Modelism - RHC Forum: Sectiunea bursa?! - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Sectiunea bursa?!

#1 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 19 March 2014 - 08:12 PM

A mai observat cineva in afara de mine ca se cam poarta vanzarea la supra-pret pe forum?Sau mi se pare mie anormal sa fie preturile mai mari ca in magazine pentru un produs SH,chiar daca este in stare comerciala(adica il poti returna la magazin) nu mi se pare normal sa platesc intre 20-40% mai mult pe el.http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/rolleyes.gif
Daca e sectiune de vanzari SH atunci nu aduci marfa de afara cu speranta ca poate scoti un ban cand le vinzi in tara,asta e mai mult bisnita.Sunt useri pe forum care efectiv au 5-6 produse pe stoc de vanzare si "mai am si x pe drum trebuie sa ajunga",cu preturi mai mari decat cu cat se poate aduce in tara.Inteleg un caz unic in care ai luat ceva ca ti-a placut pe moment si dimineata ai vazut pe ce ai dat banii dar de 2-3 ori la rand e cam dubios,mai ales cand dai si mai scump.Acuma intervin motivatii de genul "ia-l de acolo","Stii am platit TVA si vama si..."... exemple sunt destule.http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/dry.gifCine se stie de meserie poate aduce pentru el in cantitati moderate si de valoare medie fara sa plateasca nimic la vama.Faza cu stii am dat pe el... si il dau mai ieftin(dar ieftinul lui nu e nici pe departe cat face produsul cu pricina)

Pe langa userii descrisi mai sus,mai este un anumit domn,cu cel putin 40 daca nu-s 50 topice pentru fiecare surub si piulita care o are la vanzare.I s-a spus sa faca un singur topic,nada.Nici asta nu-i ok,sa dau scroll 2 ore printre anunturile lui ca sa gasesc si eu altceva in afara de ce vinde el.Ar merge o limita de 2 topice pe luna la sectiunea bursa.In fond,unii sunt pe forum doar pentru zona asta.

Are padurea si...verzituri sa zic asa,exemplu de urmat este domnul HORJA,are un topic dansul cu tot ce are de vanzare.Nu-i bai,e un topic singur,intru si vad poate imi place ceva.Ii zic vreau punctul 32b de culoare verde ca e in stare buna si 12f ala vopsit ca poate mai are viata in el.Sunt altii care dau un titlu gen VAND,un nume si un pret.Restul sa le deducem noi.http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/good.gif

Stiu ca este moderator pe sectiunea de bursa dar ori nu face fata ori nu mai poate onora functia.Personal n-am vazut unde a intervenit pana acuma...

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 19 March 2014 - 08:15 PM

0

#2 Useril este offline   robert15 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1149
  • Inregistrat: 21-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:veliere rc, mountain bike,

Postat 19 March 2014 - 08:17 PM

mereu cand au fost probleme cu lucruri la suprapret s-au facut comentarii chiar in anunt ,atragandui-se atentia vanzatorului despre acest lucru....exista moderatori pentru fiecare sectiune in parte asa ca nu vad rostul acestui topic.(decat daca vrei sa devii moderator la sectiunea bursa)
P.S.cat despre domnii enumerati mai sus,ca sa te citez,poate ne spui si niste nume ca asa sa citim printre randuri mai greu. :good:

Aceasta postare a fost editata de stamate: 19 March 2014 - 08:17 PM

Stamate Robert, CSU Galati

sunt perfect sanatos.....mi-au spus vocile
0

#3 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 19 March 2014 - 08:22 PM

Nu as da nume pentru ca se vede de la o posta si nici aratatul cu degetul nu-i frumos.Poate ca in trecut cine incerca sa dea la supra-pret era avertizat/corecta dar azi nu am vazut nicaieri.Si daca tot vrea lumea exemple,este la vanzare o camera de filmat la 500 lei(pret fix),care e vreo 82$ si inca putin transportul,pana in 400 lei.Mai e cineva cu acumulatori "la kilogram",altii cu electronice mai marunte(voltmetre/ubecuri/servouri) putin mai scumpe dar adunate iese ceva profit,aici sunt in general cei cu barcute.
Asta consider eu ca nu este normal,o sectiune de SH are cel mult/ocazional un pret de magazin.Altfel ii zicem "lucruri la supra-pret".

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 19 March 2014 - 08:26 PM

0

#4 Useril este offline   casper20 

  • Lifetime Beginner
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3598
  • Inregistrat: 09-June 07
  • Gender:Male
  • Location:TG-MURES

Postat 19 March 2014 - 08:43 PM

Ciprian nu stiu daca ai observat dar la bursa sunt cam uni si aceeasi oameni care doar cu asta se ocupa pe forum, iau de dincolo si vand aici la preturi destul de mari.
Stiu acum ca nimeni nu ne obliga sa cumparam de aici, eu unul cumpar doar daca imi face ceva cu ochiul si cred ca merita si nu marfa care pot sa o iau eu direct din afara la un pret imbatabil.
Daca bine imi amintesc eu (poate ma insel, nu dati cu pietre) undeva la regulamentul de la bursa este specificat ca nu avem voie sa vindem produse noi ci doar SH., daca totusi vindem produse noi trebuie aprobarea proprietarului forumului.
O sa ma mai uit inca odata peste regulament si revin.
Prabusirea este o aterizare necontrolata..................sau nu?

FPV is not a crime!

Hitec Optic 6 Spectra 35MHz sinteza
FrSky 2.4GHz modul
Easy Glider BL
FW 190 A8
P 51D Mustang
IAR 80
ME 163

Tel: 0741-931.767
0

#5 Useril este offline   casper20 

  • Lifetime Beginner
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3598
  • Inregistrat: 09-June 07
  • Gender:Male
  • Location:TG-MURES

Postat 19 March 2014 - 08:50 PM

Uite ce zice adminul de la vanzari dar se pare ca nimeni nu mai controleaza aplicarea regulamentului.

"In atentia userilor care au postate la vanzari articole noi, va readuc aminte ca acest lucru este interzis pe RHCFORUM.ro.
Drept urmare vanzarile celor care au produse home made vor fi mutate la publicitate personala acolo unde trebuiau puse.
Vanzatorii de produse noi cu activitate clara de comert vor fi suspendati 5 zile iar topicurile cu pricina vor fi sterse."
Prabusirea este o aterizare necontrolata..................sau nu?

FPV is not a crime!

Hitec Optic 6 Spectra 35MHz sinteza
FrSky 2.4GHz modul
Easy Glider BL
FW 190 A8
P 51D Mustang
IAR 80
ME 163

Tel: 0741-931.767
0

#6 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 19 March 2014 - 09:03 PM

Daca ar fi un test de reguli trei sferturi l-ar pica.E scrisa de mult chestia aia si se vede efectul avut.
0

#7 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 19 March 2014 - 09:10 PM

uf..ce ne roade...

De parca am trai in comunism - da tu, Cipriane, nu cred ca erai pe vremea aia. Totusi, pentru cei care am mancat bataie (unii chiar au luat cate un glont pe ici pe colea) credem ca traim intr-o tara libera unde libertatea de exprimare nu mai este ingradita. Daca cineva considera ca unii vand produse la suprapret pe forum - uitati-va in jurul vostru mai atent...si apoi - cand vedeti un anunt de-al respectivului - pur si simplu nu-l deschidetii - sau mai bine haideti sa facem ceva...Cand descoperim un pret mai mare - facem ca ala din reclama de la Altex...spunem pretul din magazinul X, cu tot ce inseamna taxe...ca tot e o tara libera, dar fara sa facem referire la pret, sau sa comentam pretul. pur si simplu scriem mesajul: Am vazut acolo asta, cu pretul asta - tu il dai la pretul asta?...si eu cred ca e ok asa...(ma rog, asa cred eu la ora asta tarzie (la mine e tarziu de tot acuma)...
0

#8 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 19 March 2014 - 09:14 PM

Vezi postareaCiprian97, la 19 March 2014 - 08:12 PM, a spus:

A mai observat cineva in afara de mine ca se cam poarta vanzarea la supra-pret pe forum?Sau mi se pare mie anormal sa fie preturile mai mari ca in magazine pentru un produs SH,chiar daca este in stare comerciala(adica il poti returna la magazin) nu mi se pare normal sa platesc intre 20-40% mai mult pe el.http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/rolleyes.gif
Daca e sectiune de vanzari SH atunci nu aduci marfa de afara cu speranta ca poate scoti un ban cand le vinzi in tara,asta e mai mult bisnita.Sunt useri pe forum care efectiv au 5-6 produse pe stoc de vanzare si "mai am si x pe drum trebuie sa ajunga",cu preturi mai mari decat cu cat se poate aduce in tara.Inteleg un caz unic in care ai luat ceva ca ti-a placut pe moment si dimineata ai vazut pe ce ai dat banii dar de 2-3 ori la rand e cam dubios,mai ales cand dai si mai scump.Acuma intervin motivatii de genul "ia-l de acolo","Stii am platit TVA si vama si..."... exemple sunt destule.http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/dry.gifCine se stie de meserie poate aduce pentru el in cantitati moderate si de valoare medie fara sa plateasca nimic la vama.Faza cu stii am dat pe el... si il dau mai ieftin(dar ieftinul lui nu e nici pe departe cat face produsul cu pricina)

Pe langa userii descrisi mai sus,mai este un anumit domn,cu cel putin 40 daca nu-s 50 topice pentru fiecare surub si piulita care o are la vanzare.I s-a spus sa faca un singur topic,nada.Nici asta nu-i ok,sa dau scroll 2 ore printre anunturile lui ca sa gasesc si eu altceva in afara de ce vinde el.Ar merge o limita de 2 topice pe luna la sectiunea bursa.In fond,unii sunt pe forum doar pentru zona asta.

Are padurea si...verzituri sa zic asa,exemplu de urmat este domnul HORJA,are un topic dansul cu tot ce are de vanzare.Nu-i bai,e un topic singur,intru si vad poate imi place ceva.Ii zic vreau punctul 32b de culoare verde ca e in stare buna si 12f ala vopsit ca poate mai are viata in el.Sunt altii care dau un titlu gen VAND,un nume si un pret.Restul sa le deducem noi.http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/good.gif

Stiu ca este moderator pe sectiunea de bursa dar ori nu face fata ori nu mai poate onora functia.Personal n-am vazut unde a intervenit pana acuma...


Chestia cu topicele lui AXI01 este nesimtire si tupeu nesimtit din partea lui, am facut reportari negative la topicele lui, i-am scri sin in fiecare topic, dar nesimtirea e romaneasca
Fly it, like you stole it!
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro