Modelism - RHC Forum: traxxas vxl raza scurta de receptie - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

traxxas vxl raza scurta de receptie

#1 Useril este offline   kin3zu 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 28-August 14

Postat 29 August 2014 - 07:39 AM

Buna ziua domnilor, sunt un incepator in lume rc-ului si deja ma confrunt cu o problema. Orice sugestie este bine venita. De curand am achizitionat un rustler vxl. Toate au fost bune si frmoase dar la a doau iesire in park cu el am observat ca in momentul in care masina era pe la 20 de metri distanta pierdea semnalul si incepea sa accelereze necontrolat. Am oprit totul si am presupus sa bateriile de la transmitator sau consumat. Am pus baterii noi, in primele 15 minute de joaca totul a fost ok, dar a inceput iar sa o ia razna. Am schimbat iar bateriile de la transmitator dar si asa raza de actiune acum este de abea 10 metri. Acumulatorul de pe masinuta incarcat. Mentinoez ca nu am busit masina sau telecomanda, numai pe asfalt si putin prin iarba. Orice sugestie este bine venita, va multumesc
0

#2 Useril este offline   radu94 

  • GNS Racing
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2650
  • Inregistrat: 02-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Automodelism
    Ciclism

Postat 29 August 2014 - 12:42 PM

Salut,

Daca vrei poti sa-mi lasi un mesaj cu numarul tau de telefon te sun si incerc sa te ajut.
Ce statie ai? Poate firul de la antena nu este bine lipit.

stima,
Radu

Custom CNC parts GNS Racing
0

#3 Useril este offline   kin3zu 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 28-August 14

Postat 29 August 2014 - 01:41 PM

Salutare este o statie traxxas tqi 2.4 ghz. Statia nu are fir, am verificat firul si antena de la receiver si totul pare in regula. Este inca in garantie , poate este vre-o setare ceva. Nr 0723654937 Criti . Mrs
0

#4 Useril este offline   radu94 

  • GNS Racing
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2650
  • Inregistrat: 02-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Automodelism
    Ciclism

Postat 29 August 2014 - 05:20 PM

Ai manualul de la ea? Desi nu cred, poti totusi sa ii dai un restart, scrie in manual cum pui pe default in functie de modelul tau.
Verifica totusi firul de la receptor, sa vezi daca nu este intrerupt pe undeva si sa faci te rog o poza la capatul antenei de la receptor, daca se poate doar firul scos din tubul de antena.

stima,
Radu

Custom CNC parts GNS Racing
0

#5 Useril este offline   kin3zu 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 28-August 14

Postat 29 August 2014 - 09:18 PM

Buna seara am atasat o poza cu firul fara tubul de protectie, sper sa se vada cat de cat. Am resetat transmitatorul dar acelasi rezultat.
Dupa cum am zis ce mi sa parut ciudat ca nu dintr-o data sa intamplat, prima oara a mers ok, a doua oara a inceput usor sa faca probleme
a trei oara a mers putin normal si ultima oara nu a mai mers de loc. Tot am crezut ca sunt bateriile de la tranciver dar se pare ca alta
este problema. Multumesc pentru ajutor . Cu respect.
0

#6 Useril este offline   kin3zu 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 28-August 14

Postat 29 August 2014 - 09:33 PM

Fisier atasat  antena.jpg (66.62K)
Number of downloads: 40

Vezi postareakin3zu, la 29 August 2014 - 09:18 PM, a spus:

Buna seara am atasat o poza cu firul fara tubul de protectie, sper sa se vada cat de cat. Am resetat transmitatorul dar acelasi rezultat.
Dupa cum am zis ce mi sa parut ciudat ca nu dintr-o data sa intamplat, prima oara a mers ok, a doua oara a inceput usor sa faca probleme
a trei oara a mers putin normal si ultima oara nu a mai mers de loc. Tot am crezut ca sunt bateriile de la tranciver dar se pare ca alta
este problema. Multumesc pentru ajutor . Cu respect.

0

#7 Useril este offline   radu94 

  • GNS Racing
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2650
  • Inregistrat: 02-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Automodelism
    Ciclism

Postat 29 August 2014 - 11:21 PM

Poti masura te rog lungimea firului subtire? Cat iese de la partea metalica. Vezi cu un aparat de masura sa nu fie intrerupt niciunul din ele.

stima,
Radu

Custom CNC parts GNS Racing
0

#8 Useril este offline   kin3zu 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 28-August 14

Postat 30 August 2014 - 10:37 AM

Salutare am masurat lungimea firului de la partea metalica pana la capat si are cam 29 mm, partea metalica are cam 25 mm. Am masurat continuitatea dintre partea metalica si firul din interiorul protectiei (izolatiei de plastic) si sunt in contact. Acum nu stiu daca partea metalica trebuie sa comunice cu firul.
Cu stima Cristi
0

#9 Useril este offline   radu94 

  • GNS Racing
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2650
  • Inregistrat: 02-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Automodelism
    Ciclism

Postat 30 August 2014 - 11:33 AM

Vezi postareakin3zu, la 30 August 2014 - 10:37 AM, a spus:

Salutare am masurat lungimea firului de la partea metalica pana la capat si are cam 29 mm, partea metalica are cam 25 mm. Am masurat continuitatea dintre partea metalica si firul din interiorul protectiei (izolatiei de plastic) si sunt in contact. Acum nu stiu daca partea metalica trebuie sa comunice cu firul.
Cu stima Cristi

Nu trebuie sa comunice cu firul interior. Lungimea firului curatat trebuie sa fie de 31.25mm. Asa ca, cu grija da jos partea metalica si curata izolatia neagra si sarma metalica de pe firul transparent astfel incat bucata transparenta sa fie de 31.25mm, iar restul sa fie izolatie neagra.

stima,
Radu

Custom CNC parts GNS Racing
0

#10 Useril este offline   kin3zu 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 28-August 14

Postat 30 August 2014 - 01:00 PM

Inseamna ca pierde semnalul de la tablita aia, am inteles, problema este ca i-l am inca in garantie, s-o aplica oare garantia ? O sa vb luni cu tipul de la care am luat masinuta si sa vad. Multumesc mult pentru ajutor. Cu respect Cristi
0

#11 Useril este offline   radu94 

  • GNS Racing
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2650
  • Inregistrat: 02-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Automodelism
    Ciclism

Postat 30 August 2014 - 01:31 PM

De cat timp o ai? Eu stiu ca garantia electronicelor traxxas e de 30zile. Daca are garantie sigur, trimite-o la ei.

stima,
Radu

Custom CNC parts GNS Racing
0

#12 Useril este offline   kin3zu 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 28-August 14

Postat 30 August 2014 - 02:09 PM

Cam o saptamana si jumate. Deci mai este in garantie inca. O sa o pun luni la colet. Mrs.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro