Modelism - RHC Forum: 2014 World Championship for Duration Glider - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2014 World Championship for Duration Glider

#1 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 10 July 2014 - 07:35 PM

Sper sa nu primesc un ban...dar repet intrebarea intr-un nou topic...


Incepand de sambata 12.07 incepe Campionatul Mondial F3J la Martin in Slovacia ...se subintelege ca Romania nu este reprezentata :( ...dar ca "visitors"..amatori ?
http://www.fai.org/e...CalendarId=7229
0

#2 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 10 July 2014 - 07:45 PM

Daca nu de alta ...macar sa vedem cum si ce " zboara " magicianul Joe Wurst :blink:
0

#3 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 10 July 2014 - 08:16 PM

Ocsi,,

hai sa-ti spun ceva, pe langa ca nu prea am timp ca am mult de lucru, nu vreau sa vad modelul aluia, ca o sa ma deprime,ca eu nu am , ca nu-mi permit modelul si logistica.Asa ca mai bine nu vad nimic

Si daca as avea modelul tot nu as fi in stare sa zbor ca el, dar cu un planor 1/1 sigur l-as bate la curu gol.

Ciao Sorin
0

#4 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 July 2014 - 08:20 PM

Postez si aici, nu m-am prins ca e acelasi subiect

De ce se subintelege ca Romania nu va fi reprezentata ?

Din cate stiu eu o sa fie reprezentata si inca foarte bine.
0

#5 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 July 2014 - 08:31 PM

De altfel apare si in programul oficial:

http://www.rcmklub.s...f3j-2014/teams/

si programul

http://www.rcmklub.s...anieseniori.pdf

mai precis e vorba de Silviu Iordan. Il stiu si zboara fenomenal (si e un tip misto). Sper sa faca cat mai bine, acolo nu vin ametiti, e cu adevarat o competitie de top.
0

#6 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 10 July 2014 - 08:33 PM

Citesc de zor atat pe site-ul FAI cat si pe cel al clubului organizator.... miliarde de scuze.. dar nu gasesc echipa Romaniei ca inscrisa ...o sa fie o placere si surpriza in acelasi timp sa gasesc pe ai nostrii acolo - asta daca informatia e corecta ..din cate imi spui !!!!!

Nu imi pot permite sa lipsesc prea mult ...asa ca doar sambata si duminica imi programez sa fiu acolo ... pozele o sa vina ;)
0

#7 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 10 July 2014 - 08:34 PM

Vezi postareastiganas, la 10 July 2014 - 08:31 PM, a spus:

De altfel apare si in programul oficial:

http://www.rcmklub.s...f3j-2014/teams/


asta AM RATAT ..maxime SCUZE !!!

1 concurent cu 4 ajutoare ?!? :rolleyes:

Aceasta postare a fost editata de OcsiRC: 10 July 2014 - 08:39 PM

0

#8 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 July 2014 - 08:36 PM

Sa faci poze si sa bagi multe aici ca Silviu nu le are cu forumul. Oricum el o sa fie preocupat de concurs nu de poze.

Si din cate stiu eu cei care sunt acolo o fac cu adevarat din placere/pasiune, pe banii lor. Chiar daca au primit ceva ajutoare/sponsorizari oricum au bagat mana adanc in buzunare.

E bine ca ai scris ca eu uitasem cu totul de eveniment, stiam de la Silviu Iordan ca se duce.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 10 July 2014 - 08:37 PM

0

#9 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 July 2014 - 08:42 PM

Se trage cu mana, ajutoarele au mult de munca.

Vezi postareaOcsiRC, la 10 July 2014 - 08:34 PM, a spus:

asta AM RATAT ..maxime SCUZE !!!

1 concurent cu 4 ajutoare ?!? :rolleyes:

0

#10 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 10 July 2014 - 08:45 PM

Vezi postareastiganas, la 10 July 2014 - 08:36 PM, a spus:


Si din cate stiu eu cei care sunt acolo o fac cu adevarat din placere/pasiune, pe banii lor. Chiar daca au primit ceva ajutoare/sponsorizari oricum au bagat mana adanc in buzunare.


Cred si eu ...taxa de participare 300 eur / concurent ...60 eur insotitori /cronometrori si alte " ajutoare " de 2 e musai nevoie , ca se remorcheaza cu 2 " barbati " putere ! Eu tocmai imi fac o legitimatie temporara de fotoreporter de la un ziar local...ca altfel nu o sa am acces in zona de concurs...reguli adevarate ...nu gluma ... :yahoo:
0

#11 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 July 2014 - 08:48 PM

Taxa e mica. Am auzit de sume mai mari, aici in tara, la campionate internationale de modelism.

Vezi postareaOcsiRC, la 10 July 2014 - 08:45 PM, a spus:

Cred si eu ...taxa de participare 300 eur / concurent ...60 eur insotitori /cronometrori si alte " ajutoare " de 2 e musai nevoie , ca se remorcheaza cu 2 " barbati " putere ! Eu tocmai imi fac o legitimatie temporara de fotoreporter de la un ziar local...ca altfel nu o sa am acces in zona de concurs...reguli adevarate ...nu gluma ... :yahoo:

0

#12 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 10 July 2014 - 08:50 PM

Eu tot nu pricep de ce totul trebuie asa grandios la consursurile astea... ce ii doare pe ei daca vin cu un model de 2m, lansez cu zgarci si poate iau fata la toti ? :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#13 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 July 2014 - 09:02 PM

Ca nu le iei. Tocmai asta nu intelegi, competitorii sunt atat de buni (pe bune) incat micile diferente intre cele mai tari modele pot face diferenta. Cu un model de 2m faci fix pix.

Si nu e voie cu lansare la zgarci, lansarea e cu tractare umana.

E vorba de concurenti care scot 10 minute iarna si vara, pe vant sau ploaie (anul trecul in Africa de Sud a nins in timpul manselor) nu ca noi odata pe an cand se aliniaza astrele.

Asa e si la campionatul mondial de F3A.

Vezi postarearenatoa, la 10 July 2014 - 08:50 PM, a spus:

Eu tot nu pricep de ce totul trebuie asa grandios la consursurile astea... ce ii doare pe ei daca vin cu un model de 2m, lansez cu zgarci si poate iau fata la toti ? :unsure:

0

#14 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 12 July 2014 - 11:21 PM

In ciuda prognozei meteo ° pesimiste° vremea este numai buna pentru o asemenea competitie.... sunt foarte multe de spus....o sa revin cu comentarii....deocamdata o sa las cateva poze ...

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de OcsiRC: 12 July 2014 - 11:22 PM

0

#15 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 12 July 2014 - 11:26 PM

cateva echipe ...care au fost libere in momentul cand faceam " trecerea in revista "

Fisiere atasate


0

#16 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 12 July 2014 - 11:31 PM

si cateva rezultate .....

Fisiere atasate


0

#17 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 12 July 2014 - 11:42 PM

l-am admirat pana acum doar in putinele apariti pe net....

Fisiere atasate


0

#18 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 12 July 2014 - 11:49 PM

NICIODATA ne e prea DEVREME !!!

Fisiere atasate


0

#19 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 12 July 2014 - 11:58 PM

Maine incepe Campionatul Mondial - asta a fost doar concursul iInternational Cupa Martin 2014 ,un warm up pt cea ce urmeaza- .....echipa noastra inaca nu ajunse la 19:00 ora locala ... sper sa ii intalnesc maine !
0

#20 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 14 July 2014 - 11:19 AM

Ieri dimineata echipa noastra a ajuns la Martin , pilot categoria seniori este Silviu Iordan , " tragatori " vor fii Gheorghe Iordan si Cristinel Serban iar echipa de suport este asigurata de seful sectiei de aeromodelism Atlantis Brasov Traian Tomescu si sotia .

Fisiere atasate


0

#21 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 14 July 2014 - 11:22 AM

rezultate inainte de ultima runda ... si favoritul ...

Fisiere atasate


0

#22 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 14 July 2014 - 11:26 AM

runda finala ..lansare si aterizare

Fisiere atasate


0

#23 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 14 July 2014 - 11:32 AM

..intre timp ..15 minute de " plictiseala "

Fisiere atasate


0

#24 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 14 July 2014 - 02:54 PM

Ma uit la scoruri si practic nu este nici o diferenta intre ei expceptind aterizarea. Dai o secunda doua si nu aterizezi in cerc gata esti pe ultimul loc. O concluzice care se poate trage este ca modelele sint atit de performante ca nu mai este o intrebare ce model trebuie luat sa cistigi. Itrebarea este poti ateriza intr-o fereastra de o secuda in cerc sau nu.
Frumoase poze imi place tineretul cu scule de 2500$ care se joaca cu mosii la unison. Sper ca fiu meu cind creste mai mare va impartasi in pasiunea mea, si vom putea sa petrecem tim imperuna intr-o competitie prieteneasca.
0

#25 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 14 July 2014 - 06:23 PM

Vezi postareaF2B, la 14 July 2014 - 02:54 PM, a spus:

... Ma uit la scoruri si practic nu este nici o diferenta intre ei expceptind aterizarea. Dai o secunda doua si nu aterizezi in cerc gata esti pe ultimul loc....

Am taiat doar primele 15 punctaje ca sa subliniez cat de strans a fost concursul .... pt diferenta de 83,8 puncte ( intre primul si al 15-lea clasat ) poti face " felurite gafe" care costa de exemplu :
-30 puncte daca ai depasit cu 0,1secunde pana la 1 min timpul de aterizare ..
sau ai aterizat in afara cercului cu diametru de 40 cm dupa cum se vede in tabelul atasat :

In acelasi timp ... algoritmul de calcul al punctajului este unul " ciudat " adica se ia in calcul punctele pt timpul de zbor la care se adauga " bonusul" de distanta de aterizare , rezultatul se inmulteste cu 1000 si se divide la " cel mai bun punctaj " din respectiva mansa ...

Adica plaja de " penalizari " e subiectiva - depinde ENORM de cat de bun a fost rezultatul celui mai bine clasat din runda - mi-a trebuit un pic de timp sa inteleg...pt ca daca niciunul nu colecteaza MAXIM de puncte posibile se ia in calcul punctajul " teoretic posibil " ...nu pre e cazul la asemenea competitii .

Fisiere atasate


0

#26 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 July 2014 - 06:34 PM

Multam de poze, JW e o mare figura.

Punctajul nu e ciudat. Punctele se normalizeaza si se aduc la 1000.

Motivul este simplu. Este un concurs de tip MOM (om la om), asta inseamna ca toata lumea se bucura de acelasi aer. Numai ca la o mansa pot participa simultan 9 concurenti si sunt inscrisi 120. Primii care trag dimineata au parte de un aer mort si abia scot timpul iar cei de la pranz fac timpul fluierand, prin normalizare scorurile lor se aduc la numitor comun.

In plus sunt diverse moduri de alocare a concurentilor in grila astfel incat concursul sa fie cat mai fair cu putinta. Problema e ca deja planoarele si concurentii sunt prea buni pentru acest tip de concurs si de aceea departajarea la acest nivel e tot mai dificila. Lungirea timpului de concurs de la 10min la 15 sau 20 min nu aduce nimic in plus caci cine sta in aer 10 minute sta si o ora aproape la fel de usor.

In fapt acesta competitie este intr-un fel "moarta" la acest nivel. Partea frumoasa e ca la nivelul nostru, pentru care a si fost de altfel conceputa (o competitie simpla fara pretentii, alternativa la F3B) este cat se poate de frumoasa in continuare si diferentele intre concurenti enorme.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 14 July 2014 - 06:35 PM

0

#27 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 14 July 2014 - 06:37 PM

Mda, si unii pledeaza pentru "mortaciunea" asta unde se face mai mult statistica decat se zboara... prefer diletantismul meu, imi aduce mai mare placere.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#28 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 14 July 2014 - 06:44 PM

Vezi postareaF2B, la 14 July 2014 - 02:54 PM, a spus:


... O concluzice care se poate trage este ca modelele sint atit de performante ca nu mai este o intrebare ce model trebuie luat sa cistigi. Itrebarea este poti ateriza intr-o fereastra de o secuda in cerc sau nu....



In opinia mea 51% din rezultat e meritul pilotului !!! Depinde de experienta , talentul si de acel simt intuitiv pe care doar exercitiul indelungat ti-l confera ...de la lansare pana la aterizare trebuie sa plutesti 9min 59 sec sau 14'59" - chiar mai mult se cronometreaza si zecimile de secunda..dar sa nu uitam ca un OM apasa butonul cronometrului - perioada care trebuie sa o realizezi indiferent de conditiile meteo !

Pana anul acesta cand FAI a modificat incarcarea pe decimetru patrat incrementand limita inferioara la 12g/dm2 , se castigau competitii cu modele de 2-3 ani si asta in mod repetat ...desigur anul acesta cine nu si-a " tras " un model " light " .... are o problema....
SI nu in ultimul rand .. si e foarte serioasa treaba .. echipa de "tragatori " e deasemenea foarte importanta ... munca lor trece neobservata , dar e treaba serioasa care necesita antrenament si sincronizare !!

Priviti :

Fisiere atasate


0

#29 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 July 2014 - 06:50 PM

Nu inteleg, nu zice nimeni sa te duci la mondiale. Poti sa vi la campionatele interne unde atmosfera e excelenta, concurenti de tot felul si placerea maxima.

Vezi postarearenatoa, la 14 July 2014 - 06:37 PM, a spus:

Mda, si unii pledeaza pentru "mortaciunea" asta unde se face mai mult statistica decat se zboara... prefer diletantismul meu, imi aduce mai mare placere.

0

#30 Useril este offline   Lajos 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 14 July 2014 - 10:23 PM

Vezi postareaOcsiRC, la 14 July 2014 - 06:44 PM, a spus:

In opinia mea 51% din rezultat e meritul pilotului !!! Depinde de experienta , talentul si de acel simt intuitiv pe care doar exercitiul indelungat ti-l confera ...de la lansare pana la aterizare trebuie sa plutesti 9min 59 sec sau 14'59" - chiar mai mult se cronometreaza si zecimile de secunda..dar sa nu uitam ca un OM apasa butonul cronometrului - perioada care trebuie sa o realizezi indiferent de conditiile meteo !

Pana anul acesta cand FAI a modificat incarcarea pe decimetru patrat incrementand limita inferioara la 12g/dm2 , se castigau competitii cu modele de 2-3 ani si asta in mod repetat ...desigur anul acesta cine nu si-a " tras " un model " light " .... are o problema....
SI nu in ultimul rand .. si e foarte serioasa treaba .. echipa de "tragatori " e deasemenea foarte importanta ... munca lor trece neobservata , dar e treaba serioasa care necesita antrenament si sincronizare !!

Priviti :

...va dati seama cit trebuie sa dai de mincare ,si niste "beruri",ca altfel nu au putere! :rolleyes:
Deacea cred ca modificarea regulamentului este absolut necesara!Cel vazut la Nyiregyhaza pare sa fie buna,sa vedem ce spune FAI!Din pacate este suficient ca o tara sa voteze contra si modificarea regulamentului a picat ptr.un timp!
Multumim de poze!!
Totusi sa nu credem ca modelele rezolva totul.Pilotul este un factor mai important decit modelul,sa nu uitam asta!!
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro