Modelism - RHC Forum: modificare radiocomanda HK-T6A - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

modificare radiocomanda HK-T6A

#1 Useril este offline   Ionutgab 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 17-August 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti Drumul taberei
  • Interests:Navomodelism

Postat 03 June 2014 - 10:29 PM

Salutare tuturor!
Am facut niste modificari la o radiocomanda HK-T6A, in sensul ca i-am montat 2 butoane, cu 2 pozitii, in locul joystick-ului drept, pe canalele 3 si 4
si 2 butoane cu o singura pozitie in locul potentiometrelor pe canalele 5-6, folosite pentru basculare.

totul functioneaza corect pana actionez butoanele de pe canalele 3 si 4, cand pe oricare as apasa, incep sa se miste haotic si canalele 5-6.
am incercat sa le programez cu t6config si digitalradio dar fara succes.

ma poate ajuta cineva, va rog, cu un sfat, o sugestie, sau chiar cu rezolvarea pb ? :)

Numai bine,

Ionut

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 20140603_230954.jpg

0

#2 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 03 June 2014 - 10:41 PM

...butoanele alea de pe 3-4 iti desincronizeaza frame-ul ,modificarea se face direct pe potentiometre intre cursor si unul din sensuri, aferent fiecarui canal, astfel poti obtine un sens tot-nimic iar celalalt sa ramana proportional, sau folosind un switch cu 3 pozitii sa obtii comenzi tot nimic pe ambele sensuri, explica unde ai lipit cele 2 butoane, eventual poze cu 'minunata' tentativa de modificare !!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#3 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 03 June 2014 - 10:42 PM

Vezi postareaIonutgab, la 03 June 2014 - 10:29 PM, a spus:

Salutare tuturor!
Am facut niste modificari la o radiocomanda HK-T6A, in sensul ca i-am montat 2 butoane, cu 2 pozitii, in locul joystick-ului drept, pe canalele 3 si 4
si 2 butoane cu o singura pozitie in locul potentiometrelor pe canalele 5-6, folosite pentru basculare.

totul functioneaza corect pana actionez butoanele de pe canalele 3 si 4, cand pe oricare as apasa, incep sa se miste haotic si canalele 5-6.
am incercat sa le programez cu t6config si digitalradio dar fara succes.

ma poate ajuta cineva, va rog, cu un sfat, o sugestie, sau chiar cu rezolvarea pb ? :)

Numai bine,

Ionut


stickurile au la baza cate un potentiometru, care este o rezistenta variabila, si implicit intre cei 3 pini ai butoanelor baga cate o rezistenta, vezi prin incercari, sau cauta pe net ce valoare iti trebuie :) si ce cred eu ca ai pus tu acolo in loc de stickuri sunt butoane cu 3 pozitii si in locul potentiometrelor cu 2 pozitii. si cred ca in locul potentiometrelor tot cu 3 pozitii poti pune cu rezistori intre pini.
Fly it, like you stole it!
0

#4 Useril este offline   Ionutgab 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 17-August 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti Drumul taberei
  • Interests:Navomodelism

Postat 04 June 2014 - 02:48 PM

Vezi postareaipsihi, la 03 June 2014 - 10:41 PM, a spus:

...butoanele alea de pe 3-4 iti desincronizeaza frame-ul ,modificarea se face direct pe potentiometre intre cursor si unul din sensuri, aferent fiecarui canal, astfel poti obtine un sens tot-nimic iar celalalt sa ramana proportional, sau folosind un switch cu 3 pozitii sa obtii comenzi tot nimic pe ambele sensuri, explica unde ai lipit cele 2 butoane, eventual poze cu 'minunata' tentativa de modificare !!!


multumesc mult pentru raspunsuri! diseara o sa lipesc potentiometrele si o sa incerc sa leg cei 2 pini ai butoanelor intre firul din mijloc si cel negru.
acum sunt legate intre firul din mijloc si cel negru, iar pe cel rosu l-am izolat si l-am lasat deconectat.
butoanele patrate au 2 pozitii (cred), daca apas o data inchide circuitul iar daca mai apas inca o data se deschide.

butoanele rotunde inchid circuitul doar atat timp cand se tine apasat pe ele.
0

#5 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 04 June 2014 - 06:20 PM

...pentru o calibrare perfecta ai nevoie de un ohmetru si un osciloscop sau cel putin un ohmetru, intai masori valoarea potentiometrului apoi variatia rezistentei intre cursor si capete, de obicei in jurul a 4-500 ohmi pt fiecare sens, ca exemplu la un potentiometru de 5 kohmi valoarea variatiei fata de centru este 500 + 500 , adica total 1 kohm, scazand din 5 k ramai cu 4k pe care ii imparti la 2 si rezulta valoarea rezistentelor din capetele potentiometrului., adica 2kohmi bucata pe care le inseriezi cu cate o rezistenta de 500 ohmi si pe care o lipesti la cursor, intrerupatorul il pui in paralel cu rezistenta de 500ohmi ,idem si pt celalalt sens al canalului, calibrarea perfecta se face folosind rezistente semireglabile, dupa ce totul functioneaza perfect le inlocuiesti cu valori fixe !!!
Imagine atasata: Untitledxxx.jpg
...tabula crasa, mortua est!
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro