Modelism - RHC Forum: LOST ALARM MODEL - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

LOST ALARM MODEL Dispozitive BALIZA AUDIO Recuperare Aeromodele Cazute

#1 Useril este offline   profesorul 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 399
  • Inregistrat: 19-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 August 2014 - 01:25 PM

Buan Ziua Tuturor pasionatilor de Zbor si nu numai ,

Am tot cautat prin Topicele Acestui forum unde as putea sa adresez o intrebare legata de Dispozitivele Electronice de tip BALIZA ce emit semnale Audio atunci cand Aeromodelul a cazut si NU este in raza Vizuala - lanuri de culturi , paduri etc.

Pt ca NU am gasit am indraznit, sa deschid un Topic pe aceasta tema .

Cu ajutorul informatiile culese de la voi intentionez sa achizionez un asemenea dispozitiv sau daca stiti pe cineva care poate face asa ceva ar fii grozav .
Am rugamintea sa NU raspundeti cu "cauta pe Google" sau alte asemnea pt sunt 2 luni de cand studiez acest subiect si stiu cam tot ce este postat pe internet legat de acest dispozitiv .
Dispozitivul va fi montat pe un Submarin RC la care lucrez in prezent . La fel ca si in cazul Aeromodelelor valoare Totala va ajunge la sume teribil de mari si trebuiesc folosite orice mijloace de prevenire a unui eveniment de pierdere .

NU TOATA LUMEA ARE NOROCUL LUI "dily" care a recuperat un submarin ,pierdut cu 2 sau 3 ani in URMA pe lacul IOR !!!.

NU am cunostinte de electronica asa de complexe sau de Limbaje de Programare sa pot face unul , ATATA vreme cat montajul IMPLICA FOLOSIREA UNUI PIC - sau oric altceva ce necesita PROGRAMARE !.
Stiu ca exista mai multe variante de asemnea montaj ( am sa folosesc prescurtarea folosita de americani ca sa economisec timp ) LoMA , care indeplineste 2 sarcini F IMP :
- avertizeaza despre starea bateriei
- emite semnal sonor atunci cand leg radio s-a pierdut ptun timp anume
- si mai pot face chiar si numaratoare a momentelor in care semnalul a fost pierdut .

Rugamintea mea este sa descrieti cu lux de amanunte ce tipuri aveti , de unde le aveti si daca s-au dovedit vre-o data utile .

MULTUMESC
Cer Senin si ZBORURI LINE

MARIUS aka "profesorul"
0

#2 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 07 August 2014 - 01:54 PM

casper20 are la oferta o asemenea baliza, la publicitate personala.
De asemenea, se vorbeste mult despre ele in forumul FPV, pentru ca acolo pierd oameni intr-adevar modele ;)

Deci nu ati cautat destul :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#3 Useril este offline   profesorul 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 399
  • Inregistrat: 19-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 August 2014 - 05:15 PM

MULTUMESC @renatoa,

Este un Forum stufos si NU poti gasi din prima ce cauti .Doar pt asta este Forumul sa NE Ajutam Unii pe altii NU ?!?!?!.

NU sunt familiarizat cu prescurtarea FPV .Despre ce este vorba ?.

MARIUS
0

#4 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 07 August 2014 - 05:24 PM

Cautati cuvantul baliza aici, in topicul de discutii generale:
http://www.rhcforum....37-cafenea-fpv/
... cu picioarele pe pamant ...
0

#5 Useril este offline   profesorul 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 399
  • Inregistrat: 19-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 August 2014 - 04:21 PM

MERCI .

MARIUS
0

#6 Useril este offline   profesorul 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 399
  • Inregistrat: 19-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 August 2014 - 09:49 PM

"...Bag mana in foc (sau in portofelul nevestei ca e acelasi lucru desi as prefera varianta 2) ca oricare dintre cei cunoascatori de pe forum iti poate face ce doresti. Sunt mici detalii legate de optimizare in functie de conditiile propagarii undelor prin apa, detalii pe care tu sigur le poti oferi usor .Din nefericire s-a cam ajuns la ce spuneam. Accesul in spatiul aerian devine din ce in ce mai complicat ca si cum ar fi al altora nu al nostru, al celor care traim in el, pe terenurile noastre de pe langa casa. Pana acum partea subacvatica n-a fost reglementata. INCA! Asa ca trage tare cat mai poti.
La cat de frumos te descurci cu scrisul pe forum, n-ar mai trebui mult sa ajungi sa poti construi singur si acele module. Nici macar nu e asa de complicat ca lucratul in radiofrecventa. Simple generatoare de sunet, care pot functiona chiar si cand functioneaza submarinul, nu numai in caz de avarie. Dar stau si ma intreb cum de ai incredere in radiocomanda (clasica drept sistem Rx-Tx pentru controlul submarinului), din moment ce nu ai incredere intr-o radiobaliza mult mai simpla. Le rezolvi incetisor pe toate, nu-mi fac griji. Si raman la rugamintea de a ne bucura mai tarziu si pe noi cu cateva poze.
Multa bafta! ...."

Ai dreptate ca sunt multi cunoscatori ai electronicii pe forum , doar ca NU pot vedea toti ce postam fiecare ca sa poata raspunde , doar daca din intamplare sunt pasionati de una din ramurile modelismului si mai urmaesc forumul .
Intrebarea mea cred ca era simpla:
- poate face cineva ,sau OFERII Sfaturi despre cum si ce ?.
Sincer sunt dipus sa incerc sa fac asa ceva dar am nevoie de mult AJUTOR din partea Comunitatii Forumului . Aici ma refeream DOAR la Partea de montaj electronic NU sa Programez un PIC !!!.

Dar sa stii ca sunt tip destul de ambitios si perseverent chiar daca sunt mai lent in actiuni .
Spun aste pt ca am facut deja rost de un limbaj de programare si un mic indrumar , am urmarit o serie de videoclipuri pe net si incerc sa inteleg cam cu " cu se mananca" asa ceva.
Insa dupa cum bine stii NU este chiar usor sa inveti asa ceva de la Zero fara sa urmezi ceva cursuri . NU am sa ajung sa fac prea repede asa ceva dar macar invat ce se poate face .
Poate am noroc si cu timpul mai urmareste cineva Topicul si imi da o mana de ajutor sau ma indruma catre ceva concret .

MARIUS
0

#7 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 11 August 2014 - 10:51 AM

Pentru un PROFESOR, partea cu INVATATUL pare sa nu fie cea mai favorita ocupatie... ce or crede ELEVII dv. care citesc aici ? :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#8 Useril este offline   SID 

  • datebest.net - visit website and win smartphone!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 26-December 09
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 11 August 2014 - 11:01 AM

Vezi postarearenatoa, la 11 August 2014 - 10:51 AM, a spus:

Pentru un PROFESOR, partea cu INVATATUL pare sa nu fie cea mai favorita ocupatie... ce or crede ELEVII dv. care citesc aici ? :)



Nu fi rau renato, ce nu ai mai vazut profesori care sa invete de la elevi...?:)
0

#9 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 11 August 2014 - 11:04 AM

Cum sa nu, ajung ei si ministrii ;)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#10 Useril este offline   casper20 

  • Lifetime Beginner
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3598
  • Inregistrat: 09-June 07
  • Gender:Male
  • Location:TG-MURES

Postat 11 August 2014 - 12:59 PM

De ce te complici cu atatea dispozitive?
Tin minte ca am vazut intr-o revista vecte de prin ani 80, ruseasca sau poloneza cred, planul unui submarin rc care avea ca dispozitiv de recuperare un dispozitiv plutitir care era integrat in coca sub forma unui sas de aces. De acesta era legata o sfoara la submarin si facuta coloc sub el.
Dispozitivul era actionat cu fit cu ardere de cateva minute.
Functiona in felul urmator: lansai submarinul si sa spunem ca il pierdeai sub apa, dupa un timp prestabilit de ardere a fitilului (5-10-15min) pluta respectiva era catapultata de pe submarin si ajungea la suprafata.
Trebuia sa stai la panda si unde se ridica pluta mergeai cu barca si trageai afara submarinul.
Prabusirea este o aterizare necontrolata..................sau nu?

FPV is not a crime!

Hitec Optic 6 Spectra 35MHz sinteza
FrSky 2.4GHz modul
Easy Glider BL
FW 190 A8
P 51D Mustang
IAR 80
ME 163

Tel: 0741-931.767
0

#11 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 11 August 2014 - 01:06 PM

As plusa: in locul fitilului, un dispozitiv cu arc (autoknips) din cele folosite la zbor liber...zic si eu.
Multa, multa bafta.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 11 August 2014 - 01:08 PM

0

#12 Useril este offline   casper20 

  • Lifetime Beginner
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3598
  • Inregistrat: 09-June 07
  • Gender:Male
  • Location:TG-MURES

Postat 11 August 2014 - 01:08 PM

Sau ceva de genul acesta poti sa faci.

https://www.youtube....h?v=LaGY_IdjQRU
Prabusirea este o aterizare necontrolata..................sau nu?

FPV is not a crime!

Hitec Optic 6 Spectra 35MHz sinteza
FrSky 2.4GHz modul
Easy Glider BL
FW 190 A8
P 51D Mustang
IAR 80
ME 163

Tel: 0741-931.767
0

#13 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 11 August 2014 - 01:20 PM

Ardere sub apa ? Adica fara oxigen ? :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#14 Useril este offline   casper20 

  • Lifetime Beginner
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3598
  • Inregistrat: 09-June 07
  • Gender:Male
  • Location:TG-MURES

Postat 11 August 2014 - 01:23 PM

ardea inauntrul submarinului daca nu ma insel, nu in apa.
Prabusirea este o aterizare necontrolata..................sau nu?

FPV is not a crime!

Hitec Optic 6 Spectra 35MHz sinteza
FrSky 2.4GHz modul
Easy Glider BL
FW 190 A8
P 51D Mustang
IAR 80
ME 163

Tel: 0741-931.767
0

#15 Useril este offline   profesorul 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 399
  • Inregistrat: 19-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 August 2014 - 07:36 PM

@renatoa

"...Pentru un PROFESOR, partea cu INVATATUL pare sa nu fie cea mai favorita ocupatie... ce or crede ELEVII dv. care citesc aici ..."
"...Cum sa nu, ajung ei si ministrii..."

NU MI ADUC AMINTE SA NE FI CUNOSCUT LA ACEIASI FEMEIE ASA CA TE ROG SA TE ABTII DE LA MISTO-URI !!! .

NICIODATA AICI PE FORUM NU AM ADUS VRE-O JUGNIRE CUIVA SI VREAU SA FIU TRATAT LA FEL CU RESPECT .

Daca ai ceva INTELIGENT si la obiect de spus spune daca NU mai Bine NU SPUI NIMIC .



@casper20
am urmarit filmuletul asta si pe altele de la acelasi "distribuitor" dar NU spune NICAIERI NIMIC despre ce si cum a facut .Se vede ca este cumparat dar atat .
Cat despre "a arde ceva" ianautru unui Submarin NICI NU SE PUNE PROBLEMA .
ABSLUT TOATE componentele vitale al lui se afla in acel spatiu ERMETIC "WTC".
Fiind un spatiu asa mic , toate elementele produc caldura si sunt ingrijorat de asta , pt ca nu pot sa ventlilez inauntru . Multe dintre componente sunt lipite unele de altele din lipsa spatiului iar firele se incalzesc si s-au vazut cazuri de incendii la bord si asta ar mai trebui "sa pui un fitil" acolo .

MARIUS
0

#16 Useril este offline   profesorul 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 399
  • Inregistrat: 19-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 August 2014 - 08:03 PM

Asta PUNE LA DISPOZITIE GRATUIT cel care a facut Modelul "LoMA":

Fisier atasat  COD BINAR pt SCRIERE PIC Controller_lma_v14.HEX.txt (2.75K)
Number of downloads: 157

Fisier atasat  lma_schem1_A.pdf (7.22K)
Number of downloads: 247

Fisier atasat  lma_schem2_A.pdf (7.69K)
Number of downloads: 270

Fisier atasat  readme_v14.pdf (8.75K)
Number of downloads: 173

MARIUS
0

#17 Useril este offline   profesorul 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 399
  • Inregistrat: 19-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 August 2014 - 10:16 PM

Vezi postareadan_mitea, la 11 August 2014 - 01:06 PM, a spus:

As plusa: in locul fitilului, un dispozitiv cu arc (autoknips) din cele folosite la zbor liber...zic si eu.
Multa, multa bafta.


Salut ,
Nu stiu cum arata si ce face acest dispoztiv poti sa-mi dai ceva detalii ?.

MARIUS
0

#18 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 11 August 2014 - 10:55 PM

Buna.
Am curatat subiectul lui Casper20 de mesajele offline. Probabil ca o sa intervin destul de rar, partea cu submarinele nu-mi este foarte cunoscuta. Asa ca mai bine prefer sa fac ce stiu in loc sa dau sfaturi sau sa pun intrebari aiurea, altora. Cred ca raspunsurile la intrebare, au fost deja date, doar ca poate nu sunt cele sperate.
Tot la poze ma gandesc, abia astept sa vad ceva frumos... Pacat ca nu va pot ajuta mai mult. Legat de modelism, poate era bine de inceput cu ceva simplu, pentru care ati fi avut cunostintele necesare.
Spor la treaba!

PS. Revin cu ceva comentarii ajutatoare, punctuale.

"Am tot cautat prin Topicele Acestui forum unde as putea sa adresez o intrebare legata de Dispozitivele Electronice de tip BALIZA ce emit semnale Audio atunci cand Aeromodelul a cazut si NU este in raza Vizuala - lanuri de culturi , paduri etc.
Pt ca NU am gasit am indraznit, sa deschid un Topic pe aceasta tema ."
Dupa aproape 350 mesaje scrise pe forum, ati fi stiut ca puteati deschide la Tehnice sau la Coltul incepatorului. Nu era nici o problema daca deschideati oriunde, asa cum ati si facut in final, ca mutam noi la locul potrivit in functie de continut.

"Cu ajutorul informatiile culese de la voi intentionez sa achizionez un asemenea dispozitiv sau daca stiti pe cineva care poate face asa ceva ar fii grozav ."
Ati aflat cum se numeste un astfel de dispozitiv, o sursa buna pentru achizitie si ca pot fi si module separate care sa intruneasca cele 2-3 functii dorite. Pentru a treia e necesar echipament RC specializat, daca vreti sa stie emitatorul cand receptorul a pierdut receptia.

"Am rugamintea sa NU raspundeti cu "cauta pe Google" sau alte asemnea pt sunt 2 luni de cand studiez acest subiect si stiu cam tot ce este postat pe internet legat de acest dispozitiv . "
Ori lunile au alta dimensiune, ori nu stiti nimic despre un astfel de dispozitiv. O cautare pe internet nu este o rusine. Apropo, o cautare pe Google a cuvantului "autoknips" v-ar fi intors cam 18.000 pagini, vedeati si cum arata si ce face. Va inteleg, si mie imi place sa-mi faca altcineva treaba.

"Dispozitivul va fi montat pe un Submarin RC la care lucrez in prezent . La fel ca si in cazul Aeromodelelor valoare Totala va ajunge la sume teribil de mari si trebuiesc folosite orice mijloace de prevenire a unui eveniment de pierdere ."
Ca tot m-ati distrat cu gluma aia cu femeile, probabil stiti ca sfatul medicului in final a fost sa se stea cu picioarele intr-un singur borcan. Cum este imposibil, pana si avioanele reale, cu pasageri la bord, mai trec prin "evenimente de pierdere". Asa ca ar trebui luat in calcul un dispozitiv care sa sesizeze daca primul dispozitiv nu cumva nu mai emite unde sonore, si sa faca altceva... Dar nici asa nu e sigur. Pentru submarin, o metoda sigura ar fi sa-l legati cu sfoara.

"NU am cunostinte de electronica asa de complexe sau de Limbaje de Programare sa pot face unul , ATATA vreme cat montajul IMPLICA FOLOSIREA UNUI PIC - sau oric altceva ce necesita PROGRAMARE !."
Asta inseamna ceva totusi exista, deci stiti ca puteti face cu tranzistoare sau stiti ca exista circuite integrate specializate in alarmare, sau extrem de des intalnite cu care puteti genera un semnal acustic.

"Stiu ca exista mai multe variante de asemnea montaj ( am sa folosesc prescurtarea folosita de americani ca sa economisec timp ) LoMA , care indeplineste 2 sarcini F IMP :
...."
Prima sarcina este foarte importanta. Celelalte doua, in cazul de fata, sunt nesemnificative.

Spor la treaba! Sunt in concediu, merge o gluma, daca s-ar putea identifica...

Aceasta postare a fost editata de bitex: 11 August 2014 - 11:58 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#19 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 12 August 2014 - 12:58 AM

O cautare pe google: "LOST MODEL ALARM" si uite cate am gasit

www.hobbyking.com/hobbyking/store/__20578__turnigy_be_found_lost_model_beeper.html

www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=13064



Ai mai sus 2 exemple, restu te mai uiti si tu pe google ca nu e greu si nici rusinos.
Fly it, like you stole it!
0

#20 Useril este offline   profesorul 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 399
  • Inregistrat: 19-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 August 2014 - 10:05 AM

In primul rand multumesc tuturor pt ajutor si pt raspunsuri iar in al doilea rand imi cer iertare pt limbajul folosit in continutul postarii de ieri seara . Avusesem o zi grea , proasta si mai ales groaznic de lunga , 15 ore de lucru , iar glumele nesarate si inutile mi-au pus capac . Nu se va mai repeta .
Am retinut observatiile pertinente si sper sa nu mai fac aceleasi greseli .

Am sa vad ce varianta aleg .
Multumesc

MARIUS
0

#21 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 16 August 2014 - 09:52 AM

Imi cer si eu iertare pentru comentariile nepotrivite. Cred ca eram suparat de altceva si s-a nimerit de am deschis un subiect de pe forum si a fost tocmai asta. ...
Poate n-ar fi rau sa mai ascund din comentarii, ca ne facem de rasul universului cosmic cu asa ceva pe forum.
In ce ma priveste am mai spus ca nu o sa se repete si mereu s-a mai intamplat sa fie... Asa ca nu garantez, dar o sa incerc.
Concediu placut si spor la treaba!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#22 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 14 September 2014 - 08:31 PM

Nu stiu daca ati rezolvat problema, dar intre timp bazaitoarea a venit, si culmea, m-a ajutat la gasirea unui model chiar azi, pe un camp din fericire fara vegetatie inalta, la o distanta de 200m, cunoscand directia cam cu "precizia" suprafetei unui teren de fotbal ! :)
Ce este mai interesant este ca are o logica de declansare a alarmei de model pierdut deosebita de tot ce am intalnit pana acum, care permite utilizarea ei cu orice receptor, de la anticele 27MHz pana azi, si, mai mult, chiar daca receptorul nu are failsafe sau vreun canal liber !
Cum in lumea buna nu exista cea similar, as zice ca e prima mostra de gandire originala de chinez desteapta pe care o intalnesc :)

Cum am luat doua, daca va mai intereseaza, am una in tzipla.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#23 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 14 September 2014 - 08:42 PM

Buna.
Daca domnul cu problema nu o sa fie interesat si chiar doresti sa renunti la acel modul, poti sa ma treci pe lista. Multam fain. Vorbim in caz ca am sanse....
Ovidiu.


Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#24 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 14 September 2014 - 08:55 PM

Un link?
Multumesc frumos.
0

#25 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 14 September 2014 - 09:03 PM

Cel despre care am postat aici:

http://www.rhcforum....post__p__750454
Postul #10, pare ca link-ul nu duce exact la locatia corecta in topic.

Cel cumparat efectiv este de aici, dar vanzatorul este acelasi, am preferat sa il iau prin canalul eBay pentru ca sunt mai multe mecanisme de a ii motiva sa fie prompti cu livrarea :)

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 14 September 2014 - 09:05 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#26 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 15 September 2014 - 02:59 AM

Te rog sa ma scuzi, dar cum gasesti modelele? Pare un avertizor de tensiune scazuta.
PS. Sper sa ma insel, dar am cumparat, deja, trei....
Am reusit sa citesc de pe eticheta. Este ok, multumesc frumos.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Clipboard01.jpg

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 15 September 2014 - 03:03 AM

0

#27 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 15 September 2014 - 07:54 AM

Ti le iau eu, dar numai predare personala :)

Avertizarea de model pierdut se produce fie la intrerupere PWM pe oricare canal, imediat, fie la inactivitatea (pastrarea valorii neschimbate) timp de un minut.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#28 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 28 September 2014 - 08:02 AM

Vezi postareabitex, la 14 September 2014 - 08:42 PM, a spus:

Buna.
Daca domnul cu problema nu o sa fie interesat si chiar doresti sa renunti la acel modul, poti sa ma treci pe lista. Multam fain. Vorbim in caz ca am sanse....
Ovidiu.


Cum se fac doua saptamani si "profesorul" nu a dat nici un semn, al doilea pleaca luni la bitex, daca il mai vrea.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#29 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 02 October 2014 - 01:25 PM

Au sosit. Toate bune si frumoase...pana am vazut ca trebuie sa apesi un butonel inainte de zbor. Mi se pare, un pic aiurea: Scoti aripa, alimentezi, apesi butonelul, pui aripa, zbori. Aterizezi si...trebuie sa lasi receptorul alimentat? De fiecare data dai jos aripa si apesi butonelul? Sper ca nu am inteles, pentru ca altfel, sunt cam fara rost...zic si eu.
Multa, multa bafta.
0

#30 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 02 October 2014 - 01:37 PM

Asa este, adica trebuie sa apesi butonul, dar fara rost nu este...
Daca ar fi activat permanent, cat timp mai misuni pe langa model sa aranjezi una alta, trece minutul fara activitate RC, si incepe da beepaie.
Cum adica scoti aripa :unsure:, oricum astea sunt "flotante", ca trebuie conectat mufa de balancer la ele, nu faci asta cand schimbi bateria ?
Daca o sa imi spui acum ca l-ai pus permanent pe un termic, care are totul montat definitiv, si nu schimbi bateria de receptie, ca o incarci in avion, ce sa zic, scoate afara butonul de activare, alta solutie nu ai. Daca ai pus pe perete jack de incarcare la bateria de receptie, un buton nu e chiar asa greu.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 02 October 2014 - 01:37 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro