Modelism - RHC Forum: Nou in acest sport - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Nou in acest sport Constructie navomodel de viteza

#1 Useril este offline   Cosmin popescu 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 07-June 14

Postat 15 June 2014 - 02:54 PM

Va urmaresc de ceva timp pe acest forum si am descoperit ca sunt pasionat de acest sport, hobby. As vrea sa.mi construiesc un navomodel de viteza dar nu prea ma pricep. Mi.am facut o lista cu ce as vrea sa cumpar sa.mi construiesc navomodelul dar intampin ceva greutati in partea de electronica. Daca este cineva care vrea sa.mi suporte toate intrebarile m.as bucura foarte mult. Mentionez ca toate piese mi le.am ales dupa ce am studiat topicurile de pe acest forum. Ma omoara electronica si as mai avea ceva probleme la montaj amplasare ax elice, carma... Si daca aveti piese mai ieftine de vanzare as fi un posibil cumparator, asta datorita faptului ca lista mea cu toate cele necesare e cam usturatoare la pret. va multumesc anticipat
0

#2 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 15 June 2014 - 04:28 PM

...pai nu prea ai nevoie de electronica, totul sta in mufarea executabilelor cu receptorul ,eventual ai de adaptat un intrerupator si mufa de adaptare a acumulatorului, la viteza nu sunt recomandate device-uri home made asa ca parcurgerea unui manual de radiocomanda e suficienta, motorizarea o faci in functie de caracteristicile cocii pe care o detii sau intentionezi sa achizitionezi ori bricolezi, mai greu este cu setup'ul ,asta se face pe balta si cu ajutorul cuiva care se pricepe !!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#3 Useril este offline   Cosmin popescu 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 07-June 14

Postat 16 June 2014 - 12:14 AM

Vezi postareaipsihi, la 15 June 2014 - 04:28 PM, a spus:

...pai nu prea ai nevoie de electronica, totul sta in mufarea executabilelor cu receptorul ,eventual ai de adaptat un intrerupator si mufa de adaptare a acumulatorului, la viteza nu sunt recomandate device-uri home made asa ca parcurgerea unui manual de radiocomanda e suficienta, motorizarea o faci in functie de caracteristicile cocii pe care o detii sau intentionezi sa achizitionezi ori bricolezi, mai greu este cu setup'ul ,asta se face pe balta si cu ajutorul cuiva care se pricepe !!!

Pai coca mea ar fi cea de pe sierra. Nu ma pricep sa fac una. Partea asta cu intrerupatorul o stiu. Nu ma pricep la accu ce inseamna 2s, 3s, 50c, 20c, 25c la specificattiile lor. Mi.am calculat greutatea la navo cu tot ce va fi pe el si dupa acel rezultat mi.am gasit si motorul tot pe site.ul mentionat mai sus. M.am gandit si la o radiocomanda turnigy 6x pentru ca pe viitor sa o pot folosi si la altceva. Nu stiu ce servo sa aleg...dimensiunea lui. Trebuie doi acumulatori? Unul pentru receptor unul pentru motor? Am ceva intrebari....dar dupaia nu o sa mai sacai pe nimeni.

Aceasta postare a fost editata de Cosmin popescu: 16 June 2014 - 12:15 AM

0

#4 Useril este offline   iony 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2345
  • Inregistrat: 06-April 07

Postat 16 June 2014 - 09:02 AM

care coca de pe sierra
2,3,4s inseamna ca are 2 ,3,4 celule a cate 3,2v deci cea de 2s are 7,4 si asa mai departe
iar 25c inseamna capacitatea lor de descarcare adica, teoretic daca ai un acumulator de 2000ma cu 20c descarcare continua , il poti descarca poti avea un consum continuu de 2x2=4 adica 40a fara sa il strici . acumulatorii li-po sunt foarte pretentiosi ca sa zicem asa
daca ai descarci cu un curent mai mare dacat este facut el se umfla se strica iar daca il descarci mai mult de 3v pe celula iar se strica iremediabil
motorul nu se ia numai dupa greutatea modelului se tin mai multe cont
si anume ce viteza vrei sa aiba, ce acumulatori vrei sa ai pui ,cate celule , ce tip de coca ai v , catamaran , hidro , cum este pozitionata elicea si ce tip de elice folosesti sunt multe de luat in calcul
telecomanda poti sa iei ce vrei de 2-3-4-5-6 canale dar sa fie oblogatoriu in 2,4ghz
servo pentru carma poti lua ceva de 4kg forta pentru o barca de 60cm si ceva mai mare de 7kg pentru o barca de 75-80 cm
acum totul depinde de tine cat vrei sa mearga de repede barca si ce model alegi

Aceasta postare a fost editata de iony: 16 June 2014 - 09:03 AM

0

#5 Useril este offline   Cosmin popescu 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 07-June 14

Postat 16 June 2014 - 09:57 PM

Vezi postareaiony, la 16 June 2014 - 09:02 AM, a spus:

care coca de pe sierra
2,3,4s inseamna ca are 2 ,3,4 celule a cate 3,2v deci cea de 2s are 7,4 si asa mai departe
iar 25c inseamna capacitatea lor de descarcare adica, teoretic daca ai un acumulator de 2000ma cu 20c descarcare continua , il poti descarca poti avea un consum continuu de 2x2=4 adica 40a fara sa il strici . acumulatorii li-po sunt foarte pretentiosi ca sa zicem asa
daca ai descarci cu un curent mai mare dacat este facut el se umfla se strica iar daca il descarci mai mult de 3v pe celula iar se strica iremediabil
motorul nu se ia numai dupa greutatea modelului se tin mai multe cont
si anume ce viteza vrei sa aiba, ce acumulatori vrei sa ai pui ,cate celule , ce tip de coca ai v , catamaran , hidro , cum este pozitionata elicea si ce tip de elice folosesti sunt multe de luat in calcul
telecomanda poti sa iei ce vrei de 2-3-4-5-6 canale dar sa fie oblogatoriu in 2,4ghz
servo pentru carma poti lua ceva de 4kg forta pentru o barca de 60cm si ceva mai mare de 7kg pentru o barca de 75-80 cm
acum totul depinde de tine cat vrei sa mearga de repede barca si ce model alegi

http://www.sierra.ro...-32-p6286p.html asta este coca. Atunci iony imi poti face tu o echipare daca esti amabil cam cu tot ce ar trebui. Motor, elice ,acumulatori ,servo ,carma ,ax elice, esc, batiu, Eventual cu linkuri sa stiu de unde le pot procura. Viteza as vrea sa fie intre 50-60 km.
0

#6 Useril este offline   usulica 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 417
  • Inregistrat: 13-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Colentina
  • Interests:modelism ( navo , auto ) , arte martiale , calatorii , colectii , carti , filme

Postat 17 June 2014 - 09:54 PM

Vezi postareaCosmin popescu, la 16 June 2014 - 09:57 PM, a spus:

http://www.sierra.ro...-32-p6286p.html asta este coca. Atunci iony imi poti face tu o echipare daca esti amabil cam cu tot ce ar trebui. Motor, elice ,acumulatori ,servo ,carma ,ax elice, esc, batiu, Eventual cu linkuri sa stiu de unde le pot procura. Viteza as vrea sa fie intre 50-60 km.

Salutare Cosmin!
In primul rind stai linistit ca nu sacai pe nimeni, cine vrea sa iti raspunda si sa te ajute, o va face si nu se va simti sacait. ;)
In ceea ce priveste barca de viteza pe care vrei tu sa o faci sunt niste intrebari de baza pe care trebuie sa ti le pun si tu singur trebuie sa raspunzi ca sa vezi cum stai:
1.Cit vrei sa cheltui pt o astfel de barca de viteza? ... astfel ne dam seama ce performanta poti scoate din barca
2.Vrei sa o faci de distractie si atit sau vrei ca pe viitor sa o poti imbunatati sa o aduci la o perfomanta acceptabila pt a intra intr-un concurs?
3.Vrei sa iei toate componentele din tara sau ai posibilitatea sa cumperi si de afara , inclusiv de pe net?
In functie de ce posibilitati ai si ce decizii iei , ar mai fi citeva intrebari ulterioare, ok? :)

Aceasta postare a fost editata de usulica: 17 June 2014 - 09:55 PM

Only performance matters!!!
0722733067 / 0744977799 / 0768740960 / 0771661458
YM: cbanica1 , MSN: cbanica
0

#7 Useril este offline   iony 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2345
  • Inregistrat: 06-April 07

Postat 18 June 2014 - 07:48 AM

poate vrei sa o iei de aici ?
http://www.rhcforum....54963-speed-32/
0

#8 Useril este offline   iony 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2345
  • Inregistrat: 06-April 07

Postat 18 June 2014 - 07:53 AM

ca si prima barca nu cred ca este bine sa iei una din abs
de fibra ar fi cred eu cea mai buna
deoarece o sa ai faci modificari si pe plastic mai greu
vb cu zue el are la vanzare niste barci la un pret foarte bun
super vee
etc
0

#9 Useril este offline   Cosmin popescu 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 07-June 14

Postat 18 June 2014 - 09:49 AM

As vrea sa nu sar de 1000 de lei ,dar daca depasesc cu 100 sau 200 nu e un capat de tara. Mai mult de distractie as vrea, sunt din severin am dunarea aproape. Componentele ma gandeam din tara pentru ca nu stiu site.uri din afara.
0

#10 Useril este offline   iony 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2345
  • Inregistrat: 06-April 07

Postat 20 June 2014 - 08:26 AM

nu sari deloc de suma asta
vb cu zue
si sigur te alegi cu ceva bun :drinks:
0

#11 Useril este offline   usulica 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 417
  • Inregistrat: 13-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Colentina
  • Interests:modelism ( navo , auto ) , arte martiale , calatorii , colectii , carti , filme

Postat 05 July 2014 - 04:01 PM

Salutare!
Te-ai decis intre timp? vrei doar pt ceva distractie peste vara?
Atunci iti sugerez si eu link-ul recomandat de Iony daca vrei sa ti-o faci tu cu mina ta de la zero sau poti intra pe sierra.ro pt ca acolo au si sectiune de second hand si vei gasi multe chestii interesante pt un incepator ( dar fi atent cu cine faci afaceri! ) :excl:
Si aici pe forum poti gasi chestii dragutze de cumparat , inclusiv la Zue, dar mai ales pe sectiunea de bursa unde poti gasi cam tot ce iti trebuie daca ai rabdare sa cauti cu atentie:
http://www.rhcforum....i-navomodelism/
Succes! :good:
Only performance matters!!!
0722733067 / 0744977799 / 0768740960 / 0771661458
YM: cbanica1 , MSN: cbanica
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro