Modelism - RHC Forum: Proiect cu infuzie de nostalgie - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Proiect cu infuzie de nostalgie

#1 Useril este offline   mitzaprofly 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 158
  • Inregistrat: 02-February 10
  • Gender:Male
  • Location:cluj-napoca

Postat 14 June 2014 - 07:16 PM

Salut dragi modelisti, am deschis acest topic deoarece am ajuns la concluzia ca datorita evolutiei tehnologiei(lucru foarte bun) am cam uitat toti de statiile in 40/35 mhz sau de motoarele cu perii sau de acumulatorii nimh/nicd care cantareau cat un bebelus mai mare. :pardon: .
Asa ca in acest topic vreau sa impartasesc cu voi placerea de a vedea un model vechi care chiar face parte din lista de modele pe care generatia noastra (de pustani de 20/21 de ani) am invatat sa zburam acum cam 10 ani.

As dori ca si voi cei care ati upgradat un model vechi( cu motor brushed si statii cu antene tip paratraznet) cu echipamente noi(de genul motoarelor brushless si statii in 2.4 ghz, accu lipo sau FPV sau mai stiu ce) sa impartasiti la randul vostru etape din timpul modificarilor cu sfaturi si idei, inovatii si improvizatii.

Povestea modelului pe care vreau sa il prezint:
Dupa ce am obtinut deprinderile zborului RC dupa cativa ani de pilotaj de aeromodele U-control/ de zbor circular pilotate cu cabluri eu si cu cativa colegi de zbor am hotarat sa ne achizitionam/construim cate un model RC mai mare, asa unul dintre noi a ajuns la acest aeromodel despre care vorbesc astazi care dupa 9 ani de stat pe un dulap a ajuns la mine pt a incerca sa il restaurez si sa il zbor. Emotia a fost intensa si de aici dorinta de am impartasi senzatia cu alti modelisti care sper sa i teleaga si sa nu arunce cu pietre pt acest topic.
Este un aeromodel fabricat de Walter Born (cred) impreuna cu magazinul de la BT, cu numele de Intruder V2.
Modelul era echipat cu un motor Venti 660(seria 600) cu perii si un ventilator integrat.
Pe directie si profundor servo standard Futaba 3003 iar pt eleroane servo micro de la GWS.
Regulatorul- un robbe AirControl 840 Brake care stia si Lipo.
Acumulatorii- Lipo de 3 celule- 11.1 volti si daca bine imi aduc aminte 3000mA/h.
Statie Robbe Futaba Skysport 4 in 40 mhz(4 canale) cu receptor Futaba cu 6 canale.

Modelul a fost zburat o singura data si crash-uit la aterizare motiv pt care a fost refacut fuselajul si aripile.

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  image.jpg (99.52K)
    Number of downloads: 85
  • Fisier atasat  image.jpg (171.01K)
    Number of downloads: 89

0

#2 Useril este offline   mitzaprofly 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 158
  • Inregistrat: 02-February 10
  • Gender:Male
  • Location:cluj-napoca

Postat 14 June 2014 - 07:21 PM

Aici se pot vedea statia, receptorul, motorul, regulatorul si incarcatorul care nu avea egalizator de celule.

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  image.jpg (249.07K)
    Number of downloads: 79

0

#3 Useril este offline   mitzaprofly 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 158
  • Inregistrat: 02-February 10
  • Gender:Male
  • Location:cluj-napoca

Postat 14 June 2014 - 07:29 PM

Modelul in stadiul actual: echipat cu motor bl de la turnigy de 1320 kv, regulator de 30 A.
Acumulatorii vor fi lipo 3s de 2500/2200 ma/h. Servourile au ramas aceleasi si radiocomanda Efly in 2.4 ghz.
Am repozitionat echiile de pe suprafetele de control, am indreptat trenul de aterizare si am peticit capota din fibra de sticla si solarfilmul de pe bot, am potrivit servourile din aripi si am lipit semiaripile impreuna, am intarit bordul de atac si fuga la incastrare deoarece la montarea aripii pe fuselaj se strivea spuma din cauza elasticelor care o tin pe fuselaj.
Mai am de intins folia pe fuselaj, aripi, profundor si deriva.
Mai am de reparat aripile de schimb care sunt fara eleroane si o semiaripa are bordul de fuga rupt.
Dupa ce il pun la punct il scot la zbor.

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  image.jpg (177.71K)
    Number of downloads: 82
  • Fisier atasat  image.jpg (195.06K)
    Number of downloads: 83

0

#4 Useril este offline   myross67 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 175
  • Inregistrat: 06-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Tecuci
  • Interests:zborul, in special pionierii nostri...Vlaicu,Vuia,Coanda

Postat 14 June 2014 - 10:07 PM

Spor la mesterit si felicitari!Apropo de nostalgie,eu inca zbor cu o statie Laser 4,in 40 MHz,4 canale,necomputerizata.O am de 11 ani si nu m-a tradat niciodata. Am zburat cu ea tot felul de modele iar acum o folosesc pe un MIG 3 de combat si,mai nou,pe Vlaicu RC.Multa bafta si aterizari line!
0

#5 Useril este offline   mitzaprofly 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 158
  • Inregistrat: 02-February 10
  • Gender:Male
  • Location:cluj-napoca

Postat 03 October 2014 - 05:31 PM

Salutare, da stiu statia, suuper treaba. Lucruri bine facute!
Sunt sigur ca vor mai trece ani buni si tot nu te va trada!


Am mai facut cate ceva la model, din cauze non modelistice nu am reusit sa zbor modelul in vara ce tocmai a trecut asa ca am hotarat sa il zbor cat de repede pana nu ne ataca complet ploile si vremea vantoasa tare.

Cu toate ca motorul este cat se poate de in fata si accu tot asa centrul de greutate este putin mai in spate fata de cum era cu configuratiile vechi(motorul cu perii greu) dar sunt sigur ca se va descurca bune.
Am montat un suport pentru acumulator ca sa stea cat mai ferm si sa nu miste fata/spate.
Am facut proba la electronica si e totul in grafic asa ca zilele ce urmeaza sper sa apuc sa il zbor.

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  image.jpg (212.93K)
    Number of downloads: 44
  • Fisier atasat  image.jpg (230.15K)
    Number of downloads: 45

0

#6 Useril este offline   mitzaprofly 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 158
  • Inregistrat: 02-February 10
  • Gender:Male
  • Location:cluj-napoca

Postat 05 October 2014 - 12:59 PM

Salutare, astazi datorita vremii bune am reusit sa dau un zborulet cu modelul.
imi cer scuze pt calitatea filmarii, pe viitor am sa mai fac niste videouri fullHD incluziv onboard.


Vantul de E intre 3m/s si 9 m/s rafalos.



https://www.youtube....h?v=ucMOTjJdk7s
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro