Modelism - RHC Forum: Incepator - Va rog un mic ajutor - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Incepator - Va rog un mic ajutor

#1 Useril este offline   f4n4di 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 01-August 14

Postat 02 August 2014 - 06:49 AM

Buna dimineata. Numele meu este Adi.
Cred ca m-a prins….de curand fiind in vizita la un prieten am vazut un elicopter cum a fost facut sa zboare si am zis ca trebuie neaparat sa-mi cumpar unul. Mi-am comandat si eu unul, asta inainte sa dau de acest forum. M-am axat in primul rand sa zboare mai mult de 5-6 minute (vanzatorul spune ca zboara 10 min....asta ramane de vazut), sa poata zbura la o distanta decenta de unitatea de control, sa fie marisor si implicit mai greu, adica sa poata sa fie pilotat out-door, si sa aiba camera cu care sa poata filma. Nu stiu cat de inspirata sau neinspirata a fost alegerea. Probabil e o chinezarie dar daca ma prinde mai tare o sa-mi iau ceva mai bun, poate un align (toata lumea il lauda pe aici). Pe masura ce citesc pe forum mi se pare ca citesc in romaneste si nu inteleg limba romana. Cand am intrat la un topic cu link-uri ma asteptam sa gasesc ceva cu www in fata, nici vorba. Sunt foarte multi termeni pe care nu ii inteleg, deocamdata; dar vreau sa invat. Habar n-am avut ca la aceste jucarii de oameni mari se poate face upgrade si se pot schimba aproape toate componentele. Acesta este elicopterul pe care l-am comandat:

https://www.youtube....CEgvzRBgU8#t=14

Abia astept sa ajunga, sa-l scot afara, sa-l ridic si sa „zbor” cu el, atat cat se poate.
Va rog sa ma ajutati cu vreun sfat in legatura cu ce am achizitionat, daca stie cineva ceva despre acest elicopter. Iarasi nu stiu daca gasesc piese de schimb pentru el.
Am inteles ca, ca incepator, ar fi bine de exersat pe un simulator. Ce inseamna asta? Simularea se face pe calculator cu un program, game simulator, sau?
Daca gresesc ceva aici va rog frumos sa ma corectati.
Va multumesc.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 26 August 2014 - 07:13 PM

Cornea Adrian
0

#2 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 August 2014 - 07:09 AM

Bine ai venit in lumea RC. Alegerea ta a fost foarte neinspirata. Jucaria pe care tocmai ai cumparat-o este cu atat mai proasta (si mai scumpa) cu cat este mai mare. Genul asta de (pseudo)heli are haz cand sunt mici si sunt zburate in casa.

Prima regula (e de viata):

- niciodata sa nu intrebi/crezi ce spune vanzatorul. Habar nu are ce vinde si vrea sa-ti bage pe gat ce e mai scump.

A doua regula:

- dupa ce te-ai fraierit (ca noi toti) cu prima achizitie studiaza un timp forumul/internetul (un timp inseamna mai mult de cateva minute). Abia dupa aceea pui intrebari/cumperi ce trebuie.

Vezi postareaf4n4di, la 02 August 2014 - 06:49 AM, a spus:

Buna dimineata. Numele meu este Adi.
Nu stiu cat de inspirata sau neinspirata a fost alegerea.
https://www.youtube....CEgvzRBgU8#t=14

0

#3 Useril este offline   nomad 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 651
  • Inregistrat: 24-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 03 August 2014 - 05:50 PM

Ar fi bine sa ne spui din ce oras/localitate esti ,ca poate ai noroc si este cineva prin zona care se pricepe la heli, si te poate ajuta.

Aceasta postare a fost editata de nomad: 03 August 2014 - 05:52 PM

0

#4 Useril este offline   f4n4di 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 01-August 14

Postat 05 August 2014 - 03:00 PM

Vezi postareanomad, la 03 August 2014 - 05:50 PM, a spus:

Ar fi bine sa ne spui din ce oras/localitate esti ,ca poate ai noroc si este cineva prin zona care se pricepe la heli, si te poate ajuta.


Salutare. Da stiganas, ai avut dreptate, elicopterul se misca greoi, raspunde si mai greoi si aiurea de tot la comenzi. Am ales o dimensiune mai mare crezand ca va fi mai robust si/sau mai stabil si implicit mai usor de pilotat dar m-am inselat. Cu cat suntmai mari cu ata sunt mai proaste heli de genul asta. Nu stiu probabil motoarele cu care sunt echipate sunt de tot rahatul. In fine, asta e. Am luat un Syma s 107 g pentru in-door sa vedem cum se misca asta.

Sunt de pe langa Cluj-Napoca.
Cornea Adrian
0

#5 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 August 2014 - 05:01 PM

Syma e haios dar nu e un heli adevarat. Urmatorul pas (daca inca iti place) e fie un microheli (cel mai bun e un Blade 130X dar e si cel mai scump) fie chiar un heli adevarat de genul Trex 450 (scump si cu costuri mari la crash).

Totul depinde de cat de mult iti place si cati bani ai. Prin Cluj sunt destui care stiu bine heli, merita sa faci o vizita la campul de zbor.
0

#6 Useril este offline   f4n4di 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 01-August 14

Postat 05 August 2014 - 05:44 PM

Vezi postareastiganas, la 05 August 2014 - 05:01 PM, a spus:

Syma e haios dar nu e un heli adevarat. Urmatorul pas (daca inca iti place) e fie un microheli (cel mai bun e un Blade 130X dar e si cel mai scump) fie chiar un heli adevarat de genul Trex 450 (scump si cu costuri mari la crash).

Totul depinde de cat de mult iti place si cati bani ai. Prin Cluj sunt destui care stiu bine heli, merita sa faci o vizita la campul de zbor.


Nu stiu daca sunt norocos sau doar indemanatic dar cu syma de mai sus am reusit sa fac hover, sau cel putin un semi hover deoarece cred ca elicopterului, in aer fiind, nu ii prea place daca se apropie de ceva si aerul pe care il sufla i se impotriveste. Oricum il tin la aceeasi inaltime dar tinde sa se indrepte foarte incet...stanga sau dreapta. Acuma sincer am reusit sa-l fac „dupa ureche”, adica ascultand turatia motoarelor. Am reusit sa-l indepartez, sa-l intorc si sa-l apropii bineinteles fara miscari bruste. L-am tinut in aer aproape 1 minut prin camera fara sa ating nimic asta inainte sa incerc sa fac o aterizare controlata. Acumulatorul rezista doar 2-3 minute. Dupa primul minut jumate daca vreau sa-l duc inainte foloseste elicea din spate, mananca mai mult din acumulator si nu mai urca, sau daca sta in hoversi il dau inainte incepe sa coboare incet. Oricum imi place sa ma dau cu heli, asta e clar.

In alta ordine de idei ce imi recomanzi tu e prea mult pentru posibilitatile mele deocamdata. Eu ma gandeam la

http://www.banggood....TF-p-55862.html

sau la

http://www.hobbyking...ode_2_RTF_.html

sau un HK 450.
Nu stiu ce sa zic poate am prea mare entuziasmul si increderea ca pot mai mult din prima dar oricum imi doresc un heli adevarat.

Tu zici de pista de la Dezmir, din Cluj?
Cornea Adrian
0

#7 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 August 2014 - 06:13 PM

Este vorba de acelasi heli cu alt nume:

http://www.rcgroups....d.php?t=1788319
http://www.helifreak...ad.php?t=505847

cumpara de unde e mai ieftin (eu cumpar de regula de la HK). Este un microheli foarte bun. Este un heli adevarat, zboara bine, rezista la trante si nu e greu de invatat pe el. Piese se gasesc din belsug.

Un 450 ieftin e o clona cu flybar, acum cativa ani era super, acum vremea lui a trecut. Mai degraba cumperi un microheli (gen FBL100) si ulterior treci la unul mai mare cum trebuie, FBL.

Nu stiu unde se zboara la Cluj.


Vezi postareaf4n4di, la 05 August 2014 - 05:44 PM, a spus:

In alta ordine de idei ce imi recomanzi tu e prea mult pentru posibilitatile mele deocamdata. Eu ma gandeam la

http://www.banggood....TF-p-55862.html

sau la

http://www.hobbyking...ode_2_RTF_.html

sau un HK 450.
Nu stiu ce sa zic poate am prea mare entuziasmul si increderea ca pot mai mult din prima dar oricum imi doresc un heli adevarat.

Tu zici de pista de la Dezmir, din Cluj?

0

#8 Useril este offline   f4n4di 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 01-August 14

Postat 05 August 2014 - 06:30 PM

Vezi postareastiganas, la 05 August 2014 - 06:13 PM, a spus:

Este vorba de acelasi heli cu alt nume:

http://www.rcgroups....d.php?t=1788319
http://www.helifreak...ad.php?t=505847

cumpara de unde e mai ieftin (eu cumpar de regula de la HK). Este un microheli foarte bun. Este un heli adevarat, zboara bine, rezista la trante si nu e greu de invatat pe el. Piese se gasesc din belsug.

Un 450 ieftin e o clona cu flybar, acum cativa ani era super, acum vremea lui a trecut. Mai degraba cumperi un microheli (gen FBL100) si ulterior treci la unul mai mare cum trebuie, FBL.

Nu stiu unde se zboara la Cluj.


Pai atunci cred ca o sa raman la

http://www.hobbyking...ode_2_RTF_.html

si o sa-l cumpar de la hk deoarece am vazut ca se poate plati cu paypal.....cel mai comod mod de a plati, platesti la ce ora vrei si astepti coletul tot acasa.
Vreau sa te intreb daca stii cat e transportul, daca zici ca ai mai luat si mai am o intrebare. Nu vad inclus in pachet receptorul de semnal de la statia de control .... oare trebuie cumparat separat sau nu e specificat la incluse in pachet. Altceva cam ce ar trebui sa-mi mai iau odata cu acest heli (kit reparatie, acumulatori)?
Cornea Adrian
0

#9 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 August 2014 - 07:00 PM

Si la baanggood tot cu paypal. Cred ca de la hobbyking nu poti sa-l cumperi pentru ca are pakuri lipo si transportul e enorm de scump. Ramane baanggood.

De la HK poti sa cumperi piese de schimb (cand o sa ai nevoie) si eventual pakuri (de la HK europa)

Vezi postareaf4n4di, la 05 August 2014 - 06:30 PM, a spus:

Pai atunci cred ca o sa raman la

http://www.hobbyking...ode_2_RTF_.html

si o sa-l cumpar de la hk deoarece am vazut ca se poate plati cu paypal.....cel mai comod mod de a plati, platesti la ce ora vrei si astepti coletul tot acasa.
Vreau sa te intreb daca stii cat e transportul, daca zici ca ai mai luat si mai am o intrebare. Nu vad inclus in pachet receptorul de semnal de la statia de control .... oare trebuie cumparat separat sau nu e specificat la incluse in pachet. Altceva cam ce ar trebui sa-mi mai iau odata cu acest heli (kit reparatie, acumulatori)?

0

#10 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 05 August 2014 - 07:17 PM

Daca esti din Cluj intradevar pe dezmir se zboara si elicoptere, trebuie doar sa urmaresti sectiune terenuri de zbor Dezmir
0

#11 Useril este offline   f4n4di 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 01-August 14

Postat 05 August 2014 - 08:07 PM

Vezi postareaemilemir, la 05 August 2014 - 07:17 PM, a spus:

Daca esti din Cluj intradevar pe dezmir se zboara si elicoptere, trebuie doar sa urmaresti sectiune terenuri de zbor Dezmir


O sa vin probabil dupa ce imi iau un heli serios. Cu syma nu cred ca am ce cauta pe acolo -_-
Cornea Adrian
0

#12 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 August 2014 - 08:28 PM

Ai ce cauta. Intr-o vizita o sa afli mai multe decat ai citit o luna pe net. Si o sa-ti placa. Si o sa te simti bine.

Vezi postareaf4n4di, la 05 August 2014 - 08:07 PM, a spus:

O sa vin probabil dupa ce imi iau un heli serios. Cu syma nu cred ca am ce cauta pe acolo -_-

0

#13 Useril este offline   f4n4di 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 01-August 14

Postat 07 August 2014 - 05:23 PM

Salutare. Gata, m-am hotarat si l-am luat

http://www.banggood....TF-p-55862.html

Daca a mai cumparat cineva de la banggood il rog sa-mi spuna cat a durat transportul pana in Romania. Ei spun 20-25 de zile.
Am vazut pe youtube cum se conduce un elicopter serios. Pai eu de la syma am invatat doar sa stau in hoover, nimic mai mult. Acum inteleg de ce se recomanda multa practica pe simulator. Oricum cand il vezi langa tine e altceva decat sa-l vezi in monitor. RC din pachetul care vine merge si ca simulator conectat la un pc?
Cornea Adrian
0

#14 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 August 2014 - 09:03 PM

Nu stiu dar dupa un search rapid pe net cica ar merge, dar ar putea fi BS.



Acum ca l-ai cumparat ai putea continua discutia intr-un topic dedicat acestui elicopter; poti deschide un topic nou sau continua in asta:
http://www.rhcforum....urnigy-fbl-100/
0

#15 Useril este offline   Mishu-Ptm 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 07-April 12
  • Gender:Male
  • Location:Dublin
  • Interests:Heli

Postat 08 August 2014 - 01:15 AM

Nu exista grad de comparatie intre un coaxial si un cp heli, cel coaxial sta singur, cel cu pas colectiv trebuie sa il tii tu. Din pacate, daca nu ti-ai dat seama deja, experienta cu modelul syma nu-ti va fi deloc de ajutor cu noul elicopter, controalele sunt altele. Recomand sa mergi cu el pe un camp cu iarba, ca sa fie iertator daca dai cu el de pamant, pe ciment se cam rupe. Si vezi daca poti sa bagi expo pe statie ca eu nu ma impac deloc cu el fara...
Trex 600 Pro EFL | Trex 500 ESP FBL - Spektrum Dx6
Sprint 2 Sport | Tamco Raider | Speed Passion RS-2 | Turnigy SCT 1/16
My feedback
0

#16 Useril este offline   f4n4di 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 01-August 14

Postat 08 August 2014 - 05:40 PM

Vezi postareaMishu-Ptm, la 08 August 2014 - 01:15 AM, a spus:

Nu exista grad de comparatie intre un coaxial si un cp heli, cel coaxial sta singur, cel cu pas colectiv trebuie sa il tii tu. Din pacate, daca nu ti-ai dat seama deja, experienta cu modelul syma nu-ti va fi deloc de ajutor cu noul elicopter, controalele sunt altele. Recomand sa mergi cu el pe un camp cu iarba, ca sa fie iertator daca dai cu el de pamant, pe ciment se cam rupe. Si vezi daca poti sa bagi expo pe statie ca eu nu ma impac deloc cu el fara...


Pai mi-am dat seama ca miscarile de manevrabilitate de la syma de pe cele 2 manete, la elicopterele serioase se regasesc pe maneta de throttle. Am inteles ce e expo ... dar cum se modifica? Ca incepator ar trebui sa cobor putin functiile adica sa calmez heli-ul putin?
Cornea Adrian
0

#17 Useril este offline   Mishu-Ptm 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 07-April 12
  • Gender:Male
  • Location:Dublin
  • Interests:Heli

Postat 08 August 2014 - 07:38 PM

Exact. Nu stiu cum se modifica la statia aia, dar dual rates iti limiteaza iar expo ti-l face mai precis la centrul stick-urilor.
Trex 600 Pro EFL | Trex 500 ESP FBL - Spektrum Dx6
Sprint 2 Sport | Tamco Raider | Speed Passion RS-2 | Turnigy SCT 1/16
My feedback
0

#18 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 08 August 2014 - 09:32 PM

cum ti-a zis si Stefan, ia baga drumuri pe dezmir cand se zboara heli si ai ce invata, mult mai mult decat pe forum
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro