Modelism - RHC Forum: BSI Bucuresti, mod de lucru - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

BSI Bucuresti, mod de lucru Posta Romana, BSI Bucuresti

#31 Useril este offline   f4n4di 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 01-August 14

Postat 11 November 2014 - 08:54 PM

Vezi postareaCiprian97, la 11 November 2014 - 07:48 PM, a spus:

La mine(Galati) e total diferit.
Tot vin la oficiu postal cu asistenta vamala.Tot aici se desfac coletele si dupa valoare se aplica vamuirea.
Ma uit pe track,vad "In prelucrare-Galati 1" si stiu ca trebuie sa stau cu ochii pe track sa vad cand scrie Avizat(adica du-te bre si ia-ti cutia.)
Daca ma duc cand scrie in prelucrare imi zic frumos doamnele ca nu au terminat de sortat si sa vin maine.

Avizul/hartiuta in cutia postala nu am mai primit de mult,sunt "client" frecvent pe acolo si de obicei ma suna cineva de pe acolo( mai am si alte bonusuri pe langa astahttp://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/biggrin.gif).Banuiesc ca altii primesc.Nici vorba sa vina deja vamuite la domiciliu/posta de cartier.
Un colet nu mi-a stat niciodata mai mult de 3 zile in BSI.3 zile adica de la stadiul "sosit in romania" la "in prelucrare-Galati 1".
Recent(ieri),colet extern din Germania.Sosit pe 10 in Romania,pe 11 seara este deja la Galati in prelucrare.Ce sa mai cer de la posta romana?


Coletul din Germania nu se vamuieste deoarece tara face parte din Uniunea Europeana.....sau noi din ea. Coletele care circula in interiorul statelor UE nu se vamuiesc, merg pe principiul reciprocitatii.
Cornea Adrian
0

#32 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 11 November 2014 - 09:00 PM

Vezi postareastiganas, la 11 November 2014 - 08:50 PM, a spus:

...Logica e oarecum simpla, un colet mare chiar si plin cu aer, prin valoare transportului intra la plata de taxe...


Iarasi o mare necunoscuta bine de stiut... pe persoana fizica transportul NU se vamuieste !
... cu picioarele pe pamant ...
0

#33 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 11 November 2014 - 09:28 PM

Ba da,se adauga la valoarea totala in vama a coletului.Am patit pe pielea mea la un colet de 30$ cu transport de 40$ trecut pe factura.O intreb sigur pe vamesa cu prima ocazie daca nu s-a schimbat asta.
Ziceam de coletul din Germania pentru ca a trecut prin BSI si n-au trecut decenii pana sa iasa de acolo(chiar daca iese fara taxe)
0

#34 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 November 2014 - 09:36 PM

Transportul nu se vamuieste niciodata, e vorba de TVA, aici e banul. TVA se aplica la valoarea totala a coletului (cu transportul inclus) la colete ce depasesc 10 EUR. Asa cum ai spus si tu vama e oricum foarte mica, cateva procente, e greu de calculat ca trebuie sa incadrezi obiectele in tarifarul vamal, etc, etc. Nimeni nu isi bate capul cu asta, Iti baga TVA 24% si gata. Si 24% atarna greu la buzunar.

Am scos din vama pe vremuri cate ceva si mi-a ajuns; declarant vamal, documente, factura tradusa, control documente, control fizic, control final, scoatere din vama, etc. Era tot timpul o aventura.

Vezi postarearenatoa, la 11 November 2014 - 09:00 PM, a spus:

Iarasi o mare necunoscuta bine de stiut... pe persoana fizica transportul NU se vamuieste !

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 11 November 2014 - 09:38 PM

0

#35 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 11 November 2014 - 09:53 PM

Vezi postareastiganas, la 11 November 2014 - 09:36 PM, a spus:

Era tot timpul o aventura.




Sa va zic cum e la mine?http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/smile.gif

Se uita pe colet,daca vede sub 10$,nu eur,nici nu il desface si mi-l da fara alte dureri de cap.
Peste 10$ il deschide si dupa toane ma taxeaza cu tva.Am scapat si cu colete de 60$ fara vama,uneori am platit vama la 11$.
0

#36 Useril este offline   Tzicul 

  • Free your mind
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 31-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 November 2014 - 11:07 PM

Pana acum nu am platit niciodata TVA la pachetele sub 40-50$ valoare declarata. Oi fi eu mai baftos :)
Axial Yeti XL

Losi LST XXL

Kyosho Mad Force Xtra long and Xtra wide
Posted Image
0

#37 Useril este offline   AlexC 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 204
  • Inregistrat: 12-June 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 November 2014 - 11:25 PM

Vezi postarearenatoa, la 11 November 2014 - 07:11 PM, a spus:

Inainite de a lipi calificative intai cautati putin...
10 Euro, nici un mister.
"Bunurile primite ca urmare a unei comenzi efectuată prin Internet, corespondenţă, telefon sau telechat, pot fi eliberate cu scutire de la plata TVA-ului, numai dacă valoarea globală a bunurilor nu depăşeşte valoarea de 10 EURO/trimitere."

Da? Asta s-o crezi tu :) Am intrebat cu doua zile in urma declarant vamal de la BSI care este valoarea maxima permisa pentru care nu se platesc taxe ( vama,tva) Raspuns 10 euro? Nu
Raspuns: 45 euro

Aceasta postare a fost editata de AlexC: 11 November 2014 - 11:26 PM

0

#38 Useril este offline   AlexC 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 204
  • Inregistrat: 12-June 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 November 2014 - 11:34 PM

Un alte exemplu de minciuna oficiala mai jos:
" Toate operatiunile de declarare la vama sunt efectuate de catre C.N. Posta Romana, activitatea fiind centralizata in cadrul sediului CNPR din Bucuresti, Calea Giulesti nr. 6 – 8, pe langa Biroul Vamal de Interior Posta, aflat la aceeasi adresa. Nu este necesara prezenta destinatarului in nicio etapa a vamuirii, mai spun oficialii Postei"
Minciuna.Nu este necesara prezenta destinatarului la nicio etapa a vamuirii dar este necesara prezenta destinatarului pentru : semnarea/predarea imputernicirii, predarea copiei dupa buletin in care mentionezi ca este conforma cu originalul. Despre acestea vei stii din momentul in care esti informat ca zace in BSI coletul tau, dar nimeni nu garanteaza nici ca vei fi informat, teoria asa spune ca vei fi informat, practica mi-a dovedit ca poti foarte bine sa nu fii informat si ai toate sansele sa-ti plece si coletul retur daca nu il vamuiesti in termen de 20 de zile.
http://www.wall-stre...concediati.html

Aceasta postare a fost editata de AlexC: 11 November 2014 - 11:39 PM

0

#39 Useril este offline   AlexC 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 204
  • Inregistrat: 12-June 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 November 2014 - 11:44 PM

Vezi postareastiganas, la 11 November 2014 - 09:36 PM, a spus:

TVA se aplica la valoarea totala a coletului (cu transportul inclus) la colete ce depasesc 10 EUR.

In urma cu 10 ani daca intrebam 10 vamesi despre o anumita marfa si procedura de vamuire/incadrare, puteam sa am 10 raspunsuri diferite. Anul 2014, cam acelasi lucru.
Declarant din cadrul BSI Bucuresti imi spune ca pentru a nu avea taxe suplimentare ( vama, TVA) valoarea nu trebuie sa depaseasca 45 euro. O alta varianta pe care am auzit-o in aceeasi zi a fost 45 $.
0

#40 Useril este offline   AlexC 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 204
  • Inregistrat: 12-June 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 November 2014 - 11:53 PM

Vezi postareastiganas, la 11 November 2014 - 08:50 PM, a spus:

Banuiala mea e ca sortarea nu o face vama ci fetele de la posta romana.

Personal din cadrul Postei BSI, spunea ca sortarea pentru da vamuire / nu vamuire, o face numai vama.

Aceasta postare a fost editata de AlexC: 11 November 2014 - 11:54 PM

0

#41 Useril este offline   AlexC 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 204
  • Inregistrat: 12-June 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 November 2014 - 12:11 AM

Colete expediate de la o persoană fizică la alta, fără scop comercial
Sunt scutite de la plata taxelor vamale, bunurile expediate prin colete de o persoană fizică dintr-o ţară terţă la o altă persoană fizică care se află pe teritoriul vamal al României, cu respectarea următoarelor condiţii:
- acestea să nu fie de natură comercială;
- a căror valoare globală nu depăşeşte 45 euro/trimitere, inclusiv produse din tutun, băuturi alcoolice şi parfumuri.
Nu sunt de natură comercială coletele care îndeplinesc, cumulativ, următoarele condiţii:

1 prezintă un caracter ocazional;
2 conţin bunuri destinate exclusiv uzului personal al destinatarului şi al familiei sale;
3 conţin bunuri care prin natura sau cantitatea lor nu sunt destinate comercializării;
4 sunt trimise de expeditor către destinatar fără nici o obligaţie de plată.
http://www.customs.r...rin-colete.aspx

Aceasta postare a fost editata de AlexC: 12 November 2014 - 12:14 AM

0

#42 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 November 2014 - 07:32 AM

Si de cate ori suntem noi in aceasta situatie ipotetica ? Niciodata, noi suntem in situatia cealalta cu bunuri cumparate pe internet deci se aplica pragul de 10 EUR. Aparent bafta noastra e ca deseori ne baga la categoria asta desi nu stiu cati dintre noi au veri/prieteni in China.

Vezi postareaAlexC, la 12 November 2014 - 12:11 AM, a spus:

Colete expediate de la o persoană fizică la alta, fără scop comercial
Sunt scutite de la plata taxelor vamale, bunurile expediate prin colete de o persoană fizică dintr-o ţară terţă la o altă persoană fizică care se află pe teritoriul vamal al României, cu respectarea următoarelor condiţii:
- acestea să nu fie de natură comercială;
- a căror valoare globală nu depăşeşte 45 euro/trimitere, inclusiv produse din tutun, băuturi alcoolice şi parfumuri.
Nu sunt de natură comercială coletele care îndeplinesc, cumulativ, următoarele condiţii:

1 prezintă un caracter ocazional;
2 conţin bunuri destinate exclusiv uzului personal al destinatarului şi al familiei sale;
3 conţin bunuri care prin natura sau cantitatea lor nu sunt destinate comercializării;
4 sunt trimise de expeditor către destinatar fără nici o obligaţie de plată.
http://www.customs.r...rin-colete.aspx

0

#43 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 12 November 2014 - 09:37 AM

Vezi postareaTzicul, la 11 November 2014 - 11:07 PM, a spus:

Pana acum nu am platit niciodata TVA la pachetele sub 40-50$ valoare declarata. Oi fi eu mai baftos :)


Asta era si la noi pana acum o luna... aplicau si la cumparaturi pe internet aceasi lege ca la pachete intre persoane fizice, adica 45 EURO, doar ca de o luna s-a "cumintit"... :angry:

Si cu asta i-am raspuns si lui AlexC... ce este cu acei 45.
La noi nu este secret, este afis cu aceasta categorie chiar pe usa vamii, repet, doar de la persoana la persoana.
De asta, daca unele site-uri au posibilitatea sa trimit pachete fara sigla si evident fara factura, drop-off, e bine sa bifati acel checkbox, ca sa puteti pretinde ca este de la o persoana.

Nah... ca postai dupa ce se lamurise deja asta...

Ideea este ca nu conteaza ce cred vamesii, ci care este legea.
Te duci cu extrasul din codul vamal printat si mori cu ei de gat acolo... daca e in favoarea ta :D ca de fapt noi ne agitam din alt motiv, sa ne fie nou bine, nu statului ;)

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 12 November 2014 - 09:41 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#44 Useril este offline   AlexC 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 204
  • Inregistrat: 12-June 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 November 2014 - 01:03 PM

Sunam la o institutie ,nu la un "butic", sunam la Biroul de Schimb International Bucuresti,capitala Romaniei 2014, tara UE, pe ambele numere de telefon prezentate public, 021.3162496; 021.3162483. Incercati si veti suna degeaba. Nu raspunde nimeni nici azi. La fel ca si in urma cu doua trei zile. La aceste numere o fi vreun program pentru a se raspunde publicului, o data pe luna :)

Aceasta postare a fost editata de AlexC: 12 November 2014 - 01:04 PM

0

#45 Useril este offline   AlexC 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 204
  • Inregistrat: 12-June 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 November 2014 - 01:09 PM

"Posta Romana"
http://programepc.ne...ta-ta-de-rahat/

Aceasta postare a fost editata de AlexC: 12 November 2014 - 01:09 PM

0

#46 Useril este offline   nicolas 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 695
  • Inregistrat: 06-October 06
  • Gender:Male
  • Location:Popesti-Leordeni

Postat 12 November 2014 - 05:50 PM

Vezi postareastiganas, la 11 November 2014 - 06:29 PM, a spus:

Nu mai exista posta cu vama. Este un birou vamal la BSI Bucuresti si posta actioneaza ca comisionar vamal.

Am avut un colet mult prea mare, mi-au dat telefon (altii au primit aviz) le-am trimis documentele pe mail, au facut vamuirea si am platit la ridicarea coletului. Exact asa cum se intampla la DHL, TNT, etc.


Atunci"locul" de pe Vacaresti cum se numeste?
Cea cu care am vorbit la telefon a zis sa merg la OP 6,cei drept "locul"de unde am ridicat coletul este langa spatiul postei.In acel birou erau doua persoane,un vames si un lucrator al postei .
Its nice to be important, but its more important to be nice ...
0

#47 Useril este offline   Tzicul 

  • Free your mind
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 31-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 November 2014 - 06:09 PM

Extras din declaratia oficialilor Postei Romane (asa cum rezulta din link-ul de mai sus):

„Pentru fluidizarea operatiunilor de vamuire si evitarea situatiilor mai sus mentionate, am convenit, de comun acord cu Oficiul Postal Municipiul Bucuresti (OPMB), ca doua oficii postale din Municipiul Bucuresti sa fie propuse pentru activitati cu asistenta vamala"

Citeste mai mult: http://www.wall-stre...l#ixzz3Is4Fejol

Aceasta postare a fost editata de Tzicul: 12 November 2014 - 06:09 PM

Axial Yeti XL

Losi LST XXL

Kyosho Mad Force Xtra long and Xtra wide
Posted Image
0

#48 Useril este offline   nicolas 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 695
  • Inregistrat: 06-October 06
  • Gender:Male
  • Location:Popesti-Leordeni

Postat 12 November 2014 - 09:43 PM

@Tzicul eu nu am pus o intrebare, eu am relatat un fapt.
Ma repet eu am ridicat coletul din Calea Vacaresti unde era un vames si un angajat al postei,probabil ca s-au mai schimbat cate unele, altele intre timp.
Asta s-a intamplat acum doua saptamani.

Aceasta postare a fost editata de nicolas: 12 November 2014 - 09:45 PM

Its nice to be important, but its more important to be nice ...
0

#49 Useril este offline   Tzicul 

  • Free your mind
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 31-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 November 2014 - 11:01 PM

Dar nu te-am contrazis!! Am punctat faptul ca Posta va infiinta/a infiintat oficii cu puncte vamale. Si pare-se ca s-a intaplat deja. That's all!
Axial Yeti XL

Losi LST XXL

Kyosho Mad Force Xtra long and Xtra wide
Posted Image
0

#50 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 12 November 2014 - 11:40 PM

Da, din cate vad ( citesc ) vremurile cand vamesii de la oficiile postale Pantelimon si Vacaresti ( pentru colete sosite pe adresa de societate) inchideau ochii la "jucarii cu telecomanda" sunt pe cale sa apuna...

La BSI intotdeauna a fost greu sa gasesti pe cineva la capatul firului. Eu sunam doar daca voiam sa ridic un colet vineri ca sa pot zbura sambata... http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/rolleyes.gif
In ultimul timp ma duceam direct in Giulesti 6-8 fara sa mai sun, semnam si luam coletul ( scuteam o zi sau doua pentru cele din UE)

Aceasta postare a fost editata de Primus: 12 November 2014 - 11:43 PM

0

#51 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 13 November 2014 - 12:47 PM

Azi am avut o experienta ceva mai placuta... La ora 10:01 aveam deja 7 in fata si imi era groaza... doar ca toti au avut pachete mici, de dimensiunea unei casete VHS/DVD, nici o vama, si la 10:18 ieseam din vama.

Eu am avut un plic de 10 grame cu niste filtre un pic mai speciale de cafea, valorand 3$... cred ca totusi astea trebuiau sa imi vina acasa in cutia postala, la naiba... benzina pana la vama si inapoi aproape le-a dublat valoarea...

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 13 November 2014 - 12:48 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#52 Useril este offline   AlexC 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 204
  • Inregistrat: 12-June 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 November 2014 - 01:13 PM

Vezi postareaPrimus, la 12 November 2014 - 11:40 PM, a spus:

La BSI intotdeauna a fost greu sa gasesti pe cineva la capatul firului.

Greu sa gasesti la telefon.
Colete pentru care nu esti anuntat ca au sosit in BSI si sunt necesare documente pentru vamuire.
Greu sa vamuiesti.
Cozi, timp pierdut, bataie de joc.
La o asemenea institutie care are o asemenea atributie si la beneficiile careia sunt obligati sa apeleaze o intreaga capitala a unei tari Europene + un judet invecinat ( Ilfovul) asta se numeste in 2014 Romania bolnava.

Aceasta postare a fost editata de AlexC: 13 November 2014 - 01:16 PM

0

#53 Useril este offline   AlexC 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 204
  • Inregistrat: 12-June 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 November 2014 - 01:32 PM

Vezi postarearenatoa, la 13 November 2014 - 12:47 PM, a spus:

Azi am avut o experienta ceva mai placuta... La ora 10:01 aveam deja 7 in fata si imi era groaza... doar ca toti au avut pachete mici, de dimensiunea unei casete VHS/DVD, nici o vama, si la 10:18 ieseam din vama.

Eu am avut un plic de 10 grame cu niste filtre un pic mai speciale de cafea, valorand 3$... cred ca totusi astea trebuiau sa imi vina acasa in cutia postala, la naiba... benzina pana la vama si inapoi aproape le-a dublat valoarea...


Romania 1990, servicii de vamuire de nivel primitiv.
Romania 2014 , servicii de vamuire de nivel primitiv.
Asa a fost intotdeauna.Cativa care sunt sus ,fara sa existe logistica corespunzatoare,iau deczii in urma carora noi sclavetii, ne spargem capetele, ne dam coate in gura la cozi, timp pierdut, nervi.
Angajatii serviciilor postale si de vamuire deasemenea sunt intr-un numar foarte mic comparativ cu minimul necesar pentru solicitarile actuale.
Uraaaa,ce realizare, am reusit sa fac vama. Zici ca am reusit sa fac un zbor in spatiu.

Aceasta postare a fost editata de AlexC: 13 November 2014 - 01:36 PM

0

#54 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 13 November 2014 - 01:36 PM

Ar fi cazul sa te informezi cum e la altii, si poate ti-ar pierii elanul... nu te astepta ca in alte parti sa iti vina aviz pe smartphone si sa te identifice dupa analiza vocii... de livrat acasa nu mai zic.

Ok, am inteles mesajul tau, de cateva zile te tot scoli prost dispus... imagineaza tu ceva mai smart...

Problema este alta, sunt depasiti de situatie pentru ca tot mai multa lume cumpara de afara, satula de adaosurile practicate in tara ! Asta nu te pune pe ganduri ?
Iar ei, adica vama si posta nu pot suplimenta peste noapte serviciile, pentru simplul motiv ca nu au buget, iar din taxe nu ies bani daca toti avem pretentia sa ne treaca netaxat orice pachet... atunci de unde sa plateasca vamesii suplimentari ?
Ai vrea sa dea la liber tot ce vine din China? pai EU crezi ca doarme ?

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 13 November 2014 - 01:39 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#55 Useril este offline   AlexC 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 204
  • Inregistrat: 12-June 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 November 2014 - 01:42 PM

Vezi postarearenatoa, la 13 November 2014 - 01:36 PM, a spus:

Ar fi cazul sa te informezi cum e la altii, si poate ti-ar pierii elanul... nu te astepta ca in alte parti sa iti vina aviz pe smartphone si sa te identifice dupa analiza vocii... de livrat acasa nu mai zic.

Ok, am inteles mesajul tau, de cateva zile te tot scoli prost dispus... imagineaza tu ceva mai smart...

Gresit .
In Romania serviciile de vamuire au ramas la nivel primitiv, serviciile postale deasemenea.
Gresit, tu vezi ce bine este cand este prost si te resemnezi cu bataia de joc care poate ajunge pana la a nu fi informat ca ai un colet pentru care se asteapta din partea ta documente suplimentare pentru vamuire. Este doar un mic exemplu.
0

#56 Useril este offline   AlexC 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 204
  • Inregistrat: 12-June 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 November 2014 - 01:44 PM

Vezi postarearenatoa, la 13 November 2014 - 01:36 PM, a spus:

Problema este alta, sunt depasiti de situatie

Exact ce spuneam. Cand esti depasit de situatie nu este necesar sa treaca ani si ani pana sa iti pui la punct la un minim necesar logistica si numarul de personal, functionarea, pentru asemenea servicii.
"Beneficiarii" din plin ai bataii de joc suntem noi si implicit angajatii serviciilor postale si de vamuire.

Aceasta postare a fost editata de AlexC: 13 November 2014 - 01:45 PM

0

#57 Useril este offline   AlexC 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 204
  • Inregistrat: 12-June 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 November 2014 - 01:49 PM

Vezi postarearenatoa, la 13 November 2014 - 01:36 PM, a spus:

toti avem pretentia sa ne treaca netaxat orice pachet...

Taxele exista , acestea se aplica, sa fie aplicate.
Problema mea este sa achit taxa, problema Postei si Vamii este sa imi livreze corespunzator si in timp util coletul.

Aceasta postare a fost editata de AlexC: 13 November 2014 - 01:54 PM

0

#58 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 13 November 2014 - 01:53 PM

Vezi postareaAlexC, la 13 November 2014 - 01:42 PM, a spus:

Gresit .
In Romania serviciile de vamuire au ramas la nivel primitiv, serviciile postale deasemenea.
Gresit, tu vezi ce bine este cand este prost si te resemnezi cu bataia de joc care poate ajunge pana la a nu fi informat ca ai un colet pentru care se asteapta din partea ta documente suplimentare pentru vamuire. Este doar un mic exemplu.


Repet, informeaza-te cum e la altii, am avut de-a face cu servicii postale din vreo 5 tari europene, nicaieri nu e ceva deosebit fata de posta romana, care este la nivel peste cel general al tarii.

Cu vama nu am avut de-a face decat in Anglia, pachet venit din US, vamuit in (aero)port, fara sa ma intrebe daca imi convine sau nu, doar comunicat ce am de plata, daca nu imi convenea, nu il acceptam.

Asta se intampla si la noi in cateva puncte din tara, aproape toti cei care si-au luat taranis nu au calcat pe la vama, le-a adus posta acasa valiza impreuna cu chitanta de aprox 70 lei.
Faptul este ca se poate deci este sistemul informatic si infrastructura, ramane de lamurit de ce nu este generalizat.

Numai ca am impresia vaga ca nu ar conveni la toata lumea sistemul asta, multi prefera sa dea vamesului 10-20 lei decat 70 lei pe chitanta acasa si sa nu se deranjeze, gresesc ? Si atunci poate ne dam seama de ce vama ramane cu este...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#59 Useril este offline   AlexC 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 204
  • Inregistrat: 12-June 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 November 2014 - 02:03 PM

Vezi postarearenatoa, la 13 November 2014 - 01:53 PM, a spus:

Asta se intampla si la noi in cateva puncte din tara, aproape toti cei care si-au luat taranis nu au calcat pe la vama, le-a adus posta acasa valiza impreuna cu chitanta de aprox 70 lei.

Asta inseamna progres, civilizatie, eficienta. Si daca nu esti acasa, iti lasa un aviz si ridici coletul de la O.P. de care apartii. Este foarte bine asa si deasemenea foarte important ca aceste etape sa fie parcurse fara timpi de stationare inutili in care un colet sta " ratacit" prin magaziile postei sau vamii si destinatarul nu este informat.
0

#60 Useril este offline   AlexC 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 204
  • Inregistrat: 12-June 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 November 2014 - 02:26 PM

Cand Posta iti transmite ca pentru ridicarea coletului ai de achitat x suma lei, il vei ridica numai dupa ce achiti suma. Este normal.
Cu justificari ca nu ai bani nu iti vei ridica coletul.

Cand faci o sesizare la Posta, vei primi justificari pentru modul din cauza caruia coletul s-a ratacit prin magaziile Postei , nu l-ai primit in timp util sau stai la cozi interminabile pentru care pierzi catodata si cateva ore.

Eu ca beneficiar nu am nevoie de justificari, am nevoie sa ma bazez pe servicii postale eficiente pe care destinatarul se poate baza.
Posta si vama, daca nu ai bani sa achiti taxele, nu iti cere justificari , nu iti da coletul.

Destinatarului cand i se retine coletul in magazia vamii sau postei, fara sa fie informat, primeste justificari pentru " ratacirea coletului", pentru " intarziere" si altele.

Noi achitam taxe, ei pentru nereguli se achita fata de noi cu "justificari".

Aceasta postare a fost editata de AlexC: 13 November 2014 - 02:31 PM

0

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro