Modelism - RHC Forum: BSI Bucuresti, mod de lucru - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5

BSI Bucuresti, mod de lucru Posta Romana, BSI Bucuresti

#121 Useril este offline   Tzicul 

  • Free your mind
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 31-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 July 2016 - 09:05 PM

Pai nu stiu ce sa zic... comisionar vamal, pur si simplu. Si te taxeaza 20 de lei. Am cum sa scap de asta? Ca ma calca pe nervi mult mai rau decat TVA-ul!! Tu nu platesti asa ceva?
https://www.posta-ro...ane-fizice.html

Aceasta postare a fost editata de Tzicul: 19 July 2016 - 09:05 PM

Axial Yeti XL

Losi LST XXL

Kyosho Mad Force Xtra long and Xtra wide
Posted Image
0

#122 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 19 July 2016 - 09:42 PM

Deci posta actioneaza ca si comisionar vamal, dar nu poate sa iti bage asta pe gat fara instiintare, si incuvintare, si chiar comisionul este optional.
Uite atasat cum suna un anuntz de la DHL, care si ei s-au prostit...
Dupa cum vezi, poti plati la trezorerie, fara ca sa mai ia DHL-ul comisionul ala baban de 100 lei.

Oricum, nu are treaba cu vama, pur si simplu e un abuz al unor capuse intermediare. Posta romana e si ea acum privatizata, asa ca s-a luat dupa serviciile de curierat.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: !cid_image001_jpg@01D1A21D.jpg

... cu picioarele pe pamant ...
0

#123 Useril este offline   Tzicul 

  • Free your mind
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 31-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 July 2016 - 10:22 PM

Vezi postarearenatoa, la 19 July 2016 - 09:42 PM, a spus:


Uite atasat cum suna un anuntz de la DHL Dupa cum vezi, poti plati la trezorerie, fara ca sa mai ia DHL-ul comisionul ala baban de 100 lei.

Nu prea vad, ca-i mica poza :) Un link, ceva?
Bun, si ce pot face? Le zic ca nu vreau sa platesc serviciile de comisionar? O sa-mi trimita pachetul inapoi sau o sa numeasca alt comisionar vamal. Poate e mai explicita treaba cu plata la trezorerie.
Acu', ca citesc mai atent, spune ca DACA am optat ca posta romana sa bla, bla... Si daca nu am optat?? Atunci ce??? Cica imi trimite pachetul la oficiul postal care are si vama. Si nu o sa ma taxeze acolo??

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Scan.jpg

Aceasta postare a fost editata de Tzicul: 19 July 2016 - 10:23 PM

Axial Yeti XL

Losi LST XXL

Kyosho Mad Force Xtra long and Xtra wide
Posted Image
0

#124 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 19 July 2016 - 11:11 PM

Aia e procedura normala, la vama, asta ce ai primit tu e o gaselnita noua a postei, ca sa mai scoata un ban...
La vama te va taxa doar TVA, cat am scris mai sus, dar numai daca e un vames paranoic, in mod normal sub 40$ pana acum nici nu statea de vorba cu tine, iti zicea sa iti iei jucariile si sanatate...

Deschide imaginea in tab separat si foloseste lupa/zoom 100%, se citeste foarte normal, nu s-a facut nici un resize imagine, se face numai cand te uiti in pagina rhc.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 19 July 2016 - 11:12 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#125 Useril este offline   Tzicul 

  • Free your mind
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 31-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 July 2016 - 11:33 PM

Stiu si de aia ma enervez. Cum zici si tu, pana acum imi faceam pachetele de 40-45 de $ si n-am avut nicio problema. O sa incerc, la urmatoarele, sa le zic pas la oferta lor de comisionar vamal. O sa vad ce vor zice. Merci de idee :drinks:
Poza o salvasem pe desktop, de aia nu vedeam mare lucru
Axial Yeti XL

Losi LST XXL

Kyosho Mad Force Xtra long and Xtra wide
Posted Image
0

#126 Useril este offline   Tzicul 

  • Free your mind
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 31-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 August 2016 - 12:10 PM

Una noua! :) Astept pachet de la Tower de vreo $40, adicatelea vestita instiintare de plata tva/comision vamal, nu? Ei bine, am primit direct pachetul la birou, fara nicio alta plata suplimentara. Iar pachetul are trantit pe el, peste cel original, ditamai abtibildul cu Swiss post!! Valoarea este in USD, tracking # e cu US in coada... eu nu mai inteleg nimic! Nu ca m-as fi suparat de data asta :good:
Axial Yeti XL

Losi LST XXL

Kyosho Mad Force Xtra long and Xtra wide
Posted Image
0

#127 Useril este offline   vgeorge 

  • Membru Fondator MDT
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2700
  • Inregistrat: 31-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti/Pitesti

Postat 17 August 2016 - 01:51 PM

Vezi postareaTzicul, la 17 August 2016 - 12:10 PM, a spus:

Una noua! :) Astept pachet de la Tower de vreo $40, adicatelea vestita instiintare de plata tva/comision vamal, nu? Ei bine, am primit direct pachetul la birou, fara nicio alta plata suplimentara. Iar pachetul are trantit pe el, peste cel original, ditamai abtibildul cu Swiss post!! Valoarea este in USD, tracking # e cu US in coada... eu nu mai inteleg nimic! Nu ca m-as fi suparat de data asta :good:


Te-au lasat in pace de data asta.
Swiss nu este in UE, deci tot ar fi trebuit sa platesti taxe.
De data asta, au zis: Lasa-l in pace, nu am chef de coletul asta :)
Racing
-Associated B7 - buggy 2wd electric
-Associated B74.2 - buggy 4wd electric
-Mugen MTC2 - stock/mod touring electric
-Associated SC6.2 - short course 2wd electric
-Losi SCTE 2.0 - short course 4wd electric
-Mugen MBX5T - truggy nitro
-Mugen MBX6 - buggy nitro
-Kyosho MR03 - 1/28 box stock
-GLR racing - 1/28 mod
-Garbage collection - Crawler performance scale



[center]Club
C.S.T.A. Bucuresti
0

#128 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 17 August 2016 - 02:07 PM

Cam asa, ai fost la cheful vamesului, era in toane bune...

Aici s-au prins si de PostNL, ca lasa sa treaca pachete din China, cam la fel ca iarba prin baruri... asa ca tot ce vine din Olanda este cercetat dublu, la originea initiala.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#129 Useril este offline   Tzicul 

  • Free your mind
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 31-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 August 2016 - 01:08 PM

Vezi postarearenatoa, la 17 August 2016 - 02:07 PM, a spus:

Cam asa, ai fost la cheful vamesului, era in toane bune...

Aici s-au prins si de PostNL, ca lasa sa treaca pachete din China, cam la fel ca iarba prin baruri... asa ca tot ce vine din Olanda este cercetat dublu, la originea initiala.


Pai bun, si care ar fi problema noastra? Le-au bagat in Europa, au platit taxele (sau nu), din punctul nostru de vedere tara de origine este Olanda. Sa se certe cu olandezii ca nu incaseaza taxele acolo, nu cu mine! Asa ma duc in Doraly sa imi iau blugi la care mai platesc 20% TVA si comision vamal? Nu-i problema mea ca exista evaziune fiscala la importator. Zic si eu :good:
Axial Yeti XL

Losi LST XXL

Kyosho Mad Force Xtra long and Xtra wide
Posted Image
0

#130 Useril este offline   Rivelino 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 272
  • Inregistrat: 21-June 09
  • Gender:Male
  • Location:Popesti-Leordeni

Postat 11 September 2016 - 06:07 PM

Cel mai distractiv este partea cu mesajul. Ca este confidential si proprietatea PR.
Sa muriti voi! E la secret ?
Nu era Oficiul 67 nu este cu vama dar, era vorba de altul si fac pe prostii.


declaranti.vamali <declaranti.vamali@posta-romana.ro> Jul 7 at 1:51 PM
To
Ciobanu Rivelino
Message body
Buna ziua,
oficiul 67 nu este of cu asistenta vamala ,deci la toate comenzile care au valoare peste 10 euro pana la 150 euro se plateste TVA,peste 150 euro se plateste tva si taxe vamale
Bunurile primite ca urmare a unei comenzi efectuată prin Internet, corespondenţă, telefon sau telechat, pot fi eliberate cu scutire de la plata TVA-ului, numai dacă valoarea globală a bunurilor nu depăşeşte valoarea de 10 EURO/trimitere.
ATENŢIE!
· Taxele vamale se datorează numai în situaţia în care mărfurile comandate de dvs. provin din afara Comunităţii Europene.
· Nu se acordă scutiri de la plata taxelor vamale, TVA şi accize pentru următoarele categorii de bunuri:
a) produse alcoolice;
B) parfumuri şi ape de toaletă;
c) tutun şi produse din tutun.
Taxele vamale aplicabile la punerea în liberă circulaţie a mărfurilor din State terţe Uniunii Europene în România sunt cele cuprinse în Tariful Vamal Comun de import al Uniunii Europene, adoptat prin Regulamentul Consiliului (CEE) nr. 2658/87 privind Nomenclatura tarifară şi statistică şi Tariful Vamal Comun.
Valoarea în vamă la care se aplică taxele vamale este preţul efectiv plătit pentru achiziţionarea bunurilor, care rezultă din preţurile înscrise în facturi sau alte documente fiscale echivalente.
ATENŢIE!
· Preţul efectiv plătit nu se ia în considerare în situaţiile în care autoritatea vamală are suspiciuni cu privire la subevaluarea bunurilor, devalorizarea monedei de tranzacţie sau perioada care s-a scurs de la achiziţie şi până la vămuirea bunurilor.
· Taxa vamală forfetară nu se aplică pentru bunurile primite prin colet ca urmare a unei comenzi efectuată prin Internet, corespondenţă, telefon sau telechat.


Baza legală:
 Regulamentul (CEE) nr. 1186/2009 al Consiliului din 16 noiembrie 2009 de instituire a unui regim comunitar de scutiri de taxe vamale;


Cu stima
--

__________________________

Oficiant Urban

Compania Naţională Poşta Română
Biroul de Schimb International Bucuresti




Grupa Operationala B.S.I. Bucuresti - colete, expeditii terestre, declaranti vamali
Calea Giuleşti nr. 6-8,cod. 060274, Sector 6
Loc. Bucureşti
Telefon : (+4) 0372.163.881
Telefon : (+4) 0372.163.882
Fax : (+4) 0213.162.483



www.posta-romana.ro

Prezentul mesaj este confidenţial şi proprietatea exclusivă a C.N. Poşta Română S.A. Dacă nu sunteţi destinatarul acestui mesaj, vă aducem la cunoştinţă că este strict interzisă orice editare, copiere sau distribuire a acestuia sau a oricărui fişier ataşat, conţinut de acesta. Dacă aţi primit acest mesaj din greşeală, vă rugăm să ne anunţaţi imediat şi să-l ştergeţi apoi din sistemul dvs. Mulţumim pentru sprijinul dvs. în păstrarea confidenţialităţii corespondenţei companiei noastre.
On 07.07.2016 13:42, Ciobanu Rivelino wrote:
Buna ziua,

Atasata factura si dovada platii.

Mai jos am o nelamurire :
- Atunci cand imi soseste un pachet direct in vama si-l ridic de la Oficiul 67 (vama) pana in 60 USD sunt scutit de vama.
La dvs chiar si pt 2 USD sunt taxat. De ce ?
0

#131 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 September 2016 - 08:20 AM

Vezi postareavgeorge, la 17 August 2016 - 01:51 PM, a spus:

Te-au lasat in pace de data asta.
Swiss nu este in UE, deci tot ar fi trebuit sa platesti taxe.
De data asta, au zis: Lasa-l in pace, nu am chef de coletul asta :)


Elvetia nu e in UE dar a semnat de curand niste tratate comerciale cu UE si se bucura cam de aceleasi reguli vamale. Poate asta a fost motivul ca nu te-au taxat.


0

#132 Useril este offline   Tzicul 

  • Free your mind
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 31-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 September 2016 - 02:06 PM

Intre timp am mai primit o gramada de pachete/pachetele si regula ar fi ca nu este nicio regula :) Am primit pachet de 40$ direct la birou si m-au trimis la oficiul din Vacaresti pentru unul de 16$ (la care vamesul sa uitat cu mila si s-o fi intrebat ce naiba cauta la el :lol: ). Macar nu m-au mai "incarcat" cu cei 20 de lei comision vamal.
Axial Yeti XL

Losi LST XXL

Kyosho Mad Force Xtra long and Xtra wide
Posted Image
0

#133 Useril este offline   Tzicul 

  • Free your mind
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 31-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 November 2016 - 12:54 PM

Tocmai am primit doua pachete de la jenny's rc, mari si scumpe. Normal, pregatit pentru vama, dar surpriza. Peste stickerul original troneaza un mare sticker de-al Deutsche Post, asa ca no customs duty :D De fapt sunt doua stickere, unul cu declaratia vamala cu valoarea corecta dar fara tara de origine, iar al doilea este cel nemtesc suprapus peste cel original

Aceasta postare a fost editata de Tzicul: 18 November 2016 - 12:55 PM

Axial Yeti XL

Losi LST XXL

Kyosho Mad Force Xtra long and Xtra wide
Posted Image
0

#134 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 18 November 2016 - 01:27 PM

Ai dat cu salam sasssesc... :D ;)
... cu picioarele pe pamant ...
0

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro