Modelism - RHC Forum: O parere despre servo - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

O parere despre servo servo micro ES08D Digital

#1 Useril este offline   cosmin xair 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 251
  • Inregistrat: 22-November 14
  • Gender:Male
  • Location:BACAU
  • Interests:Distractie

Postat 21 June 2015 - 08:40 PM

As vrea o parere despre servo-ul acesta si daca se merita sa il cumpar

Fisiere atasate


0

#2 Useril este offline   cosmin xair 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 251
  • Inregistrat: 22-November 14
  • Gender:Male
  • Location:BACAU
  • Interests:Distractie

Postat 21 June 2015 - 08:47 PM

sau acelasi servo dar cu angrenaj metalic

Fisiere atasate


0

#3 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 21 June 2015 - 09:25 PM

Ce fel de planor ?

Servo-ul in sine are un renume foarte bun, dar la un anumit nivel una lume se uita intai la pret si concluzioneaza, cateodata eronat... nu pun servo de sub 10$ pe planor de 500...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#4 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 June 2015 - 10:28 PM

Toate servo ieftine cu gear metalic care mi-au trecut prin mana aveau joc. Cele mai multe servo ieftine cu gear din plastic nu au joc asa ca eu le prefer.
0

#5 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 22 June 2015 - 12:14 AM

Sunt servo-uri bune Cosmine. Dacă e pentru ce ştiu eu, sunt numai bune pentru direcţie şi profundor, dar mai ai răbdare că nu ai încă modelul pe care să le pui. :rolleyes:
URA şi la zbor fofezelor !
0

#6 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 22 June 2015 - 08:11 AM

Vezi postareastiganas, la 21 June 2015 - 10:28 PM, a spus:

Toate servo ieftine cu gear metalic care mi-au trecut prin mana aveau joc. Cele mai multe servo ieftine cu gear din plastic nu au joc asa ca eu le prefer.


Incearca asta si o sa iti schimbi parerea:
http://www.hobbyking...5sec_15_6g.html

Dar o sa carcotesti ca nu e ieftin, si ai dreptate, e in clasa medie :)
PS: nu e turnigy, e un bms "vopsit"... putin mov, ca da bine :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#7 Useril este offline   GigiGL 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2105
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Aero

Postat 22 June 2015 - 08:45 AM

Intervin si eu cu o parere generala despre servouri: Jocurile din angrenaje conteaza mai putin. Cele digitale MG genereaza de multe ori zgomot si ceva consum din acest motiv. Fenomenul apare si la cele cu angrenaje clasice din plastic, dar mai putin deranjant pentru ca plasticul fiind mai elastic genereaza mai putin zgomot. Prin principiul lor de functionare este important jocul radial al axului de iesire din el, motiv pentru care sunt preferabile cele cu doi rulmenti si un cuplaj fara jocuri dintre acest ax si potentiometrul intern, traductor de pozitie pentru ax, in raport de care se autoechilibreaza intregul servo, proportional cu latimea impulsului de comanda. In rest mai pot fi doar probleme de fiabilitate si rezistenta mecanica. La cele chinezesti am intalnit servouri bune din punct de vedere functional, dar am mai avut surpriza neplacuta sa constat ca in fuga lor spre usurarea ansamblului au subrezit peste masura rezistenta mecanica a urechilor de prindere, golite in partea inferioara. Au cedat urechile in timpul zborului modelului si numai norocul si inspiratia mi-au salvat modelul de la un crash. Le-am rezolvat cu un cadru inlocuitor al urechilor facut din placa de carbon, lipit cu epoxy.
Gigi Sterian
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
Beaver 1520
Maule 1500
Helios 2545
... Taranis X9D plus / ACCST / AFHDS
0

#8 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 22 June 2015 - 08:56 AM

Nu cred ca au avut preocupari asa de inaltatoare ca usurarea servo-urilor, ai fi uimit cat de putin pricep chinezii din functionarea a ce copiaza, in orice domeniu...
Ai zice ca trebuie sa fie experti, doar au desfacut totul, au copiat, si au reasamblat. Aiurea... o fac mecanic, si incearca sa simplifice manopera si executia cat mai mult, iar unde nu pricep rolul unor umeri de doar 1-2 mm ca la urechile servo, de acolo provin problemele a ceeace numim gerneric "chinezisme". Posibil ca pur si simplu masina lor de injectat sa nu fi fost capabila de asa finete.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#9 Useril este offline   GigiGL 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2105
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Aero

Postat 22 June 2015 - 09:13 AM

Problema era clar din matrita; nu erau goluri de la o proasta injectare a materialului. Desi au copiat ( furat tehnologie ) si unii si altii, diferenta majora dintre chinezii de astazi si rusii comunisti consta tocmai in abordarea diametral opusa a problemei economiei de materiale. Cand luai un lucru rusesc, desi era evident "inspirat" de la altii, cantarea dublu si tinea o viata. Am si astazi functionale un magnetofon Kashtan cu electronica copiata aproape integral de la Uher Royal de Luxe, un casetofon stationar Radiotehnika copiat dupa Bang & Olufsen...
Gigi Sterian
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
Beaver 1520
Maule 1500
Helios 2545
... Taranis X9D plus / ACCST / AFHDS
0

#10 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 June 2015 - 09:22 AM

Posibil sa-l incerc. N-am avut pana acum servo bms.

Eu cred ca jocul vine fix din angrenaje. Am luat de pilda aceste servo (aveau opinii bune) si au joc mare.
http://www.hobbyking...75kg_0_10s.html
La flaps-ul planorului F3J (pe care l-am busit) ajungea la 2-3mm, enorm.

Costa mult timp si bani sa probezi diverse servo ieftine. Ce faci ? Comanzi intai unul de proba si dupa aceea inca 3-5 ? Sau le comanzi pe toate odata si daca nu iti plac le vinzi pe forum ?

Cele mai bune servo mici pe care le am de la HK sunt cele mai ieftine:

http://www.hobbyking..._2kg_0_12s.html

Nu au joc, se centreaza perfect, silentioase, mai ieftine decat un set de roti. Le am pe multe modele usoare si nici unul nu a cedat, nu tremura, nici o problema.

Sunt identice cu eflite 75 (si esky), le recunosti dupa bratul latit la cap cu 3 gauri.

Vezi postarearenatoa, la 22 June 2015 - 08:11 AM, a spus:

Incearca asta si o sa iti schimbi parerea:
http://www.hobbyking...5sec_15_6g.html

Dar o sa carcotesti ca nu e ieftin, si ai dreptate, e in clasa medie :)
PS: nu e turnigy, e un bms "vopsit"... putin mov, ca da bine :)

0

#11 Useril este offline   GigiGL 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2105
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Aero

Postat 22 June 2015 - 09:50 AM

Stefan, TOATE servourile functioneaza pe principiul puntii cu autoechilibrare, ceea ce inseamna ca semnalul de intrare - in cazul nostru impuls cu latime variabila convertit intern in tensiune variabila - este comparat in permanenta cu tensiunea de pe cursorul potentiometrului, tensiunea de eroare rezultata amplificata actionand motorul care deplaseaza angrenajul in sensul diminuarii erorii spre zero. Intrucat amplificarea este finita, la cele analogice ramane o mica zona in care acea eroare amplificata nu mai este capabila sa actioneze motorul. Din acest motiv servourile analogice au o mica zona moarta in jurul punctului de echilibru al sistemului servoului. Am mai comentat pe aceasta tema cand isi cauta Flypol servo directie la Extra mare si dorea sa cupleze mecanic doua servouri digitale in paralel. In cazul servourilor digitale, atat valoarea pulsului de comanda convertit in tensiune, cat si tensiunea de pe potentiometrul traductor de pozitie sunt convertite in numere binare, comparate digital si orice eroare de unul sau mai multi biti duce la actionarea prin tot/nimic a motorului in sensul egalizarii acelor valori binare. In acest ultim caz erorile de pozitionare pot fi cum am spus anterior doar din jocul radial al axului de iesire sau cuplajului intern cu joc al potentiometrului traductor la axul de iesire. Vibratiile apar datorita tendintei sistemului de a-si stabili echilibrul. Jocul din angrenaje poate doar acentua zgomotul generat de servo in cautarea echilibrului, dar nu si pozitia de echilibru ca atare. La servourile digitale precizia pozitionarii este dictata doar de rezolutia in exprimare binara a intervalului minim - maxim al cursei servoului. Nu stiu pe cati biti opereaza servourile digitale ca sa-ti spun procentual cat poate fi zona inactiva. Poti sa ma crezi pe cuvant daca nu m-am exprimat suficient de clar; o viata intreaga m-am lovit de punti cu autoechilibrare, acest principiu fiind utilizat la foarte multe aparate de masura, mai ales inregistratoarele cu diagrama de hartie.

Aceasta postare a fost editata de GigiGL: 22 June 2015 - 09:52 AM

Gigi Sterian
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
Beaver 1520
Maule 1500
Helios 2545
... Taranis X9D plus / ACCST / AFHDS
0

#12 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 June 2015 - 10:11 AM

Tot ce spui e frumos si corect (cam pe lung). Eu vorbeam de jocul la servo fara alimentare. Trag de brate/suprafete pur si simplu si au joc (alea de care ziceam ca au joc)
0

#13 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 22 June 2015 - 10:13 AM

Nu numai punte, pot fi si cu dubla panta, ca la ADC-ul din aparatele de masura.

In orice varianta, ajungem la comparatoare de marimi analogice, si nu vad de ce un comparator la un servo digital ar fi mai precis decat unul de servo analog.

Cand vezi un deadband de 1us la un servo de top, asta trebuie inteleasa la modul ca precizia lui este de 1/(2100-900), unde 900-2100 us sunt limitele cursei unui servo standard, deci vorbim de o precizie sau rezolutie de unu la 1200, un pic peste 10 biti (1024)
Transformand asta in analog, inseamna 4mV la 5V, care este mai mult decat abordabila pentru cel mai banal comparator facut cu op-amp.
Deci nu la electronica sta limitarea unui servo la ora actuala, ci la potentiometru si jocurile mecanice.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#14 Useril este offline   GigiGL 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2105
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Aero

Postat 22 June 2015 - 10:16 AM

Pe noi ne intereseaza acele jocuri doar in functionare. Modelul zboara cu comenzile alimentate. In privinta acelei zone moarte, am probat practic de nenumarate ori acest lucru. Cu comenzile alimentate incearca fara sa fortezi sa misti suprafetele de comanda atat pentru un servo digital cat si pentru unul analogic. Vei vedea imediat diferenta daca restul parghiilor si cablurilor nu au joc sesizabil. Sau si mai bine, direct la bratul servoului.

Aceasta postare a fost editata de GigiGL: 22 June 2015 - 10:20 AM

Gigi Sterian
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
Beaver 1520
Maule 1500
Helios 2545
... Taranis X9D plus / ACCST / AFHDS
0

#15 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 June 2015 - 10:35 AM

Din pacate servourile de care vorbeam au joc si cand sunt alimentate. Pur si simplu suprafetele flapaie. La o spuma ieftina nu prea conteaza dar la un flaps mare si lung (si greu) se vede foarte bine.

Ca vine din angrenaje, ca vine din jocul radial al axului ca vine din potentiometru e mai putin important (la astea ieftine cred ca vine din toate), important e ca ai joc.

Am tras de suprafetele de la Xplorer (alea facute cu MKS) - nu misca, pur si simplu nu au joc, nici un pic. Ale mele cu servo ieftine - falfaie. Mai rau la mine se intorc tot timpul in alt loc.

Exceptie sunt servo de 2 USD de care vorbeam mai sus - sunt beton (din pacate nu merg in Xplorer).

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 22 June 2015 - 10:36 AM

0

#16 Useril este offline   Travel Air 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1225
  • Inregistrat: 26-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Vaslui
  • Interests:Zbor

Postat 22 June 2015 - 10:52 AM

Eu am luat de astea la planoarele mari, e drept ca pentru coada in V si sunt foarte multumit de ele :)

Vezi postareastiganas, la 22 June 2015 - 10:35 AM, a spus:

Exceptie sunt servo de 2 USD de care vorbeam mai sus - sunt beton (din pacate nu merg in Xplorer).

Bogdan Floria

bogdan.floria@aeromodelism.ro
bogdanfloria@gmail.com
0757110983

"Norocul astepta tacut stiind viitorul"
0

#17 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 22 June 2015 - 11:23 AM

Vezi postareastiganas, la 22 June 2015 - 10:35 AM, a spus:

...
- sunt beton (din pacate nu merg in Xplorer).


Astea merg sigur :good:

Fisiere atasate


0

#18 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 22 June 2015 - 11:30 AM

Vezi postareaTravel Air, la 22 June 2015 - 10:52 AM, a spus:

Eu am luat de astea la planoarele mari, e drept ca pentru coada in V si sunt foarte multumit de ele :)


:rolleyes: O să le schimbi repede Bogdane. Chiar cu servo-urile puse de tine avem niște experiențe neplăcute. Apar jocuri repede, finețe scăzută și nu revin niciodată pe aceeași poziție în sarcină - măsurat, probat. Puse pe o spumă nu fac zgomot, dar pe o structură de lemn&carbon+folie zici că ai joagărul în model. Mult mai bune ar fi cele de la TowerPro.
Cosmin alege ce vrea, dar politica noastră în privința HK e restrictivă. Numai acumulatori, variatoare și unele motoare. Asta în condițiile în care sunt în depozitul din Olanda.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#19 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 22 June 2015 - 11:34 AM

Cosmine, citește cu atenție ce ți-a explicat Gigi. E bine să reții. :rolleyes: Ce nu înțelegi din limbaj, întrebi.

Uite aici ce am mai găsit:http://www.modellhobby.de/Electronic/Servos/DYMOND/DYMOND-DS-1550-MG-digital-Servo.htm?shop=k_staufenb_e&SessionId=&a=article&ProdNr=03119006&t=9&c=75&p=75

Pentru flaps și frâne mai căutăm. Dacă nu găsim ceva mulțumitor, rămânem la cele franțuzești, sau la MKS-uri deși sunt scumpe.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#20 Useril este offline   Travel Air 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1225
  • Inregistrat: 26-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Vaslui
  • Interests:Zbor

Postat 22 June 2015 - 11:41 AM

Atunci aplicam politica, chit ca uneori "sunt cam acri strugurii"


Vezi postareaViP_Eol, la 22 June 2015 - 11:30 AM, a spus:

politica noastră în privința HK e restrictivă. Numai acumulatori, variatoare și unele motoare. Asta în condițiile în care sunt în depozitul din Olanda.

Bogdan Floria

bogdan.floria@aeromodelism.ro
bogdanfloria@gmail.com
0757110983

"Norocul astepta tacut stiind viitorul"
0

#21 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 22 June 2015 - 11:49 AM

Vezi postareaTravel Air, la 22 June 2015 - 11:41 AM, a spus:

Atunci aplicam politica, chit ca uneori "sunt cam acri strugurii"


:rofl:
Și cu kit-ul ... uneori e insuportabil de *acru*.
Am pus genul ăla de servo pe niște retractabile și din cauză că nu reveneau pe aceeași poziție, sistemul nu se bloca indiferent cât am încercat să reglez cursa din stație. :pardon:
URA şi la zbor fofezelor !
0

#22 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 22 June 2015 - 12:01 PM

Nici 70 euro un servo... dar nici 3$, da-o nabii, cumparand asa ceva de fapt iti arati lipsa de respect fata de cine l-a facut, tu ce calitate ai scoate sa fii platit sa faci servo-uri la pretul asta ?!
Ma si intreb ce poate fi in ele la atat de putini bani :unsure:

Pe de alta parte, se plateste prea mult eticheta, si nu putini incearca sa isi justifice nelinistile cu argumente despre calitate...
Am prins un dumping de servo-uri Spek, model A7010, daca le cautati pe piata posibil sa le mai gasiti la pretul de "bune" cam 30-40$ cat sunt actualele lor urmase A7020, identice in interior, doar placutza de control schimbata cu digital.
Le-am luat la 12$ !!!, pe Amazon s-au dat la 15$, exista si topic pe rcgroups, iar dealerul mi-a zis in privat ca le-a luat de la Spek cu 7.49$ bucata !!!

Inca mai existe "urme" ale acestei povesti, aici pe site la e-flite:
http://www.e-fliterc...rodID=SPMSA7010
Retail Price: $30.99
Selling Price:$7.49*
*Avaliable at participating retailers

Aveti impresia ca Spek le-a dat in pierdere ?! Nu cred, eu as zice ca atat este valoare lor la poarta la chinezu de le face.
Deci atat ne costa eticheta si firma... de la 7$ la 30-40 !

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 22 June 2015 - 12:02 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#23 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 June 2015 - 02:44 PM

A7010 la lichidare au fost o afacere buna. Am luat servo de 2 USD ca mai aveam cateva grame libere in cart. Si s-au dovedit a fi excelente.

HobbyKing are atat de multe servo, atat de des le schimba eticheta/culoarea/pretul si atat de imprastiate sunt opiniie incat e foarte greu sa alegi.

De pilda mie mult laudatele HXT900 si HXT500 mi-au facut multe probleme, nu mai cumpar asa ceva.

Partea cea mai naspa e ca nu stii cat tine un servo. Astea cu jocul, centrarea, viteza... le vezi imediat ce l-ai cumparat. Da cat de mult tine o vezi pe pielea ta (a modelului) dupa ceva timp. Si daca iti busesti un model scump e tristete mare. Si asa ajungi sa cumperi servo scumpe. Daca alea scumpe o iau razna zici ca n-ai avut noroc in viata.
0

#24 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 22 June 2015 - 03:33 PM

KST DS135MG Digital HT Wing Servo
This one seems to be super quality for a very reasonable price.
Calitate foarte buna pret foarte rezonabil.

Aceasta postare a fost editata de F2B: 22 June 2015 - 03:34 PM

0

#25 Useril este offline   GigiGL 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2105
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Aero

Postat 22 June 2015 - 03:35 PM

Din pacate Stefane, indiferent ce scrie pe ele, toate sunt facute acolo. Sa nu-ti inchipui ca au linii separate de productie pentru componente. Ar fi o risipa pe care sigur nu si-o permit. Folosesc aceleasi componente la toate servourile. La cele de brand mai au probabil un supervizor din partea firmei, deci poate diferi doar ambalajul si calitatea asamblarii. Si dupa cum discutam mai inainte, mai inventeaza chinezul un ambalaj nou, uneori mai prost, sa nu aiba discutii cu detinatorul marcii. Dar continutul este acelasi. Am ramas profund dezamagit desfacand motoarele catorva dintre mult laudatele servouri Hitec, arse, aparent inexplicabil. Bobinajul rotoric mai mult nu avea izolatie fata de miezul magnetic, lucru ce a dus la scurcircuitarea bobinajului pe muchiile ascutite ale tolelor si arderea servoului. Tot motoarele cedeaza repede la cele standard ale lor, portocalii. In cazul acestora problema o reprezinta periile colectoare extrem de subtiri si firave, care in timp foarte scurt de functionare se tocesc si se rup. Intr-o prima faza servoul merge doar pe un sens, peria tocita si rupta actionand ca un clicket unisens pe colector si cat se mai chinuie omul cateva minute sa se dumireasca de ce nu merge servoul se ard si tranzistorii din puntea ce alimenteaza motorul finalizand paguba.
Gigi Sterian
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
Beaver 1520
Maule 1500
Helios 2545
... Taranis X9D plus / ACCST / AFHDS
0

#26 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 June 2015 - 03:54 PM

Da si nu.

Futaba, Savox, MKS sunt facute in Taiwan.
Graupner in Korea.
Hitec Korea si probabil in Filipine.
JR in Japonia si poate in Malaesia.
KST in China.

Spektrum, Robbe, Torx, Dymond, Hyperion, etc. la fel ca HobbyKing - undeva la un subcontractor cel mai probabil in China. Si Iphone e facut acolo :)

Diferenta importanta e ca MKS, Futaba, JR, KST, Hitec (da si eu cred ca nu sunt de incredere) sunt producatori de servo, se fac la ei in fabrica, bune, proaste ei le proiecteaza, ei aleg componentele, ei le asambleaza, ei pun etichetele.

Si nu, nu e adevarat. Nu sunt aceleasi componente. Nu au acelasi motoare, potentiometre, gear. Evident ca nu face Futaba sau MKS motoare sau potentiometre dar ei le aleg dintr-un catalog (de la unul din multii producatori) si nu e nici un dubiu ca produsele lor premium au alta calitate decat ce se afla intr-un servo HobbyKing.

Putem sa ne leganam cat vrem cu melodia ca toate sunt o apa si-un pamant dar nu e asa. De obicei "vezi lumina" dupa ce ai in mana si o piesa de calitate.

Povestea asta se repeta la orice: statii, incarcatoare, motoare, incarcatore, etc. Cateodata calitatea conteaza, cateodata nu. Un planor din scart merge identic si cu un servo de 2 USD si unul de 50 USD.

Sau cum ar zice RealDesign: te duce la fel de bine pe camp si un Logan si un X5 da nu costa la fel si nu sunt la fel.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 22 June 2015 - 03:54 PM

0

#27 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 22 June 2015 - 05:01 PM

E clar că niciunul dintre noi nu are toate țiglele pe casă. :=))
Copilul a întrebat ceva și voi ?
Răspuns scurt: Nu Cosmine, servo-urile alea sunt de kaka maka !!

Să citez pe CINEVA în privința "gargarei" la care participă personal ? :=))

P.S. Mai bine tac că mă aleargă pe câmp cu fuselajul de la Explorer la următoarea întâlnire.
Mai bine spus, el aleargă și eu mă rostogolesc să am viteză mai mare. ;)
URA şi la zbor fofezelor !
0

#28 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 22 June 2015 - 05:18 PM

De kk maka nu sunt, dar nici de pus pe un xplorer, asta chiar ar fi idee creatza...

Cu tiglele... eu ma intreb ce e xploromania asta, nu stiu ce realizati ca va luati toti, nu tot la mana pilotului ajungeti ? Asa macar mai puteti da vina pe model :p
Plus ca... nu stiti ce riscati... s-ar putea sa vedeti lumina mai curand decat va asteptati... sa puteti compara xplorer-ul cu "altceva" si sa va apuce plansul...
Citez din cineva care a vazut lumina, si are si xplorer, asa ca poate sa compare.

"aseara am plans de mila lui Nan :(
am luat cantarul ....
cate grame zice pe site la XXX... FIX atatea si cantareste
diferenta intre capetele de aripa gata echipate ... zero grame
la Xplorer am 8 grame diferenta ..doar la joinere :(
si nici nu vrei sa stii cat am diferenta intre capetele de aripa...."

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 22 June 2015 - 05:19 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#29 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 June 2015 - 06:09 PM

De asta e forumul, sa discutam. Si intrebarea initiala a primit raspuns. Zic Xplorer asa cum zic adidasi la pantofii sport (intamplarea face ca imi plac adidasii adidas :) )
0

#30 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 22 June 2015 - 06:28 PM

Bat in lemn, nu mi-a picat (inca) nici un servo Hitec. De ce nu sunt de incredere?
PS. De ani buni folosesc doar servo-uri Hitec.
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro