cere si inclusif marimea papuciilor eu consider o ramasita din comunism si o suspiciune generalizat. Dar din cite stiu eu exista o legislatie in vogoare care obliga pe cei care colecteaza intrun fel se tine secret si cum se fie stocate...
Walter Born
rhc@born.ro
0

#46 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 25 September 2014 - 07:25 AM

Revin cu intrebarea din postul #29...

Se precizeaza in legislatie ca sunt necesare astfel de masuri de identificare a membrilor unei asociatii ?
Sau e un exces al cuiva, din aceasi categorie ca adunarea generala in persoana ?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#47 Useril este offline   GigiGL 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2105
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Aero

Postat 25 September 2014 - 07:42 AM

Eu cred ca problema nu-i la ARA neaparat. Dar cand vom fi legitimati sau cand speram sa avem o asigurare la nivel de ARA pentru zburatoarele noastre, aceste date vor fi necesare. ARA isi poate inscrie in statut un paragraf privind protectia datelor personale. Si la firme, cand ne facem contracte de angajare sau colaborare, furnizam aceste date.
Gigi Sterian
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
Beaver 1520
Maule 1500
Helios 2545
... Taranis X9D plus / ACCST / AFHDS
0

#48 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 25 September 2014 - 09:48 AM

Vezi postareacomnean, la 24 September 2014 - 10:44 PM, a spus:

M-as decide sa devin membru ARA cu mare drag daca cineva imi poate explica cum se va asigura protectia datelor cu caracter personal.ID, poza, semnatura adresa, etc. Cred ca trebuie clarificat acest aspect.
As ramane recunoscator oricui care m-ar putea lamuri. O seara buna.


Buna,

In momentul de fata cererile de aderare sunt listate si puse in dosarul ARA. Dosarul este tot timpul cu mine ca am nevoie de el in fiecare zi. In viitor vor fi puse intr-un seif. Datele din cerere de aderare cu exceptia semnaturii sunt stocate pe o memorie externa unde datele sunt criptate.
Cand se va finaliza pagina web si modulul de inscriere a aeromodelistilor datele se vor tine pe o baza de date criptata . Datele for fi hostate intrun Data Center din Bucuresti al companiei Combride care ne face hosting pe gratis.
Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#49 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 25 September 2014 - 09:59 AM

Vezi postarearenatoa, la 25 September 2014 - 07:25 AM, a spus:

Revin cu intrebarea din postul #29...

Se precizeaza in legislatie ca sunt necesare astfel de masuri de identificare a membrilor unei asociatii ?
Sau e un exces al cuiva, din aceasi categorie ca adunarea generala in persoana ?

Vome avea nevoie de aceste date in viitorul apropiat. Si cand va fi nevoie sa le folosim atunci fiecare membru va fi informat si fara acordul lui nu se va face nimica.
Si nu este un exces al cuiva!!!!!

O intrebare pentru toti.

Cand ati semnat orice contract cu un furnizor sau cerut aceste date sigur 100% ,oare ati pus aceste intrebari si lor? Se cere CNP sau Serie CI la orice colet primit ,pe iei iati intrebat?
Sunt sigur ca a semnat fiecare ca primarul.

Haideti sa nu mai cautam nod in papura daca nu este cazul. Criticile si observatiile sunt bune dar cand sunt si ele dozate corect si cand trebuie.

Tot respectul
Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#50 Useril este offline   SID 

  • datebest.net - visit website and win smartphone!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 26-December 09
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 25 September 2014 - 10:06 AM

Vezi postareaAndrix_y, la 25 September 2014 - 09:59 AM, a spus:



Am o rugaminte, cand mai pui tabelul cu situatia membrilor inscrisi , pune-l la o dimensiune mai mare ca nu se intelege mai nimic. Trebuie sa-l salvezi in pc ca sa-l poti "zooma" sa-l poti citi.

Merci
0

#51 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 25 September 2014 - 10:39 AM

Vezi postareadanysoft32, la 25 September 2014 - 10:06 AM, a spus:

Am o rugaminte, cand mai pui tabelul cu situatia membrilor inscrisi , pune-l la o dimensiune mai mare ca nu se intelege mai nimic. Trebuie sa-l salvezi in pc ca sa-l poti "zooma" sa-l poti citi.

Stiu. dar este un pivot table si grneraza automat raportu pe care nu il pot micsora. Daca il micaorez nu mai vezi nimica.


Merci

Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#52 Useril este offline   Parfenov 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 737
  • Inregistrat: 25-July 13
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Aeromodelism

Postat 25 September 2014 - 10:44 AM

La cat timp se actualizeaza lista ?
Parfenov Razvan
0

#53 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 25 September 2014 - 11:23 AM

Vezi postareaParfenov, la 25 September 2014 - 10:44 AM, a spus:

La cat timp se actualizeaza lista ?

Buna data de actualizare apare in tabel sus.
La sfarsitul zilei de azi voi mai genera altul cu data de azi.
Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#54 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 September 2014 - 03:06 PM

M-am gandit si eu, nu sunt expert in legislatie dar bunul simt imi spune ca inscrierea intr-o asociatie presupune o semnatura olografa si date personale complete. Pana si la semnarea unei amarate de liste de sustinere pentru un candidat e nevoie de aceste date, cu atat mai mult aici.

De fapt cred ca deocamdata ARA e la limita legalitatii deoarece admite copii scanate dupa formularul de inscriere, in mod normal in dosar ar trebui sa fie originalul cu semnatura de rigoare dar cum suntem o organizatie minora cred ca merge (si nimeni nu va sustine ca nu e semnatura lui).

Fara semnatura si date personale pot sa il inscriu in ARA si pe Iliescu sau Ponta ca da bine. Au mai fost cazuri, chiar aici pe forum, cu unul care fura poze cu Zod (si nu numai) si zicea ca el e cel care face acobatie aero.

Vezi postareaKhyushu, la 24 September 2014 - 11:59 PM, a spus:

Buna intrebare....Si eu ma gandesc de una saptamana la lucrul asta si...sincer nu stiu ce sa fac. Daca as da doar adresa si numele ar fi irelevant pt. alte persoane (nu au ce sa faca cu ele) dar ca sa dau CNP si semnatura....nu prea imi convine mai ales ca sunt patit.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 25 September 2014 - 03:07 PM

0

#55 Useril este offline   sandu62 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2135
  • Inregistrat: 25-November 13
  • Gender:Male
  • Location:Pucioasa / DB
  • Interests:Aeromodele & Elicoptere

Postat 25 September 2014 - 06:42 PM

datele.... sunt, adica cnp-ul sunt pe foaia de varsamant de la banca
asa ca puneti si voi cum am facut eu
va fi ok ,zic

nu stiti cum s-o mai mai suciti ,vreti sau nu asta ar fi intrebarea

Romanashu stie el cu sa fie carcotas din nastere :nea:

scuze si stima

Aceasta postare a fost editata de sandu62: 25 September 2014 - 06:43 PM

0

#56 Useril este offline   comnean 

  • Jetinson
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 886
  • Inregistrat: 31-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Craiova
  • Interests:WHAT KIND OF MAN WOULD LIVE WHERE THERE IS NO DARING? I DON'T BELIVE IN TAKING FOOLISH CHANCES, BUT NOTHING CAN BE ACCOMPLISHED WITHOUT ANY CHANCE AT ALL.

Postat 25 September 2014 - 11:12 PM

Andrix_y,
In cazul tuturor companiilor la care ofer pe tava CNP-ul meu exista o declaratie publica care implica penal compania in cazul in care imi utilizeaza in mod ilegal datele de identificare. Mi se pare de bun simt ca si ARA sa aiba asa ceva pentru ca in cazul in care, Doamne fereste, datele nostre personale sunt folosite necorespunzator, nu neaparat din cauza fondatorilor sa poata fi trasa la raspundere. Din cate am citit ARA este persoana juridica si in mod normal operand cu date personale ar trebui sa ne protejeze identitatea.
Sunt patit cu o companie de telefonie mobila (nu o numesc) si cu un serviciu de curierat (pe care nu il numesc) care datorita lipsei de protectie a datelor mele personale mi-au creat prejudicii! Trafic de net pe care eu il plateam ca prostul si santaj prin tehnica "accidentul".

Wabo,
Fiind mai mult in tranzit intre lumea civilizata si romanica ma asteptam sa cunoasteti legislatia germana.

Sandu 62,
Ma bucur ca nu esti patit, nu-i vorba aici de carcoteala ci de legislatie si protectia datelor personale.Situatia bancilor este cea descrisa de mine in raspunsul catre Adrix_Y. Si eu credeam intr-o vreme ca datele personale nu sunt mare scofala dar se pare ca nu prea-i asa!

Aceasta postare a fost editata de comnean: 25 September 2014 - 11:14 PM

MC 24 Graupner ACT 2.4, mpx 3300 PROFI
SERIOUS THINKS THAT CAN FLY + A DREAM UNDERCONSTRUCTION
0

#57 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 26 September 2014 - 12:00 AM

Buna,

Am luat deja legatura cu un avocat sa vedem ce trebuie sa facem noi ca asociatie non profit ca sa putem lucra cu date cu caracter personal. Aceasta discutie am avuto pentru cazul in care datele sunt tinute electronic pe o platfroma web nu pentru inscriere persoanelor manual ( varianta manuala find una temporara deoarece cea web este in curs de implementare).

Sa cerut repede repede din partea aeromodelistilor sa favem inscrierile in ARA desi nu prea am fost de acord sa inscriem membri in forma manuala ci doar cu varianta web.

In acelasi timp suntem presati de timp deoarece incepand din luna viitoare se vor relua discutiile in principiu cu MT pe baza ordinului 8/2014 si avem nevoie urgent de membrii si de supportul membrilor.

Acumas cateva zile am cerut support pe domneniu de avocatura de ce credeti ca am facut acest lucru? pentru cele mentionate mai sus si pt alte topicuri. Raspuns nu am primit suport de la nimeni inca, desi avem aeromodelisti cu aceste cunostinte.
Am luat legatura cu o firma de avocatura iar suma minima pe luna ca abonament lunar este de 250 RON nu ne permitem acest lucru in momentul de fata.

Dupa cum am spus fara ajutorul vostu nu se va putea construi nimic util.

Va rog mult pt binele aeromodelismului nu stati nepasatori fata de acest subiect si sa asteptati ca alti sa va rezolve problemele.... dati o mana de ajutor.




Multumesc de intalegre si daca am jignit nu am facut cu rea intentie.

Aceasta postare a fost editata de Andrix_y: 26 September 2014 - 12:16 AM

Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#58 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 26 September 2014 - 06:08 AM

De preferat totusi un avocat modelist care cam stie macar despre ce eset vorba. Nu unul la care trebuie explicat indelung. Intre cele peste 10000 membri a forumului RHC nu se afla nici unul si nici contra cost? Poate gasim pe alt modelist care l sponsorizeaza..
Walter Born
rhc@born.ro
0

#59 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 26 September 2014 - 06:21 AM

Vezi postareacomnean, la 25 September 2014 - 11:12 PM, a spus:

...

Wabo,
Fiind mai mult in tranzit intre lumea civilizata si romanica ma asteptam sa cunoasteti legislatia germana.


Nu ma aflu in tranzit de cit virtual si daca depuneai efortul minim prin vizitarea situriilor mele pe Internet ai gasi si foarte bine formulat (de avocatura in limba germana, franceza si engleza) textele respective pe situl meu.

Fiecare data cind am mentionat reguli din Germania am auzit chestie de genul "bai, ca la loi in Romania nu merge", dute inapoi a casa.

Probemele tale intimpinate ai avut cu firme romanesti cu angajati romani care au si ei, iti garantez pe situriile lor altceas vorbe fantastice de avocatura asiguratoare ca si mine doar ca nu le pasa la unii angajati.

De aici mai departe, daca crezi ca Andras sau Alexandra, singurele persoane care lucreaza zilnic si activ la ARA de la ora 6 dimineata pana la doua zi dimineata ora 3, nu reprezinta incredere, nu m-asi inscrie din start.

O alta trasatura germana daca ma permiteti se va incind un pic este, ca nu sintem suspicios din start fata de persoane care nu cunostem chiar daca am avut experiente negative cu o alta alta persoana. In ultimi 20 de ani (cu foarte putin "tranzit") am constatat ca din pacate in Romania domina idea ca cine nu cunosti personal sau nu iti a fost recomandat de o cunostinta, este suspect.

Asa ca nu te cunosc, dar te cred, dar cunosc pe Andras si Alexandra si ti le recomand cu incredere ca si 99% din membri forumului RHC. In plus ele au fost votate de alti 50si membri a modelismului la o adunare linga Brasov unde erai invitat si tu se participi sau se candidezi. Este suficient asta ca se te inscri fara frica?
Walter Born
rhc@born.ro
0

#60 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 26 September 2014 - 01:49 PM

Am si eu de facut urmatoarele precizari:
-@ comnean legea la care faci referinta este "Legea nr. 677 din 2001 pentru protectia persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal si libera circulatie a acestor date". te rog sa-mi spui daca in opinia ta dupa lecturarea acestei legi, consideri ca ar fi necesar ca orice societate comerciala care emite facturi catre persoane fizice sa se inscrie in registru operatorilor de date cu caracter personal?
-@ stiganas. din fericire lucrurile au evoluat si pe la noi iar semnatura electronica este chiar la moda, de cativa ani buni inclusiv in randul autoritatilor, de 2-3 ani este chiar unica modalitate pt. persoanele juridice prin care pot depune decalratiile catre admin. fiscale.
Haideti sa nu ne impiedicam acum in detalii, este bine ca semnalizati posibile probleme, dar sa nu le privim totusi ca pe un impediment in privinta inscrierii noastre, caci riscam sa picam in ridicol.

Aceasta postare a fost editata de xorg: 26 September 2014 - 01:52 PM

0

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro