Modelism - RHC Forum: ESC - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

ESC

#1 Useril este offline   ValiCvD 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 21
  • Inregistrat: 23-December 13

Postat 22 June 2014 - 08:58 AM

Salut Forum. Dupa o absenta indelungata am revenit. Am reusit partial sa imi fac proiectu realizabil(Transformarea unui aeromodel intr-un automodel) Si acum ca toate sunt destul de ok cu masinuta, vreau sa mai adaug cateva chestii estetice si tehnice. Am nevoie de un ESC cu reverse dar nu stiu care s-ar potrivi. Folosesc un acumulator 11.1V Gen's si un motor brushless. La partea estetica am mult de lucru. Am un "sasiu" din lego technic care isi face treaba destul de bine. Dar as vrea sa il fac din altceva usor de prelucrat de un om cu 2 maini stangi. Si desigur din ce as putea face si o carcasa pentru masinuta pentru a-mi proteja partile electrice?

O sa adaug poze cu masinuta maine probabil ca sa stiti mai exact despre ce este vorba.
0

#2 Useril este offline   SID 

  • datebest.net - visit website and win smartphone!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 26-December 09
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 11 July 2014 - 09:54 AM

pozele cand le vom vedea...?

Aceasta postare a fost editata de danysoft32: 11 July 2014 - 09:54 AM

0

#3 Useril este offline   ValiCvD 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 21
  • Inregistrat: 23-December 13

Postat 31 July 2014 - 07:19 AM

http://tinypic.com/r/2uz8q5i/8
http://tinypic.com/r/2el5umc/8
Poftim
0

#4 Useril este offline   ZIPPO 9 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 439
  • Inregistrat: 17-January 14
  • Gender:Male
  • Location:Paltinis,Caras-Severin
  • Interests:RC & BIKE

Postat 31 July 2014 - 12:43 PM

Vezi postareaValiCvD, la 31 July 2014 - 07:19 AM, a spus:


destul de frumos doar ca e cam bandajat :good:
HSP NITRO 1/10 buggy
TAMIYA SONIC FIGHTER 1/10 brushed
0

#5 Useril este offline   sorr 

  • Dreamer
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 618
  • Inregistrat: 06-March 12
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Reînvierea unei vechi pasiuni...

Postat 01 August 2014 - 02:13 PM

Vezi postareaValiCvD, la 22 June 2014 - 08:58 AM, a spus:

Salut Forum. Dupa o absenta indelungata am revenit. Am reusit partial sa imi fac proiectu realizabil(Transformarea unui aeromodel intr-un automodel) Si acum ca toate sunt destul de ok cu masinuta, vreau sa mai adaug cateva chestii estetice si tehnice. Am nevoie de un ESC cu reverse dar nu stiu care s-ar potrivi. Folosesc un acumulator 11.1V Gen's si un motor brushless. La partea estetica am mult de lucru. Am un "sasiu" din lego technic care isi face treaba destul de bine. Dar as vrea sa il fac din altceva usor de prelucrat de un om cu 2 maini stangi. Si desigur din ce as putea face si o carcasa pentru masinuta pentru a-mi proteja partile electrice?

O sa adaug poze cu masinuta maine probabil ca sa stiti mai exact despre ce este vorba.



Solutia cea mai buna: cumpara unul cu reverse. Se gasesc pentru auto si navo la magazinele on-line. Cred ca undeva pe la 30A e suficient.
Daca nu vrei sa dai bani si ai esc-ul aero ai 2 variante: 1) Ia un releu cu 2 rânduri de contacte (ale carui contacte suporta min. 5A) si monteaza-l pe o placuta langa un servo, astfel incat atunci când bratul servo se misca sa actioneze lamelele normal deschise si acestea sa inchida. Servo il legi la receptor pe canalul cu care comandai flapsurile. E soltie greoaie dar merge. Eu am folosit-o la o barcuta improvizata din flotoarele de la un Beaver si a mers fara probleme. Deh, mi-am facut damblaua... Uite aici un filmulet: https://www.youtube....h?v=keTmpy44mNE
2) Sa iti faci un releu electronic ON/OFF comandat prin radiocomanda care sa aiba in final un releu ale carui contacte sa suporte min 5A.Scheme se gasesc cu GOGU. De regula se foloseste o electronica de servo cu mecanica defecta, la care se monteza doua rezistente de 2,2K in locul potentiometrului ( capat-cursor-capat), iar la iesirea spre motor doua diode redresoare (1N4007) in sensuri opuse pe + si pe-, astfel incat când comuti din statie sa ai întotdeauna pe un fir + si pe un fir -. Aceste 2 fire se leaga la un releu ale carui contacte sa suporte curentul cerut de motor. Atentie din experienta releul la acest tip de comutator trebuie sa anclanseze ferm de la cca 3,5V, chiar daca pe firele care il alimenteaza exista in gol 4,8-5V. In sarcina aceasta tensiune scade.
Bafta multa!
Cand ai incetat sa mai fii copil, ai murit demult. (Constantin Brancusi)
0

#6 Useril este offline   ValiCvD 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 21
  • Inregistrat: 23-December 13

Postat 15 August 2014 - 02:17 PM

O sa imi cumpar un ESC auto cu reverse este mult mai usor avand in vedere faptul ca am cunostinte slabe in electronica. Intre timp am schimbat motorul(mi s-au rupt cele 2 cabluri mici ce ies din bobina catre esc. le-am lipit dar nu face contact cum trebuie). Am pus un motot G&G de la un F-18 Hornet ca avantaje .. e mai puternic si are protectie si este mai mic.. dar in schimb acumulatorul meu nu se mai incarca cum trebuie.. si are o luna de cand l-am cumparat (Gens 11.1 V 1300mah). Ori consuma prea mult motorul.. ori nu fac contact cele 4 cabluri ce ies din acumulator. Stiti care ar putea fi problema? Vreo solutie pentru ea?
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro