Modelism - RHC Forum: Fabrica 3D - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Fabrica 3D Printari 3d prin FDM (cu filament)

#1 Useril este offline   RVlad 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 272
  • Inregistrat: 21-September 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 September 2014 - 07:09 PM

In spiritul comunitatii am decis sa imi pun si eu imprimanta la lucru oferind printuri la ce cred eu cele mai mici preturi.
Folosesc o imprimata Prusa, cu masa de lucru de 19x19x9cm,duza de 0.35mm iar diametru filamentului de 1.75inaltimea poate straturilor la alegere intre 0.1 si 0.4 printez cu PLA(abs-ul este toxic si miroase urat.
Printruile nu ies perfect netede pot avea diferite defecte (goluri/devivelari) intodeauna mai mici decat grosimea stratului, printurile nu au "moate" bucati de filament care se desprind sau exfolieri.
Pentru mai multe informatii privind imprimarile 3d va recomand cateva linkuri =>

1Thingiverse Librarie modele printabile si nu numai.
2Thinkercad Program pentru desen 3d la indemana oricui + tutoriale
3Calculator pret printuri In cazul meu "Price per hour" este setat la 0 iar slicer (programul de generare Gcode) este Slic3r.(nu este exact, din testele mele au rezultat piese mai usoare deci mai ieftine decat rezultatele de aici )
Ca infill (procentul de umplere a pieselor) recomand 80-100% componenteleor care sunt supuse frecarii sau la forte mecanice mari de exemplu roti dintate sau o pedala de bicicleta, pentru obiecte uzuale un 15% este suficient.
Folosesc plastic de calitate, pretul materialului pentru mine fiind de 0.15 lei pe gram.
Obiectul din imagini este printat cu 4 permimetre si cu infil de 25% si suporta greutatea mea (aprox 50 kg).

1

2

3

4

Preturi in functie de greutatea obiectelor:

1 Obiecte pana in 50gr 0.5lei/gr la care se adauga 2 leu pe ora daca durata printarii depaseste 5 ore.
2 Obiecte pana in 150gr 0.4lei/gr la care se adauga 3 lei pe ora daca durata printarii depasete 5 ore.
3 Obiecte pana si peste 250gr la 0.3 care se adauga 5 lei pe ora daca durata printarii depaseste 5 ore.

*Culorile disponibile sunt in functie de ce role de plasttic utilizez pentru mine la momentul respectiv ( deocamdata negru + portocaliu).
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro