Modelism - RHC Forum: Constructie multicopter - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Constructie multicopter Sunt incepator, vreau sa-mi construiesc un multicopter

#1 Useril este offline   sebyvs 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 21-June 14
  • Gender:Male
  • Location:Vaslui

Postat 31 August 2014 - 06:18 PM

Salutare!

Sunt de putin timp pe acest forum si vreau sa-mi construiesc un multicopter.
Sunt incepator. Pentru inceput vreau sa spun ca utilitatea finala va fi o drona cu care voi putea filma.
Am auzit ca hexacopterul are stabilitate mai buna decat un quadcopter, deci merita un hexa in detrimentul unui quad?
Pana acum am un motor: http://www.ebay.com/...item43ccb4ce29.
si 2 elici: http://www.ebay.com/...item461648ec3b.

Vreau sa stiu daca sa continui sa cumpar motoare de acest fel sau daca imi trebuie ceva mai puternic pentru ce vreau sa fac.

Astept sugestii.

Multumesc!

Fisiere atasate


0

#2 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 31 August 2014 - 06:34 PM

Ultima "cearta" pe tema hexa contra quad a avut loc aici, poti trage destule concluzii de acolo.

Motorul cu elicea aia te duce cam la 300 grame pe bratz, deci 1200 grame un quad sau 1800 grame un hexa. Poate un pic mai mult, dar nu mult !

Inteleg ca nu stai prea bine cu banii, dupa cum pui problema si la ce preturi te uiti... nu e nimic rau in a nu avea finante, dar nu as lua un copter cu bucata, luna de luna, risti sa iti vina componente diferite de ce te astepti. Mai bine strange si iei totul deodata, nu poti stii cand apare vreo ocazie la care nu visai.

Cat despre scopul declarat, ciocu mic, daca nu stiai, acest tip de activitate e ilegal mai nou ;)
Il faci sa te joci, clar ? :D si va avea sub 1kg !
... cu picioarele pe pamant ...
0

#3 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 31 August 2014 - 06:48 PM

Un alt topic de acum un an despre cat de ieftin se poate scoate un copter, si concluziile care se trag de acolo... nu prea s-au schimbat lucrurile de atunci... http://www.rhcforum....par-quadcopter/
... cu picioarele pe pamant ...
0

#4 Useril este offline   sebyvs 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 21-June 14
  • Gender:Male
  • Location:Vaslui

Postat 31 August 2014 - 07:50 PM

Multumesc pentru rapiditatea cu care ai raspuns.

Deci o sa raman la quadcopter. Eu am luat motorul doar sa vad cum arata un motor de copter.

As vrea sa stiu ce caracteristici trebuie sa aiba un motor pentru a transporta un gopro in mod satisfacator.
0

#5 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 31 August 2014 - 07:56 PM

Acela este un motor de uz general, nu are nimic specific de multicopter.

Ca tractiune iti ajunge, dar nu cred ca are rulmentii de calitatea si nici ele sau elicea nu au echilibrarea care sa te fereasca de vibratii.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#6 Useril este offline   sebyvs 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 21-June 14
  • Gender:Male
  • Location:Vaslui

Postat 31 August 2014 - 08:26 PM

Asa http://www.ebay.com/...=item53f9b3ae46 sau asa http://www.ebay.com/...=item233a9e34ab ar fi mai ok?
0

#7 Useril este offline   gabizz 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 13-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Arad, Romania
  • Interests:too many to mention :)

Postat 31 August 2014 - 10:49 PM

Vezi postareasebyvs, la 31 August 2014 - 08:26 PM, a spus:



salut

nu sunt eu veteran in sportul asta, am primit multe sfaturi de la oameni de treaba ca renatoa sau para si altii, dar ce pot sa iti spun e ca de prin noiembrie-decembrie anul trecut de cand m-am apucat de quadcoptereala, tot trag de cele 4 bucati 2830-11 pe care le-am luat initial de la hobbyking. (aici link)

bun, nu sunt chiar tot alea... am schimbat pe ele vreo 2 ture de rulmenti, un rand de axe si am inlocuit "penseta" cu care vin ele cu niste monturi de elici prinse pe clopot. Acum, de exemplu, sunt in pana de rulmenti si nu mai zbor pana nu imi vin altii.

de mentionat e faptul ca pentru motorasele astea gasesti, se pare, rulmenti doar la rctimer.com, si costa derizoriu, dar cam asa si tin :)

in prezent, zburatoarea mea cu 4 motoare cantareste vreo 1800 g si are elici apc slowfly 10x4.5.... nu stiu exact cat sta in aer cu 3s-ul de 4500 pe care il are pe el, ca nu m-au tinut niciodata nervii sa il controlez mai mult de 6-7 minute.

sper ca iti vor fi utile informatiile de mai sus, macar ca si referinta... depinde ce vrei, sa mesteresti toata ziua (ca mine) sau sa zbori, in principal ca alti baieti de aci, dar pentru aia iti vor trebui niste motorase la care pretul urca lejer inspre 20-30 USD.... your choice.

bafta in continuare!
A proud member of A.R.A.
0

#8 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 01 September 2014 - 07:48 AM

Vezi postareagabizz, la 31 August 2014 - 10:49 PM, a spus:

salut
... tot trag de cele 4 bucati 2830-11 pe care le-am luat initial de la hobbyking. (aici link)
...
de mentionat e faptul ca pentru motorasele astea gasesti, se pare, rulmenti doar la rctimer.com, si costa derizoriu, dar cam asa si tin :)
...
bafta in continuare!


Asta pentru ca motoarele alea vin din aceasi sursa ca cele de la rctimer similare, adica astea:
http://rctimer.com/product-121.html

Prinderea cu penseta i-a lasat balta pe multi de-a lungul timpului, nu mai vorbesc de vibratii. Preferabil o prindere cu surub, care la aceste 2830 mai costa 2$... daca mai pui 2$ inca doua seturi de rulmenti, ajungi la 15$.

La un pic peste 15$ mai bine iei din start astea, care sunt cam cele mai ieftine motoare cu "de toate", certificate pentru multicoptere.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#9 Useril este offline   gabizz 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 13-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Arad, Romania
  • Interests:too many to mention :)

Postat 01 September 2014 - 09:51 AM

Vezi postarearenatoa, la 01 September 2014 - 07:48 AM, a spus:

Asta pentru ca motoarele alea vin din aceasi sursa ca cele de la rctimer similare, adica astea:
http://rctimer.com/product-121.html

Prinderea cu penseta i-a lasat balta pe multi de-a lungul timpului, nu mai vorbesc de vibratii. Preferabil o prindere cu surub, care la aceste 2830 mai costa 2$... daca mai pui 2$ inca doua seturi de rulmenti, ajungi la 15$.

La un pic peste 15$ mai bine iei din start astea, care sunt cam cele mai ieftine motoare cu "de toate", certificate pentru multicoptere.


Ti-am zis eu ca primesti sfaturi bune pe aici. Asculta de nea' renatoa, stie ce vorbeste, pe bune.

Zi faina

Gabi

PS: In Arad, de cateva luni bune s-au schimbat regulile la vama. A venit un nene acolo care nu iti mai elibereaza nimic fara dovada tiparita si ce trece de 10 EUR imediat scoate chitantierul si iti aplica 24%.

Aceasta postare a fost editata de gabizz: 01 September 2014 - 09:53 AM

A proud member of A.R.A.
0

#10 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 01 September 2014 - 09:54 AM

Adica aplica legea ca la carte :) nu s-a schimbat nimic, doar unii sunt mai intelegatori
... cu picioarele pe pamant ...
0

#11 Useril este offline   EBA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 09-April 09
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI,Balta Alba,
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 01 September 2014 - 11:41 AM

Vezi postareagabizz, la 01 September 2014 - 09:51 AM, a spus:

Ti-am zis eu ca primesti sfaturi bune pe aici. Asculta de nea' renatoa, stie ce vorbeste, pe bune.

Zi faina

Gabi

PS: In Arad, de cateva luni bune s-au schimbat regulile la vama. A venit un nene acolo care nu iti mai elibereaza nimic fara dovada tiparita si ce trece de 10 EUR imediat scoate chitantierul si iti aplica 24%.


Pai parca era ce trece de 30 euro? sau ma insel?.Ori fiecare-si face legea cum vrea el?
SUNTEM FUDULI
0

#12 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 01 September 2014 - 12:04 PM

A fost 47, acum este 10. Nu a fost niciodata 30.
Cei mai intelegatori merg inca pe vechea limita de 47 Eur = 65$, dar evident ca o fac pe riscul lor, orice control ii poate sanctiona. La vamesi ma refer...
Dar probabil isi dau si ei seama de absurditatea situatiei...

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 01 September 2014 - 12:05 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#13 Useril este offline   gabizz 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 13-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Arad, Romania
  • Interests:too many to mention :)

Postat 01 September 2014 - 12:12 PM

Vezi postarearenatoa, la 01 September 2014 - 12:04 PM, a spus:

A fost 47, acum este 10. Nu a fost niciodata 30.
Cei mai intelegatori merg inca pe vechea limita de 47 Eur = 65$, dar evident ca o fac pe riscul lor, orice control ii poate sanctiona. La vamesi ma refer...
Dar probabil isi dau si ei seama de absurditatea situatiei...


Acuma, sa nu fim calici... tot ieftin e si asa. La un gimbal brushless de 200 lei platiti la chinez, am mai platit vreo 50 de lei tva.... tot ieftin e, zic eu... si stai linistit ca nu te mai poate cauta ulterior nimeni.

Ce voiam eu sa zic cand am mentionat de treaba asta este ca nu trebuie sa pierzi din vedere si acest cost cand iti faci socoteala...

Aceasta postare a fost editata de gabizz: 01 September 2014 - 12:13 PM

A proud member of A.R.A.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro