Modelism - RHC Forum: BSI Bucuresti, mod de lucru - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

BSI Bucuresti, mod de lucru Posta Romana, BSI Bucuresti

#1 Useril este offline   AlexC 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 204
  • Inregistrat: 12-June 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 July 2014 - 03:49 PM

Nu am mai facut de mult timp o comanda din Asia. Stiam de modul de lucru din anii trecuti:
1 se facea comanda
2 se astepta avizul de la posta romana cu data la care erai programat la oficiul postal din Pantelimon pentru ridicare colet ( eventual taxe vamale)
3 In functie aglomeratie la oficiul postal din Pantelimon se putea obtine coletul fie in 30 minute fie in 3 ore.

Care este modul de lucru azi ? S-a imbunatatit sau este mai anevoios si se pierde si mai mult timp ?
Se primeste aviz sau recomandata de la posta romana? in cat timp esti programat, care sunt termenele si modul de lucru?

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 04 June 2016 - 11:55 PM

0

#2 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 30 July 2014 - 04:24 PM

Si care e treaba BSI in toata asta ?
Biroul de Schimb International e un fel de poarta prin care intra si se triaza tot ce vine extracomunitar, si cam asta a fost permanent.
Daca s-a schimbat ceva, de cateva luni, este ca in anumite locatii, Bucuresti de exemplu, si putine alte locuri in tara, pachetele mici, sub 10 Euro, fara vamuire, sunt directionate catre posta de cartier, ca un pachet intra - comunitar, iar restul la vama, ca pana acum.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#3 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 July 2014 - 04:34 PM

S-a schimbat foarte mult. Coletul iti vine la posta de cartier (sau direct acasa daca e plic) cu tot cu calculul taxelor.

Te duci si il ridici ca pe oricare alt colet din tara cu aviz de la oficiul postal din cartier (si platesti taxele gata calculate).

Daca ai tracking no. il urmaresti pe situl postei si vezi cand intra/trece de BSI si ajunge la posta ta. Nu mai e nevoie sa astepti aviz.

Daca e EMS vine la tine acasa direct (cu calculul taxelor) sau poti sa-l ridici de la oficiul EMS din Giulesti daca esti foarte rapid si il interceptezi.

Schimbarea fundamentala e ca vamesii stau acum la BSI, nu ii mai vezi, nu ai treaba cu ei. In functie de valoare, dispozitie, vreme si cat de citet scrie asiaticul o sa platesti sau nu TVA.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 30 July 2014 - 04:46 PM

0

#4 Useril este offline   AlexC 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 204
  • Inregistrat: 12-June 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 July 2014 - 04:54 PM

Va multumesc pentru detalii, Renatoa si Stiganas.
Am sunat acum si la BSI Bucuresti si mi-au spus urmatoarele:
Dupa ce fac comanda ( referitor la spatiul din afara UE)
1. Astept nu aviz ci recomandata in care sunt informat de posta roamana ca a sosit coletul si mi se cere o imputernicire pentru ca posta romana sa ma reprezinte la biroul vamal pentru efectuarea vamuirii.
2. Daca nu le trimit aceasta imputernicire, este necesar sa merg la BSI Bucuresti numai in ziua de Vineri ( programul cu publicul al vamii este numai vineri intre orele 9-11) pentru efectuarea vamii si ridicarea coletului.

Aceasta postare a fost editata de AlexC: 30 July 2014 - 04:56 PM

0

#5 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 July 2014 - 05:07 PM

Nu stiu cu cine ai vorbit dar din experienta mea directa si concreta cu multe colete venite din Asia nu e asa. Nu e vorba de nici o imputernicire, nu iti trimit nici o recomandata, nu faci nimic, coletul vine la posta de cartier.

Bunuiesc ca asta e textul standard, oficial si mai banuiesc ca il aplica doar in situatii exceptionale in care ceea ce se afla in colet trebuie vamuit ca la carte cu martori si beneficiarul de fata. Nu e cazul pentru articole de modelism.

Vezi postareaAlexC, la 30 July 2014 - 04:54 PM, a spus:

Va multumesc pentru detalii, Renatoa si Stiganas.
Am sunat acum si la BSI Bucuresti si mi-au spus urmatoarele:
Dupa ce fac comanda ( referitor la spatiul din afara UE)
1. Astept nu aviz ci recomandata in care sunt informat de posta roamana ca a sosit coletul si mi se cere o imputernicire pentru ca posta romana sa ma reprezinte la biroul vamal pentru efectuarea vamuirii.
2. Daca nu le trimit aceasta imputernicire, este necesar sa merg la BSI Bucuresti numai in ziua de Vineri ( programul cu publicul al vamii este numai vineri intre orele 9-11) pentru efectuarea vamii si ridicarea coletului.

0

#6 Useril este offline   AlexC 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 204
  • Inregistrat: 12-June 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 July 2014 - 06:20 PM

Vezi postareastiganas, la 30 July 2014 - 05:07 PM, a spus:

Nu stiu cu cine ai vorbit dar din experienta mea directa si concreta cu multe colete venite din Asia nu e asa. Nu e vorba de nici o imputernicire, nu iti trimit nici o recomandata, nu faci nimic, coletul vine la posta de cartier.

Bunuiesc ca asta e textul standard, oficial si mai banuiesc ca il aplica doar in situatii exceptionale in care ceea ce se afla in colet trebuie vamuit ca la carte cu martori si beneficiarul de fata. Nu e cazul pentru articole de modelism.


Stiganas,multumesc pentru informare, ma bucur sa aflu ca pentru articole de modelism nu este cum m-au informat telefonic cei de la BSI. La unul din aceste numere de telefon 021.3162496; 021.3162483 ( BSI Bucuresti) mi s-a raspuns si mi s-a spus ce am redat mai sus.

Salutari

Aceasta postare a fost editata de AlexC: 30 July 2014 - 06:22 PM

0

#7 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 August 2014 - 03:43 PM

Vesti proaste.

M-au sunat de la BSI si mi-au cerut documentele scanate (pe e-mail) pentru efectuarea vamuirii:

buletin, imputernicire, dovada platii/paypal

asadar s-a terminat cu epoca in care se bazau pe ce scrie pe colet. Ghinionul meu ca m-a prins cu o comanda destul de consistenta.
0

#8 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 07 August 2014 - 05:09 PM

Si ca esti in Bucuresti :p ce va mai invidiam pentru boieria cu vamuirea loco...
Pentru provincie ramane ca pana acum, discutam cu vamesul cel vechi si cunoscut.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#9 Useril este offline   EugenS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1262
  • Inregistrat: 08-February 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 August 2014 - 06:27 PM

Vezi postareastiganas, la 07 August 2014 - 03:43 PM, a spus:

Vesti proaste.

M-au sunat de la BSI si mi-au cerut documentele scanate (pe e-mail) pentru efectuarea vamuirii:

buletin, imputernicire, dovada platii/paypal

asadar s-a terminat cu epoca in care se bazau pe ce scrie pe colet. Ghinionul meu ca m-a prins cu o comanda destul de consistenta.

Poti incerca sa contactezi furnizorul sa iti trimita o " factura de discount " ( discount bazat pe achizitiile din ultimul an ) pentru diferenta dintre valoarea platii si valoarea declarata a coletului - valoarea diferentei fiind " transformata " in credit furnizor.
The 5 P's theory : Proper Preparation Prevents Poor Performance.
0

#10 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 August 2014 - 06:43 PM

Am factura de la hobbyking cu valoare cu mult discount. Chestia e ca ei nu au cerut factura ci dovada platii (extras bancar/paypal). Evident ca se poate aranja usor in PC sa apara o valoare mult mai mica si nu verifica nimeni dar eu nu fac din astea, prefer sa platesc si pe viitor o sa fiu mai precaut cu comenzile din afara UE.

Din cauza cutiei mari a venit in regim de EMS si astea cred ca sunt din start vamuite ca doar valoarea transportului e suficienta sa te califice.

Oricum ar fi e evident ca la Posta Romana se petrec niste schimbari care in sine sunt pozitive dar au defectul ca nu mai lasa loc de negocieri. In vremurile bune duceam bomboane de Craciun si luam toate coletele doar cu buna ziua. Cei drept stateam la coada.

Vezi postareaEugenS, la 07 August 2014 - 06:27 PM, a spus:

Poti incerca sa contactezi furnizorul sa iti trimita o " factura de discount " ( discount bazat pe achizitiile din ultimul an ) pentru diferenta dintre valoarea platii si valoarea declarata a coletului - valoarea diferentei fiind " transformata " in credit furnizor.

0

#11 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 07 August 2014 - 09:42 PM

Si la Galati s-a stricat putin treaba,la fel cere extras de cont si factura(pana acum mergea cu ce e pe colet).Daca nu e factura in colet atunci spui multumesc si pleci cu buzunarul intact(daca dai cu putin fard peste facturi din PC).Daca e cu factura in colet scoti portofelul.
0

#12 Useril este offline   AlexC 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 204
  • Inregistrat: 12-June 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 November 2014 - 03:06 PM

Care mai sunt timpii de asteptare din momentul sosirii coletului in BSI Bucuresti, pana la momentul plecarii din BSI catre O.P. zonal? Cat stationeaza coletul in BSI? (in cazul coletelor libere sa plece catre O.P.)

Aceasta postare a fost editata de AlexC: 10 November 2014 - 03:06 PM

0

#13 Useril este offline   Parfenov 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 737
  • Inregistrat: 25-July 13
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Aeromodelism

Postat 10 November 2014 - 06:39 PM

Vezi postareaAlexC, la 10 November 2014 - 03:06 PM, a spus:

Care mai sunt timpii de asteptare din momentul sosirii coletului in BSI Bucuresti, pana la momentul plecarii din BSI catre O.P. zonal? Cat stationeaza coletul in BSI? (in cazul coletelor libere sa plece catre O.P.)

Cam 2 zile .... Acuma mai variaza , dar in general pe acolo..
Parfenov Razvan
0

#14 Useril este offline   AlexC 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 204
  • Inregistrat: 12-June 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 November 2014 - 06:46 PM

Vezi postareaParfenov, la 10 November 2014 - 06:39 PM, a spus:

Cam 2 zile .... Acuma mai variaza , dar in general pe acolo..

Multumesc pentru raspuns.
Asa stiam si eu pana in octombrie 2014 ,cand a fost trimis la O.P. zonal, dupa ce mi-au tinut 9 zile coletul in BSI Bucuresti. Poate au fost foarte aglomerati,nu mi-au mai tinut atat de mult un colet in BSI, ma gandeam sa nu fie de acum "o obisnuinta".

Aceasta postare a fost editata de AlexC: 10 November 2014 - 06:50 PM

0

#15 Useril este offline   AlexC 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 204
  • Inregistrat: 12-June 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 November 2014 - 05:23 PM

Vezi postareastiganas, la 07 August 2014 - 03:43 PM, a spus:

Vesti proaste.

M-au sunat de la BSI si mi-au cerut documentele scanate (pe e-mail) pentru efectuarea vamuirii:

buletin, imputernicire, dovada platii/paypal

asadar s-a terminat cu epoca in care se bazau pe ce scrie pe colet. Ghinionul meu ca m-a prins cu o comanda destul de consistenta.

Faptul ca te-au sunat de la BSI Bucuresti sa fii fericit. Coletul in BSI poate stationa si 7..8...9 zile fara sa fii sunat fara sa stii nimic altceva in afara faptului ca este " in prelucrare la BSI" Dupa timpul de stationare in prostie, la care se poate ajunge , pana sa fii instiintat, o fi de fapt in prelucrare prin aschiere la vreun strungar.
Poti sa primesti, dar poti si sa nu primesti nimic, nici instiintare prin telefon, nici informare prin posta...5 zile..7 zile..9 zile.
Eficienta Made in Romania, 2014

Aceasta postare a fost editata de AlexC: 11 November 2014 - 05:28 PM

0

#16 Useril este offline   AlexC 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 204
  • Inregistrat: 12-June 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 November 2014 - 05:49 PM

Vamuirea centralizata, un lucru bun in teorie, haotic la fata locului: Nu mai facem fata, suntem doar o mana de oameni la mii de colete!

http://www.wall-stre...concediati.html

Aceasta postare a fost editata de AlexC: 11 November 2014 - 05:49 PM

0

#17 Useril este offline   nicolas 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 695
  • Inregistrat: 06-October 06
  • Gender:Male
  • Location:Popesti-Leordeni

Postat 11 November 2014 - 06:06 PM

La mine instiintarea prin posta a durat 2 zile.Nu am vrut sa-i imputernicesc pe ei sa ma reprezinte la vama ,asa ca am sunat si am vorbit la telefon sa-mi trimita pachetul la cea mai apropiata posta cu vama ,la mine a fost posta de pe Vacaresti.Convorbirea a fost vineri ,luni am ridicat pachetul de la posta ,la care am platit TVA-ul de pe factura + o taxa de vreo 2lei.
Its nice to be important, but its more important to be nice ...
0

#18 Useril este offline   AlexC 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 204
  • Inregistrat: 12-June 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 November 2014 - 06:14 PM

Vezi postareanicolas, la 11 November 2014 - 06:06 PM, a spus:

La mine instiintarea prin posta a durat 2 zile.Nu am vrut sa-i imputernicesc pe ei sa ma reprezinte la vama ,asa ca am sunat si am vorbit la telefon sa-mi trimita pachetul la cea mai apropiata posta cu vama ,la mine a fost posta de pe Vacaresti.Convorbirea a fost vineri ,luni am ridicat pachetul de la posta ,la care am platit TVA-ul de pe factura + o taxa de vreo 2lei.

Singura Posta cu vama in Bucuresti stiu ca a ramas BSI Bucuresti din Giulesti. Celelalte am inteles ca au fost desfiintate.
Am avut colete care au venit rapid, am avut si colete care au stat prin BSI + formalitati vamuire = timp total cat a facut din China pana in Romania.
Bataie de joc, ti se face scarba sa mai comanzi ceva de afara.Am avut colet blocat in "prelucrare BSI" timp de 9 zile fara sa primesc nicio instiintare.
Servicii de rahat.

Aceasta postare a fost editata de AlexC: 11 November 2014 - 06:18 PM

0

#19 Useril este offline   nicolas 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 695
  • Inregistrat: 06-October 06
  • Gender:Male
  • Location:Popesti-Leordeni

Postat 11 November 2014 - 06:22 PM

Din cate se pare nu este singura posta cu vama cea din Giulesti,in rest este posibil sa fi avut noroc.
Its nice to be important, but its more important to be nice ...
0

#20 Useril este offline   AlexC 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 204
  • Inregistrat: 12-June 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 November 2014 - 06:27 PM

Vezi postareanicolas, la 11 November 2014 - 06:06 PM, a spus:

La mine instiintarea prin posta a durat 2 zile.Nu am vrut sa-i imputernicesc pe ei sa ma reprezinte la vama ,asa ca am sunat si am vorbit la telefon sa-mi trimita pachetul la cea mai apropiata posta cu vama ,la mine a fost posta de pe Vacaresti.Convorbirea a fost vineri ,luni am ridicat pachetul de la posta ,la care am platit TVA-ul de pe factura + o taxa de vreo 2lei.

Cand s-a intamplat asta? Eu saptamana trecuta am sunat la BSI pentru cineva timp de 3 zile la rand pe ambele numere de telefon prezentate ca fiind valabile. Pe unul intra ton de fax in final pe celalalt nu raspunde nimeni. Este o tara ca lumea, frumos in Romania.
Scarba iti era in anii '90 cand auzeai de cozi la vama sau posta, aceeasi scarba o ai si in 2014.

Aceasta postare a fost editata de AlexC: 11 November 2014 - 06:30 PM

0

#21 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 November 2014 - 06:29 PM

Nu mai exista posta cu vama. Este un birou vamal la BSI Bucuresti si posta actioneaza ca comisionar vamal.

Am avut un colet mult prea mare, mi-au dat telefon (altii au primit aviz) le-am trimis documentele pe mail, au facut vamuirea si am platit la ridicarea coletului. Exact asa cum se intampla la DHL, TNT, etc.

Vezi postareanicolas, la 11 November 2014 - 06:22 PM, a spus:

Din cate se pare nu este singura posta cu vama cea din Giulesti,in rest este posibil sa fi avut noroc.

0

#22 Useril este offline   AlexC 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 204
  • Inregistrat: 12-June 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 November 2014 - 06:35 PM

Vezi postareastiganas, la 11 November 2014 - 06:29 PM, a spus:

Nu mai exista posta cu vama. Este un birou vamal la BSI Bucuresti si posta actioneaza ca comisionar vamal.

Confirm .
0

#23 Useril este offline   AlexC 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 204
  • Inregistrat: 12-June 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 November 2014 - 06:48 PM

Care este suma maxima platita pentru un colet, valoarea maxima, pentru care nu se plateste vama, TVA ?

Aceasta postare a fost editata de AlexC: 11 November 2014 - 06:49 PM

0

#24 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 November 2014 - 06:53 PM

Asta e inca unul din misterele nedeslusite ale acestei lumi.

Vezi postareaAlexC, la 11 November 2014 - 06:48 PM, a spus:

Care este suma maxima platita pentru un colet, valoarea maxima, pentru care nu se plateste vama, TVA ?

0

#25 Useril este offline   AlexC 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 204
  • Inregistrat: 12-June 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 November 2014 - 07:01 PM

Vezi postareastiganas, la 11 November 2014 - 06:53 PM, a spus:

Asta e inca unul din misterele nedeslusite ale acestei lumi.

Foarte tareee! O fi vreun document ultra-secret. Bravo Romania 2014. Dupa cum sunt si dupa cum functioneaza serviciile postale si de vamuire, lasa impresia ca de fapt sunt adresate unei satre de tigani nu unei tari UE.
Oricine dorea asemenea informatii in 2014 nu trebuia decat sa faca un clik pe internet. Cautati si veti gasi doar discutii pe forumuri , pareri, situatii petrecute , sau informatii neactualizate. Nimic oficial, nimic clar, nimic concret.
I love Romania/Tzigania.

Aceasta postare a fost editata de AlexC: 11 November 2014 - 07:06 PM

0

#26 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 11 November 2014 - 07:11 PM

Inainite de a lipi calificative intai cautati putin...
10 Euro, nici un mister.

"Bunurile primite ca urmare a unei comenzi efectuată prin Internet, corespondenţă, telefon sau telechat, pot fi eliberate cu scutire de la plata TVA-ului, numai dacă valoarea globală a bunurilor nu depăşeşte valoarea de 10 EURO/trimitere."

http://www.customs.r...rin-colete.aspx

Si la noi primirea de colete extracomunitare a devenit un chin, din cauza vamii, care brusc, de vreo luna, prin nu stiu ce mister a inceput sa ... functioneze corect !
Adica sa taxeze orice misca, legal, chestie care pana acum se facea la ochi.
Si numai acest fapt, ca acum taie chitanta si completeaza de mana toate datele, 5-10 min de persoana, a franat fluxul de eliberarea al pachetelor la un nivel care, corelat cu volumul camerei de asteptare, face ca o plimbare la vama sa necesite musai sa fie facuta la deschidere, la ora 10, pentru ca la 10:15 deja este plin si coada se muta afara, unde decat sa astepti o ora mai bine iti planifici mai atent pentru a doua zi.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 11 November 2014 - 07:14 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#27 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 11 November 2014 - 07:24 PM

Alte doua valori importante, sa le aveti la baza de date, sa nu ziceti ca nu ati stiut... nu ma puneti sa va dau link si pentru astea :angry:

150 Euro - de aici incepe sa se plateasca si taxa vamala / acciza, pe langa TVA, e mica de regula, la electronice si jucarii 3-4%, tot TVA-ul ramane de baza...
700 Euro - este valoarea maxima permisa pentru o persoana fizica pe un colet. Pentru mai mult trebuie adus printr-o firma. Nu am avut ocazia sa aflu ce se intampla in cazul asta... daca te informeaza ca nu ai dreptul sa aduci asemenea valoare si il returneaza, sau care e procedura...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#28 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 11 November 2014 - 07:48 PM

La mine(Galati) e total diferit.
Tot vin la oficiu postal cu asistenta vamala.Tot aici se desfac coletele si dupa valoare se aplica vamuirea.
Ma uit pe track,vad "In prelucrare-Galati 1" si stiu ca trebuie sa stau cu ochii pe track sa vad cand scrie Avizat(adica du-te bre si ia-ti cutia.)
Daca ma duc cand scrie in prelucrare imi zic frumos doamnele ca nu au terminat de sortat si sa vin maine.

Avizul/hartiuta in cutia postala nu am mai primit de mult,sunt "client" frecvent pe acolo si de obicei ma suna cineva de pe acolo( mai am si alte bonusuri pe langa astahttp://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/biggrin.gif).Banuiesc ca altii primesc.Nici vorba sa vina deja vamuite la domiciliu/posta de cartier.
Un colet nu mi-a stat niciodata mai mult de 3 zile in BSI.3 zile adica de la stadiul "sosit in romania" la "in prelucrare-Galati 1".
Recent(ieri),colet extern din Germania.Sosit pe 10 in Romania,pe 11 seara este deja la Galati in prelucrare.Ce sa mai cer de la posta romana?

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 11 November 2014 - 07:49 PM

0

#29 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 November 2014 - 08:50 PM

Nu este nici un mister partea legala, am mai vorbit-o pe forum, e cum zice renato. Dar partea legala e una, practica e alta.

Acum, in Bucuresti, e un mister dupe ce criterii baga la vamuire coletele. Dupa experienta mea si a altora cel mai tare conteaza marimea coletului. Cu cat e mai voluminos coletul cu atat are sanse mai mari sa intre in vama. Logica e oarecum simpla, un colet mare chiar si plin cu aer, prin valoare transportului intra la plata de taxe.

Banuiala mea e ca sortarea nu o face vama ci fetele de la posta romana.


Vezi postareaAlexC, la 11 November 2014 - 07:01 PM, a spus:

Foarte tareee! O fi vreun document ultra-secret. Bravo Romania 2014. Dupa cum sunt si dupa cum functioneaza serviciile postale si de vamuire, lasa impresia ca de fapt sunt adresate unei satre de tigani nu unei tari UE.
Oricine dorea asemenea informatii in 2014 nu trebuia decat sa faca un clik pe internet. Cautati si veti gasi doar discutii pe forumuri , pareri, situatii petrecute , sau informatii neactualizate. Nimic oficial, nimic clar, nimic concret.
I love Romania/Tzigania.

0

#30 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 November 2014 - 08:53 PM

Asta nu o stiam dar ceva nu e in regula. Aduc unii masini din USA. Oricum pentru hobby-ul nostru nu se pune des problema de colete peste 700 EUR.

Vezi postarearenatoa, la 11 November 2014 - 07:24 PM, a spus:

700 Euro - este valoarea maxima permisa pentru o persoana fizica pe un colet. Pentru mai mult trebuie adus printr-o firma. Nu am avut ocazia sa aflu ce se intampla in cazul asta... daca te informeaza ca nu ai dreptul sa aduci asemenea valoare si il returneaza, sau care e procedura...

0

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro