Modelism - RHC Forum: Jamara Tiger merge prea incet - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Jamara Tiger merge prea incet

#1 Useril este offline   selberg 

  • Grup: Members
  • Postari: 0
  • Inregistrat: 20-August 14

Postat 24 August 2014 - 05:38 PM

Buna ziua.Am achizitionat un Jamara Tiger de la o cunostinta in stare perfecta dar complet descarcat.Omul a spus ca a mers fara probleme dar ca nu l a mai incarcat de vreo 6 luni de loc acumulatorul.L am pus la incarcat(acumulatorul ii jamara de 1800 ni mh si il incarc cu incarcvatorul lui original de 350 mha.In instructiuni scrie ca trebuie tinut 6 ore la incarcat).Intradevar dupa 6 ore s a incalzit un pic ceea ce inseamna ca se aproprie de incarcarea maxima nu?L am pus in masina si a plecat de pe loc dar cu greu.Nu prinde viteza nu trece nici macar un prag de usa.Oare sa fie acumulatorul ca a stat asa mult timp nefolosit sau motorul?Vreau sa comand altele dar nu stiu de unde sa ma apuc.Am comandat si ajung pe marti la mine un acumulator ni mh de 5000 mha si un incarcator peak charger poate se rezolva poblema.Se poate sa nu fie setata cum trebuie acceleratia si sa nu accelereze pana la capat?Stima
0

#2 Useril este offline   casper20 

  • Lifetime Beginner
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3598
  • Inregistrat: 09-June 07
  • Gender:Male
  • Location:TG-MURES

Postat 24 August 2014 - 05:41 PM

Acumulator pare a fi mort, poti sa il pui pe un incarcator compiuterizat sa ii dai niste cicluri de incarcare descarcare sa vezi cat incarca sau descarca.
Cu aceasta metoda mai ai sanse sa il pui pe picioare.

Aceasta postare a fost editata de casper20: 24 August 2014 - 05:41 PM

Prabusirea este o aterizare necontrolata..................sau nu?

FPV is not a crime!

Hitec Optic 6 Spectra 35MHz sinteza
FrSky 2.4GHz modul
Easy Glider BL
FW 190 A8
P 51D Mustang
IAR 80
ME 163

Tel: 0741-931.767
0

#3 Useril este offline   selberg 

  • Grup: Members
  • Postari: 0
  • Inregistrat: 20-August 14

Postat 24 August 2014 - 09:11 PM

Vezi postareacasper20, la 24 August 2014 - 05:41 PM, a spus:

Acumulator pare a fi mort, poti sa il pui pe un incarcator compiuterizat sa ii dai niste cicluri de incarcare descarcare sa vezi cat incarca sau descarca.
Cu aceasta metoda mai ai sanse sa il pui pe picioare.


Multumesc de raspuns.Nu detin asa ceva si nici nu cunosc pe nimeni prin SUceava care sa detina.Si la cat costa un acumulator de 1800 nu cred ca mai merita deranjul.Oricum ma bucur ca ii doar acumulatorul de vina.Am comandat unul nou cu un incarcator mai bun si sper sa rezolv problema.Revin cu un raspuns dupa ce vine acumulatorul.
0

#4 Useril este offline   selberg 

  • Grup: Members
  • Postari: 0
  • Inregistrat: 20-August 14

Postat 27 August 2014 - 05:11 PM

Azi am intrat in posesia unui acumulator bun de 5000 mha si dupa nici 20 de minute de incarcare cu un incarcator Quick charger Tigrisorul meu s a transformat in tigru.Nici nu vreau sa ma gandesc ce ar putea face cu un li pho si un brushless.Dar deocamdata ma distrez de minune.
Pentru viitor imi puteti recomoda o configuratie pt el(motor.esc)?Momentan are pe el un Venti 600.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro