Modelism - RHC Forum: incepator - vopsele - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

incepator - vopsele incepator - vopsele

#1 Useril este offline   adixor 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 24-September 05

Postat 24 September 2005 - 09:36 PM

Salut

Am de gand sa ma ocup din nou de ce faceam acum cel putin 10 ani, si anume machete statice. Vreau sa incep cu ceva nivel 3 sau 4 de la Revell sau Heller, inca nu stiu exact ce, dar am pentru moment o intrebare legata de vopseluri. Cel putin la un Hood de la Heller am vazut pe spate la vopsele recomandate ceva de genul "15-25" "35-54" "67-95", etc, mai multe "domenii" de acest gen, si nu stiu ce reprezinta. Este vorba de orice culoare cu codul intre prima si a doua cifra ? Este vorba de un amestec ? Cat de mare legatura este intre codurile vopselelor intre producatori ? Sunt mai multe tipuri de vopsele ? Pentru inceput nu voi folosi decat pensule si classic painting, nu aerograf sau altceva.

Sau poate exista pe undeva vreun tutorial legat de vopsele (legat de alte chestii am gasit, dar nu si pentru ceva probabil asa banal ca vopselele).

Va multumesc pentru raspunsuri si va promit ca o sa va mai bat la cap :)

adixor
0

#2 Useril este offline   jester 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1296
  • Inregistrat: 11-April 04

Postat 24 September 2005 - 09:44 PM

mai pe capacul fecare vopsele(cel putin de la revell) am vazut ca scrie un numar.
in schema de asamblare si vopsire, de obicei, culorile sunt reprezentate prin litere, care spune la inceput ce inseamna fiecare literea. apoi te uiti pe net si cauti culoare indicata.
I feel the need, the neeed for speeed.....
0

#3 Useril este offline   adixor 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 24-September 05

Postat 25 September 2005 - 07:41 AM

intr-adevar, dar cand pe cutia machetei scrie la "vopsele recomandate" (sau ceva de genul) asa:

15-25
35-54
67-95

ce inseamna ?

Inca nu am cumparat macheta, deci nu stiu ce scrie inauntru. In alta ordine de idei,
am gasit un set de 6 vopsele, si cateva din ele ar intra in domeniile de mai sus( de exemplu
culoarea 69 intra in ultimul domeniu).

dar nu stiu daca asta e ideea.
0

#4 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 594
  • Inregistrat: 25-April 03

Postat 25 September 2005 - 10:05 AM

Citeaza

recomandate ceva de genul "15-25" "35-54" "67-95",
. In mod normal este codul vopselei recomandate. Dar aceste coduri trebuie insotite si de numele firmei producatoare altfel nu inseamna ...nimic!
Exista unele asa zise echivalente intre vopselele diferitelor firme dar acestea sint doar orientative si unle nici macar nu sint exacte. Ex:pentru vopselele metalice de la Model Master (cele a caror cod incepe cu 14) Humbrol da un sinur echivalent, si anume cod 65 (aluminiu) sau pentru Revell 67 este dat Humborl 91 ori corect este Humbrol 161.
15-25 nu inseamna vopsle in acest interval :o .Ca exemplificare
- 15 albastru foarte inchis
- 16 auriu
- 17 nu exista
- 18 oranj
- 19 rosu caramiziu
- 20 bordo
- 21 negru
- 22 alb
si asa mai departe. Sper ca te-am comvins.
pentru mai multe lamuriri citeste si asta http://cartula.net/modules/xfsection/artic...hp?articleid=65
0

#5 Useril este offline   Olaf The Viking 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1259
  • Inregistrat: 17-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete statice, Feteasca Neagra

Postat 26 September 2005 - 08:55 AM

Are tatal meu niste machete Heler. O sa ma uit in cutie sa vad ce inseamna cifrele astea. Daca uit mai bate-ma la cap.
Intai da cu toporu' si pe urma intreaba-l ce-a vrut!
sau ia-ti ceva dragut de aici www.machete.ro.
0

#6 Useril este offline   adixor 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 24-September 05

Postat 26 September 2005 - 09:35 AM

stai asa, nu te uita ca cifrele sunt luate random oarecum, ca sa exemplific ce aveam de zis ! :D

Ok, am inteles ca nu e vorba de interval (acum mi se pare chiar funny sa ma gandesc ce ar fi iesit daca
le cumparam asa, lol). Dar inseamna banuiesc totusi ceva. Deci daca ar fi de exemplu 15-25, ce ar insemna ?

btw, am gasit asta:

http://www.hmshood.c...ler/Heller.html

pe care as vrea sa o incerc pt inceput. o are la carrefour pe undeva, dar vopsele mai putin, o sa caut
la reprezentanta.

am gasit asta pe net

Vollrumpfmodell mit Wasserpaß als Abziehbild, Kunststoffreling und Ankerkette. Benötiget Farben (Heller/Humbrol): 9, 27, 33, 34, 55, 73, 84, 87, 94, 101.
(google translation: Full trunk model with wasserpass as transfer picture, plastic railing and anchor cable. Need colors (Heller/Humbrol): 9, 27, 33, 34, 55, 73, 84, 87, 94, 101.)

voi de unde luati vopsele humbrol ? Am inteles ca ar fi in fata la drept in magazinul de trenulete, mai sunt si alte locuri ?

Bye
0

#7 Useril este offline   Crios 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 08-September 03

Postat 26 September 2005 - 09:51 AM

@adixor, ceea ce ai tu acolo pare sa fie combinatie de culori pentru a obtine culoarea finala.
Nu stiu kitul, dar prospectul (instructiunile de montaj) te va lamuri cu siguranta. In cazul in care am dreptate, in prospect vei gasi si reteta (cat la % trebuie din fiecare culoare ca sa ajungi la culoarea necesara).
Bafta!
0

#8 Useril este offline   Olaf The Viking 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1259
  • Inregistrat: 17-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete statice, Feteasca Neagra

Postat 26 September 2005 - 01:38 PM

Asta banuiam si eu, de asta ziceam sa ma uit, ca sa nu vorbesc aiurea.
Intai da cu toporu' si pe urma intreaba-l ce-a vrut!
sau ia-ti ceva dragut de aici www.machete.ro.
0

#9 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 594
  • Inregistrat: 25-April 03

Postat 26 September 2005 - 06:30 PM

Citeaza

Need colors (Heller/Humbrol): 9, 27, 33, 34, 55, 73, 84, 87, 94, 101.)
Asta inseamna intr-adevar codul culorilor folosite de Humbrol adica 9=maro, 27=gri marin, etc. Firma Heller (care avea codul vechi din patru cifre (ex 7017 sau 9065) a fost preluata de Humbrol, deci codurile sint valabile pentru ambele firme.
Pentru lamuriri incearca o copie a indicatiilor de vosire, pe care sa o pui aici.
0

#10 Useril este offline   adixor 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 24-September 05

Postat 26 September 2005 - 07:12 PM

ok. acum am si niste poze:

deci aici , culorile necesare ..

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-7-1127754757.jpg

0

#11 Useril este offline   adixor 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 24-September 05

Postat 26 September 2005 - 07:14 PM

aici ce am reusit sa gasesc azi sa cumpar de la roco. doar 3 culori http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/sad.gif
cred ca pt restul o sa caut echivalente revell .. sau poate stiti
alte locuri cu humbrol.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-7-1127754863.jpg

0

#12 Useril este offline   adixor 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 24-September 05

Postat 26 September 2005 - 07:15 PM

si inca 2 intrebari. ce inseamna X4 in poza asta ? uneori apare cumva "referit" din alte scheme.
m-am prins ca 1, 2 sunt pasii http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-7-1127754946.jpg

0

#13 Useril este offline   adixor 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 24-September 05

Postat 26 September 2005 - 07:17 PM

si aici nu stiu ce inseamna AV din dreapta sus.
in dreapta jos apare din nou X2 (vezi postul de mai sus).

thanks guys.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-7-1127755049.jpg

0

#14 Useril este offline   adixor 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 24-September 05

Postat 26 September 2005 - 07:34 PM

by the way.. 27 matt sea gray de la humbrol, cu ce l-ati inlocui voi de exemplu ? Prin mai multe color charts nu are
echivalent revell. ce faceti in cazurile astea ? alegeti o culoare apropiata ?
0

#15 Useril este offline   adixor 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 24-September 05

Postat 26 September 2005 - 07:35 PM

v-am zapacit http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif)
0

#16 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 594
  • Inregistrat: 25-April 03

Postat 26 September 2005 - 08:37 PM

Asa mai vi de-acasa http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif . Cifrele repezinta codul Humbrol al culorilor, cifre scrise si pe capacul recipientilor cu vopsea. Atentie, aceste cifre sint valabile numai pentru catalogul Humbrol. Unele dintre ele, nu stiu care, le poti gasi la magazinul de vizavi de Facultatea de Drept. Incearca. Din pacate este singurul loc. La magazinul Modelism exista citeva seturi de culori Humbrol concepute pentru aviatia moderna, nave. Exista si un set de baza (alb, negru, rosu, aluminiu, etc). Din pacate nu se vind recipienti separat.

Citeaza

ce inseamna X4 in poza asta ?
Inseamna ca operatia trebuie repetata de patru ori (probabil ai patru turele de acest tip) Vezi ca unle piese nu se lipesc, de ex. piesa 103 de piesa 106.

Citeaza

nu stiu ce inseamna AV din dreapta sus
. Nu stiu :rolleyes: Vezi unde duce sageata!

Citeaza

27 matt sea gray de la humbrol, cu ce l-ati inlocui voi de exemplu ?
Cea mai apropiata culoare este Model Master 1723. Din pacate nu prea exista echivalente perfecte. Incearca totusi aici: http://www.ipmsstockholm.org/colorcharts/c...colorcharts.asp. Da clic si la partea a doua!

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 26 September 2005 - 08:48 PM

0

#17 Useril este offline   adixor 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 24-September 05

Postat 26 September 2005 - 09:07 PM

da, la magazinul de la drept am gasit 3 culori http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/sad.gif

chestia cu AV nu pointeaza intr-un loc anume. Se afla pe mai multe slide-uri,
si arata la fel, sageata inspre dreapta sus. inca o poza sa vezi ca unele
au AV si unele nu au, si nu arata av intr-o anumita directie. Sper sa nu fie
un detaliu foarte important :rolleyes:

in rest multumesc mult pentru restul raspunsurilor.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-7-1127761675.jpg

0

#18 Useril este offline   adixor 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 24-September 05

Postat 28 September 2005 - 01:25 PM

by the way, for those interested, am reusit sa mai gasesc la magazinul modelism vopsele. acum doar negru imi lipseste (nu am vrut sa iau retush). au si humbrol cateva numere si am inteles ca mai primesc, au si revell, si 3-4 model master. ce nu am gasit humbrol am incercat sa iau alternativ si am gasit in mare. pentru moment nu este o prioritate reprezentarea istorica corecta.

AV ar putea veni cred de la "avant" (fr.: inainte de) sau "avancer" (fr.: a avansa). alte idei nu am :)
0

#19 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 594
  • Inregistrat: 25-April 03

Postat 28 September 2005 - 06:57 PM

Citeaza

AV ar putea veni cred de la "avant" (fr.: inainte de) sau "avancer" (fr.: a avansa). alte idei nu am
S-ar putea sa ai dreptate :)
0

#20 Useril este offline   adixor 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 24-September 05

Postat 02 October 2005 - 12:32 AM

asa, am inceput sa fac navuta mea http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif si au mai aparut evident intrebari

1. pentru chestiile mici de genul barci de salvare de 2 cm, voi dati de 2 ori cu vopsea ?

2. din cate stiu e preferabil sa vopsesti cat sunt piesele inca prinse de suport, si apoi
la sfarsit sa le tai de acolo etc. problema e ca in momentul cand, dupa ce am vopsit
o piesa, o scot din suport, ramane locul unde era prinsa de suport de culoarea plasticului.
cum tratati voi problema asta ? sau cum faceti voi ?

bye
0

#21 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 594
  • Inregistrat: 25-April 03

Postat 02 October 2005 - 11:27 AM

1. Daca vrei sa iasa un lucra ca lumea, da! Primul strat e destul de diluat, ce de al doilea mai putin diluat. Asta daca lucrezi cu pensula (atentie sa nu imbicsesti detaliile). In cazul aerografului e arhisuficienta o singura vopsire.
2. problema aici e mai delicata si mai lunga http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif.
- lasi piesa prinsa intr-o singura parte, de obicei cea mai putin vizibila. Dupa uscarea piesei o decupezi si vopsesti, cada e cazul, si cealalta parte.
- decupezi piesa in intregime si, pe pareta care se lipeste pe resul ansamblului*, infigi un ac de cusut cald. Atentie treaba e riscanta, inainte experimenteaza metoda pe bucatele mici de plastic.
- decupezi piesa in intregime si, cu ajutorul unei benzi adezive cu fata dubla, o atasezi cu pareta care se lipeste* pe un suport (bat de frigaruie de exemplu)
- unele piese mici au gaurele de fixare pe restul ansanblului. Faci la un capat al scobiturii un con cu unghi putin acuti si diametrul cit gaura si-l infigi in piesa
- pui un cocolos mic de Bule-Tac pe o scobitoare si lipesti piesa de el.
Imi pare rau ca nu am timp sa fac citeva fotografi, dar sper sa fi inteles despre ce e vorba. Metodele de mai sus se aplica functie de dimensiunile piesei, "vizibilitatea" ei, indeminare, etc.....
__________________
*In mod sigur o parte a piesei trebuie sa ramina nevopsita pentru lipire pe restul ansamblului. Acea parte trebuie exploatata la prinderea in vederea operatiei de vopsire.
0

#22 Useril este offline   adixor 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 24-September 05

Postat 02 October 2005 - 02:27 PM

este excelent raspunsul, nici nu am nevoie de fotografii. la unele chestii ma gandeam si eu dar mi se pareau ciudate si caraghioase. Se pare ca pana la urma nu conteaza cum faci treaba, cat timp iese bine.

pentru raspunsul la 1 ce inseamna mai diluat si mai putin diluat, luand de exemplu ca si comparatie vascozitatea laptelui. Asta pentru ca eu am pus de exemplu raportul de 10/1 si 10/2 (vopsea/diluat) si amestecul era totusi mult prea vascos fata de lapte de exemplu. Cred ca undeva pe la 10/6 sau si mai mult diluant se apropie de vasc. laptelui.

e ok daca dupa prima mana e destul de varza aspectul ? atasez acum cateva fotografii .. eu evident ca nu imi dau seama daca e bine sau rau, dar mi s-a spus sa nu ma iau dupa prima mana si sa arunc totul la gunoi de nervi http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif)

urmeaza cateva poze in 10 min cu ce am facut pana acum. am noroc ca nu stiu din ce motiv, am 3 sabloane acolo unde ar fi trebuit sa am 2, si pot experimenta pe al treilea (s-ar putea sa fie o piesa de care e nevoie de mai multe ori, si sa trebuiasca sa mai adauge un sablon, dar eu ma bucur, ca imi raman barci si tunuri :o )
0

#23 Useril este offline   adixor 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 24-September 05

Postat 02 October 2005 - 02:40 PM

din pacate nu reusesc sa fac niste poze care sa arate exact efectul (am un aparat mai ciudat), dar problema e ca (virgula) culoarea nu e uniforma, se mai vad urme de la datul cu pensula, etc. daca intelegeti ceva din poza asta....

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-7-1128256810.jpg

0

#24 Useril este offline   adixor 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 24-September 05

Postat 02 October 2005 - 02:41 PM

mai am o poza, dar aici vopseaua e gloss si nu apare problema.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-7-1128256918.jpg

0

#25 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 594
  • Inregistrat: 25-April 03

Postat 03 October 2005 - 06:52 PM

Pentru pesnula dilutia ca laptele nu e prea buna! Nu am un termen de comparatie, dar sa zicem undeva in jur de dublu????. Vopseaua trebuie sa se "aseze" usor, fara sa "curga".
Cum se vede din prima poza, pare bine pentru prima mina. La a doaua mina, ceva mai viscoasa, treba apare OK. Cu pensula e nevoie de cel putin doua miini!
Vopseaua lucioasa se "aseaza" mai bine decit cea mata, de aceea imaginea a doua e mai buna!
0

#26 Useril este offline   adixor 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 24-September 05

Postat 04 October 2005 - 09:00 AM

intr-adevar, dupa a doua mana a iesit totul ok (dupa standardele, destul de permisive probabil pentru moment, ale mele :D ).

sunt singurul care crede ca vopselele retush (de la modelism) sunt naspa ? sau poate nu stiu eu sa le folosesc...
0

#27 Useril este offline   Eugen F. 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 182
  • Inregistrat: 24-November 04

Postat 04 October 2005 - 10:58 AM

adixor, la 4 Oct 2005, 10:00, a spus:

sunt singurul care crede ca vopselele retush (de la modelism) sunt naspa ? sau poate nu stiu eu sa le folosesc...

Se pare ca nu esti singurul (din cate stiu eu)! :D
Eugen Fomino
0

#28 Useril este offline   adixor 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 24-September 05

Postat 04 October 2005 - 11:06 AM

si inca o intrebare. se obisnuieste schimbul de vopsele printre forumisti ? Ca de exemplu am bronze o cutie noua din care voi folosi maxim 10 picaturi, altele la fel de nefolosite, in schimb nu am negru, alb si matt yellow brown. am inteles ca de astea 3 in general e penurie. .. chiar si contra cost caut, nu-mi trebuie mult..
0

#29 Useril este offline   Alex Baccilu 

  • Membru care este
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 680
  • Inregistrat: 05-January 03
  • Gender:Male

Postat 07 November 2005 - 07:32 PM

Ce ai mai facut? Ai mai vopsit? Mai arata-ne poze!
Boardgame is the future!
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro