Modelism - RHC Forum: Hobbyking Extra 330L Gas 30cc 1830mm (ARF) - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Hobbyking Extra 330L Gas 30cc 1830mm (ARF)

#31 Useril este offline   old-boy 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 885
  • Inregistrat: 13-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 29 July 2014 - 07:44 AM

Flypol nu cred ca este de la expo, eu nu prea zbor cu expo la modele, la acesta am ajuns cu expo la 90%.
Panoul de foc a venit cu inclinare spre dr 2 grade si fara inclinare in jos asa ca am pus si in jos doua grade, in zbor orizontal cu motor 10% modelul zboara drept, daca accelerez modelul o ia in jos, am mai redus din unghi motor un grad si este mai bine , dar tot o ia in jos, acum vreau sa scot si ce a mai ramas din inclinarea in jos, sa merg cu unghi motor dreapta 2 gr si jos 0, sa vedem ce se intampla.
Tot mai bine pe picioare cand te sprijini pe pamant
0

#32 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 29 July 2014 - 07:36 PM

Sa nu patiti ce patesc eu de obicei - umblu la unghiuri - si nu se mai aseaza conul deloc. Arata apoi urat de tot.
0

#33 Useril este offline   Porumbeu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 824
  • Inregistrat: 09-July 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aero, Auto

Postat 30 July 2014 - 02:52 PM

Expo este exagerat de mare. Foloseste D/R sau muta echia cu o gaura mai spre centru. CG-ul se face cu rezervorul plin si se pune o idee mai greu de bot astfel ca atunci cand se goleste rezervorul sa fie CG-up pe " centru ', nici in fata nici in spate.
0

#34 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 30 July 2014 - 09:08 PM

Vezi postareaPorumbeu, la 30 July 2014 - 02:52 PM, a spus:

Expo este exagerat de mare. Foloseste D/R sau muta echia cu o gaura mai spre centru. CG-ul se face cu rezervorul plin si se pune o idee mai greu de bot astfel ca atunci cand se goleste rezervorul sa fie CG-up pe " centru ', nici in fata nici in spate.



..... ?????
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#35 Useril este offline   Adi-GVA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 739
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Unde zboara avioanele

Postat 30 July 2014 - 09:16 PM

Vezi postareaPorumbeu, la 30 July 2014 - 02:52 PM, a spus:

Expo este exagerat de mare. Foloseste D/R sau muta echia cu o gaura mai spre centru. CG-ul se face cu rezervorul plin si se pune o idee mai greu de bot astfel ca atunci cand se goleste rezervorul sa fie CG-up pe " centru ', nici in fata nici in spate.

Eu stiu ca in toate manualele spune ca CG-ul se face cu rezervorul gol.
Fly Extreme! __EXTREME FLIGHT
0

#36 Useril este offline   Porumbeu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 824
  • Inregistrat: 09-July 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aero, Auto

Postat 30 July 2014 - 11:00 PM

Aveti dreptate, m-am grabit sa scriu si am gresit. Asa e, se face cu el gol. Dar macar am nimerit treaba cu D/R? :)
0

#37 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 04 August 2014 - 10:19 PM

Vezi postareaPorumbeu, la 30 July 2014 - 11:00 PM, a spus:

Aveti dreptate, m-am grabit sa scriu si am gresit. Asa e, se face cu el gol. Dar macar am nimerit treaba cu D/R? :)



io cred ca nu....

Expo - exagerat de mare - adica suprafetele se misca foarte putin la inceput si mult la sfarsitul cursei stick-ului - oare nu as ar trebi sa zburam un acrobat? Dual rate - la un 3D....nu mai stiu ce sa mai zic...

(PS - am avut o scandurica Yak54, motoriat cu Os 55AX, si, de prost ce am fost, am reusit sa decolez cu expo pe neutru - adica cu comenzile liniare - uf...abia am reusit sa-l pun jos. Era muuullltttt prea fasnet...)
0

#38 Useril este offline   old-boy 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 885
  • Inregistrat: 13-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 05 August 2014 - 08:03 AM

Cand am inceput sa zbot Rc statiile nu aveau revers, ce DR si expo, de acestea am auzit deabea dupa 95. 90% expo a fost sa vad ce se intampla.... nu s-a intamplat nimic. Am uitat sa va spun chinezu nu a pus nici un manual in cutie, se pare ca cei care l-au copiat nu stiau sa scrie ,dar macar puteau sa puna niste poze. Asa ca CG a fost aproximat dupa alte modele.
Si am inceput munca de a-l face sa zboare DR 100/60, expo 70/30 si am inceput sa reduc unghiul in jos al motorului pana am ajuns cu el pe 0. Modelul a inceput sa zboare binisor, nu mai era un cal naravas, dar la primul loop m-a dat pe spate.... urca frumos si cand ajunge in puctul maxim reduc putin motorul si in loc sa continue frumos coborarea zboara pe spate si asa ramane, l-am redresat cu 1/2 tonou, din zbor orizontal il intorc pe spate si urca puternic in sus, ca sa stea pe spate trag de mansa foarte mult. CG mult in spate , la camp am pus 150gr de plumb in bot legat cu un soricel de teava de evacuare al motorului si parca este alt model, voi mai vedea dupa ce prind plumbul cum trebuie. Din pacate este foarte greu modelul dar aceasta este vina mea, nu am gasit nimic scris pe net de el si eu am un mare defect am incredere in oameni, daca chinezul a zis ca iese gata de zbor la 4,1 kg eu an zis ca va avea maxim 5 kg ceia ce ar fi fost de vis acum la 6,2kg se vede ca are nevoie de un motor care sa traga macar 8 kg. Concluzie nu cred ca mai cumpar aeromodele de la HK. :drinks:

Aceasta postare a fost editata de old-boy: 05 August 2014 - 08:08 AM

Tot mai bine pe picioare cand te sprijini pe pamant
0

#39 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 05 August 2014 - 11:26 AM

eu verific CG la acrobate astfel:
- cu motoru in blana, pun modelul in sandela, la 45 de grade, si il itorc pe spate. Daca continua drept - e ok. Daca nu - mai umblu la unghiul motorului. Adica daca are tendinta de de marire a unghiului de urcare ridic putin motorul. Daca are tendinta de coborare, il cobor. (ridic si cobor, inseamna practic ce se intampla cu varful conului elicii).

Toate astea le fac de ceva vreme, si le-am invatat de la Beny baci, de la Casa pionierului Cluj.

Legat de Extra. Nu cred ca mai conteaza, dar eu unul as scapa de plumbul ala...si as modifica pozitia acumulatorilor prin model.
0

#40 Useril este offline   old-boy 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 885
  • Inregistrat: 13-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 10 August 2014 - 11:13 AM

Crezi ca mai am unde sa duc acumlatorii spre fata?
Fisier atasat  DSC_7236.JPG (128.13K)
Number of downloads: 39
Tot mai bine pe picioare cand te sprijini pe pamant
0

#41 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 10 August 2014 - 12:10 PM

daca tot prinzi acumulatorii cu soricei din aia atunci bine ar fi sa treci soricelul printr-un tub de combustibil in asa fel incat sa nu stranga acumulatorul asa cum este acum
Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro