Modelism - RHC Forum: Intrebari DLG - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Intrebari DLG constructie dlg

#1 Useril este offline   macsimc 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 129
  • Inregistrat: 09-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 05 June 2014 - 09:26 AM

Salutare,
M-am apucat si eu de ceva timp sa construiesc un dlg, am mai avut acum multi ani ceva si chiar daca era greu si fragil zbura acceptabil.
Pentru aripi, am laminat 3 coli de extrudat (6-3-3) apoi le-am slefuit la forma profilului (AG45-46) . Planul era sa tai aripile dar nu am mai gasit transformatorul care il foloseam, oricum primele aripi sunt de test si sunt multumit de rezultat. Pentru 'spar' am folosit carbon 24k, cate doua fasii pe ambele parti, o fasie pe bordul de atac si o fasie de 3k pe eleron. Aripa am acoperit-o cu fibra de 48g si lac pe baza de apa. Au iesit la 61g grame, dar dupa imbinare am ajuns la 130 :| Am prevazut ca aripa sa fie din doua bucati, si a fost cam traumatizant sa o tai. Tijele de legatura sunt puse intr-un mic unghi astfel incat se fixeaza destul de bine.Fisier atasat  10367193_10203051883771638_8675752984217081717_n.jpg (136.16K)
Number of downloads: 97
Coada este o teava de carbon de 10mm (15g) care pare sa fie suficient de rezistenta, la precedentul am avut 6mm care era destul de flexibila.
Ampenajele le-am facut din extrudat de 3mm imbracat in fibra de 18g, cu intarire de carbon 3k pe ambele parti, par sa fie rezistente pana la proba contrarie.
Pentru elevator am facut doua suporturi in V (http://www.rcgroups....=595551&page=72), si nu m-am decis care sa-l folosesc, unul e lat de 45mm si are 2.1 grame fara suruburile de prindere, celalalt are 30mm si 1.8 grame fara surub. Pentru actionarea acestuia trebuie sa decid intre o tija de 1mm carbon sau pull-spring.
Directia este momentan fixa, dar pot foarte usor sa o convertesc la pull-spring.
Eh, acum a venit partea grea, alegerea/pozitionarea servo-urilor.
Am 3x D05010MG (http://www.hobbyking...idProduct=36289) si 4x BMS-306BB (http://www.hobbyking...?idProduct=8757) plus o sacosa de HXT 500/900. Nu stiu insa daca D05010MG ar face fata la comenzile pull-spring. Am citit foarte multe forumuri dar nu am reusit sa determin ce forta este necesara pentru arcuri.

Am scris destul, sa rezum cu intrebarile.
- Ce suport pentru profundor sugerati, cel lat sau cel mai ingust/mai usor?
- Ce servouri si unde sugerati sa folosesc?
- Ce forta trebuie sa aiba arcurile pentru directie / profundor (full flying)

Multumesc anticipat!

Aceasta postare a fost editata de macsimc: 05 June 2014 - 09:27 AM

0

#2 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 05 June 2014 - 12:54 PM

Salut si felicitari pentru constructie ! Aripa demontata e un pic riscant de realizat, nu ajuta prea mult avand in vedere ca 1.5m incape lejer in orice masina si cu transportul nu vad o problema.

Pe viitor te sfatuiesc sa tai aripile la fir cald pentru a obtine profilul exact si cu torsiunea pe capete.

Suportul la profundor tip balansoar, un V din carbon si profundorul prins cu doua urechiuse din otel. Marele avantaj este ca nu mai trebuie sa nimeresti incidenta ca in cazul celor fixe si e mai usor de centrat.

Servo cele mai ok pret/calitate sunt HS-45HB mini iar pe directie unde ai solicitari mai mari la lansare unul cu angrenaje metalice.

Arcurile pentru pull-spring nu trebuie sa fie nici prea tari pentru ca soliciti servo insa prea moi s-ar putea sa nu-l poti scoate din viteza. Totdeauna firul sa traga profundorul in sus si arcul sa il dea in jos. Ca si exemplu eu folosesc coarda de chitara de 0.4mm in Z si e suficient.

Fisier atasat  DLG tail 2.jpg (80.24K)
Number of downloads: 80

Aceasta postare a fost editata de Zippo: 05 June 2014 - 12:56 PM

0

#3 Useril este offline   Travel Air 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1225
  • Inregistrat: 26-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Vaslui
  • Interests:Zbor

Postat 05 June 2014 - 01:46 PM

Salut.
Eu nu te pot ajuta cu nimic dar nu pot sa ma abtin sa te felicit si sa-ti urez bafta multa in continuare.
Lacul pe baza de apa de unde l-ai luat si cum se numeste?Eventual te rog pune si poza.

Pune te rog cat mai multe poze(si cu fuselajul)si aterizari line! :drinks:

Toate cele bune.
Bogdan

Aceasta postare a fost editata de Travel Air: 05 June 2014 - 01:47 PM

Bogdan Floria

bogdan.floria@aeromodelism.ro
bogdanfloria@gmail.com
0757110983

"Norocul astepta tacut stiind viitorul"
0

#4 Useril este offline   macsimc 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 129
  • Inregistrat: 09-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 05 June 2014 - 02:20 PM

@Zippo
Poti sa-mi spui te rog dimensiunea dintre picioarele arcului si unghiul la care le-ai indoit? Eu am doar tije de 0.3 si 0.5. Din cate am vazut se recomanda 0.5 la 50mm intre picioare (pentru indoire in U) , la tine pare mult mai putin.
Pe unde am mai gasit lumea recomanda ca arcul sa ridice profundorul, motivul lor ar fi fost ca in cazul ruperii/dezlegarii firului planorul nu intra in pamant. (se pare ca se intampla mai des asta decat ruperea arcului).
Ca si specificatii D05010MG pare sa bata HS-45HB (in realitate are 1.2kg/4.8v) dar este digital si mi-e ca o sa consume destul de mult in pull-spring.

@Travel Air
Lacul se numeste Ecolac de la Kober, este transparent si foarte subtire, pentru fuselaj am folosit de la Savana lac pentru exterior, colorat , ceva mai gros.
Secretul pare sa fie ca primul strat sa fie foarte subtire, doar pentru a face fibra sa adere la spuma, si in acelasi timp sa se usuce repede, deoarece necesita aer pentru intarire nu poti sa-l presezi si risti sa induci torsiune cand se usuca. Prima aripa mi-a luat foarte mult sa o finisez cred ca 3-4 straturi aplicate cu pensula urmate de smirghel fin, la a 2-a am aplicat straturile 2 si 3 cu un servetel umed pe care il inmuiam in lac, si rezultatele au fost mult mai rapide si mai bune.
Nu mai am alte poze dar voi face cateva, nu prea sunt mandru de fuselaj (are ~40g si e foarte mare, dar chiar si asa inca nu-mi dau seama cum sa asez toate cele 4 servouri :) ), plus ca a iesit putin stramb.
0

#5 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 05 June 2014 - 02:29 PM

Foto nu-mi apartine, am sa fotografiez si V-ul meu , oricum la acest sistem de fixare a profundorului eu am optat pe comanda rigida din otel sau tija carbon 0.8 in camasa de plastic in locul pull-spring.

Firul ma indoiesc sa se rupa vreodata, e fir textil pescaresc sau kevlar.

Nu stiu ce rezolutie are acel servo, eu ti-am dat un exemplu doar, sunt foarte multe variante de unde sa alegi.

Nu inteleg pentru ce ai folosit lacul... la fibra de sticla ??? :) peste rasina sau inainte?
0

#6 Useril este offline   Travel Air 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1225
  • Inregistrat: 26-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Vaslui
  • Interests:Zbor

Postat 05 June 2014 - 02:38 PM

@Zippo - asa ma gandeam sa fac si eu aripa de la tine.In loc de rasina a folosit lacul asta pe baza de apa.





Vezi postareaZippo, la 05 June 2014 - 02:29 PM, a spus:

Foto nu-mi apartine, am sa fotografiez si V-ul meu , oricum la acest sistem de fixare a profundorului eu am optat pe comanda rigida din otel sau tija carbon 0.8 in camasa de plastic in locul pull-spring.

Firul ma indoiesc sa se rupa vreodata, e fir textil pescaresc sau kevlar.

Nu stiu ce rezolutie are acel servo, eu ti-am dat un exemplu doar, sunt foarte multe variante de unde sa alegi.

Nu inteleg pentru ce ai folosit lacul... la fibra de sticla ??? :) peste rasina sau inainte?

Bogdan Floria

bogdan.floria@aeromodelism.ro
bogdanfloria@gmail.com
0757110983

"Norocul astepta tacut stiind viitorul"
0

#7 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 05 June 2014 - 02:55 PM

Vezi postareamacsimc, la 05 June 2014 - 02:20 PM, a spus:

...Pe unde am mai gasit lumea recomanda ca arcul sa ridice profundorul, motivul lor ar fi fost ca in cazul ruperii/dezlegarii firului planorul nu intra in pamant. (se pare ca se intampla mai des asta decat ruperea arcului).
...


Si eu gandeam la fel, desi... daca firul se rupe si profundorul va fi tras la maxim in sus, tot in pamant ajunge, doar ca dupa o serie de looping-uri, care nu se stie cum il vor intoarce, parca mai bine sa intre in pamant cu botul inainte :unsure:...

Asta cu ruptul firului este scenariu de 0.01%, sa analizam cum e mai bine in restul de 99% din timp, adica la zbor normal... ce te faci cand ai nevoie de profundor rapid si puternic ca sa iesi dintr-un picaj, lasi asta pe seama arcului ? E cam riscant... daca insa e tras in sus de servo, stii o treaba, servo va fi intotdeauna mai puternic ca arcul.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#8 Useril este offline   macsimc 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 129
  • Inregistrat: 09-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 05 June 2014 - 02:57 PM

Si la mine in plan momentan e tija de carbon 1mm, dar camasa are si ea 1.1g :) solutia ar fi sa pastrez camasa in fuselaj iar in rest sa fixez inele la interval de 5-10cm.
La rezolutie si centrare pare ok, doar ca mi se parea foarte firav asa mititel cum e el :)
Lacul e folosit in loc de rasina, m-am cam speriat cand am vazut preturile, plus complexitatea crescuta datorita nevoii unei masini de vacum, etc.
0

#9 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 05 June 2014 - 02:59 PM

Si ai dreptate, ekolac-ul are potential nebanuit de multi, si eu l-am folosit la glasat balsa, si ca usurinta in utilizare nu se compara cu epoxy. E drept ca nici ca rezistenta :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#10 Useril este offline   macsimc 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 129
  • Inregistrat: 09-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 05 June 2014 - 03:00 PM

Vezi postarearenatoa, la 05 June 2014 - 02:55 PM, a spus:

Si eu gandeam la fel, desi... daca firul se rupe si profundorul va fi tras la maxim in sus, tot in pamant ajunge, doar ca dupa o serie de looping-uri, care nu se stie cum il vor intoarce, parca mai bine sa intre in pamant cu botul inainte :unsure:...

https://www.youtube....h?v=owrsgRizgZo
Ideea e ca mai pierde din viteza pana 'aterizeaza' :)

Aceasta postare a fost editata de macsimc: 05 June 2014 - 03:01 PM

0

#11 Useril este offline   macsimc 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 129
  • Inregistrat: 09-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 05 June 2014 - 05:28 PM

Revin cu poze
Suprafetele de control (template de la Supergee 2 )
Fisier atasat  IMG_20140605_175405.jpg (85.94K)
Number of downloads: 149
Fuselajul, ar fi mers cu cel putin 1cm mai slab pe toate directiile ... l-as reface dar ultima balsa comandata e de doua ori mai grea, deci sunt sanse sa-l fac mai subtirel dar mult mai greu :)
Fisier atasat  IMG_20140605_175522.jpg (78.45K)
Number of downloads: 156 Fisier atasat  IMG_20140605_180200.jpg (112.32K)
Number of downloads: 140
Montura in V, are 1.9-2g, balamaua momentan e de 0.5mm sa o schimb cu 1mm?
Fisier atasat  IMG_20140605_175647.jpg (149.71K)
Number of downloads: 138

Aceasta postare a fost editata de macsimc: 05 June 2014 - 05:31 PM

0

#12 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 05 June 2014 - 07:55 PM

Lucrezi ingrijit, imi place... insa nu-mi vine sa cred ca folosesti lac pe post de rasina.

La fuselaj o metoda low cost ar fi prin lost-foam (faci o forma din polistiren, acoperi cu fibra si rasina cu pensula si topesti polistirenul cu diluant dupa intarire).

Sa ne arati zi lansarile cand il scoti la camp !
0

#13 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 06 June 2014 - 07:24 AM

Vezi postareaTravel Air, la 05 June 2014 - 02:38 PM, a spus:

@Zippo - asa ma gandeam sa fac si eu aripa de la tine.In loc de rasina a folosit lacul asta pe baza de apa.


Un pic pe langa subiect,

Acea sectiune de aripa fiind mediana trebuie sa aibe o rezistenta anume si nu e ok polistirenul lacuit.

Nu mi-ai specificat exact ce faci cu ea, daca voiai sa o folosesti asa cum este alegeam polistiren EPS 100 sau chiar 200 dens, ce ti-am taiat este EPS 50 si trebuie neaparat placata cu balsa.

Cand fac rost de EPS 200 iti fac cadou una sa vezi cum e, daca mai rezista modelul tau pana atunci :)
0

#14 Useril este offline   Travel Air 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1225
  • Inregistrat: 26-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Vaslui
  • Interests:Zbor

Postat 06 June 2014 - 07:53 AM

Tot pe langa subiect, cum ti-am spus una dintre ele am dat-o cu scotch dupa ce i-am lipit lonjeroane pin cu hotglue si deja zboara, iar la cealalta care va fi placata cu balsa vreau sa experimentez fibra cu lac pe baza de apa.
Oricum nu e nimic serios, e o prastie de planor chinezesc de 1 metru pe care l-am luat(de fapt sunt doua) sa le fac cadou unor zburatori de 10 ani.
Dar stiu acum ca am si in Moldova mea un taietor meserias de polistiren si nu trebuie sa apelez neaparat la Dulu.....

Fisier atasat  planoras.png (329.94K)
Number of downloads: 49





Vezi postareaZippo, la 06 June 2014 - 07:24 AM, a spus:

Un pic pe langa subiect,

Acea sectiune de aripa fiind mediana trebuie sa aibe o rezistenta anume si nu e ok polistirenul lacuit.

Nu mi-ai specificat exact ce faci cu ea, daca voiai sa o folosesti asa cum este alegeam polistiren EPS 100 sau chiar 200 dens, ce ti-am taiat este EPS 50 si trebuie neaparat placata cu balsa.

Cand fac rost de EPS 200 iti fac cadou una sa vezi cum e, daca mai rezista modelul tau pana atunci :)

Bogdan Floria

bogdan.floria@aeromodelism.ro
bogdanfloria@gmail.com
0757110983

"Norocul astepta tacut stiind viitorul"
0

#15 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 07 June 2014 - 04:46 AM

Pune o poza la fuselaj vazuta se sus. Vreau sa vad zona din spate cun se ataseaza tronsonul.
In aorice caz tit trebuie doua panouri unu pe tronson cit de tare poti sa-l pui in spate si altul in fata la tronson care pote avea si rol de atasare la aripa.

Aceasta postare a fost editata de F2B: 07 June 2014 - 04:47 AM

0

#16 Useril este offline   macsimc 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 129
  • Inregistrat: 09-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 07 June 2014 - 08:15 AM

Nu sunt pe acasa, insa se poate vedea oarecum in poza laterala.
toata partes din spate e facuta in jurul unei baghete de 10mm, care merge de la BA pana dupa iesirea din fuselaj. Coada intra pe sub aceasta bagheta (in spate este un inel facut din fir de carbon) si apoi trece prin panoul de la BA. La ansamblarea finala, cele doua vor fi lipite pe toata lungimea cu epoxy+microbaloons
0

#17 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 09 June 2014 - 08:41 PM

Cred ca ai pus prea multa greutate in spate cu bageta de 10mm plus conectiuni. Cred ca cel mai usor este sa faci un panou in fata la aripi care are o gaura corespunzatoare cu cea din fata tronsonului. Dupa care faci alt panou cam 40-50mm in fata bordului de fuga cu diamtrul corespunzator la tronson. Restul este cam la fel cu ceea ce ai facut aici. Pune capac deasupra la fuselaj unde sta aripa nu lasa deschis asa. Am facut ceva similar si am zis ca il fac mai usor daca adaug gauri in capacul de sub aripa, a fost o decizie care ma costat primul DLG care l-am facut. Ar trebui sa ai suficienta rezistenta ca sa poti atirna 2Kg in capatul tronsonului fara sa-l rupi.
0

#18 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 10 June 2014 - 08:03 PM

Am gasit aici un exemplu bun de constructie de fuselaj cum vrei tu sa faci. Uitete la poze si vei observa cum a pozotionat tronsonul in fuselaj sa aiba rezistenta mare si cu o constructie usoara.

Aceasta postare a fost editata de F2B: 10 June 2014 - 08:04 PM

0

#19 Useril este offline   macsimc 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 129
  • Inregistrat: 09-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 10 June 2014 - 10:30 PM

Multam!
Am urmarit tot forumul si acum fuselajul meu nu mai pare butucanos :)
Prinderea la acel model se face pe doua panouri, ambele pe langa bordul de fuga ( http://www.data-24.de/SBQ-W15.JPG ) Am mai vazut asa si la altele insa mi s-a parut foarte fragil.
E foarte posibil sa fiu eu prea fricos, insa prefer sa mai tin vreo 2g de coada pana la bordu de atac, am vazut multe poze cu dlg-uri rupte fix de langa primul panou...
La urmatorul fuselaj voi incerca sa montez aripa pe piloni direct pe coada, problema este insa sa pot da doua gauri perfect paralele :)
0

#20 Useril este offline   macsimc 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 129
  • Inregistrat: 09-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 12 June 2014 - 07:43 AM

Legat de servo-uri.
Am facut niste teste aseara,

- BMS-306BB
Doua dintre ele se centreaza foarte bine dar rezolutia e de doua ori mai mica decat la HXT900 (partea buna ca sa zic asa ar fi ca are cursa mai mare, deci se poate folosi un brat mai mic) ..., unul are centrarea de 2-3 grade, iar al 4-lea se bloca dupa ce mergea pana intr-un capat al cursei, am schimbat angrenajele si pare ca s-a rezolvat...
Pentru a testa forta am folosit 3 obiecte de prin jur, 450g, 650g, 1kg. A reusit sa ridice cu brat de 1cm doar cea de 450g si a reusit sa o tina pe cea de 650. la cea de 1kg scapa bratul.

- D05010MG
Unul din cele 4 centreaza putin mai prost ~0.5 grade restul centreaza perfect. A ridicat fara probleme greutatea de 450g cu brat de 1cm si cu putin cantec cea de 1kg cu brat de 8mm. Cursa e de 90grade.

- HXT900
Am testat vreo 3 din gramada, toate centreaza acceptabil si au rezolutia buna (cam jumatate fata de D05010). Cursa de app 70grade. A ridicat fara probleme 1kg cu 1cm.
- HXT500
Centrarea este mai slaba fata de HXT900, rezolutia asemanatoare.
- Tower Pro 9g - centrarea acceptabila, rezolutie slaba, cam ca la BMS-306BB .

Trebuia sa fac testul asta mai din timp, planuiam sa folosesc BlueBird-urile la eleroane, acum singurul loc in care si-ar gasi locul ar fi pe directie daca o fac cu tija de carbon.

Nu mai am rabdare sa-mi ajunga niste hs-45, pana una alta voi pune 3 D05010 pe eleroane si elevator (actionat cu tija de carbon), si il scot la zbor daca e vremea buna in weekend.
0

#21 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 12 June 2014 - 05:46 PM

Daca folosesti Pull-Spring centrarea nu prea conteaza.
foloseste D47 servo ca referinta pentru ce folosesi acolo. Daca este similar va merge bine.
Aici gasesti informatia pentru D47
0

#22 Useril este offline   macsimc 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 129
  • Inregistrat: 09-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 15 June 2014 - 09:28 PM

Zboara! :)
Nu prea a fost cea mai buna vreme pentru un prim zbor dar s-a descurcat.
Mai intai sa povestesc ce am mai facut.
Am dat jos fibra de pe fuselaj, l-am mai smirghiluit si facut canopia, am acoperit din nou cu fibra dar am fost mai cumpatat cu lacul astfel incat a iesit la 34 de grame (in poza se vede cum arata dupa ce a arat un drum la cateva aterizari ..) Fisier atasat  IMG_20140615_181256.jpg (53.12K)
Number of downloads: 59
Am hotarat totusi sa folosesc directia si i-am facut un arc foarte slab, din sarma de 0.3 lat de 3cm, l-am fixat in doua bucati de ac de seringa. Dupa cum am zis, e foarte slab, cam 20g la capatul rudderul dar s-a dovedit a fi suficient. A urmat chinul introducerii firului de pescuit printr-un tub metalic de 0.8mm cu ajutorul caruia l-am fixat. Datorita faptului ca oricum era greu de bot i-am facut si un mic suport pentru a proteja partea mobila. A ajutat avand in vedere ca la cel vechi dupa o zi de zbor trebuia sa schimb directia :)Fisier atasat  IMG_20140615_181354.jpg (80.01K)
Number of downloads: 58
Am montat servo-urile 3xD05010MG eleroane si profundor si BMS-306BB pe directie, par sa fie toate ok, nu s-au plans deloc cu flapsurile trase.Fisier atasat  IMG_20140615_181133.jpg (130.88K)
Number of downloads: 65
Planuiam sa folosesc o celula de 850mah, dar nu prea iesea echilibrarea. Am scos carcasa de la receptor si l-am usurat cu 5.2g, am renuntat la ridicatorul de tensiune (par sa mearga toate servourile ok pe 1s desi bluebird-ul zicea lumea ca nu merge..) care avea si el 3g. Si cu o celula de 400mah (aveam 3 facute pentru Alula) se echilibreaza perfect la 80mm de BA. As putea sa merg si mai departe punand bateria in spatele receptorului,dar trebuie o vreme mai linistita pentru teste. S-ar parea ca si 850mah ar merge in spatele receptorului, echilibrandu-se aproape de 70mm (poate e o varianta pentru vremuri mai vantoase, ca azi). La Alula stiam ca pot sa zbor linistit 3 ore cu 400mah asadar am pus un timer de 1h pentru a fi conservativ (celulele dupa 1h sunt intre 3.83 si 3.9, deci 50-60%).
Din suportul in V care mi-a ramas am fabricat blade-ul, care e in forma de T care intra ~2cm in aripa. Nu l-am solicitat prea tare dar pare sa tina,s-a delaminat putin pe partea inferioara fibra, dar voi introduce niste epoxy cu seringa.
Greutatea finala e undeva sub 260g (avea 255 inainte de blade si maruntisuri pe la canopie), incarcarea iese sub 12g/dm2 (are anvergura de 140cm)
Aripa din doua bucati pare sa tina, am pus scotch pe toata lungimea taieturii si nu am avut probleme.
Cel mai lung zbor a fost de ~7 minute, erau rafale de vanturi din mai toate directiile, uneori ajuta panta, dar era si termica suficienta.
Am ales 2 filmulete din aproape 5G de filme :)
https://www.youtube....h?v=IitbP_61lfo
https://www.youtube....h?v=O5R-rLEk-Wo
Mai am cate ceva de bibilit la el (profundorul trebuie intarit unde vin pinii de fixare, pentru ca au taiat prin doua straturi de fibra de 48g, si se misca 2-3mm in jurul surubului) dar este un experiment reusit :)
Momentan l-am trimis la culcare Fisier atasat  IMG_20140615_182533.jpg (156.32K)
Number of downloads: 64
Multam tuturor pentru ajutor, si sigur revin cu intrebari cand ma apuc de versiunea urmatoare :)
0

#23 Useril este offline   macsimc 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 129
  • Inregistrat: 09-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 18 June 2014 - 01:11 PM

Aveti idee unde pot gasi un logger usurel si accesibil ca pret? HK are doar in depozitul din UK si nu vrea sa trimita in romania :|

Se pare ca il cantarisem cu alta baterie, are 252 grame cu bateria de 400ma dupa reparatii.
Un alt filmulet facut cu camera pe aripa.
https://www.youtube....h?v=PzA_GajV6wY
0

#24 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 18 June 2014 - 01:30 PM

Ti-l routez eu din UK, il putem comanda acum si ajunge pana luni cand sunt in locatie, si pot sa il trimit in tara.
... cu picioarele pe pamant ...
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro