Modelism - RHC Forum: CARACTERISTICI Frezare aluminium 2xxx, 5xxx, 6xxx, 7xxx - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

CARACTERISTICI Frezare aluminium 2xxx, 5xxx, 6xxx, 7xxx

#1 Useril este offline   kappa_ii 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 06-April 14

Postat 07 August 2014 - 01:22 PM

Care sunt caracteristicile fiecarui aliaj de aluminium referitor la frezarea lor.

care sunt diferentele de feed speed.

Care ar fi cel mai usor de frezat fara racire, doar suflare cu aer.
0

#2 Useril este offline   Mr.Pink 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 85
  • Inregistrat: 21-January 07
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 10 August 2014 - 08:03 AM

Vezi postareakappa_ii, la 07 August 2014 - 01:22 PM, a spus:

Care sunt caracteristicile fiecarui aliaj de aluminium referitor la frezarea lor.

care sunt diferentele de feed speed.

Care ar fi cel mai usor de frezat fara racire, doar suflare cu aer.


Din experienta proprie, aliajele mai dure, adica cele din seria 2xxx si 7xxx merg frezate pe uscat, am avut programe care au durat 10 ore cu o freza de 3 si a mers fara probleme. Cele din seria 6xxx au nevoie de ungere permanenta, iar cele din seria 5xxx sunt deja prea moi si ma feresc de ele, chiar cu freza cu 1 dinte tot e riscul sa se depuna aluminiu pe freza, cu toata ungerea ei.
smart-custom.ro
0

#3 Useril este offline   kappa_ii 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 06-April 14

Postat 13 August 2014 - 08:07 AM

pana la momentul de fata am frezat doar aluminium 6068, pentru ca am turatie mica probleme foarte mari cu lipirea materialului nu am avut, doar la freze de dimensiuni mari din HSS, altfel cu freze de pana la 8 mm carbura totul este ok la 3500 3700rpm .
din seria 2xxx ce mi-ai putea recomanda ? 2017 este ok ?
0

#4 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 13 August 2014 - 10:32 AM

@Mr.Pink, nu stiu de ce zici de aliajele 5xxx si 6xxx ca nu se frezeaza ok
de cand ma ocup de facut "span computerizat" am frezat in proportie de 95% numai aliaj 5083 PLANCAST si in 90% din cazuri numai cu aer suflat pe freza, mai ales la taierile pe contur adanci (20mm) cu freze subtiri (3mm) si in cazuri foarte rare spray WD40 sau chestii similare

intradevar, am avut probleme cu aliajul 5457 (sau 5754? care draci baltati e?) pe care nu-l mai folosesc deloc

in 5083 de exemplu frezez uzual cu freze in 2 sau 3 dinti intre 3 si 6mm, numai carburi, ca pe alea le pot tura mai mult, dupa cum imi cere spindle-ul meu chinezesc

ca idee, freza de 3mm in 2 dinti, a frezat 5083 cam 15 ore dar asta s-a datorat si tehnologiei iMachining de la SolidCAM
si cred ca mai putea inca vreo 2-3 ore cel putin daca nu o rupeam eu aiurea, din neatentie

si mai e o chestie ptr care prefer 5083-ul: la noi e singurul aliaj care se gaseste planat/frezat/infoliat (PLANCAST) si pe care te poti baza atat ca grosime cat si ca planeitate
celelalte, non-plancast, au tolerante la grosime chiar si de oridinul milimetrilor iar planeitatea lasa si ea de dorit
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#5 Useril este offline   kappa_ii 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 06-April 14

Postat 15 August 2014 - 07:58 AM

in 6068 de nenumarate ori mi se incarca freza, este adevarat ca cele cu 3 pentru aluminiu nu au aceeasi problema. dar am mai multe freze din carbura cu 4 dinti helix de 30 sau 35 si ma folosesc de ele.
am incercat frezare pe 2017 si a mers ceva mai bine.
plancast 5083 nu am folosit, dar nici nu am sa folosesc, pretul fiind prea mare pentru ce am eu nevoie.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro