Modelism - RHC Forum: Lipo ieftin HK... end of game - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Lipo ieftin HK... end of game

#31 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 20 June 2015 - 10:26 PM

Care vrea sa-si mai ia packuri de la HK are timp pana maine sa-mi dea un PM cu linkuri. Transport 5$.
Eu numai turnigy folosesc si nu joc dupa cum imi canta incarcatorul. In aer vad mai bine si mai clar decat orice IR checker. Una e cand tragi 15-20c reali dintr-un pack de 40c falsi si alta e cand trage un ir checker 0,5-1A...
0

#32 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 21 June 2015 - 10:53 AM

Are si pushtiu' dreptate :p

Daca e cineva interesat, am gasit Pulse in .de, o reducere care le face atractive, un singur model din pacate... 2200 3s 25C la 15 Euro.

Daca e sa fie dupa cum zic unii de la heli, ca au sute de cicluri la bord cu asa ceva... atunci e ca si cum ai lua de la HK sub 10$.
Doar ca transportul este 16 Euro incoace, ceeace la 4 bucati o duce la 19 Euro... hmmm... chiar o merita ? :unsure: :)

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 21 June 2015 - 10:58 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#33 Useril este offline   Razvan1974 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 162
  • Inregistrat: 01-July 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 July 2015 - 10:23 AM

Salut eu am de la HK olanda numai din seria Compakt 3s si 4s. Le folosesc de peste 1an si nu am avut probleme cu ele. Incarcarea o fac la 1amp cu balans. De multe ori se intampla sa dureze mai mult de 2ore sa se incarce unul. Mai folosesc buzzer care are limita la 3,7.
Cred ca conteaza modul in care sunt incarcate. Am vazut colegi care le incarca fara balans la 5-7 amp. Chiar daca se incalzesc dar nu cred ca vor tine mult. Este vorba de reactia chimica care are loc in ei in timpul incarcarii. Daca este fortata nu va tine mult acumulatorul
0

#34 Useril este offline   SerjuRO 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 887
  • Inregistrat: 23-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Familia, aero, navo...

Postat 28 July 2015 - 10:32 AM

Da, asa este, eu de cand ma stiu incarc cu maxim 1C lipourile, 1Amp poate fi mult sau putin............depinde de capacitatea celulei .... :)
Cut-off ul este critic si el dar pana spre 3,3-3,4v ar trebui sa fie safe ...... ( eu si acum am ceva ESC uri HK din 2008-2009 care au cut-off la 2,7v.........ghici cine si-a busit prima serie de lipo )

Ceea ce doream sa verific si cu alti membrii aici este scaderea continua a calitatii pack urilor HK, observata de mine an de an....
0

#35 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 28 July 2015 - 10:33 AM

Mai important este cum le descarci, incarcarea mai lenta de o ora nu ajuta prea mult daca tragi din ele peste 5C.
Faptul ca buzzer-ul este pus asa sus, la 3.7V iarasi ajuta mult, dar iti si scurteaza timpul de zbor.
Se pare ca esti un tip cu foarte multa rabdare, si care nu cere maximul de adrenalina fara sa se uite la costuri :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#36 Useril este offline   Maverick 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 719
  • Inregistrat: 10-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2016 - 10:21 PM

Au inceput sa ma lase pack-urile ieftine HK.. Si au inceput sa ma lase incepand cu alea mai scumpe primele (mai multi Ah, mai multi C) si cu mai putine cicluri la bord (cand zic putine.. adica vreo 4-5 cicluri). Vinovatele sunt nanotech 40-80C, descarcate pana la 3,7/celula (alarma pe lipo checker) si incarcate la 1C + balansare everytime.
2 din 3 bucati umflate la incarcare pana s-au fasait. Cauza: dezechilibru f mare pe celule, dezechilibru care s-a pastrat pe durata intregii incarcari (inclusiv la balansare).
Nota bene : incarcarea in ghiveciul de ceramica al nevestei = protectie buna la incendiu

Cum stiu ca povestea de mai sus va e din pacate deja cunoscuta, nu astept compatimire ci un sfat : de unde mai luam lipo bun si ieftin azi? Ca am nevoie.. :)
Both optimists and pessimists contribute to our society. The optimist invented the airplane and the pessimist the parachute. ~Gil Stern

If you can't fix it with a hammer you have an electrical problem.
0

#37 Useril este offline   hash84 

  • DreamTeam member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2183
  • Inregistrat: 28-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 January 2016 - 04:29 PM

Vezi postareaMaverick, la 12 January 2016 - 10:21 PM, a spus:

Au inceput sa ma lase pack-urile ieftine HK.. Si au inceput sa ma lase incepand cu alea mai scumpe primele (mai multi Ah, mai multi C) si cu mai putine cicluri la bord (cand zic putine.. adica vreo 4-5 cicluri). Vinovatele sunt nanotech 40-80C, descarcate pana la 3,7/celula (alarma pe lipo checker) si incarcate la 1C + balansare everytime.
2 din 3 bucati umflate la incarcare pana s-au fasait. Cauza: dezechilibru f mare pe celule, dezechilibru care s-a pastrat pe durata intregii incarcari (inclusiv la balansare).
Nota bene : incarcarea in ghiveciul de ceramica al nevestei = protectie buna la incendiu

Cum stiu ca povestea de mai sus va e din pacate deja cunoscuta, nu astept compatimire ci un sfat : de unde mai luam lipo bun si ieftin azi? Ca am nevoie.. :)

zippy flight max cat mai multi c posibili.
sau turnigy normale, cat mai multi C.
nu zippy compact, nu nanotech sau alte chestii...
    /------------------------\              |~~\_____/~~\__  |
    |        Hash84          |______________ \______====== )-+
    |                        |                      ~~~|/~~  |
    \------------------------/                         ()
0

#38 Useril este offline   SerjuRO 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 887
  • Inregistrat: 23-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Familia, aero, navo...

Postat 29 January 2016 - 05:23 PM

Am avut Zippy 40-50c, au fost bune cam 1\2 din sezon, apoi nu mai incarcau-descarcau decat ff slab, s-au uscat pe picioare, adica nu s-au umflat deloc dar....
Folosesc acum iar ca la inceput Turnigy blue normale, astea se umfla un pic dar tin cam 1 sezon...
0

#39 Useril este offline   Maverick 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 719
  • Inregistrat: 10-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2016 - 02:20 PM

Am cateva zippy flightmax 3s1500 de vreo 5 ani, cel putin 50 cicluri, mai multe trante in urma carora s-au si turtit pe alocuri. Inca mai tin 70-80% din capacitate, nu s-au umflat vreodata..
Acum vreo 2 ani am luat flightmax 3s2200 (clasice deja..). Jumatate se prezinta ca in prima zi, jumatate se umfla la fiecare incarcare si asa au facut din prima zi.. Nu mai stii in ce sa te increzi.

Oricum, tot ce am avut Turnigy pana acum, mai devreme sau mai tarziu au dezvoltat probleme.

Aceasta postare a fost editata de Maverick: 01 February 2016 - 02:21 PM

Both optimists and pessimists contribute to our society. The optimist invented the airplane and the pessimist the parachute. ~Gil Stern

If you can't fix it with a hammer you have an electrical problem.
0

#40 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 02 February 2016 - 06:55 PM

Vezi postareahash84, la 29 January 2016 - 04:29 PM, a spus:

zippy flight max cat mai multi c posibili.
sau turnigy normale, cat mai multi C.
nu zippy compact, nu nanotech sau alte chestii...


Am 2 zippy compact, una de 2650 care a fost chinita rau, in ultimul an am tras din ea cu demarorul si am incarcat-o numai la 4-5 amperi si nu s-a unflat deloc si mai am rhino foarte bune, doar una unflata dar rezistenta interna pe fiecare celula e sub 20.
Fly it, like you stole it!
0

#41 Useril este offline   Andrei.N 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1125
  • Inregistrat: 31-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Piatra-Neamt | Iasi
  • Interests:arhitectura, aero

Postat 12 February 2016 - 05:38 AM

End of game pe bune
http://www.channelne...to/2507122.html
0

#42 Useril este offline   tazbox 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 69
  • Inregistrat: 08-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 November 2016 - 05:50 PM

De Turnigy Graphene ce parere aveti (lasand la o parte marketing-ul)? A incercat cineva ?

Tocmai am dezafectat 2 baterii 3s nanotech de 2200. Aveau peste 3 ani si erau asa de umflate ce am zis ca pleznesc. As vrea sa le inlocuiesc si eram la capitolul studiat review-uri.
0

#43 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 16 November 2016 - 06:13 PM

Ce mi-a venit mie a fost frumos ambalat si foarte scump pentru marimea/capacitatea/ rezistenta interna. Niste celule mai slabe decat norma cu un ambalaj frumos si pret mare.
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro