Modelism - RHC Forum: BSI Bucuresti, mod de lucru - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

BSI Bucuresti, mod de lucru Posta Romana, BSI Bucuresti

#61 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 13 November 2014 - 02:42 PM

Mostenire de la "Traian" :)

"is-it-just-me-or-shipping-italy-nightmare"

http://forum.pursebl...are-304461.html
... cu picioarele pe pamant ...
0

#62 Useril este offline   AlexC 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 204
  • Inregistrat: 12-June 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 November 2014 - 04:17 PM

Vezi postarearenatoa, la 13 November 2014 - 02:42 PM, a spus:

Mostenire de la "Traian" :)

:)

Posta Romana- cea mai incompetenta companie de stat
"Am facut o comanda din China, comanda ce a fost expediata pe 27 iunie. Pe 21 iulie a ajuns in Romania si de pe 31 iulie are la status "Dispatching" si la locatie tot Romania.
Am fost la posta cu tracking number-ul si mi-au spus ca desi e valid formatul nu exista in sistemul lor. wtf?!
(desigur ca nu l-am primit nici pana acum - 27 august 2014" ) "
http://forum.softped...mpanie-de-stat/

Aceasta postare a fost editata de AlexC: 13 November 2014 - 04:21 PM

0

#63 Useril este offline   AlexC 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 204
  • Inregistrat: 12-June 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 November 2014 - 05:12 PM

Vezi postarearenatoa, la 13 November 2014 - 01:53 PM, a spus:

aproape toti cei care si-au luat taranis nu au calcat pe la vama, le-a adus posta acasa valiza impreuna cu chitanta de aprox 70 lei.

Pentru Taranis 70 lei?

Aceasta postare a fost editata de AlexC: 13 November 2014 - 05:13 PM

0

#64 Useril este offline   AlexC 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 204
  • Inregistrat: 12-June 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 November 2014 - 05:18 PM

Varianta corecta si posibila:
Comanda de pe ebay
Nume Expeditor persoana fizica
Coletul "Gift"
Destinatarul persoana fizica.
Conform legii in cazul asta ai dreptul la un colet ,fara taxe, cu valoare maxima de 45 euro



Sunt scutite de la plata taxelor vamale, bunurile expediate prin colete de o persoană fizică dintr-o ţară terţă la o altă persoană fizică care se află pe teritoriul vamal al României, cu respectarea următoarelor condiţii:
- acestea să nu fie de natură comercială; ( GIFT)
- a căror valoare globală nu depăşeşte 45 euro/trimitere, inclusiv produse din tutun, băuturi alcoolice şi parfumuri.

Nu sunt de natură comercială coletele care îndeplinesc, cumulativ, următoarele condiţii:

1 prezintă un caracter ocazional; CADOU
2 conţin bunuri destinate exclusiv uzului personal al destinatarului şi al familiei sale; CADOU
3 conţin bunuri care prin natura sau cantitatea lor nu sunt destinate comercializării; CADOU
4 sunt trimise de expeditor către destinatar fără nici o obligaţie de plată. CADOU

Toate marintisurile acestui hobby pot foarte bine sa fie trecute la cadou.

Aceasta postare a fost editata de AlexC: 13 November 2014 - 05:23 PM

0

#65 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 13 November 2014 - 06:09 PM

GIFT si CADOU ai adaugat tu, nu exista in textul codului vamal, si nu aceasta este intelesul formularii "să nu fie de natură comercială", ci sa nu arate ca nou, sigilat, cu posibilitate de revanzare.

Am fost de fata cand o tipa a primit de la fie-sa din NZ o cutie de ciocolata mai de lux, nedeschisa si in celofan, si vamesul a taxat-o pe baza etichetei care nu fusese dezlipita: 55$, scurt si fara comentarii.

NU EXISTA CADOU IN CODUL VAMAL ROMANESC !

Asa ca plimba de aici frustrarea cu care ne terorizezi de cateva zile... singura solutie este cea de la Taranis, declararea de catre vanzator unui pret redus, 50$ fata de 172, si taxarea la aceasta valoare.
Fara nimic nu se poate.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#66 Useril este offline   AlexC 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 204
  • Inregistrat: 12-June 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 November 2014 - 06:14 PM

Vezi postarearenatoa, la 13 November 2014 - 06:09 PM, a spus:

GIFT si CADOU ai adaugat tu

Cred ca se intelege, de aceea am scris cu majuscule la final.
0

#67 Useril este offline   AlexC 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 204
  • Inregistrat: 12-June 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 November 2014 - 06:20 PM

Vezi postarearenatoa, la 13 November 2014 - 06:09 PM, a spus:

Asa ca plimba de aici frustrarea cu care ne terorizezi de cateva zile...

Nu as indrazni sa-i spun nici unui coleg/user "plimba de aici frustrarea" de pe topicul asta si de pe forumul asta.
Renatoa, mai cizeleaza-te in discutia cu mine.
Tu te simti terorizat de discutarea problemelor legate de serviciile Postei Romane?
Intreaba-i pe cei care nu si-au mai primit deloc coletele despre terorizare nu despre ce citesti tu pe un forum si in mod normal nu te afecteaza cu nimic.
Nu trebuie acum sa ai o fixatie cu acest "CADOU" . Revezi problemele ridicate aici. In final vamesul este cel care decide poti sa ai inclusiv factura cu pretul achitat, daca vamesul considera ca valoarea este alta, te va taxa la alta valoare.
Discutiile mai scot la lumina si alte posibile cazuri si experiente din care avem ce invata.

Aceasta postare a fost editata de AlexC: 13 November 2014 - 06:24 PM

0

#68 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 13 November 2014 - 06:49 PM

Renato are dreptate.Calmeaza-te,nu mai blestema in stanga si in dreapta ca de cateva zile altceva decat povesti de groaza cu posta romana nu ai zis.Nu rezolvi nimic daca stai bosumflat ca posta nu-ti aduce pe tava toate colete moca direct din cala avionului.Posta face si ea tot ce poate,si toti angajatii postei intalniti de mine sunt binevoitori si doresc sa te serveasca cat mai rapid si mai bine.Pe alocuri nu sunt destui ca numar,dar cei care sunt fac tot ce pot sa fii multumit.
Da,posta romana nu e perfecta.Da,posta romana te intarzie uneori.Da,posta nu....etc.
Asta nu inseamna ca e dracu`n persoana.Sunt vamesi si vamesi,fiecare aplica legea dupa cum intelege el.Ca ai noroc sau nu,nu e treaba postei.Unii nici nu desfac coletele,altii cer sa le arati contul de paypal in fata lor.Altii te intreaba doar daca le vinzi si cam atat.
Eu personal nu am nimic de reprosat postei in afara unor colete care n-au ajuns(le-au pierdut pe drum pe undeva,s-a deschis usa de la dubitza de la o groapa lol http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/biggrin.gif).
Sunt printre cei care nu si-a primit coletele sau au asteptat saptamani dupa ele,cred ca si Renato a patit asa ceva si totusi nu ne plangem atata...

PS:mai era unu care intreba cum sa faca posta sa plateasca pentru nervii consumati ca nu stia unde e coletul lui...http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/rofl.gif

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 13 November 2014 - 06:54 PM

0

#69 Useril este offline   AlexC 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 204
  • Inregistrat: 12-June 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 November 2014 - 07:04 PM

Vezi postareaCiprian97, la 13 November 2014 - 06:49 PM, a spus:

Renato are dreptate.Calmeaza-te,nu mai blestema in stanga si in dreapta ca de cateva zile altceva decat povesti de groaza cu posta romana nu ai zis.Nu rezolvi nimic daca stai bosumflat ca posta nu-ti aduce pe tava toate colete moca direct din cala avionului.Posta face si ea tot ce poate,si toti angajatii postei intalniti de mine sunt binevoitori si doresc sa te serveasca cat mai rapid si mai bine.Pe alocuri nu sunt destui ca numar,dar cei care sunt fac tot ce pot sa fii multumit.
Da,posta romana nu e perfecta.Da,posta romana te intarzie uneori.Da,posta nu....etc.
Asta nu inseamna ca e dracu`n persoana.Sunt vamesi si vamesi,fiecare aplica legea dupa cum intelege el.Ca ai noroc sau nu,nu e treaba postei.Unii nici nu desfac coletele,altii cer sa le arati contul de paypal in fata lor.Altii te intreaba doar daca le vinzi si cam atat.
Eu personal nu am nimic de reprosat postei in afara unor colete care n-au ajuns(le-au pierdut pe drum pe undeva,s-a deschis usa de la dubitza de la o groapa lol http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/biggrin.gif).

Nu am blestemat , nu am treaba cu blestemele.
Sunt calm, spun lucrurilor pe nume, asa sunt eu. Nu am nicio problema cu nici un coleg/user de pe forum.
Da, Posta Romana mi-a pierdut doua colete anul asta.
Nu merg in directia acceptarii "lasa ce e bine si asa" , asa sunt eu. Spun ce nu este bine si in ce se persevereza sa fie prost . Asta nu spun numai eu, spun multi altii.
Nu mai incarc topicul cu comentariile mele, va las pe voi sa scrieti daca mai scrieti cand veti mai avea probleme cu Posta Romana, sau poate nu veti mai avea nicio problema de acum cu Posta.
Azi, Posta Romana, nu functioneaza perfect, functioneaza in multe puncte la nivel primitiv si in desconsiderare fata de destinatar.

Nu va deranjez nu am avut intentia asta :)

Aceasta postare a fost editata de AlexC: 13 November 2014 - 07:06 PM

0

#70 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 19 November 2014 - 12:49 PM

Uite, acum un amic are de 4 zile un colet clocind in BSI...

http://85.120.232.6:...e=RC016539994HK

poate anumite zone din tara au tratament preferential... ca nu au votat cum trebuie :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#71 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 19 November 2014 - 02:48 PM

La mine s-a blocat putin mai aproape de casa:
http://85.120.232.6:...e=RP400429507SG

N-am fost inca la vama sa intreb de el dar nu cred ca mi-l da.De obicei venit luni inseamna marti poti sa-l iei.E miercuri si inca nimic.
0

#72 Useril este offline   sfcandrey 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 25-November 14

Postat 26 November 2014 - 09:17 AM

Acesta este raspunsul pe care l'am primit de la BSI dupa ce am trimis un e-mail in care am intrebat despre starea unui colet blocat din data de 18.11:
'Buna ziua,

coletul dvs nu mai este la noi ,a fost incarcat pentru a ajunge la oficiul cu vama.Datorita numarului foarte mare de colete din aceasta perioada,au fost redirectionate multe colete la oficiile cu vama ,pentru a nu risca sa fie facute retur.O sa fiti avizat de oficiul postal

va multumim pentru intelegere

Cu stima'

Primesc colete aproape saptamanal( colete mici, 50-100$real value, 10-20 declarat) dar asta este prima data cand mi se intampla acest lucru. Sunt din Bucuresti, iar in general la Bsi statea maxim 1-2 zile

Aceasta postare a fost editata de sfcandrey: 26 November 2014 - 09:19 AM

0

#73 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 26 November 2014 - 09:35 AM

Dupa 15 nov incepe nebunia din fiecare an, practic asta e ultima saptamana in care se mai poate comanda din China cu speranta de a mai primii ceva de Craciun, cine comanda dupa 1 Dec le vede la anul.
Asa ca rabdare, nu ati vrea sa fiti in pielea lor...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#74 Useril este offline   sfcandrey 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 25-November 14

Postat 26 November 2014 - 04:37 PM

Defapt nu e din acest motiv, am fost la posta de care apartin sa intreb si mi'a spus ca au sistemul de tracking blocat de 2-3 zile, pentru ca se fac niste modificari. Cred ca vor fi reintroduse oficiile postale cu punct vamal(gen vechiul Pantelimon), spunandu'mi ca s'ar putea duce la OP 5

Aceasta postare a fost editata de sfcandrey: 26 November 2014 - 04:37 PM

0

#75 Useril este offline   AlexC 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 204
  • Inregistrat: 12-June 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 November 2014 - 08:35 PM

Update :) In total 4 comenzi pe e-bay , facute in perioada 19-23 octombrie. Pana azi, 26 octombrie, nu exista niciun aviz in cutia postala. Toate comenzile sunt fara tracking.

Aceasta postare a fost editata de AlexC: 26 November 2014 - 08:36 PM

0

#76 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 26 November 2014 - 08:41 PM

Fara suparare,nici daca comandai de la EMAG romania nu primeai nimic.De la Ebay ce sa ceri?!
0

#77 Useril este offline   AlexC 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 204
  • Inregistrat: 12-June 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 November 2014 - 08:45 PM

Vezi postareaCiprian97, la 26 November 2014 - 08:41 PM, a spus:

Fara suparare,nici daca comandai de la EMAG romania nu primeai nimic.De la Ebay ce sa ceri?!

Normalitatea a devenit sa nu mai primim coletele , nu sa le primim :) Este din ce in ce mai bine :)

Aceasta postare a fost editata de AlexC: 26 November 2014 - 08:47 PM

0

#78 Useril este offline   sfcandrey 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 25-November 14

Postat 26 November 2014 - 09:21 PM

Vezi postareaAlexC, la 26 November 2014 - 08:35 PM, a spus:

Update :) In total 4 comenzi pe e-bay , facute in perioada 19-23 octombrie. Pana azi, 26 octombrie, nu exista niciun aviz in cutia postala. Toate comenzile sunt fara tracking.

26 noiembrie, ca dup'aia crede lumea ca vin coletele dp ebay intr'o sapt. In general cele fara tracking(china) fac cu 7-10 zile mai mult decat cele cu tracking, cel putin asta am observat eu pana acum. Cele cu tracking in medie fac 18-25 zile, depinde cum se misca chinezul. Tot dp ebay am comandat ceva din SUA(cu economy shipping) intr'o zi de marti, si am ridicat coletul de la posta din cartier miercuri(8 zile).
Sper ca doar acum, datorita acestei tranzitii, sa fie aceasta problema in Bucuresti

Aceasta postare a fost editata de sfcandrey: 26 November 2014 - 09:23 PM

0

#79 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 26 November 2014 - 09:28 PM

Citeaza

Dupa 15 nov incepe nebunia din fiecare an, practic asta e ultima saptamana in care se mai poate comanda din China cu speranta de a mai primii ceva de Craciun, cine comanda dupa 1 Dec le vede la anul.<br style="font-size: 13px; line-height: 19.5px;">Asa ca rabdare, nu ati vrea sa fiti in pielea lor...


Citeaza

Update :) In total 4 comenzi pe e-bay , facute in perioada 19-23 octombrie. Pana azi, 26 octombrie, nu exista niciun aviz in cutia postala. Toate comenzile sunt fara tracking.



In preajma sarbatorilor e peste tot asa... aici deja platformele de distibutie incep sa fie saturate... vorbesc de "fabrici" de scanare pe 6 fete...

Am trei "amazoane" care "stau" de pe 20 nov in zona de nord, sper sa le am sapt asta...http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/pardon.gif

Sa nu ne imaginam ce e la operatiuni manuale... http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/ph34r.gif

Aceasta postare a fost editata de Primus: 26 November 2014 - 09:30 PM

0

#80 Useril este offline   AlexC 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 204
  • Inregistrat: 12-June 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 November 2014 - 05:22 AM

Vezi postareasfcandrey, la 26 November 2014 - 09:21 PM, a spus:

26 noiembrie, ca dup'aia crede lumea ca vin coletele dp ebay intr'o sapt.

Corect :)
Rectificare, 26 noiembrie ,nu 26 octombrie
0

#81 Useril este offline   hxa 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 05-October 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Elicoptere, avioane si planoare.

Postat 27 November 2014 - 09:45 AM

Vezi postareasfcandrey, la 26 November 2014 - 09:17 AM, a spus:

Acesta este raspunsul pe care l'am primit de la BSI dupa ce am trimis un e-mail in care am intrebat despre starea unui colet blocat din data de 18.11:
'Buna ziua,

coletul dvs nu mai este la noi ,a fost incarcat pentru a ajunge la oficiul cu vama.Datorita numarului foarte mare de colete din aceasta perioada,au fost redirectionate multe colete la oficiile cu vama ,pentru a nu risca sa fie facute retur.O sa fiti avizat de oficiul postal

va multumim pentru intelegere

Cu stima'

Primesc colete aproape saptamanal( colete mici, 50-100$real value, 10-20 declarat) dar asta este prima data cand mi se intampla acest lucru. Sunt din Bucuresti, iar in general la Bsi statea maxim 1-2 zile


Salut,

Am la ei un colet intepenit de 3 saptamani, pe ce adresa le-ai scris, ca sa-i intreb si eu ce se intampla.

Multumesc!
0

#82 Useril este offline   sfcandrey 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 25-November 14

Postat 27 November 2014 - 06:26 PM

Vezi postareahxa, la 27 November 2014 - 09:45 AM, a spus:

Salut,

Am la ei un colet intepenit de 3 saptamani, pe ce adresa le-ai scris, ca sa-i intreb si eu ce se intampla.

Multumesc!

Declaranti.vamali@posta-romana.ro
De raspuns, raspund repede, dar cam vag..
0

#83 Useril este offline   sfcandrey 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 25-November 14

Postat 28 November 2014 - 12:12 PM

Astazi am ridicat coletul: toate coletele din Bucuresti, sectoarele 3,5,6 vor veni la OP 5, GH 4, b'dul Libertatii 6, unde este Punct Vamal cu vames care desface toate coletele indiferent de suma trecuta pe ele.
0

#84 Useril este offline   Anttidott 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 27-November 14

Postat 29 November 2014 - 09:22 AM

Vezi postareasfcandrey, la 28 November 2014 - 12:12 PM, a spus:

Astazi am ridicat coletul: toate coletele din Bucuresti, sectoarele 3,5,6 vor veni la OP 5, GH 4, b'dul Libertatii 6, unde este Punct Vamal cu vames care desface toate coletele indiferent de suma trecuta pe ele.


Am un colet de pe fasttech blocat in prelucrare de pe 15-11-2014 ( RP303845591SG ). Nu am primit inca aviz, stau in sector 6 militari. Si mai am unul care a plecat in aceeasi zi din china dar fara tracking. De la asta cred ca-mi iau adio. Si inca unul care nu a ajuns inca in Romania( RP305092381SG )
valori: 80$, 10$ cel fara tracking si 57$ cel ce nu a sosit inca in RO. dar nu sunt trecute cu valorile astea, ci cu unele mai mici.

Tu ai primit aviz, ai platit ceva?
0

#85 Useril este offline   sfcandrey 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 25-November 14

Postat 29 November 2014 - 11:56 AM

Eu am primit aviz, ma cunoaste postarita si mi le aduce, stie ca sunt importante. De platit nu am platit nimic, aveam 10usd valoare trecuta pe colet, m'a intrebat daca stiu ce am in el, apoi l'a deschis si s'a uitat, aveam 5 produse branduite dar nu mi'a zis nimic (cand veneau coletele la pantelimon, era sa iau 3000 de lei amenda din cauza asta). Fara aviz daca te duci, nu prea te baga in seama ca nu au coletele aranjate, sunt toate in saci si au niste numere , si in fiecare sac sunt coletele cu numerele respective si cauta prin ele. Oricum se vor desface doar acum la inceput cat nu e aglomerat, cand se va mega aglomera (au un program cam lejer, verifica pe net, iar spatiul din interior de asteptare este de ~4m^2) cred ca astea cu valoare mica si care nu bat la ochi ca si dimensiune nu vor mai trece prin mana vamesulu. Si eu mai am 3 colete de ridicat, sunt blocate la bsi, o sa va anunt cum vor decurge lucrurile.
0

#86 Useril este offline   Anttidott 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 27-November 14

Postat 29 November 2014 - 12:39 PM

Eu am mai primit pachete cu valoare si mai mare peste 150$ si nu am platit nimic nici desfacute nu au fost. Decand cu intarzierea asta de 15, zile ma baga la banuieli. Valoarea declarata este pana in 10$ pentru fiecare colet. Sper sa nu-mi ceara facturi, ca nu am chef sa platesc 24% tva. Al tau cat a stat blocat in prelucrare?

Aceasta postare a fost editata de Anttidott: 29 November 2014 - 12:39 PM

0

#87 Useril este offline   sfcandrey 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 25-November 14

Postat 29 November 2014 - 05:31 PM

Daca nu au valoare mare poate nu platesti, dar cand am fost eu acolo era un baiat in fata mea care avea un colet din state de vreo 250$ si l'a pus sa plateasca ~270lei
0

#88 Useril este offline   hamsterik 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 311
  • Inregistrat: 05-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Rm.Valcea
  • Interests:Automodelism , offroad,
    onroad/drifting.
    Ciclism XC.

Postat 01 December 2014 - 04:22 PM

Au inceput sa isi schimbe putin tactica de livrare. Multe site-uri chinezesti au acum depozite in europa , cele mai multe in olanda si germania. Exemplul de fata dealextreme. Cam de 3 luni , chiar daca dai comanda pe siteul principal cu toate produsele , nu pe cel europe-direct , produsele trec prin olanda si sunt puse etichete noi , astfel se evita eventualele taxe vamale. Tocmai ce am achizitionat un smartwatch si nu am platit nimic pentru valoare declarata de 75$ . La fel si cu un mini quad hubsan.
Auto : Hpi firestorm flux.
Navo : Homemade.
Aero : Piper J3 cub.
0

#89 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 01 December 2014 - 04:27 PM

Si nici nu fac un secret din asta, au chiar site dedicat...

http://www.postnlparcels.cn/en/
... cu picioarele pe pamant ...
0

#90 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 01 December 2014 - 08:16 PM

Asta am patit si eu acum o luna,un quad mai mult jucarie luat de pe ebay.Primul indiciu era ca trackul se sfarseste cu NL in coada,apoi faptul ca a aparut prima data pe site-urile de track ca fiind in Olanda.In Romania a fost tratat asemenea unui colet din EU,adica ridicare la oficiu postal de cartier fara taxe de niciun fel.

Stiu sigur ca a venit din China pentru ca se vedea declaratia vamala pe el.Deci...ce postas e asta de introduce in tara colete din China fara vamuire?Practic unde se duce acel TVA care il pierde statul roman?Sau il mai ia vre-un stat?
0

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro